respublika.lt

2018 rugpjūčio 19, sekmadienis

Rolandas Paksas. Šimtas komisijų valstybės šimtmečiuinuotraukos (45)

2018 sausio mėn. 21 d. 08:08:22
Rolandas Paksas, Europos Parlamento narys, buvęs Lietuvos prezidentas

Filosofas Imanuelis Kantas buvo įsitikinęs, kad „protui absoliučiai, besąlygiškai vertinga tik viena - gera valia“.

 

Ar tai, kas pastaruoju metu vyksta Lietuvos valdžios ešelonuose, bent kiek atspindi šias dvi tarpusavyje glaudžiai susijusias vertybes - protą ir gerą valią?

Šiandien viešumoje keliama tokia gausybė retorinių klausimų, kad gali susidaryti įspūdis, jog daugeliui mūsų piliečių tiesiog neužteks likusio gyvenimo visiems atsakymams išgirsti.

Kita vertus, panašu, kad net patys klausėjai iš tikrųjų nė nesitiki jų sulaukti. Akivaizdu, kad visas šis formalus procesas vyksta turint tikslą manipuliuoti visuomenės nuomone, siekiant diskredituoti vieną ar kitą politinį asmenį, paralyžiuoti institucijas arba pakenkti konkretaus verslo reputacijai.

Piliečiai yra tapę tarsi sirgaliais interneto portaluose, socialiniuose tinkluose, turėdami vienintelę tariamą privilegiją - laisva valia įsivelti į fiktyvių problemų karuselę ir bergždžias diskusijas.

Politinėje plotmėje itin dažnai naudojamas tarpusavyje kovojančių interesų grupių batalijų instrumentas - Parlamento laikinosios tyrimo komisijos. Jeigu pažvelgtume į Seimo laikinųjų tyrimo komisijų istoriją per visą Nepriklausomybės laikotarpį, įsitikintume, kad komisijų buvo prikurta tiek, kad vien jų pavadinimams išrašyti neužtektų jaučio odos, o kur yra atsidūrusios tūkstančius puslapių apimančios jų išvados - galima nujausti.

Kas iš to, kad ilgus metus komisijose posėdžiavę parlamentarai nustatė, jog saugumo karininkas Juras Abromavičius buvo nužudytas dėl to, kad „per daug žinojo, o nusikaltimą įvykdė teroristinės organizacijos bruožų turinti grupė asmenų, palaikanti ryšius su konservatorių partijos vadovais“.

Kas pasikeitė šalies bankininkystėje Seimo komisijai ištyrus vieno banko sužlugdymą ir išsiaiškinus, kad Lietuvos banko „vadovybė bankus kontroliavo pakankamai griežtai, bet ne „SNORĄ“.

Ar turėjo bent minimalią įtaką apsaugant žlugusio banko klientų interesus šios komisijos veikla? Ar buvo nukentėjusiems piliečiams sugrąžinta nors dalis laikinajam administratoriui išmokėto neadekvataus atlyginimo?

Kodėl pirmiausia reikėjo sunaikinti vietinius bankus, o paskui sužlugdyti visą nacionalinės bankininkystės sistemą? Atsakymo tikrai neverta tikėtis, kad ir kiek laikinųjų tyrimo komisijų Seime būtų sudaryta.

Kita vertus, dabar mažai kam terūpi, kad vienas svarbiausių valstybingumo stulpų - Lietuvos bankas - tėra virtęs tik nacionaliniu analizės centru, atliekančiu sugadintų euro banknotų ir monetų mokumo ekspertizės bei tikrumo tyrimų funkciją.

Galima sakyti, kad niekuo pasibaigė laikinosios tyrimo komisijos išvados dėl padėties energetikos sektoriuje. Suskystintų gamtinių dujų terminalas (SGDT), Ignalinos atominės elektrinės uždarymas, Visagino atominės elektrinės statyba ir kiti objektai yra tarsi „uždara energetinė zona“, į kurią atsitiktinai gali patekti nebent „stalkeris“.

Tuomečio energetikos ministro A.Sekmoko ir jo „politinių stogų“ panaudota taktika - pagal aukščiausius tarptautinius tarifus dosniai atseikėti vietiniams energetikos projektų teisininkams ir konsultantams - pasiteisino su kaupu. Nors Tautos atstovai balsų dauguma yra pritarę atlikto tyrimo išvadoms bei ketinimams kreiptis į teisėsaugą, viskas taip ir lieka dūlėti valdininkų stalčiuose.

Gana dažnai Seimo laikinųjų tyrimo komisijų tyrimų išvados, Seimo politinė valia, net tarptautinių institucijų raginimai sudūžta į šipulius, jeigu jie neatitinka vadinamosios valdžios interesų.

Nereikia jokių parlamentinių tyrimų, kad kiekvienas pilietiškai išprusęs žmogus suprastų, jog Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimus Lietuva privalo įgyvendinti nedelsdama per protingą laikotarpį, o valstybės institucijos negali priimti šiems sprendimams priešingų teisės aktų, taip pat sprendimų nevykdymą pateisinti „politinėmis priežastimis“.

Realiame gyvenime viskas yra priešingai. Lietuvoje daugiau kaip dešimtmetį šiurkščiai pažeidžiamos daugumos piliečių rinkimų teisės ir visa ši skandalinga praktika metai iš metų tęsiasi nebyliai palaiminus aukščiausiems valstybės pareigūnams.

Dauguma šiame kontekste paminėtų epizodų dažniausiai neapsiejo be globėjiško Konstitucinio Teismo ar bent jau buvusių jo teisėjų dalyvavimo. Jau seniai yra išryškėjusi ydinga praktika, padiktuota kai kurių „konstitucinės doktrinos žinovų“, aiškinti Konstituciją pagal konkrečių politinių grupių lūkesčius.

Konstitucinis Teismas savo instituciniais aktais diktuoja suverenias galias turinčiai Tautai, kad pagrindinį įstatymą galima keisti tik taip, kad jis tiksliai atitiktų to paties Konstitucinio Teismo išaiškinimus. Kėsintis panaikinti šią tariamą konstitucinę priežiūrą yra itin komplikuota. Tai byloja nesena kaimyninės Lenkijos politinė patirtis ir Europos komisarų perteklinis susirūpinimas teisės viršenybės principu.

Lietuvos parlamentinės demokratijos laivelis jau beveik apsemtas. Seimo darbą vis labiau paralyžiuoja parlamentinė obstrukcija. Vadinamosios mažumos kovos formos su valdančiąja dauguma užima vos ne didesnę dalį plenarinių posėdžių laiko.

Niekas negali numatyti, kokius neigiamus padarinius Seimo narių reputacijai sukels parlamentiniu tuščiažodžiavimu grindžiamas opozicijos veikimas - nesvarbi klausimų esmė, svarbu, kad jų būtų kuo daugiau.

Esu įsitikinęs, kad ir naujausia iniciatyva šiame politinės kovos kontekste - konservatorių ir liberalų raginimas sudaryti dar vieną laikinąją tyrimo komisiją, kuri neva turėtų išsiaiškinti, kokie fiziniai ir juridiniai asmenys Lietuvoje valdo daugiau nei du šimtus hektarų žemės ūkio paskirties žemės bei kitas panašaus pobūdžio su žemės ūkio veikla susijusias aplinkybes - tėra tik politinių grumtynių padarinys.

Tikras politinis suvokimas dėl padėties kaime ir ūkininkavimo sąlygų Lietuvoje jau seniai nebeegzistuoja. Šiandien jau niekas politiniu lygmeniu nebeišdrįsta pasidomėti, kodėl Lietuva, turėdama gamtines sąlygas, beveik tolygias Lenkijai ar Danijai, iš esmės neturi susiformavusios nacionalinio žemės ūkio struktūros, taip ir nesukūrė smulkaus ir vidutinio ūkio modelio, nėra tarp lyderiaujančių agrarinių šalių.

Kas asmeniškai atsakingas už tai, kad beveik prieš tris dešimtmečius pradėta žemės reforma iki šiol dar nėra pasibaigusi? Kas turi prisiimti politinę atsakomybę už tai, kad iki šiol lietuvių ūkininkai turi tenkintis mažesnėmis išmokomis nei kitų Europos Sąjungų valstybių žemdirbiai? Kokią įtaką iš esmės sunaikinant konkurencingo ūkininkavimo galimybes padarė Europos Sąjunga?

Kas pasidomės, kur nusėdo vėjais paleisti Europos Sąjungos paramos milijardai, kurie taip ir nevirto naujomis darbo vietomis ir geresne socialine aplinka jauniems žmonėms kaimuose ir miesteliuose?

Tautai nebereikia parlamentinio tyrimo, kad suprastų, jog privalo gelbėtis ieškodama galimybių svetur. Komisija dėl Tautos savasties, gyvenimo būdo ir tradicijų sunaikinimo čia nieko nebegali pakeisti.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (45)

 • vija 2018 sausio mėn. 23 d. 23:12:05

  Rolandas Paksas kaip visada teisus. Noretusi matyti jusu straipsnius ir
  'delfi' ir 'lrytas',bet,matyt,neisileidzia.Ne visiems patinka nepatogi
  tiesa.

 • tep 2018 sausio mėn. 23 d. 22:50:51

  Nuosavas etatinis laikrasčio korespondentas Paksas.Ir kiek už straisnį?

 • klausimux 2018 sausio mėn. 23 d. 18:12:56

  Grybauskaitė trypia su vaikais polkutes. Kas tai: pedofilija ar
  šizofrenija?

 • Nejonas 2018 sausio mėn. 23 d. 17:17:19

  Apie straipsnį: nežinau ar paskutines straipsnių serijas rašo pats
  Paksas, bet jie labai gilūs ir analitiniai. Tokių neparašys nei
  Landsbergis , nei koks kitas laikinas gerovės nešėjas. Todėl į juos
  reikia žiūrėti labai rimtai ir daryti išvadas.
  Apie komentatorius: daugeliui žemiau rašiusiųjų arba šlapimas pakilo
  aukščiau kaklo, arba jie tendencingai dergia Paksą, arba iš viso
  nesupranta kas su jais vyksta ar darosi..

 • oo 2018 sausio mėn. 23 d. 16:41:06

  bet kaip kisamas tas nauseda i prezidentus...aisku sutve dar paruos
  atsarginiu varijantu

 • oo 2018 sausio mėn. 23 d. 16:38:41

  vilniaus sutve megsta komisijas

 • pensininke 2018 sausio mėn. 23 d. 15:53:57

  Pamenu Simonyte musu pensijas ateme, o kai mes atejome prie Seimo su
  valdzia pasikalbeti, tai dar ministru pirmininkas konservatorius Kubilius
  su Krasto ministre Jukneviciene mus guminemis kulkomis pavaisino.

 • Vidas 2018 sausio mėn. 23 d. 15:53:06

  Kaip konservatorius ar jų pakalikas, taip ir vagis.

 • NE Į TEMĄ 2018 sausio mėn. 23 d. 13:47:21

  Prezidento rinkimų kandidato G.Nausėdos namas draustinyje nepajudinamas,
  o Selo - griaunamas

 • zemaitis 2018 sausio mėn. 23 d. 08:23:23

  Skaitau ir stebiuosi tiek straipsniu prirašyta, beveik kas savaitę po
  naują o naudos ...jokios, gal geriau kaip gerb. N. Sadūnaitė pakvieskite
  TAUTĄ imtis KONKRETUMO , AKTYVUMO ir ...jau laikas , nejaugi bijote
  kažką prarasti o gal Jūsų dukrelė mažiau po reklamuosis spaudoje "
  oi kokia kelione buvo,oi ką pamatėme" ....GĖDA tik klausimėlis ...KAM

 • Baba 2018 sausio mėn. 22 d. 22:59:54

  Norėčiau modifikuoti Pensininkas 2018 sausio mėn. 21 d. 19:19:44
  komentarą:
  Gerb. Prezidente Rolandai, nekreipkite dėmesio į įžeidinėjimus.
  Tiesiog yra kategorija komentaruose besireiškiančių žmonių, kuriems
  „Mėnulio užtemimas" tęsiasi nuo pirmos gimimo dienos iki paskutinio
  atodūsio. Ir vaistų nuo to, deja, dar nėra.
  Tokie ir už profesionalius girtuoklius baisesni. Girtuokliai dar turi
  galimybę (su Verygos padėjimu) prasiblaivyti. O tie, kuriems pastovus
  „Mėnulio užtemimas“ - be šansų...

 • Ir vėl kaip kadaise VREMIA 2018 sausio mėn. 21 d. 22:00:12

  prasideda:v kremle sostojalas vstrečia.......

 • "geram vyrui" 2018 sausio mėn. 21 d. 21:19:47

  Šis žmogus niekaip nesuprato,kad norint būti šalies prezidentu būtini
  kur kas didesni sugebėjimai,nei praskridimas po tiltu mindauginių
  proga.Vien gerų norų,padorumo tikrai neužtenka .Vnž.išduosiu tau
  paslaptį: prezidentas privalo būt Prezidentu.

 • Pensininkas 2018 sausio mėn. 21 d. 19:19:44

  Ger. Prezidente, nekreipkite demesio i izeidinejimus. Tiesiog yra
  kategorija zmoniu , kuriems menulio "pilnatis" tesiasi nuo pirmos iki
  paskutines menesio dienos. Tai viskuo ir visada nepatenkinti "asabos". Del
  toki mastyma turinciu seimunu Lietuva ir tapo antra biedniausiu Europos
  Sajungos valstybiu sarase. Atidave "garbinga" pirma vieta tik Bulgarijai !
  O is Lietuvos isvare i uzsieni milijona tautieciu !!! O, Jums, Agne,
  Pritariu !!!

 • Agnė 2018 sausio mėn. 21 d. 16:26:18

  Ačiū,kad rašote,kad "Respublika" spausdina Jūsų pastebėjimus !
  Reikia burti bendraminčius - vienas lauke ne karys ! Mano nuomone,reikia
  referendumo dėl EŽTT ir JT nutarimų įgyvendinimo,KT vis kartoja ir
  kartoja,kad jie pakeisti nieko be referendumo NEGAĻI ! Nesuprantu,priimti
  sprendimą KT galėjo,o pataisyti negali ? Seime ņiekada ņesurinks
  reikiamo balsų skaičiaus nes tebesėdi tie patys SĄRAŠINIAI,kurie
  Prezidentą "vertė" .SĖKMĖS,JUMS darbuose !

 • LL 2018 sausio mėn. 21 d. 09:39:04

  Ka pats nuveikei vardan tos Lietuvos o dabar paskirtas tt vadovaut
  atsiseres kumpis konformistas kuris mato tik savo subine toks pat neo
  liberastas kaip broileris,padluckas.

 • nemoki p..st ,nereikia lįst... 2018 sausio mėn. 21 d. 02:33:14

  kur tamstos išmintis buvo ,jei turėdams realią valdžią leidaisi
  išjodinamas iš Prezidento posto? Kompetencijos trūkumas? Bet juk ,pvz.
  ir aš ,ar daugelis protingesnių nelendam kandidatuot ,nes jaučiam
  atsakomybę ,kad net ir įvykus utopijai galim privirt košės
  Lietuvai.Taip ,kaip ir pats padarei - taip ,taip - akivaizdu,kad žmonės
  turėjo daug ir didelių vilčių suteikdami pačiam Prezidento
  regalijas.Todėl kvailo išmetimo iš barščių pasekoje ir paties didelė
  atsakomybė ,kad po to Lietuva tiek tragiškai nukraujavo dėl emigracijos
  ,kad ir dabar lrt turim tokią ,kokią turim su visa jos skleidžiama gerai
  apmokama šališka propaganda.Lietuvoj turim tiesiog grupuotėms labai
  palankų Lionkos "zastojų".Bjaurų ta prasme,kad visi tie save vadinantys
  biudžeto išlaikomi "tradiciniai" didžiausiu savo tikslu ir toliau
  darbuojas ne Lietuvos valstybingumui ,o ir toliau siekia naudingo sau
  "pelkės " stabilumo .O šalis baigia visai sunykt...

 • tep 2018 sausio mėn. 20 d. 22:27:13

  Ar Paksas etatinis darbuotojas "Respublikoje" Kiekvieną dieną vis
  išlenda su "protingais pastebėjimais"

 • Jo Didenybei Che che 2018 sausio mėn. 20 d. 21:29:49

  Auklėjamąjį darbą pravedi? Cha cha.

 • Paksai, 2018 sausio mėn. 20 d. 19:47:41

  Jus mokate tik konstatuoti faktus-sakykite,ar kas nuo to pasikeicia,ka ir
  taip mato visi suvokiantys-kodel Jus nieko nedarote,zmones tai bejegiai,o
  kalbet ir mes mokam ,tik niekas neklauso.

 • KA 2018 sausio mėn. 20 d. 18:32:40

  Noriu pastebeti del vadinamu " razborkiu" : kai baigiasi ar neitikina
  argumentai temoje, tuomet diskutuojantys pradeda gvildenti vienas kito
  asmenybes. Deja tai chrestomatine tiesa.

 • visiems 2018 sausio mėn. 20 d. 18:01:18

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts
  gražių paveiksliukų galerija:
  plus.google.com/u/0/communities/107260533056716270437

 • Bleka 2018 sausio mėn. 20 d. 17:48:44

  1.Gimiau valde zydas...valdo ir dabar.Valdo, kad isliktu.Surdu,baime
  ,krizem ,karais.2.Valde per Komunizma ,dabar ...2.Kai zlugs $ ,zlugs ir
  zydu valdymas:laukti liko neilgai.Iki.

 • Ir kur būtų? 2018 sausio mėn. 20 d. 17:17:15

  "Ar būt kas išdrįses.."- kodėl gi nebūtų?Juk išdrįso jį
  nuversti.Tai žemes kilnoti išdrįsti vienas juokas šiaip.Tamsta pats sau
  prieštarauji,nemanai? Bet mandagiai dėkoti yra labai gražu.Juolab,kad
  Tamsta taip gerai žinai,kas būtų,jei būtų.Šaunuolis.

 • Sunku net įsivaizduoti, 2018 sausio mėn. 20 d. 16:58:12

  kur dabar būtų Lietuva, jeigu nusikalstama mafija jo nubūtų nuvertusi
  nuo prezidento posto.Nebūtų nei tokios emigracijos, tokios MMA, tokių
  pensijų ir tokios netvarkos visose valdžios struktūrose.Ar būt kas
  išdrįses kilnoti žemę, skolintis už milžiniškas palūkanas, dovanoti
  Amerikos žydeliams Mažeikių naftą ir dar daug daug dalykų, kainavusių
  milijardus .Ačiū ,prezidente, už tiesos žodį.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PRASIDEDA: musulmonai iš viso pasaulio sekmadienį pradeda kasmetinį hadžą - kelionę į jiems šventą Mekos miestą; kaip ir pernai, čia laukiama susirenkant daugiau kaip 2 mln. tikinčiųjų; mieste imtasi griežtų saugumo priemonių.
 • PAGERBS: sekmadienį Alytuje, minint alytiškio savanorio Artūro Sakalausko 27-ąsias žūties metines, Šv. Angelų sargų bažnyčioje bus aukojamos mišios; po Mišių žuvusio savanorio atminimas bus pagerbtas prie jo kapo Šv. Angelų sargų bažnyčios šventoriuje.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums trukdo viešai vaikus žindančios moterys?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +14   +15 C

   +16  +17 C

 

   +15 +16 C

  +21  +23 C

   +25  +27 C

 

   +19  +20 C

  2-3 m/s

  4-6 m/s

 

    2–4 m/s

 

USD - 1.1391 PLN - 4.3115
RUB - 76.8166 CHF - 1.1338
GBP - 0.8958 NOK - 9.6795
reklama
Ukis 2018