respublika.lt

R.Ozolas: Aksominio terorizmo pradžianuotraukos

2011 rugsėjo mėn. 06 d. 13:05:00
Julius GIRDVAINIS, “Respublikos” žurnalistas

Lenkų mažumos Lietuvoje aktyvistai į nesantaikos kurstymą prieš lietuvius jau pasitelkė net vaikus - moksleiviai kviečiami streikuoti prieš valstybės, kurios piliečiai yra, įstatymus. Kovo 11-osios Akto signataras filosofas Romualdas Ozolas mūsų šalies valdžios pasyvumą prilygina nusikaltimui.


Kai lietuviškame Punske buvo išniekinti mūsų tautiečių paminklai, į šį Lenkijos miestelį nenuvyko nė užsienio reikalų ministras, ESBO pirmininkas Audronius Ažubalis.

Vos tik Lenkų rinkimų akcijos aktyvistai prie Prezidentūros Vilniuje suvežė vaikus pozuoti prieš Lenkijos televizijos kameras ir pagrasino moksleivių streiku, kaimynų Vyriausybės vadovas Donaldas Tuskas mūsų premjerą Andrių Kubilių išsikvietė „ant kilimėlio“ Palangoje. Pasiaiškinti dėl mūsų šalies Parlamento priimto Švietimo įstatymo.

Švietimas - tik prekė


- Ką, jūsų nuomone, šiuo metu Lietuvoje vykdo lenkų aktyvistai - simbolines akcijas ar rimtą puolimą prieš valstybę? - vakar „Respublika“ paklausė R.Ozolo.

- Tai yra labai rimtų dalykų sudėtinė dalis. Viskas juk prasidėjo dar prieš Jogailą ir eina per visą mūsų istoriją. Tačiau šiandien tai vėl galima sieti ir su lenkų autonomininkų judėjimu, kuris prasidėjo dar net prieš Sąjūdžio įsikūrimą.

Švietimo įstatymas yra tik labai patogus pakelti pačius giliausius Lietuvos lenkų tautinius jausmus ir paversti juos politine preke.

Jau po Atgimimo bangos lenkai siekė sutramdyti mūsų valstybės rūpinimąsi jų moksleiviais, kurie dėl politikantams naudingo kultūrinio geto netenka galimybių įsitraukti į Lietuvos kultūros apyvartą.

Kol nebuvo Valdemaro Tomaševskio, nebuvo ir tokio baisaus spaudimo Lietuvoje. Jis ne tik pagilino senuosius procesus, bet ir suteikė jiems politinės kovos formą. Juk net Tomaševskio partija - Lenkų rinkimų akcija - sukurta ne tik grynai etniniu, bet ir rinkiminiu pagrindu.

- Kodėl ši dviejų rajonų partija sulaukė tokio rinkėjų palaikymo?

- Todėl, kad Lietuvoje viešpatauja absoliutus ištižimas. Pradedant nesusivokimu, kas čia vyksta ir baigiant suvoktų dalykų politiniu pardavinėjimu. Bene ryškiausiai tai matėme Vilniaus miesto savivaldybėje.

Artūras Zuokas labai akivaizdžiai ir su pasitenkinimu eksponavo savo parsidavimą lenkams. Bet tai - jau ne vien Zuoko problema. Visos politinės partijos, kurios patenka į Vilniaus valdžią, ima bendradarbiauti su prieš mūsų valstybę veikiančiomis politinėmis jėgomis.

Lenkų rinkimų akcija yra Varšuvos penktosios kolonos Lietuvoje įrankis. V.Tomaševskis naudojasi šia korta gindamas gatvių lenteles ar lenkiškų pavardžių rašymą.

Tai daroma siekiant Lietuvoje sutelkti lenkus kaip politinę jėgą, o kartu, marširuojant iš Vilniaus į Varšuvą, - ir veikti su andainykščiais politiniais sluoksniais. Su tais, kurie išpažįsta „kresų“ politiką, su lenko korta rengia būsimąją pilietinę akciją, panašią į tą, ką Lietuvoje jau rengė Pilsudskis su Želigovskiu, kurie „prisijungė“ mus prie Lenkijos lygiai taip pat, kaip ir rusai 1940-aisiais.

Moksleiviai Vilniuje šiandien naudojami tik kaip politikų patrankų mėsa. Ir man labiausiai gaila tų mokinukų, kurie atvirai kalba, kad nenori dalyvauti politinėse spekuliacijose, bet jiems liepia mokytojai, tėvai.

- Kodėl Lietuvos valdžia tam yra akla?

- Šiandien mes apskritai negalvojame ne tik apie politikai išnaudojamus vaikus. Negalvojame ir apie tuos lenkus, kurie yra lojalūs Lietuvos valstybei ir net jos patriotai.

Mūsų valdžia neparėmė net Ryšardo Maceikianeco, kuris išdrįso tokioje sudėtingoje situacijoje pasisakyti esąs Lietuvos lenkas ir patarti, kaip reikėtų mūsų šalyje elgtis jo tautiečiams, kurių dalis buvo čia apgyvendinta ir gavo žemės dėl Pilsudskio-Želigovskio okupacijos.

Aš siūlau į tuos mitingus jau žiūrėti kaip į aksominio terorizmo prieš Lietuvos valstybę faktą ir ypač iš moralės pusės vertinti politikų bandymus šiam reikalui panaudoti vaikus. Tai yra juodas nusikaltimas.

Nėra Lietuvos tautos

- Kodėl lenkams vykdant įžūlią antilietuvišką kampaniją anksčiau tam nuolaidžiavo prezidentas Valdas Adamkus, dabar - premjeras A.Kubilius?

- V.Adamkaus elgesį dar buvo galima šiek tiek pateisinti. Prezidentas tikriausiai net ir nesuprato, kur pateko su savo prolenkiškomis idėjomis, nes visą gyvenimą praleido JAV ir ten nuolat bendradarbiavo su Lenkijos emigrantais. Jis ir negalėjo žinoti Vilniaus krašto problemos iš esmės. Tačiau kad prezidentas net ir dabar nesuvokia, kur link viskas pakrypo, tai jau nėra atleistina.

A.Kubiliaus veiksmai tėra jaunosios kartos politikų liberaliojo pozityvizmo raiška. Tokiems visiškai nesvarbu, kaip jų veikla atsilieps kultūrai, tautai, o svarbu tik tai, kas įvyks per jų valdymo laikotarpį. Veikia juodas pragmatizmas, kuris ribojasi su nusikalstama veika.

Premjerą dar esu linkęs girdėti kaip bandantį veikti Lietuvos, bet ne lietuvių tautos naudai. A.Kubilius nėra humanitaras, tad Lietuvos ir lietuvių tautos sampratos jam tiesiog nesuvokiamos.

Ten, kur A.Kubilius kalba apie lenkus, žiūrėdamas kaip išlaikyti savo valdžią ir galią, jau reikia vertinti vienareikšmiškai - neteisingi, neleistini ir nežinia kokiu lygmeniu vertintini žingsniai. Nedrįstu sakyti, kad A.Kubilius sąmoningai išduoda valstybę, bet jo veiksmai dažnai nukreipti prieš lietuvių tautą.

Premjerui visiškai nesuvokiama, kaip galima reikalauti išsaugoti lietuvišką raidyną. Man irgi nesuvokiama, kaip tokio tėvo, lietuvių literatūros tyrinėtojo Vytauto Kubiliaus sūnus Andrius, su lituanistika susidūręs nuo gimimo, nepajėgia suvokti šios svarbos.

A.Kubilius yra iš tos kartos žmonių, kurių sąmonėje valstybė egzistuoja kaip valdžia. O tai, kad valstybę kuria tauta, šiai kartai jau nebesuvokiama.

Šiandien laisva dvasia kalbame apie Lietuvos tautą, kai tokios apskritai nėra. Yra tautos, kurios sugeba sukurti valstybę arba ne. Ir priglaudžia savo valstybėse kitas tautas, kurios sutinka ten gyventi pagal įkūrėjų nustatytą tvarką.

- Koks, jūsų manymu, yra prezidentės Dalios Grybauskaitės vaidmuo Lietuvos lenkų klausimu?

- Tame, ką dabar prezidentė kalba ir daro lenkų mažumos Lietuvoje klausimu, nematau didesnės jos klaidos. Bet D.Grybauskaitė iki šiol nepasisakė lietuvių tautos, kaip šios valstybės kūrėjos, klausimu.

Nežinau, ar tik ne prezidentės galioje yra surengti svarbią, valstybinio lygmens konferenciją, pasitarimus lenkų mažumos klausimu. Šių reikalų negalima perduoti kažkokio Meliano vadovaujamai kažkokiai Kultūros ministerijos tarybai ar Žmogaus teisių institutui, kuriam atstovauja kažkoks Mickevičius, atrodo, irgi kalbantis su akcentu.

Tokių grėsmių, kokios yra Lietuvai iškilusios dabar, niekada dar ir nebuvo. Lenkai sugeba susiorganizuoti, kad ir neteisėtomis, antivalstybinėmis, Lietuvos požiūriu, priemonėmis, savo tautinę savitaigą, lietuviams ne tik tešlagalviškai žiūrint į tai, bet ir spekuliuojant, pardavinėjant tarptautiniu lygmeniu.

Įtampa vis didės

- Gal lenkai yra tokie šaunuoliai, iš kurių turėtų mokytis lietuviai?

- Aš nenorėčiau mokytis iš lenkų, nes jų veiklos metodai mums nėra priimtini. Lietuvių mentalumas paremtas kitokia tradicija, mums visada svarbu buvo garbė kaip dora.

Lenkams garbė yra kaip šaunumas. Toks, kuris kadaise pasireiškė kaip bajoriška puikybė, sužlugdžiusi Abiejų Tautų Respubliką.

Lietuviai, gindami savo tautą, gali veikti patys ir tokių žmonių tikrai yra. Svarbiausiai, kad tik jie nebūtų terorizuojami mažumų, jas jungiančių organizacijų, nebūtų parduodami savų už kokią nors pseudopartnerystę su Lenkija. Beje, Lenkijai partnerystė su Lietuva niekada ir nerūpėjo.

- Gal į nuolatinį situacijos kaitinimą lietuviai turėtų nereaguoti, nepastebėti lenkų mažumų akcijų, mitingų, kurie tiesiog pasibaigs?

- Niekas nesibaigė ir nesibaigs. Po šios bangos bus kita. Mes sulauksime tik didesnės nuolatinės įtampos ir nepasitenkinimo sėjimo.

Šiandien mes turime jaunuolį, kuris nuplėšė neteisėtą gatvės lentelę su lenkiškais užrašais, o už tai Šalčininkuose yra teisiamas.

Lenkų neofašistinė organizacija, kuri Punske net pasirašė savo ženklais tepliodama mūsų paminklus, nesulaukė jokio tyrimo.

D.Tuskas viešai pažemino A.Kubilių išsikviesdamas jį pokalbio į Palangą. Visiškai neleistinu laikau Lenkijos užsienio reikalų ministro Radoslavo Sikorskio vizitus į Lietuvą ne kaip į mūsų valstybę, o tik lenkų gyvenamą regioną. Ir tai ministras jau pakartojo tris kartus, net nesusitikdamas su jokiu savo rango Lietuvos pareigūnu.

Jeigu valdžia neranda būdų reaguoti į tokius dalykus, kuo ji tuomet skiriasi nuo 1940 metų Lietuvos valdžios?

Parengta pagal dienraštį "Respublika"


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • TRENERIS: Kauno „Žalgirio“ krepšinio klubo jaunimo sistemą sustiprins treneris Arvydas Gronskis.
  • INAUGURACIJA: penktadienį įvykusias prezidento Gitano inauguracijos iškilmes per LRT TV stebėjo 25,3 proc. visų televizijos žiūrovų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar smulkieji ūkininkai turėtų auginti kiaules vien šaltuoju metu?

balsuoti rezultatai

Ar džiaugiatės atvėsusia vasara?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +12 C

 +12 +14 C

 

 +12 +13 C

+18 +19 C

 +19 +22 C

 

 +21 +23 C

 0-3 m/s

 0-4 m/s

 

 0-3 m/s

 

USD - 1.1269 PLN - 4.2622
RUB - 70.5998 CHF - 1.1071
GBP - 0.8987 NOK - 9.6223
reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis