respublika.lt

2018 rugsėjo 19, trečiadienis

Rolandas Paksas. Lukiškių aikštėje projektuojama giljotina S.Skvernelio galvainuotraukos (71)

2018 sausio mėn. 07 d. 08:52:22
Rolandas Paksas, Europos Parlamento narys, buvęs Lietuvos prezidentas

Lietuva turi Užsienio reikalų ministerijos rūmus su prašmatniu priestatu, bet neturi savo užsienio politikos.

 

Valstybės piliečiai išlaiko gerą tuntą - beveik tūkstantį du šimtus - ministerijos valdininkų su įvairiausiais diplomatiniais rangais, laipsniais ir titulais, kurie skrupulingai turi prižiūrėti, kad tos užsienio politikos realiai nebūtų.

Palyginimui būtų galima pasakyti, jog tarpukariu Lietuvos URM turėjo du šimtus aštuoniolika darbuotojų, iš jų šimtas dvidešimt trys dirbo centrinėje būstinėje, devyniasdešimt penki - pasiuntinybėse ir konsulatuose užsienyje. Tačiau šiandien vargu ar kas išdrįstų sakyti, kad tada valstybė stokojo savarankiškos politikos ir gerų santykių su savo kaimynais.

Dabartinė mūsų respublika turi du parlamentinius komitetus - Užsienio reikalų ir Europos reikalų, kuriuose bendrai sudėjus posėdžiauja net trisdešimt trys Seimo nariai su visa politinio pasitikėjimo padėjėjų ir profesionalių patarėjų kariauna, tačiau jokia diskusija dėl valstybės užsienio politikos strateginių krypčių jau seniai nevyksta.

Ištisas URM aprobuotų bei deleguotų patarėjų korpusas veikia vadinamųjų pirmųjų valstybės asmenų - Seimo pirmininko, ministro pirmininko sekretoriatuose ir prezidentūroje, tačiau bene pagrindinė jo funkcija yra užtikrinti, kad spontaniškai kilusios užsienio politikos idėjos ir iniciatyvos, mediciniškais terminais kalbant, būtų abortuotos dar pačiose užuomazgose.

Tikriausiai nesuklysčiau pasakęs, jog Lietuvos padangę kartais nušviečia atskirų užsienio šalių delegacijų vizitų fejerverkai arba mūsų šalies atstovų gausios delegacijos pradžiugina Dubajų, Indoneziją ar kokią kitą spalvingos pasaulio kultūros šalį.

Tačiau turėtume susitarti, kad tokio pobūdžio veikla, kaip Respublikos prezidentės vizitas pas Kalėdų Senelį į Laplandiją, linkėjimai visokeriopos sėkmės Čilės prezidentui Sebastianui Pinerui išrinkimo proga ar sveikinimai Tailando karaliui Maha Vajiralongkornui, šiame kontekste nėra užsienio politika.

Sekti ir valdyti užsienio santykių viešąjį diskursą Lietuvoje yra pavesta keliolikai, gal net ant dviejų rankų pirštų suskaičiuojamų vietinių tariamų užsienio politikos ekspertų: vienai žaviai tarptautinių santykių ir politikos instituto politologei, keletui žiniasklaidos portalų apžvalgininkų ir diplomatų emeritų, kuriems palikta teisė laisvai pasidalinti savo įžvalgomis.

Esant ypatingam reikalui, netikėtai užsienio politikos plotmėje atsiradusiam sunaikintinam subjektui gali būti nukreipta didesnio kalibro artilerija - pavyzdžiui, eksministrai arba ekspremjerai.

Tokiu atveju laisvai pasireikšti nuomonių įvairovei ar kritiškam požiūriui į šalies užsienio reikalus beveik nėra galimybių.

Būtent tokį force majeure reiškinį Lietuvos politikos baruose plika akimi galima stebėti pastarosiomis dienomis, ministrui pirmininkui Sauliui Skverneliui konstatavus nepatenkinamą Lietuvos santykių būklę su kaimynine Rusija.

Išsakydamas savo nuomonę, Vyriausybės vadovas pareiškė, jog politinių santykių su Rusija nebuvimas tiesiogiai kenkia piliečių interesams.

Saulius Skvernelis išdrįso sulaužyti egzistuojantį tabu: karingai retorikai, skleidžiamai iš Daukanto aikštės, Rusijos atžvilgiu negali būti alternatyvos.

Pagrindiniams politikos architektams, manau, nėra paslaptis, jog Rusija yra didžiausia kaimyninė valstybė, susieta su Lietuva abipusiais verslo, energetikos, infrastruktūros ir kultūriniais saitais.

Rusijos federacija yra pagrindinis mūsų užsienio prekybos partneris. Reikėtų pabrėžti, jog praėjusiais metais Lietuvos eksporto į Rusiją apimtys siekė 3,14 mlrd. eurų ir buvo 27,7 procentais didesnės nei tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Eksportas į Rusiją sudarė 14,5 visų šalies eksporto apimčių.

Metų pabaigoje pasirašytas susitarimas tarp susisiekimo ministerijų leidžia padidinti trišalių (skirtų vežti krovinius į trečiąsias šalis ir iš jų) ir dvišalių leidimų (skirtų vežti kitų valstybių krovinius iš Lietuvos terminalų) skaičių. Lietuvos vežėjams ypač aktualūs trišaliai leidimai, kurie leidžia vežti prekes į Rusiją iš kitų valstybių ir atvirkščiai.

Tačiau, nepaisant galimų neigiamų padarinių, Rusiją jau seniai yra bandoma traktuoti tik kaip grėsmę ir versti vienu iš pagrindinių Lietuvos vidaus politiką lemiančiu faktoriumi.

Daugelis problemų Lietuvoje pateikiamos būtent per šią prizmę: ar reikėtų pateisinti neproporcingai dideles biudžeto lėšas kariuomenei, ar pagrįsti neadekvačius įsipareigojimus energetikos sektoriuje, ar įvardyti „grėsmes nacionaliniam saugumui“.

Drąsus ministro pirmininko pareiškimas sukėlė aiškiai neadekvačią, rėksmingą reakciją, kuri tik patvirtina, jog padėtis užsienio politikos srityje, švelniai tariant, yra nepatenkinama ar net žalinga Lietuvos valstybei.

Viena vertus, prezidentūros reakcija į ministro pirmininko išsakytą teiginį buvo perteklinė ir nekonstruktyvi, o tai aiškiai byloja, jog šiandien visi užsienio politikos svertai yra sukoncentruoti vienose rankose ir šiukštu niekam nevalia ten kištis.

Šiame paveiksle gana liūdnai atrodo užsienio reikalų ministro išsivadėjusi retorika bei nesuvokimas, jog ministrai, vadovaudami jiems pavestoms valdymo sritims, tiesiogiai yra pavaldūs ministrui pirmininkui.

Kita vertus, tapo aišku, jog Konstitucinis imperatyvas, jog Respublikos prezidentas spren-džia pagrindinius užsienio politikos klausimus ir kartu su Vyriausybe vykdo užsienio politiką, švelniai tariant, neatitinka tikrovės, nes šiuo atveju Užsienio reikalų ministerija, atstovaujama politiniu benamiu tapusio Lino Linkevičiaus, nelaiko savęs ministrų kabineto dalimi.

Tai tik patvirtina iškalbingas faktas, jog Vyriausybės vadovas buvo neinformuotas apie priimtus sprendimus, kai praėjusių metų gruodžio pabaigoje Jungtinėse Tautose Lietuva netikėtai balsavo už rezoliuciją, kuri buvo priimta tarptautinei bendruomenei reaguojant į Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento D. Trampo sprendimą formaliai pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine ir perkelti ten savo ambasadą.

Ministras pirmininkas pasiuntė aiškią žinią, jog puikiai suvokia savo kaip Vyriausybės vadovo kompetencijos sritis ir nesiruošia būti aklu vykdytoju.

Esu įsitikinęs, jog, visų pirma, premjero Sauliaus Skvernelio iniciatyvą reikėtų vertinti pozityviai jau vien todėl, kad tai yra dar vienas ženklas, liudijantis norą kurti gerus ir konstruktyvius santykius su kaimyninėmis šalimis bei žadantis per ilgai trukusio ledynmečio pabaigą.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (71)

 • Prosenelis 2018 sausio mėn. 19 d. 16:57:03

  Brangus.lLietuvei as manau kad viskas PRIKLAUSO nuo musu mums reikia buti
  vinyngais susimti uz ranku ir tart I savo zodi gana paroditi tiems
  personams su neusmirstoliemis KAD mes ne avinai ne runkeliai ne vatninkai
  neraudonos utelies mes aukstaiciai zemaiciai dzukai suvalkieciai mes
  LIETUVA.

 • Pons Paxai,spjaukite į 2018 sausio mėn. 11 d. 05:18:39

  Briuselį,grįžkite Lietuvon tvarkos daryti pagal
  įstatymą"vsio zakonno".

 • Pensininkas 2018 sausio mėn. 11 d. 00:01:52

  Ir "oo" ir "to oo" visiskai PRITARIU !!!

 • tas 2018 sausio mėn. 10 d. 18:57:48

  tas besisypsantis klaunas simasius baigia isdarkyti vilniu, kazkokios
  betono kreives padarytos lukiskiu aiksteje (atkatai uz trinkeles) ,
  siandien gi FB Vilniaus savivaldybe jau paskelbe, kad ir ant tauro kalno
  tos pacios aferistu kreives nori , kad butu nupaisytos (betono kreives),
  gal cia sitas psihinis sektantas braizo savo sektos simbolius kokius

 • emigrantas 2018 sausio mėn. 10 d. 13:21:29

  Kitaip pasakius, laive, kurio korpuse skylė, pro kurią veržiasi vanduo,
  bus stengiamasi ne užkimšti skylę, o išsemti kaip galima daugiau
  vandens. Todėl prognozuoju sekantį rezultatą: eilinį kart bus
  įsisavinti programoms skirtieji 20 mln, atsiras keli nauji milijonieriai,
  o emigruojančių skaičius išaugs dar keliais tūkstančiais.

 • to oo 2018 sausio mėn. 10 d. 10:45:03

  Visai teisingai parašėte, tai jis vienintelis neišsigando
  "amerikoniško"..., todėl lietuviškasis hibridas su savo pakalikais jį
  sudorojo ir toliau dar nerimsta... Deja, deja, lietuvių ateitis -
  rezervatas Dzūkijos smėlynuose...Tos žemės tikrai kapitalistai nepirks,
  nebent miškus iš parceliavimui. Nors ir saviškiai parceliuoja be
  gailesčio....

 • oo 2018 sausio mėn. 10 d. 06:09:28

  reikia pripazinti vieni prikisa borisova rusus darba maskvai... dveselenos
  ju greit nebus kiti nesuprasi bet viena aisku kad tai vienintelis daves
  atkirti amerikieciams.....tiksliau puoles su kirviu pries traukini o cia jo
  laukia savi pasiruose tarnauti del aukso grudelio viskam

 • to ALDONA 2018 sausio mėn. 10 d. 05:42:03

  jums skubiai gydytis reikia.
  Valstiečiai puolami bet ne skvernelis nes jis vykdo globalistų,
  tolerastų, iškrypelių ir pederastų nurodymus.
  Jis nepriklauso valstiečių partijai ir su ja nieko bendro neturi.

 • Kas pasakys? 2018 sausio mėn. 10 d. 01:44:45

  Girdėjau kalbant, kad vienas KGB agentas(ė), sako, jog mokslus
  “krimto” Leningrade, buvo vadinamas “Magnolija”, “Lisica”
  (lapė) ir net “Beločka” (voveraitė)???

 • ALDONA 2018 sausio mėn. 09 d. 14:09:49

  Puikus straipsnis-viskas teisinga, ir Skvernelis šaunuolis, tik riekia kad
  atsirastų daugiau drąsių žmonių valdžioje, tai gal kas ir
  pasikeistų-juk matot kaip puolami valstiečiai-lenda šlyksčios utėlės,
  kaip tik gali trukdo dirbti-laikykitės. žmonės mato jūūsų pastangas

 • Pensininkas 2018 sausio mėn. 09 d. 00:37:16

  Gerb. Prezidente, nekreipkit demesio i kai kuriuos komentarus! ... Nauji
  Metai... daug kas svencia kaip pries ketvirti amziaus- kaip TSRS laikais po
  pora savaiciu- tai ir nusisapalioja rasydami.Pagarba, gerb. Prezidente !!!

 • Paxiui,kaip ir 2018 sausio mėn. 09 d. 00:14:17


  uspaxpiksiui po teismų,nušvito protas !
  Jau žino ką daryti dėl valstybės/gal taiko į būsimo prezidento
  patarėjus?/ir žygį į Red Rytus ?

 • Uj 2018 sausio mėn. 08 d. 21:31:10

  paklius dvarelis i naujosios Zecpospolitos sudeti,uj sudrebins ten
  isvagiamuosius dvaro vagiu pamatus.

 • >Matas 2018 sausio mėn. 08 d. 15:57:27

  Tapai sugedusia gergždžiančia plokštele ir savo muzikėle niekam
  nebeįdomus...Pagaliau sulaužyk tą nevykusią plokštelę ir pamatysi
  kaip
  sieloje pasidarys šviesiau. Draugiškas patarimas patausot sveikatai...

 • Matas 2018 sausio mėn. 08 d. 15:15:37

  Borisovo statytiniui reikėtų patylėti ir paskaityti LR Konstitucją.

 • Kodėlčius 2018 sausio mėn. 08 d. 13:40:50

  Kodėl broliai latviai ir estai tvarkosi geriau? Todėl kad jie neturi
  prof. Vytauto.

 • Bleka 2018 sausio mėn. 08 d. 11:18:18

  Gal nurimkim:Lietuva tiesiog dabar neturi galimybiu tureti lietuvi
  Prezidenta:mus valdo svetimi is uz Atlanto ir ES!Bus vel molis,vel zaidimai
  ,kap 1917 Rusijoj "revoliucija",durnins ,smauks skurdu...kol patys
  nudves....Laukimas,islikimas,sveiko proto islaikymas....musu Tautos
  islikimo salyga!Viskas ok.

 • >Tu paksiau 2018 sausio mėn. 08 d. 10:56:51

  kaltini kitus, nemokėdamas tikslaus lietuviško rašto. Kas tu esi? Jei ne
  lietuvis nesikišk į tautinius reikalus arba išmok rašyti.
  Juokiasi puodas kad katilas juodas. Žiūrėkit koks aš politikas, o iš
  iš tikrųjų esi proto degradas...

 • pensininke ....... 2018 sausio mėn. 08 d. 09:31:46

  ..... ar jau su rogutėm į mišką važiuoji ?

 • Pensininkas 2018 sausio mėn. 08 d. 00:16:24

  >>>Tu paksiau. Tu pats bent supratai ka pakeverzojai, noredamas pazeminti
  Lietuvos Prezidenta??? Niekaip neissipagirioji po Naujuju ???

 • Tu paksiau 2018 sausio mėn. 07 d. 19:18:27

  Negali net tokio menkniekio atskyrti kas yra zmogu kas yratautybie žmogus
  gali turieti daug pavadinimu ir rasytis žmogus garbyngai iš didžiosios
  raidies žmogus nesuprantantis niekšas vagis iškrypėlis ir daug dar
  pavadinimu visuose tautose ira garbingu ir yra niekšu reikia daug druskos
  suvalgyti ne viena karta mirčiai i akis ziurieti neviena karta pamąstyti
  ir paklausti savęs kas aš kad galiu teisti kita?reikia manyti esate
  jaunas gal dar neuzauges negalvojate bet trimitojate Borisovas rusas bet
  reikia suprasti žmogus kuris vertesnis už dešimt gal daugiau lietuvių
  jaigu jie neverti žmogaus vardo nes žmogus dar turi usipelniti
  užsitarnauti žmogaus vardo kad butų gerbemas my limas Girėmas kitu.

 • to tam didžiosiomis raidėmis 2018 sausio mėn. 07 d. 18:50:14

  VAFLI JEI TU DAR PANEIGTUM BENT VIENĄ MANO IŠVARDINTĄ FAKTĄ APIE
  SODOMITŲ PRASTŪMNINĖJAMĄ MENTIARĄ TAI BŪTŲ IŠVIS GERAI.
  -------------
  PRIMINSIU DAR KAD SKVERNYY PRIEŠ VYTĮ LUKIŠKIŲ AIKŠTĖJE IR UŽ
  LENKIŠKĄ RAŠYBĄ. TAI VISIEMS KAS BENT GALVOJA RINKT ŠITĄ IŠSIGIMELĮ
  PASAKYSIU VIENĄ- JŪS ESATE VISIŠKAI DEGRADAVĘ PEDERASTAI IR
  IŠKRYPĖLIAI- VALINKIT NAFIK IŠ MŪSŲ ŠALIES SU SAVO SKVERNELIAIS.

 • Prosenelis 2018 sausio mėn. 07 d. 18:36:27

  Lukiskies aikstieja butinai pastatykite Sinagoga nes vistiek Lietuva valdo
  žydas ir jo gauja kam reikalingas Vyčio karis ant žirgo visi kagebistu
  komunystu vaikai anūkai pro anūkei nežino kas yra Lietuvis ir kokia
  Lietuvos istorija okupantu keusiu laizytojai laizie keusius ir žinojo
  Kremlių nes jie baisei bijojo kad jaigu nusidies tai net kieusiu laizyti
  negalies o išvertė kailius įslaptinti vistiek keusius laižo svetimiems
  nes tie laidžią ir net pamalonina miliuonukais ar jie žino kas yra
  tievynie kas ira ar ankcciau buvo tikras lietuvis ne menkysta ar moka
  atskirti priešą nuo draugo????

 • Kiek daug mankurtu 2018 sausio mėn. 07 d. 18:14:41

  Komentuoja. bet egalvoja kad butų kegebistinei parazitai Pakso nenusaline
  kuris labai teisingai pradiejo savo darbą tai butų likusi Mažeikių
  nafta dirbusi atominei ir ebutu to baisaus bardako kokį turime dabar
  nebutu tiek daug garbyngu teisingu išžudyti lietuvių aš apieSkverneli
  tiek pasakysiu jaigu tauta ji išrinks prezidentu tai. Bus tautos
  paskutinis atodūsis nes šalį ir toliau valdys įteisinti vagis ir
  toliau koncervatoriski masonai su neusmirsuole atlape uždengė savo
  kruvinas rankas baltomis pirštinių iš apvoginies ir likę s iš tautos
  kurie jos rinko Lietuvos liks tik pavadinimas nes lietuvių jūroje
  nebeliks bus ukrainiečiai musulmonai negrai sigonai ir taip toliau kai
  rašote galvokite kas yra tautos priešai .

 • >keista 2018 sausio mėn. 07 d. 17:03:59

  o tu nulėpaausis asilas ir dar šlykštus...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SUSITIKO: trečiadienį Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis susitiko su kadenciją baigusiu Ispanijos ambasadoriumi Emilio Fernandezu-Castano.
 • PRALAIMĖJO: Slovakijoje vykstančiame pasaulio jaunimo imtynių čempionato moterų imtynių turnyre nesėkmingai startavo Greta Čeponytė, kuri kvalifikacinėje svorio kategorijos iki 76 kg kovoje trečiadienį 1:6 pralaimėjo Nishai Nishai iš Indijos.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar P. Gražulis turėtų trauktis iš Seimo Žmogaus teisių komiteto?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +9 +11 C

   +8  +10 C

 

   +12  +14 C

  +22  +26 C

   +21  +24 C

 

   +21  +25 C

  3-5 m/s

 2-3 m/s

 

    3-4 m/s

 

USD - 1.1697 PLN - 4.3008
RUB - 79.1659 CHF - 1.1245
GBP - 0.8896 NOK - 9.5473
reklama
Ukis 2018