respublika.lt

2017 gruodžio 14, ketvirtadienis

koncertas

R.Ozolas buvo didis vadas ir strategasnuotraukos (12)

2015 balandžio mėn. 10 d. 12:10:05

Vytautas RADŽVILAS, Lietuvos Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, filosofas, profesorius:

 

Gerbiamieji, stovint prie Romualdo Ozolo kapo, galima ilgai vardyti jo nuveiktus darbus ir nuopelnus Lietuvai. Tačiau R.Ozolas buvo žmogus, kuris mokėjo ir visada norėjo, kad būtų kalbama iš esmės. Todėl kalbant apie R.Ozolą, norint pasakyti apie jį ką nors iš esmės, derėtų kalbėti apie ką kita. Apie žmogaus rangą. Žmogaus rangas nėra jo gyvenime sukauptas turtas, nėra jo užimta arba turėta visuomeninė padėtis, tai nėra ir vienokios ar kitokios politinės pareigos. Žmogaus rangas - jo paties gyvenime pasiekta dvasios aukštuma. Kiekvieno žmogaus sąžiningai atlikusio savo darbus, gyvenimas yra vertingas ir svarbus. Tačiau kiekvienoje tautoje atsiranda saujelė, kartais per šimtmečius vos keletas žmonių, kurie iš tiesų yra ypatingi. Šitiems žmonėms yra dovanota stebuklinga galia - steigti pasaulius. Kad pasaulis galėtų būti steigiamas, jis pirmiausia turi atsirasti žmogaus dvasioje. Ypatingas R.Ozolo rangas todėl ir yra toks, nes visą gyvenimą jis steigė savo brangiausią kūdikį - Lietuvą. Todėl šis politikas ir vizionierius pirmiausiai buvo mokytojas.

Jis buvo vienas iš nedaugelio, pradėjusių labai sunkų darbą, kurį kažkam reikėjo nuveikti, kai Lietuva buvo sunaikinta. Kiekvienas užgrobikas ir naikintojas siekia svarbiausių dalykų - priversti mąstyti Lietuvą ir apie ją kalbėti taip, kaip reikia jam. R.Ozolas buvo būtent tas žmogus, kuris pats sunkiai mokėsi, nes mokytis nebuvo iš ko, prisiminus, kad mūsų kultūros tradicija buvo nutraukta, ir galiausiai kitus mokė mąstyti ir įvardyti Lietuvą. Štai kodėl daug kas stebisi, kad jo kalba kartais yra tokia sunki, nelengvai suprantama. Kitaip ir negalėjo būti, nes norint, kad toji kalba taptų lengva, reikia terpės, kurioje gali kalbėti. O štai R.Ozolas buvo iš tų, kurie šitą Lietuvos mintį ir jos žodį kūrė beveik visiškoje vienatvėje. Už tai kiekvienas jo žodis yra neapsakomai svarus. Ir kai atėjo atgimimo valanda, jis buvo vienas iš tų, kuriems nereikėjo mokytis atgimstančios Lietuvos kalbos. Daugelis tiesiog jos mokėsi ir kartojo žodžius, kuriuos jis ištarė vienas pirmųjų. Tai buvo laisvės žodžiai. Ir daugelio tie žodžiai, deja, išmokti buvo tik paviršutiniškai ir kartojami mechaniškai.

Galiausiai R.Ozolas iš tiesų buvo didis vadas ir strategas. Kiekvienas, kas buvo šalia jo, žino, kiek buvo dramatiškų ir sunkių akimirkų, kai reikėdavo apsispręsti dėl dalykų, kurie galėjo lemti daugybės žmonių likimą, galbūt ir gyvenimą. Ir jo aštrus kaip skustuvas protas dažniausiai rasdavo išeitį, jis rasdavo vienintelį tikslų žodį, leidžiantį visiškai aiškiai įvardyti tai, kas yra ir ką reikia daryti.

Todėl galiausiai mes atėjome į savo svajonių tašką - Nepriklausomą Lietuvą. Tačiau ir čia Romualdas buvo savitas. Kitaip negu daugybė žmonių, jis labai gerai suprato, kam reikalinga valstybė. R.Ozolui visada buvo aišku, kad valstybė pirmiausia yra skydas, kuris privalo saugoti nuo visų vidaus ir išorės negandų Tautą, kuri yra įsigyvenusi savo žemėje, nori gyvuoti ir skleistis šioje žemėje per amžius. R.Ozolas tobulai suprato, kad jeigu ši valstybė atsiskiria nuo Tautos, žmogaus, ji tampa bedvasė ir negyva valdymo mašina. Todėl R.Ozolas, didžiai vertindamas nepriklausomą Lietuvos valstybę visada skausmingai išgyveno dėl to, kad toje valstybėje gyvenanti Tauta nenumaldomai sparčiai tirpsta. Jis suprato, kad jeigu ši Tauta ištirps, toji valstybė praras bet kokią prasmę.

Galiausiai R.Ozolas buvo ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio žmogus. Jis buvo vienas iš nedaugelio, žinojusių, koks turi būti tikras Lietuvos santykis su pasauliu. Jis buvo besąlygiškas šalininkas to, kad išsilaisvinusi Lietuva turi atsiverti pasauliui, bet nuostabiai aiškiai suprato, kad atsiverti galima dvejopai. Jisai žinojo, kad atsivėrimas gali būti toks, kad galiausiai jis virsta beprasmišku, betiksliu blaškymusi tame pasaulyje ir galiausiai gali baigtis išsibarstymu. Ir jis žinojo atsivėrimo pasauliui formulę: ne Lietuva pasaulyje, bet pasaulis Lietuvoje. Šita formulė reiškia, kad R.Ozolas suprato, kad tiktai turint atramos tašką, kuris yra Lietuvos žemė, galima iš tikrųjų drąsiai atsiverti pasauliui, žinant, kad toji žemė neišslys iš po kojų. Jis išgyveno, kad šitokiam atsivėrimui dar neatėjo laikas.

Ir vis dėlto jis visada tikėjo, kad pasimetusi, besiblaškanti Lietuva sugrįš į save. Galbūt ji dar nesugrįžo, bet R.Ozolas iš tiesų sugrįžo į Lietuvą. Čia, tame kalnelyje, kurį supa pušys, galbūt jis nesupyktų, jei išgirstų kelias trumpas eilutes: „Ir net tada, kai kalnely vėsu, lydės bičiuliai neramių dienų, linksmai pušų viršūnėm sušnabždėsiu, iš Lietuvos į Lietuvą einu“. R.Ozolas čia atėjo iš amžinosios Lietuvos, jam ji buvo amžina. Šiandien jis sugrįžta į amžinąją Lietuvą. Manau, kad kiekvienas doras Lietuvos žmogus jo gedi ir ilgėsis, nes neįmanoma nesiilgėti žmogaus, iš kurio švytėjo pati laisvė. Mielas bendražygi ir bičiuli, tebūnie tau lengva Lietuvos žemė.

Kalba pasakyta per signataro, tikrojo Sąjūdžio lyderio R.Ozolo laidotuves


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (12)

 • Bartuks 2015 balandžio mėn. 15 d. 07:21:01

  Ir as sakau R.Ozolas buvo diiiiidis vadas ir dar didesnis
  strategas,nes LKP centro komitetas bet kam neleisdavo rasyti
  LCK'pistams kalbas,Ozolas toj srity buvo aukstumoj,nepralenkiamas.

 • Ona 2015 balandžio mėn. 14 d. 21:29:32

  Reikia džiaugtis, kad Lietuvoje dar yra tikrų Lietuvių. Apmaudu, kad jų
  negirdi valdžia.

 • liudna kalba 2015 balandžio mėn. 14 d. 10:13:48

  o kur draugai buvo anksčiau? Bet ne apie tai.
  Filosofijų forma buvo tikrai įmantri, o turinys.....
  O ar tarybiniais metais leidyklų redaktoriai, filosofijų in-tų
  "mokslininkai" neprivalėjo įrodinėti savo lojalumus....?

 • oo 2015 balandžio mėn. 13 d. 15:57:21

  radzvilas nera didis vadas nei strategas toks buvo ir ozolas....filosofai
  geriau jie tegu filosofauja

 • vidmantas 2015 balandžio mėn. 13 d. 06:53:34

  toks pat didis kaip ir aš,sako autorius

 • D. 2015 balandžio mėn. 11 d. 15:06:20

  Puiki kalba. Girdėjau ją per TV tiesioginės transliacijos metu. Ir
  perskaitysiu dar sykį. Visada atidžiai klausiausi Radžvilo nuo pat
  pirmųjų jo pasisakymų viešojoje erdvėje.
  O tądien, prie R. Ozolo kapo Radžvilo pasakyta kalba, buvo pati
  prasmingiausia, išties verta savo Mokytojo. Manau, jog ji suvirpino
  kiekvieno širdį.

 • RADZVLUI? 2015 balandžio mėn. 11 d. 12:09:34

  AR. TAS. LAIKAS ATEIS. KAI. MES. ISEISIME PAS. OZOLA?JAiGU. ESI. NE.
  BAILYS. TAI PASISTENK. KAD ATEITU. KOL. MES GYVI

 • .. 2015 balandžio mėn. 10 d. 17:57:12

  Čia dar vienas suaugęs subrendęs vyras lieja jausmų kupinas eilutes
  kitam vyrui tarsi jis jį kažkaip artimai būtų pažinojęs. Negi
  negalima ramiai žmonių palaidoti?

 • rj 2015 balandžio mėn. 10 d. 14:45:33

  Puiki kalba! Pagarba V.Radžvilui. Amžinas šviesus R.Ozolo atminimas.

 • Ramūnas 2015 balandžio mėn. 10 d. 11:01:25

  Šviesus atminimas Tautos valios ir proto galiūnui gerb.R.Ozolui.Pagarba
  straipsnio autoriui garb.Radzvilui.Tauta klupdoma ,apmeluota ,apvogta ,bet
  dar napaklupdyta.

 • !!! 2015 balandžio mėn. 10 d. 10:12:15

  Koks dydis R.Ozolas! Padeka Radzvilui uz tokius zodzius.

 • Eduardas 2015 balandžio mėn. 10 d. 09:31:31

  Pagarba Radzvilui

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • IS: ketvirtadienį Irako teisingumo ministerija pareiškė, kad šalies pietuose įvykdytas mirties nuosprendis 38 buvusiems teroristinės IS grupuotės nariams; šiuo metu Irako kalėjimuose laikomi dešimtys tūkstančių žmonių, kaltinamų ryšiais su IS.
 • BIATLONAS: Prancūzijoje vykstančio trečiojo pasaulio biatlono taurės varžybų etapo moterų 7,5 km sprinto lenktynėse ketvirtadienį geriausiai iš lietuvių pasirodžiusi Natalija Kočergina užėmė 74-ąją vietą; nugalėjo be klaidų šaudžiusi olimpinė čempionė Slovakijos atstovė Anastasija Kuzmina - 20 min. 59,6 sek.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar įstatymas padeda apsaugoti vaikus nuo smurto?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate donorystei?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -3  0 C

   0  +2 C

 

   -2  +2 C

    0  +4 C

   +1  +3 C

 

   0  +3 C

    7-17 m/s

    2-7 m/s

 

      1-5 m/s

 

USD - 1.1736 PLN - 4.2146
RUB - 69.1283 CHF - 1.1647
GBP - 0.8791 NOK - 9.8253
reklama
Respublikos spaustuvė 2014-12