respublika.lt

Rinkimai (be pasirinkimo?) išdegintoje žemėje (9)

2019 kovo mėn. 16 d. 12:12:17
Žurnalistas Valdas Vasiliauskas

Ką tik Lietuvoje praūžė savivaldybių tarybų ir merų rinkimų pirmas turas, laukia antras, o horizonte jau tvenkiasi prezidento ir Europos Parlamento rinkimų audrų debesys. Koks įtemptas ir turiningas politinis sezonas, žadantis permainas, naujus gyvenimo šansus, gal net rimtus visuomenės persigrupavimus.

 

Visa ši įžanga - hiperbolė, meninis padidinimas: nei kas ūžė, nei tvenkiasi nors menkiausi audros debesys, atnešiantys nusistovėjusių orų kaitą į mūsų kiemą. Dar nesibaigė savivaldos rinkimai, o jie bemaž jau užmiršti, Tauta galėjo jų ir nepastebėti - tokie jie buvo išsivadėję, nykūs ir tušti. Rinkimai, kurie ničnieko nekeičia.

Tiesa, staigmenų žadėjo kaip iš gausybės rago pasipylę visuomeniniai rinkimų komitetai - užsiregistravo net 97, po Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) filtro liko 90. Toks masiškumas ir margumynas prieš rinkimus darė įspūdį.

Galima buvo tikėtis, kad bus pakartotas komitetų 2015 m. savivaldos rinkimų pergalingas žygis, kai iš konservatorių buvo atkariautos tokios jų amžinos dominijos, kaip Kaunas ir Panevėžys, iš socialdemokratų - Šiauliai. Šįkart, nors tik formaliai, komitetai ir pelnė daugiausia balsų, krašto politinis žemėlapis nebuvo perbraižytas, tik neesmingai pamargintas. Kiekybė nevirto kokybe.

Rinkimų komitetų aktyvumas buvo sukėlęs viešojoje erdvėje slogutį ir sulaukęs gaižaus tono komentarų, neva tai apsišaukėlių, netikrų pranašų antpuolis. Tačiau nėmaž nepasitvirtino nuogąstavimai, jog rinkimų komitetai kasa duobę tradicinėms partijoms ir jų užsitupėjusiai nomenklatūrai. Savivaldos rinkimai neprivertė politinės klasės atsinaujinti, įsileisti šviežio kraujo. Ne vienas komitetas taip ir liko politikos paraštėse, rinkėjams apie juos dorai ir neišgirdus.

Kad taip atsitiktų, pasistengė ir VRK, atėmusi iš komitetų, tikrų neturtėlių, neturinčių tokių finansavimo šaltinių, kaip partijų dotacijos, vieninintelę ir paskutinę galimybę prisistatyti visuomenei - nemokamas agitacines laidas per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją (LRT). VRK nuo įstatymu įtvirtintos pareigos rengti nemokamas agitacines rinkimų TV ir radijo laidas nacionalinį transliuotoją atleido, pasiųsdama daugumą rinkimų dalyvių į internetą.

Komitetai buvo priversti rinkimuose susitaikyti su likimo posūnių ir pastumdėlių vaidmeniu. Negelbėjo nei visuomenininkų protesto piketas prie LRT, nei skundas Vyriausiajam administraciniam teismui. Nors teismas pripažino, kad VRK rinkimų įstatymą taikė netinkamai, tačiau šiurkščiai pažeistas kandidatų ir rinkėjų teises atsisakė atstatyti dėl laiko stokos. Teismas su galybėmis nutarė nesipykti. Ramiai gyventi neuždrausi.

Tokia pat ramybė, jeigu ne nuobodulys, tvyrojo ir LRT rinkimams skirtose autorinėse laidose, imitavusiose debatus. Mat LRT nuožiūra kviečiami buvo tik populiariausi kandidatai, kitaip tariant, seni politikos vilkai, per patrankos šūvį neprisileidžiant nepatikimų nereitinguojamų naujokų, kurie nežinia ką gali iškrėsti ir prikalbėti.

Lėkšti, net patys sau nusibodę, vedėjai, nepajėgiantys suformuluoti reikšmingesnės problemos ar klausimo, tokie pat iki gyvo kaulo įkyrėję politikai, liejosi nuvertėjusios, daugelsyk girdėtos mintys, mąstymo štampai, nuvalkiotos tiesos, populistiniai pažadai, nė sudilusio skatiko neverta retorika: „Aš atsakau už savo žodžius.“ Visiems, taip pat ir žiūrovams, iš anksto be diskusijų buvo aišku, kas ko vertas ir ką pasakys. Iš šių televizijos debatų teįsiminė epizodas, kaip A.Zuokas grabinėjo R.Šimašių.

Todėl sėkmė savivaldybių tarybų rinkimuose lydėjo tuos sąrašus, kuriuos vedė patyrę, rinkėjams nuo seno gerai pažįstami, aukštus reitingus turintys lyderiai. Ir net jau prigesusios politikos žvaigšdės, per rinkimų vajų apsigyvenusios televizijos ir radijo eteryje ir ten vėl atgavusios spindesį. Tarkim, Vilniuje - A.Zuokas, R.Šimašius, V.Uspaskichas, iš dalies ir N.Puteikis, kurie mero rinkimuose gavo kur kas daugiau balsų, nei jų kandidatų į tarybą sąrašai. Lyderiai gerokai „patempė“ savo sąrašus. Tačiau ar iš šių politikos senbuvių galima tikėtis naujų minčių, idėjų, požiūrių, permainų, ar jie patys galėtų pasikeisti, jeigu net labai trokštų? Anot posakio, čia per mažai ateities.

Konservatoriai ir socialdemokratai neturėjo nė to - jiems nepadėjo nei ankščiau sukauptas kapitalas, nei išbandyti ir politinių kovų užgrūdinti kadrai. Atvirkščiai, vedliai gramzdino kandidatų sąrašus į dugną. Gal nebūtų per ankstyva diskusija, ar nekamuoja šių dviejų stipriausių Lietuvos partijų lyderystės krizė? Bent jau didžiuosiuose miestuose neatsirado vadų, ryžtingai vedančių partijų kariauninkus į rinkimų mūšius. Konservatorių ir socialdemokratų rinkimų komandos visa galva pranoko savo kapitonus.

Antai Tėvynės sąjungos- Krikščionių demokratų kandidatas į Vilniaus merus
D.Kreivys, surinkęs 9,19 proc.balsų, gerokai atsiliko nuo konservatorių sąrašo (15,80 proc.). Tikra katastrofa ištiko Socialdemokratų partijos vedlį ir kandidatą į Vilniaus merus, dabartinį sostinės vicemerą G.Palucką, sugrabaliojusį apgailėtinus 2,67 proc., partiečius palikusį be sostinės tarybos mandatų (3,83 proc.).

Brandžios politinės kultūros partijos vadovas po tokio gėdingo pasirodymo jau rinkimų naktį būtų padaręs išvadas ir jas paskelbęs visuomenei. Tačiau G.Paluckas džiugiai pranešė, kad partijos vietos skyriai kandidatu į prezidentus kelia V.Andriukaitį. Man atrodo, gerbiamą Vytenį derėtų kelti į Socialdemokratų partijos pirmininkus, kuris gelbėtų šią garbingą partiją, o ne vėl jį stumti į prezidentus jo didžiausių politinių oponentų konservatorių džiaugsmui - juk kairiųjų atstovas tikrai kėsinsis ne į I.Šimonytės ir G.Nausėdos simpatikų balsus.

Paskutinę kandidatų į prezidentus registracijos dieną ūmai į rinkimus buvo išmesta papildoma kandidatų porcija. Vėl kiekybė be kokybės, nežadanti iškilios lyderystės, atsinaujinimo, permainų vėjo ar bent jų vilties. Tačiau galinti pagadinti kraują S.Skverneliui.

Ypač netikėtas ir skaudus premjerui smūgis turėjo būti V.Tomaševskio stojimas į rinkimų trasą. Šio žingsnio kaina - lenkų ir kitų nacionalinių mažumų balsai, galintys tapti bilietu į antąjį prezidento rinkimų turą.

Panašu, kad jungtinėms pajėgoms, telkiamoms prieš „valstiečių“ kandidatą, iš užkulisių vadovauja įgudęs, savo darbą išmanantis politinių žaidimų meistras, gal net didmeistris.

Tačiau net išmaniausios politinės technologijos negali paslėpti rinkimų visokeriopo skurdo - idėjų, temų, asmenybių. Taip pat ir materialaus, rinkimų regimų ir girdimų formų skurdo - dėl idiotiškų suvaržymų, ribojimų ir draudimų. Tarytum viskas padaryta vienam tikslui, kad žmonės kuo labiau pasibodėtų rinkimais.

Būdinga, kad visi keturi stipriausi kandidatai į prezidentus - G.Nausėda, I.Šimonytė, S.Skvernelis ir A.Juozaitis  - niekad nebuvo partiniai. Po A.Brazausko Lietuvos partinė sistema neišugdė nė vieno prezidento! Per D.Grybauskaitės dešimtmetį slaptųjų tarnybų ir prokurorų pastangomis Lietuva virto partijų Černobyliu, kur masiškai buvo naikinami politiniai autoritetai, žlugdomos asmenybės. Išliko tik mutantai. Bevaisė žemė, kurioje niekas neauga. Iš ko rinktis?

Piliečiai, likę be pasirinkimo, net rinkimų metais nesitiki permainų, todėl taip vangiai balsuoja - savivaldybių tarybų rinkimuose dalyvavo viso labo 47, 80 proc. rinkėjų, kurie paliko viską po senovei. Tie, kurie balsuotų už pokyčius, tačiau jų nesulaukė, jau senų seniausiai emigravę.

P.S. Neturiu ką pasakyti apie trečius šių metų rinkimus - į Europos Parlamentą, kurį vieni vadina dramblių kapinynu, kiti - politinių turistų rojumi. Vienintelė mane dominanti, intriga - kaip išsiteks siaurame kelyje (Lietuvai skirta tik 11 mandatų) mano abu didžiai gerbiami A.Juozaitis ir V. Radžvilas, kurie, nutarę savo akimis įsitikinti, ar Briuselis ir Strasbūras tikrai yra Sodoma ir Gomora, įkūrė rinkimų komitetus? Bet pasitraukdamas iš Europos Parlamento rinkimų, A.Juozaitis savo išmintingu žingsniu panaikino ir šią intrigą.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (9)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SUŽIBĖJO: sekmadienį Norvegijoje finišavo penktasis pasaulio ralio-kroso čempionato etapas, kuriame privati lietuviška komanda „ESmotorsport-LabasGas" šiemet pirmą kartą pateko į finalą ir parodė kaip stipriai yra pasiruošusi šiam čempionatui.
  • PARDAVĖ: nuo 2019 m. pradžios Vokietijos valdžia Saudo Arabijos vadovaujamai koalicijai, kariaujančiai Jemene, pardavė ginkluotės už daugiau nei 1 mlrd. eurų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
 Folk Band

Ar valstybės lėšomis studijavę studentai turėtų atidirbti Lietuvai?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate Seime pristatytą iniciatyvą kiekvienam naujagimiui skirti kūdikio kraitelį?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+15 +17 C

 +15 +17 C

 

 +12  +13 C

+22 +23 C

 +19 +23 C

 

 +23  +25 C

 2-3 m/s

 2-4 m/s

 

 3-4 m/s

 

USD - 1.1265 PLN - 4.2534
RUB - 72.3880 CHF - 4.2534
GBP - 0.8909 NOK - 9.7728
reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis