respublika.lt

2018 vasario 17, šeštadienis

Rolandas Paksas. Šimtas komisijų valstybės šimtmečiuinuotraukos (45)

2018 sausio mėn. 21 d. 08:08:22
Rolandas Paksas, Europos Parlamento narys, buvęs Lietuvos prezidentas

Filosofas Imanuelis Kantas buvo įsitikinęs, kad „protui absoliučiai, besąlygiškai vertinga tik viena - gera valia“.

 

Ar tai, kas pastaruoju metu vyksta Lietuvos valdžios ešelonuose, bent kiek atspindi šias dvi tarpusavyje glaudžiai susijusias vertybes - protą ir gerą valią?

Šiandien viešumoje keliama tokia gausybė retorinių klausimų, kad gali susidaryti įspūdis, jog daugeliui mūsų piliečių tiesiog neužteks likusio gyvenimo visiems atsakymams išgirsti.

Kita vertus, panašu, kad net patys klausėjai iš tikrųjų nė nesitiki jų sulaukti. Akivaizdu, kad visas šis formalus procesas vyksta turint tikslą manipuliuoti visuomenės nuomone, siekiant diskredituoti vieną ar kitą politinį asmenį, paralyžiuoti institucijas arba pakenkti konkretaus verslo reputacijai.

Piliečiai yra tapę tarsi sirgaliais interneto portaluose, socialiniuose tinkluose, turėdami vienintelę tariamą privilegiją - laisva valia įsivelti į fiktyvių problemų karuselę ir bergždžias diskusijas.

Politinėje plotmėje itin dažnai naudojamas tarpusavyje kovojančių interesų grupių batalijų instrumentas - Parlamento laikinosios tyrimo komisijos. Jeigu pažvelgtume į Seimo laikinųjų tyrimo komisijų istoriją per visą Nepriklausomybės laikotarpį, įsitikintume, kad komisijų buvo prikurta tiek, kad vien jų pavadinimams išrašyti neužtektų jaučio odos, o kur yra atsidūrusios tūkstančius puslapių apimančios jų išvados - galima nujausti.

Kas iš to, kad ilgus metus komisijose posėdžiavę parlamentarai nustatė, jog saugumo karininkas Juras Abromavičius buvo nužudytas dėl to, kad „per daug žinojo, o nusikaltimą įvykdė teroristinės organizacijos bruožų turinti grupė asmenų, palaikanti ryšius su konservatorių partijos vadovais“.

Kas pasikeitė šalies bankininkystėje Seimo komisijai ištyrus vieno banko sužlugdymą ir išsiaiškinus, kad Lietuvos banko „vadovybė bankus kontroliavo pakankamai griežtai, bet ne „SNORĄ“.

Ar turėjo bent minimalią įtaką apsaugant žlugusio banko klientų interesus šios komisijos veikla? Ar buvo nukentėjusiems piliečiams sugrąžinta nors dalis laikinajam administratoriui išmokėto neadekvataus atlyginimo?

Kodėl pirmiausia reikėjo sunaikinti vietinius bankus, o paskui sužlugdyti visą nacionalinės bankininkystės sistemą? Atsakymo tikrai neverta tikėtis, kad ir kiek laikinųjų tyrimo komisijų Seime būtų sudaryta.

Kita vertus, dabar mažai kam terūpi, kad vienas svarbiausių valstybingumo stulpų - Lietuvos bankas - tėra virtęs tik nacionaliniu analizės centru, atliekančiu sugadintų euro banknotų ir monetų mokumo ekspertizės bei tikrumo tyrimų funkciją.

Galima sakyti, kad niekuo pasibaigė laikinosios tyrimo komisijos išvados dėl padėties energetikos sektoriuje. Suskystintų gamtinių dujų terminalas (SGDT), Ignalinos atominės elektrinės uždarymas, Visagino atominės elektrinės statyba ir kiti objektai yra tarsi „uždara energetinė zona“, į kurią atsitiktinai gali patekti nebent „stalkeris“.

Tuomečio energetikos ministro A.Sekmoko ir jo „politinių stogų“ panaudota taktika - pagal aukščiausius tarptautinius tarifus dosniai atseikėti vietiniams energetikos projektų teisininkams ir konsultantams - pasiteisino su kaupu. Nors Tautos atstovai balsų dauguma yra pritarę atlikto tyrimo išvadoms bei ketinimams kreiptis į teisėsaugą, viskas taip ir lieka dūlėti valdininkų stalčiuose.

Gana dažnai Seimo laikinųjų tyrimo komisijų tyrimų išvados, Seimo politinė valia, net tarptautinių institucijų raginimai sudūžta į šipulius, jeigu jie neatitinka vadinamosios valdžios interesų.

Nereikia jokių parlamentinių tyrimų, kad kiekvienas pilietiškai išprusęs žmogus suprastų, jog Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimus Lietuva privalo įgyvendinti nedelsdama per protingą laikotarpį, o valstybės institucijos negali priimti šiems sprendimams priešingų teisės aktų, taip pat sprendimų nevykdymą pateisinti „politinėmis priežastimis“.

Realiame gyvenime viskas yra priešingai. Lietuvoje daugiau kaip dešimtmetį šiurkščiai pažeidžiamos daugumos piliečių rinkimų teisės ir visa ši skandalinga praktika metai iš metų tęsiasi nebyliai palaiminus aukščiausiems valstybės pareigūnams.

Dauguma šiame kontekste paminėtų epizodų dažniausiai neapsiejo be globėjiško Konstitucinio Teismo ar bent jau buvusių jo teisėjų dalyvavimo. Jau seniai yra išryškėjusi ydinga praktika, padiktuota kai kurių „konstitucinės doktrinos žinovų“, aiškinti Konstituciją pagal konkrečių politinių grupių lūkesčius.

Konstitucinis Teismas savo instituciniais aktais diktuoja suverenias galias turinčiai Tautai, kad pagrindinį įstatymą galima keisti tik taip, kad jis tiksliai atitiktų to paties Konstitucinio Teismo išaiškinimus. Kėsintis panaikinti šią tariamą konstitucinę priežiūrą yra itin komplikuota. Tai byloja nesena kaimyninės Lenkijos politinė patirtis ir Europos komisarų perteklinis susirūpinimas teisės viršenybės principu.

Lietuvos parlamentinės demokratijos laivelis jau beveik apsemtas. Seimo darbą vis labiau paralyžiuoja parlamentinė obstrukcija. Vadinamosios mažumos kovos formos su valdančiąja dauguma užima vos ne didesnę dalį plenarinių posėdžių laiko.

Niekas negali numatyti, kokius neigiamus padarinius Seimo narių reputacijai sukels parlamentiniu tuščiažodžiavimu grindžiamas opozicijos veikimas - nesvarbi klausimų esmė, svarbu, kad jų būtų kuo daugiau.

Esu įsitikinęs, kad ir naujausia iniciatyva šiame politinės kovos kontekste - konservatorių ir liberalų raginimas sudaryti dar vieną laikinąją tyrimo komisiją, kuri neva turėtų išsiaiškinti, kokie fiziniai ir juridiniai asmenys Lietuvoje valdo daugiau nei du šimtus hektarų žemės ūkio paskirties žemės bei kitas panašaus pobūdžio su žemės ūkio veikla susijusias aplinkybes - tėra tik politinių grumtynių padarinys.

Tikras politinis suvokimas dėl padėties kaime ir ūkininkavimo sąlygų Lietuvoje jau seniai nebeegzistuoja. Šiandien jau niekas politiniu lygmeniu nebeišdrįsta pasidomėti, kodėl Lietuva, turėdama gamtines sąlygas, beveik tolygias Lenkijai ar Danijai, iš esmės neturi susiformavusios nacionalinio žemės ūkio struktūros, taip ir nesukūrė smulkaus ir vidutinio ūkio modelio, nėra tarp lyderiaujančių agrarinių šalių.

Kas asmeniškai atsakingas už tai, kad beveik prieš tris dešimtmečius pradėta žemės reforma iki šiol dar nėra pasibaigusi? Kas turi prisiimti politinę atsakomybę už tai, kad iki šiol lietuvių ūkininkai turi tenkintis mažesnėmis išmokomis nei kitų Europos Sąjungų valstybių žemdirbiai? Kokią įtaką iš esmės sunaikinant konkurencingo ūkininkavimo galimybes padarė Europos Sąjunga?

Kas pasidomės, kur nusėdo vėjais paleisti Europos Sąjungos paramos milijardai, kurie taip ir nevirto naujomis darbo vietomis ir geresne socialine aplinka jauniems žmonėms kaimuose ir miesteliuose?

Tautai nebereikia parlamentinio tyrimo, kad suprastų, jog privalo gelbėtis ieškodama galimybių svetur. Komisija dėl Tautos savasties, gyvenimo būdo ir tradicijų sunaikinimo čia nieko nebegali pakeisti.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (45)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SPRĘS: Lenkų tautinės mažumos problemos Lietuvoje bus išspręstos, nes Lietuva laikosi konstruktyvaus požiūrio, sako Lenkijos Prezidentas Andrzejus Duda; anot Lenkijos vadovo, tokį patikinimą jis išgirdo ne tik iš Prezidentės, bet ir iš Premjero.
  • ŽUVO: devyni žmonės žuvo ir vienas sužeistas per gaisrą, kilusį šiukšlių surinkimo ir išvežimo punkte Gvanduno provincijoje, pietinėje Kinijoje, informuoja Kinijos centrinė televizija.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Euras ir toliau plaunamas
2. Prezidentas V.Adamkus: Augau Lietuvos trispalvės šešėlyje
3. Disidentas, buvęs VSD vadovas P.Plumpa: Teisėsauga tarnauja politikams
4. F.Kauzonas: Už Vasario 16-osios šviesą! (beveik tostas, tik ne itin linksmas)
5. Kritikuoti valdžią uždrausta ir provincijoje
6. Akcija „Apšmeižk žinomą asmenybę“. Valomės ar purvinamės?
7. Lemtinga žinomo verslininko Igno Staškevičiaus klaida
8. Prižiūrėtojai su kaliniais jau susikeitė vietomis
9. Skandinavai stumia šnipą į prezidentūrą
10. Slaptas skandinavų planas jau vykdomas
11. Buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadas J.Milius: Išteisinkite arba pasodinkite
12. „Ką jūs padarėte su Lietuvos dvasia“?.. (Dviejų patriarchų performansas)
13. „TELESKYDINĖJE“ - Artūro Račo iškrova
14. Gintautas Kėvišas mokys serbus, kaip tratinti pinigus
15. N.Mačiulis ves laidą „Labanakt, vaikučiai“nuotraukos
16. Briuselis imituoja rūpinimąsi žmonėmis
17. Uostamiestyje įsiplieskė gaisras: žmonės evakuoti iš „Philip Morris Lietuva“ fabriko
18. Paskutiniai 19-mečio širdies dūžiai: netikėtai miręs kovotojas A.Klemas manė turįs visą gyvenimą prieš akis
19. Kariams trūksta sveikatos. Kas gintų Lietuvą?
20. R.Karbauskio karikatūra per M.A.M.A. Laisvas žodis ar didžiulė desperacija?
21. Buvusio Lietuvos prezidento žmona Laima Paksienė: Mes tebeiname minų lauku
22. Kiek dar sproginėsime ant KGB paliktų minų?
23. A.Veryga siekia nemėgstamiausio politiko karūnos
24. Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras V.Žiemelis: Rūpindamiesi smulkmenomis pražiūrime valstybę
25. Varžybos dėl trofėjaus „Lietuvos prezidentas“

Ko palinkėtumėte valdžiai Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga?

balsuoti rezultatai

Ar šalia jūsų gyvena vieniši senukai, kuriais niekas nesirūpina?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -5   -3 C

   -3  -2 C

 

   -4  -2 C

    -2   -1 C

   -1  -0 C

 

   -2  -1 C

    2-4 m/s

    4-5 m/s

 

      3-5 m/s

 

USD - 1.2464 PLN - 4.1597
RUB - 70.2884 CHF - 1.1521
GBP - 0.8880 NOK - 9.6810
reklama
Kaleda 2017