respublika.lt

2018 liepos 17, antradienis

R.Paksas: Iš baimės nukentėti žmonės nebeišdrįsta pasakyti to, kas visiems yra žinomanuotraukos (46)

2017 liepos mėn. 14 d. 17:05:07

Ne tik nuojauta, bet ir tam tikras žinojimas leidžia teigti, kad kažkas yra negerai su mūsų valstybės dabartine raida. Turiu omenyje ne tik vidaus, bet ir šalies užsienio politikoje susikaupusias ne kartą jau įvardintas problemas.

 

Piliečių lygiaverčio dialogo su valdžios institucijomis šiandien praktiškai nėra. Visuomenė tarsi laikoma atokiai nuo valstybės reikalų arba yra visiškai izoliuota nuo bet kokios įtakos valdančiųjų sprendimams.

Vidaus politikos baruose tvyro vadinamųjų reformų chaosas, kurio labirintuose darosi itin sunku orientuotis net patiems jų sumanytojams. Greičiausiai niekas nė nežino tikrųjų Vyriausybės užmojų ir negali numatyti žadamų pokyčių turinio, todėl nenuostabu, kad deramai negali to pristatyti ir paaiškinti piliečių bendruomenėms.

Seimo pavasario sesijos pabaigoje sukeltas šurmulys dėl vadinamosios urėdijų reformos ir koalicijos partnerių sandėris su tariama opozicija dėl PVM lengvatos centralizuotam šildymui atskleidė liūdną tiesą - gyventojų reikalai ir tikrieji žmonių lūkesčiai daugumai pateptųjų yra nė motais.

Atskirose gyvenimo srityse vis labiau ryškėja policinės valstybės bruožai - valdžios bandymai griežtinti socialinio, ekonominio ir politinio šalies gyvenimo kontrolę, dažnai taikyti represines priemones, priimti įvairiausius draudimus.

Valstybės politinis procesas šiandien yra pernelyg biurokratizuotas ir suvaržytas. Čia būtų galima paminėti valstybės kontroliuojančių institucijų taikomus veiklos metodus, stagnaciją valstybės tarnyboje, teisėsaugos struktūros (ne)priklausomybės problemą, bandymus griežtinti politinių partijų veiklos reglamentavimą diegiant įvairius steigėjų, finansavimo perteklinius apribojimus.

Žiniasklaidoje nuolat pabrėžiamas itin aukštas gyventojų nepasitikėjimas politine sistema. Kodėl šiandien taip prikišamai manipuliuojama apolitiškumu ir politinės sistemos neveiksmingumu Lietuvoje?

Kova su korupcija, kurios metų metais niekaip nepavyksta pažaboti, nors tam skiriamos didžiulės lėšos ir propagandiniai resursai yra naudojami tik kaip priemonė pateisinti įvairias bendro visuomeninio gyvenimo blogybes ir skatinti tautos nevisavertiškumo jausmą. Todėl toji „kova“ tokia tariama, nesibaigianti ir nerezultatyvi.

Dar viena tema, kuri pastaruosius keletą metų yra neliečiama ir viešai nediskutuojama, - tai neproporcingas išlaidų didinimas krašto apsaugai, kurios efektyvumas niekaip neišmatuojamas.

Praėjusią savaitę sužinojome, kad kitais metais Krašto apsaugos ministerijos biudžetinis finansavimas augs dar 149 milijonais eurų.

Nieko jau nestebina, kad valdžia visos visuomenės socialinės gerovės sąskaita „savo rekordais“ siekia „nustebinti“ NATO partnerius. Pagal pragyvenimo lygį ir sukuriamą bendrąjį vidaus produktą (BVP), tenkantį vienam gyventojui, esame paskutiniai, pagal kariuomenės finansavimą - pirmutiniai.

Mirtina tyla viešajame diskurse, lyg nebylų susitaikymą būtų galima pateisinti tik visą savaitę pliaupusiomis liūtimis ir potvyniais gatvėse, tačiau juokauti čia turbūt nelabai derėtų.

Esu įsitikinęs, kad kariniai „apetitai“ iš tiesų gali būti beribiai, - tą nesunkiai galima iliustruoti peržvelgiant kitų valstybių karinius biudžetus, ypač didžiųjų, tad net jeigu būtų nuspręsta skirti ir visas kitais metais planuojamas nacionalinio biudžeto pajamas - 11 milijardų 55 milijonus eurų, tai mažai ką pakeistų valstybės saugumo kontekste.

Tačiau baimė tai suvokti yra tarsi paralyžiavusi mūsų isteblišmento protą. Ką jiems reikštų pripažinti, kad pinigai, kad ir kiek jų skirtume kariuomenės reikmėms, ginklams, amunicijai ir karo propagandai, negali garantuoti ir užtikrinti valstybės saugumo šiandien? Tai reikštų, kad visa dabartinė „susireikšminimo“ politika, „atgrasymo retorika“ ir „grėsmių prevencija“ per naktį pavirstų, deja, tuščiais žodžiais.

Šioje vietoje verta būtų prisiminti vieno žymiausių pasaulio rašytojų Stefano Cveigo (Stefan Zweig), du kartus pergyvenusio Europos griūtį - Pirmojo, o paskui ir Antrojo pasaulinio karo metais, įžvalgas apie tai, kaip visuomenė akimirksniu gali prarasti bet kokią sveiką nuovoką „nemokšų diplomatų ir brutalių amunicijos pramonininkų sukelto brolžudiško karo“ akivaizdoje.

„Filosofai staiga nebevaliojo sugalvoti jokio kito protingo dalyko, kaip pavadinti karą „plieno maudyne“, kuri gerai saugo tautų jėgas nuo suglebimo. Prie jų prisijungė gydytojai, kurie taip įniko girti savo sukurtus protezus, jog taip ir norėjosi nusipjauti koją, kad vietoj sveikos įsigytum štai tokį dirbtinį stovą. Visų tikybų kunigai irgi nenorėjo atsilikti ir savo balsais įsiliejo į bendrą chorą; kartais atrodydavo, kad girdi šėlstant apsėstųjų ordą, bet juk visi tie vyrai buvo tie patys žmonės, kurių protu, kūrybiškumu, žmogiškąja laikysena dar prieš mėnesį žavėjomės ir stebėjomės.“

Vienas iš policinės valstybės bruožų tas, kad gyventojams yra apribota laisvė reikšti politinę ir kitą nuomonę. Lietuvoje žmonės jau seniai nedrįsta viešai sakyti tai, ką galvoja, dėl baimės nukentėti.

Rusijos grėsmės temos temperatūra mūsų žiniasklaidoje yra pasiekusi tokį laipsnį, kad bet kokia abejonė gali sukelti tragiškų visuotinio viešo pasmerkimo pasekmių.

Todėl „džiaugsminga žinia“, kad Jungtinės Amerikos Valstijos Lietuvoje dislokavo ilgojo nuotolio priešlėktuvinės gynybos sistemą „Patriot“, galinčią numušti ir raketas, turi būti priimta besąlygiškai, visuotinai, jos negali užgožti joks abejonės šešėlis.

Kita vertus, pabandykime bent įsivaizduoti, kaip sekasi atostogauti mūsų mokytojams, moksleiviams, universitetų bendruomenėms, kurių ateityje laukia žadėtų „pokyčių ir reformų“ nežinomybė.

Švietimo situacija šalyje nuolat prastėja, tačiau niekam neturėtų kilti abejonių, kad mokslo ir kultūros reikmėms finansavimas metų metais yra „užkonservuotas“. Kodėl taip esame abejingi toms tautos gyvybinėms versmėms, kurios yra bene vienintelis kelrodis šiame galių ir pirmavimo iššūkių užvaldytame pasaulyje?

Lietuvos kultūrinių ryšių plėtotė, galimybė kitoms tautoms susipažinti su mūsų kultūros paveldu, tradicija yra nepaprastai sumenkusi, lyginant, pavyzdžiui, su prieškario valstybės dėmesiu.

Kaip yra pasakęs vienas šviesiausių mūsų meto kunigų Kęstutis Brilius, kalbėdamas apie palaimintojo Jurgio Matulaičio dvasinį paveldą, šiandieninėje kultūroje, kuri toliau progresuoja materializmo linkme, daiktų, vartojimo, pinigų kulto, sėkmės ir pasitikėjimo savimi linkme, mūsų tautelė, turinti savus istorinius raidos ypatumus, tarsi verčiama šlubuoti su tuo viską semiančiu materializmu jo apraiškose.

Todėl visai Lietuvos šviesuomenei, intelektualams, filosofams, visuomenininkams būtent dabar, nūdienos pasaulio įtakų akivaizdoje, iškyla labai rimtas uždavinys - iš naujo atrasti svarbiausias mūsų tautos vertybes, susiformavusias per šimtmečius mūsų katalikiškos istorijos, kurios padėtų atsilaikyti nuo šiandien mums brukamo „pliuralizmo“ ir visokiausios santykių „lygybės“.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (46)

 • Teisingai 2017 liepos mėn. 18 d. 09:58:06

  Ir as kazkada nekantraudamas laukdavau panoramos. Skaitydavau spauda. Nes
  anais laikais kalbedavo Sajudzio laiku zmones kuries tauta tikrai nebuvo
  nulis. Jie gwrbe tautos nuomone mes gerbeme ir iki sios dauguma is ju
  tebegerbiu. O va delfio tau jau koki pora metu kaip neskaitau ...del manes
  sito portalo aplamai nera. O va Paksas. Vaisvila Bickauskas Laurinkus tai
  tokie zmones kuriuos norisi gerbt. Man Paksas tai ascijuonasi su prieskario
  laiku Prez Griniumi kuris taip pat buvo nuverstas o del ko manau puikiai
  suprantam

 • Taip 2017 liepos mėn. 18 d. 09:43:48

  Pritariu - nepatinka neskaityk. Man nepatinka Valatka, kuris dar
  "Komjaunimo tiesoje" aktyviai reiškėsi, todėl nei vieno straipsnio
  dar neperskaičiau nuo pat atgimimo. Užkalnis nepatinka ir jo blevyzgos,
  todėl taip pat labai greitai prasuku... Yra ir daugiau tokių, kurių
  neskaitau ir nesidomiu kuo jie kvėpuoja...
  "Lietuvos ryto" neimu į rankas ir į portalą neinu... Tad pasirinkimas
  yra...

 • Praeviui 2017 liepos mėn. 18 d. 09:15:27

  Kiekvienas turi teise rinktis...nepatinka - neskaityk

 • Parlekia iš Briuselio 2017 liepos mėn. 17 d. 10:33:10

  kassavaitę pavirkauti.
  Parašytum,ką nuveiki ten kartu su latviais,estais,lenkais?
  Tikriausiai NIEKO.
  Kiek sykių pasisakei iš tribūnos dėl valstybės?
  Patys matom kas blogai,kam atkartoti?

 • > klausiu 2017 liepos mėn. 17 d. 09:46:58

  Internetinę knygos versiją galima rasti per Google.
  Reikia įrašyti "RP vardan ko?" ir paspausti Inter. Toliau rasite
  nuorodas. Ten yra daug nuorodų, bet atsidarykite nuorodą "RP vardan ko?"
  be jokių paaiškinimų ir tai bus knygos versija.
  Daug kas buvo skaityta ir žinoma, bet kai kurie straipsniai man nebuvo
  žinomi... Ir gana iškilių žmonių.

 • Tiesa 2017 liepos mėn. 17 d. 09:32:15

  ta, kad per tuos 27 metus dalis žmonių tapo zombiais - robotais, kita
  dalis emigravo neiškentę tokio valstybės skurdinimo. Likęs jaunimas
  paveikti "liberalizmo" bando įsitvirtinti čia, o likusieji pensininkai:
  vieni nuzombinti, kiti paliegę laukia kada ateis jų paskutinioji...

  Geras pavyzdys - komentuojantis "praeivis". Manau nesunku suprasti
  kokiai grupei šis subjektas priklauso. Ir daugiau čia tokių yra.

 • Pensininkas 2017 liepos mėn. 17 d. 01:18:39

  Pritariu skorpei. Yra filmuota medziaga su mergytes pasakojimu, yra
  nuotraukos su Drasiaus kuno suzalojimais, liudijanciais apie kankinimus ir
  ...niekam iki siol apie tai neidomu ...

 • praeivis 2017 liepos mėn. 17 d. 01:11:50

  kiekviena diena po Pakso straipsni... Nekeista ?

 • skorpe 2017 liepos mėn. 16 d. 23:44:20

  Niekaip nesuprantu---- esma mergaite nufilmuota, nufotografuota, Drasiaus
  mirusio sumusto nuotraukos aiskai matomos INTERNETE.... bet seimunai tokie
  apsisviete, su valdiskai isduotais internetais ir plansetais ir telefonais
  , mato TIK TAI< KA PARODO speciali komissija :) ??? !!! TAI jeigu cia tokie
  tautos atstovai, tai jie kaip kokie atsilikeliai??? Ka pasako- ta ir mato
  ..... ir jokiu klausimu nekyla :) ? Tai jie yra KOLABORANTAI, o ne zmoniu
  atstovai, ir kam mes juos turim???? tam, kad jie nieko nematytu???
  Tai kur logika is vis , kam tada reikalinga sita visa tipo LAISVOS LIETUVOS
  VALDZIA, kada net streikuoti jau baisu ??? !!! Reikia sedek ir tylek- tai
  yra TARYBINE SANTVARKA ir nesvarbu, kokia salis, SAVARBU KOKIA JOJE
  IDEOLOGIJA....man pvz.: yra slyksciausia salis pasaulyje, kur vaikams
  akyse sukapoja zirafa ir atiduoda esti kitiems to zoologijos sodo
  gyventojams, arba kur suvaro delfinus ir seimu atejusiu pasigrozeti
  akivaizdoje juos UZKAPOJA NEGYVAI... cia yra KAS...???

 • apie 2017 liepos mėn. 16 d. 23:15:19

  didesnį kultūros, švietimo ir sveikatos apsaugos sričių finansavimą
  net nekalbėkime. Kaip rašo "Lietuvos žinios", jog Lietuvoje ir Ukrainoje
  yra išbandomi naujausi ginklai ir vėliau perduodami kitoms šalims
  (kokioms?), tai ir norisi paklausti, o iš kieno kišenės visa tai daroma?
  O Lietuvos Respublikos Konstitucija- tai iš viso tik skuduras? Ar Lietuvos
  žmonės žino apie tai? Tikriausiai ne. Geriau sukels kokį skandaliuką,
  kad miškininkai vagys, kad Greta knygą parašė.....

 • apropos, Snoras 2017 liepos mėn. 16 d. 17:44:32

  Simonyte per LTV indelininkams pazadejo, kad per menesi bus grazinti
  indeliai. O nunai ja siulo i prezidentus. Ir ziu, musu jauciai melynom akim
  dar ims ir isrinks :)
  ---
  Tai gal tegu Paksas tiesiu tekstu pasako, kad istokim is NATO ir nereikes
  tu islaidu. Kaip ir pats sako - nebijok, pasakyk, ka galvoji.

 • . 2017 liepos mėn. 16 d. 17:39:33

  Garbusis,o EP jau issprende sunku uzdavini - kiek gr druskos gali sunaudoti
  jievropieciai? Agurku kreivuma jau sureguliavo, lemputes lobistai irgi
  isprievartavo:) Uz ka dabar Junkeris liepe jums ten balsuoti? Kas Lietuvoj
  kreiva, zinom ir patys. Ar pasakei briuseliniams, kad kas menesi kraustytis
  i Strasbura yra neatleistinas pinigu svaistymas, puota maro metu? Zvelgti
  ilgesingai per langa ir cituoti svetimas kalbas visi moka.

 • Šerlokas 2017 liepos mėn. 16 d. 17:06:48


  Kas tikrasis Delpio savininkas? - Delpis vis rašo apie holokaustą, nors
  tuo naudojasi Rusija, nerašo nieko prieš Izraelį: tai savininkas- žydas
  - vis pagiria Britų karališką šeimą, tai- britas - nuolat keikia
  Trampą, Putkiną, Vengrijos ir Lenkijos valdžią, garbina seks.mažumas
  ir pabėgėlius - tai liberalas Kas toks spaudos investuotojas,
  žydas-britas-liberalas? SOROŠAS! Elementaru, Vatsonai!:)

 • Pensininkė 2017 liepos mėn. 16 d. 15:03:17

  Aš taip pat dėkoju už nuorodą. Aš net nežinojau, kad ji tokia yra.
  Esu skaičiusi ir ankstesnes knygas apie R.Pakso apkaltą ir kt.
  Tad,įvedusi Google knygos pavadinimą, lengvai ji atsidarė.
  Perskaičiau 35 psl. ir atidėjau, nes akys jau pasilpusios nuo
  kompiuterio ir daug skaitymo - to įpročio kol kas negaliu atsisakyti,
  nors jau gana daug metų...

 • As dekoju 2017 liepos mėn. 16 d. 14:22:28

  Taciau nevisai esu to musipelnes. Ne as ta knyga paviesinau o paprasciausia
  atsitiktinai radau ja portsle "ekspertai eu" ir dali jos perskaiciau. Jei
  ji prieinama reiskia neuzdrausta

 • Tam „As“ 2017 liepos mėn. 16 d. 12:49:35

  Ačiū, brolau, už knygos „RP vardan ko“ paviešinimą. Naudodamasis
  sistema „Google“ žmogus gali ją nesunkiai susirasti. Dar kartą
  ačiū.

 • durnyno prezyyydentui 2017 liepos mėn. 16 d. 12:26:02

  O ką tu nuveikei, paksiau? Iš postų nešei muilą, atsisėdęs į sostą
  už ruselio pinigus, visai nukvakai iki šikpopieriaus. Dabar tik loji kaip
  utėlėtas šunėkas.

 • Klausiu 2017 liepos mėn. 16 d. 12:16:43

  Kur gauti tą „RP vardan ko“ el. versiją? O landsbergistų ir
  sakalistų lojimas ant Prezidento (jiems, liaudiškai tariant, iš baimės
  už pridirbtas niekšybes „subinė pypkę rūko“) jau nieko nestebina -
  kitaip ir negalėtų būti, partijų dvynių nariai vienodai elgiasi ir
  elgsis, kol visai nusišvilps.

 • Taigi 2017 liepos mėn. 16 d. 11:26:38

  kiekvienas šuo, kalba šeimininko kalba, mūsų bolonkė taip pat.

 • Juzefa 2017 liepos mėn. 15 d. 21:27:35

  :Dabar
  tardyti, kankinti, ištremti nereikia. Šių laikų Stalinas ramus, kaip
  belgas, jis skambina Čiurlionį. Svarbu sudaryti ne politines, bet
  ekonomines sąlygas trėmimui. Pavyko. Net gyvulinių vagonų nereikia.
  Apdumtiems emigrantams net patiems atrodo, kad jie išvažiuoja "savo
  noru".Ar reikia ieškot orginalo?

 • Dzukas 2017 liepos mėn. 15 d. 20:26:27

  Kokios kilmes buvo Gediminas nieks nezino, yra tik prielaidos, bet su
  totoriais tai nieko bendro neturi. Ka jus vadinate lietuviu? Kalbeti jis
  lietuviskai nekalbejo, nes tokios kalbos dar nebuvo. Jeigu idomu -
  Algirdas, Kestutis, Jogaila, Vytautas ir nekalbejo lietuviskai

 • daug buvo samburiu 2017 liepos mėn. 15 d. 20:25:05

  samburis pries junoka, samburis pries paksa, samburis uz venckiene,
  samburis pries venckiene. laimejo samburis pries junoka, samburis pries
  paksa, samburis pries venckiene. samburio pries venckiene dalyviai norejo
  kurti ir samburi pries grybauskaite, bet neprireike.

 • xx 2017 liepos mėn. 15 d. 20:08:19

  Teisingos izvalgos,labai tikslios.Aciu autorui,kad isdrista pasakyti tiesa.
  Lika neisaiskinta daug skaudziu,brangiai kainavusiu Lietuvos zmonems
  akivaizdziu tiesu,viena ju-"Snoras".

 • visiems 2017 liepos mėn. 15 d. 19:56:26

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts
  gražių paveiksliukų galerija:
  plus.google.com/u/0/communities/107260533056716270437

 • R. Paksui - Dainius.V 2017 liepos mėn. 15 d. 19:12:42

  Gerb. Parlamentare,gal gan sukti audrą vandens stiklinėje - parodykite
  asmenininį pvz : atsisakykite turtų,pliką galvą pelenais barstykite ir
  eikite melstis į gatves- gal tada bus tikrai geresnis rezultatas,nei
  dabartiniai "pasompratavimai",o kur buvo Jūsų Tamsta protas,kai rusui
  suteikėte pilietybę?!!Bent dabar sugebate paaiškinti už KĄ?

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • KREMATORIUMAS: Kauno miesto savivaldybė, organizavusi internetinę apklausą, savaitę laukė kauniečių nuomonių apie krematoriumo poreikį, tačiau pirmadienį paaiškėjo, kad būtinybės jam statyti bent dabar miesto gyventojai nemato; todėl krematoriumo statybai Kauno miesto savivaldybėje nepritartų.
 • MIGRANTAI: pasieniečiai sulaikė į Lenkiją beišvažiuojantį automobilį „Saab 9-5“, kuriuo Latvijos pilietis gabeno keturis nelegalius migrantus iš Vietnamo.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar sutinkate, kad dabartinis Ministrų kabinetas vertas profesionalų Vyriausybės vardo?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +17  +18 C

 

   +17 +19 C

  +25  +26 C

   +27  +29 C

 

   +27  +28 C

    0-2 m/s

  0-4 m/s

 

    0-4 m/s

 

reklama
Ukis 2018