respublika.lt

2018 balandžio 22, sekmadienis

Reikalauju milijono eurų už kiekvieną žmogų, išvarytą iš Lietuvosnuotraukos (40)

2017 birželio mėn. 17 d. 08:20:43
Rolandas Paksas, Europos Parlamento narys, buvęs Lietuvos prezidentas

Pati vasaros pradžia. Žydi žolynai, mėlynuoja lubinai, kvepia pušų žiedai. Net lietus savotiškai malonus - nuplauna, atgaivina žalumas, o vėjo gūsiai atrodo taip, lyg mėgautųsi dangaus debesis gainiodami.

 

Kaip ir kasmet, minime tremčių ir kančių paženklintą birželio keturioliktąją. Oficialūs šios atmintinos datos pavadinimai tokie platūs, kad atrodo, lyg juose norėta sutalpinti visą mūsų Tautos istoriją.

Gedulas ir viltis. Okupacija ir genocidas. Ar gali žmogaus atmintis būti pajėgi aprėpti, o protas visiškai suvokti visą šios realybės tragizmą?

Klausiame, kodėl tai turėjo atsitikti su mūsų Tauta - šimtais tūkstančių žmonių, kurių gyvenimai paženklinti negyjančiomis tremties žaizdomis.

Laike vis labiau tolstame nuo tragiškų įvykių. Metams bėgant, vis mažiau trispalvių tą dieną plaiksto vasaros vėjas, vis mažesni būreliai sugrįžusiųjų iš tremties beišgali susirinkti pasidalinti prisiminimais miestų aikštėse. Per visą tremčių ciklą nuo 1941 metų iki 1953-iųjų sovietų okupuotą Tėvynę per prievartą turėjo palikti daugiau kaip 135 tūkst. žmonių! Grįžo mažiau nei trečdalis.

Neseniai paskelbta žinia, kad šiais metais keistomis aplinkybėmis išlikęs Lietuvos ypatingojo archyvo saugomas dokumentas - 1949 metų masinio gyventojų trėmimo operacijos „Priboj“ - arba lietuviškai „Bangų mūša“ - žemėlapis UNESCO Lietuvos nacionalinio komiteto sprendimu pripažintas nacionalinės reikšmės dokumentu ir įrašytas į nacionalinį registrą „Pasaulio atmintis“. Vien šios operacijos metu okupantai ir vietiniai jų talkininkai iš Lietuvos ištrėmė 32 tūkst. žmonių.

Tokia statistika - šalta, bejausmė ir, sakyčiau, beprasmė. Jeigu galėtume surinkti į vieną vietą visą žmonių patirtą skausmą, ašaras, išgyvenimus ir jausmus, koks neįsivaizduojamai milžiniškas būtų kančių kalnas. Lietuvių tautos aukas penkis dešimtmečius mindžiojo svetimų okupantų ir jų parankinių batai. Kur jų atgailos balsai?

Šiandien, gyvendami dvidešimt devintuosius metus po Sovietų Sąjungos žlugimo, esame paskendę kasdienėse godose, daugelis jau negali susivokti istorinės atminties labirintuose.

Iki šiol neturime bendro sutarimo dėl Tautos kančių atminties memorialo. Kodėl leidžiame laikui trinti mūsų Tautos atmintį, ją išbarstyti atskirais fragmentais?

Lyg savotiškas akibrokštas šią liūdną situaciją iliustruoja sostinės Lukiškių aikštė, į kurią pastarosiomis dienomis buvo atvežtas būsimo paminklo maketas, - jį norėtų čia matyti susibūrusi visuomenininkų grupė, tačiau naujoji (senoji) nomenklatūra tam nuožmiai priešinasi.

Lukiškių aikštė simbolizuoja, kokia didžiulė takoskyra šiandien skiria mūsų valdžių ir visuomenės lūkesčius.

Kaip suprantu, svarbų dokumentą įrašyti į registrą kainavo nemažai komisijos darbo ir pastangų, tačiau kodėl nejaučiame pareigos deramai įprasminti šio tamsaus valstybės istorijos tarpsnio pasakojimų jaunuomenei šiuolaikinėmis formomis, kad ateities kartos galėtų pajusti bendrumo jausmą per patirtus išgyvenimus, kurie yra neatsiejama lietuviškos tapatybės dalis? Gali pasirodyti, kad masiniai trėmimai - jau negrįžtama praeitis, kurios net nesinorėtų prisiminti okupacinės žalos atlyginimo kontekste, - juo Lietuvoje itin spekuliatyviai manipuliuoja viena politinė grupuotė.

Klausimas keliamas taip, tarsi būtų norima, kad jis niekada nebūtų išspręstas. Tai, kad kai kurie mūsų politikai šaudo tuščiais šoviniais, patvirtino Latvijos Vidžemės taikomųjų mokslų universiteto rektorius Gatis Kruminis, kartu su Latvijos vyriausybės sukurta ekspertų komisija Vilniuje pristatęs sovietinės okupacijos žalos apskaičiavimo metodiką ir surinktus archyvinius finansinius dokumentus. Kaip teigė mokslininkas Lietuvoje, šie skaičiavimai kol kas nėra atlikti, nes tam reikėtų surinkti daugiau archyvinės medžiagos. Gal jau metas būtų pasiraitoti rankoves mūsų istorikams?

Dar taip neseniai tie patys vadinamieji politikai, kurie grūmoja kumšteliu Rusijos Federacijai dėl okupacinės žalos atlyginimo, bandė įrodinėti, kad dabartinė emigracija iš Lietuvos yra tarsi vertybė, milžiniškas laisvės privalumas ir yra netgi skatintinas dalykas, nes būtent lietuviai svetur leidžia puoselėti globalios Lietuvos viziją.

Kaip jau esame įpratę, už kiekvieną naują „viziją“ jos kūrėjams ir ypač įgyvendintojams atseikėjamas ne vienas milijonas nacionalinio biudžeto lėšų. Ciniški valdininkai ir čia sugeba pelnytis, instinktyviai jausdami aukščiausių Briuselio eurokomisarų duodamą toną.

Negaliu žinoti, kokie vasaros vėjai įpūtė į galvą Europos Komisijos pirmininkui Žanui Klodui Junkeriui (Jean-Claude Juncker) ir jo komisarams mintį, kad už kiekvieną nepriimtą pabėgėlį šalis turės sumokėti po 250 tūkst. eurų į Bendrijos iždą, tačiau tai buvo pasakyta rimtu veidu. Kodėl Europos Sąjungos vyriausiasis komisaras leidžia sau grasinamuoju tonu kalbėti apie suverenias valstybes?

Briuselis jau yra pateikęs ultimatumą Varšuvai, Prahai ir Budapeštui iki birželio pradėti pabėgėlių priėmimą pagal 2015 metais Bendrijos narių patvirtintą planą. Šalys buvo įspėtos, kad priešingu atveju prieš jas bus imtasi sankcijų.

Sprendžiant iš griežto komisaro tono, jis yra tikras, kad priverstinio pabėgėlių perkėlimo politikos Briuselis nė nesiruošia peržiūrėti. Remiantis sovietine patirtimi, kodėl nesugalvojus šiam „planui“ kokio nors skambaus pavadinimo, pavyzdžiui, „Gulbės giesmė“, nes tai, ką bando padaryti Junkeris, primena sovietinių operacijų stilistiką. Kuo šiandien virsta ar jau yra pavirtusi Europos Sąjunga?

„Aš tikiu Europa, susidedančia iš tautinių valstybių, tikiu (...) Europa, paremta bendradarbiavimu. Tačiau aš nenoriu šios europinės Sovietų Sąjungos“, - viename savo interviu yra sakiusi Prancūzijos nacionalinio fronto lyderė Marin Le Pen (Marine Le Pen), kuriai, beje, šią savaitę Europos Parlamentas atėmė teisinį imunitetą. Kaip ir jos tėvui Žanui Mari Le Penui (Jean-Marie Le Pen).

Nejau mes, turėdami tokią skausmingą Tautos patirtį ir žiaurias istorines pamokas, nenorime girdėti ir matyti, kur link krypsta Briuselio politika?

Žinau, kad daugybė jaunimo šiandien neturi sovietinio „gyvenimo džiaugsmo“ tiesioginės patirties, tačiau tie, kurie ją turi, kodėl tyli? Kodėl Lietuva tyli, kai iš jos atiminėjama apsisprendimo teisė, trypiamas Tautos suverenitetas, primetamas svetimas gyvenimo būdas ir vertybės?

Norvegų rašytoja Hegė Storhaug naujausioje savo knygoje, kurią sakosi rašiusi sunkia širdimi, teigia, kad Prancūzija yra jau prarasta, o likusi Vakarų Europa turi daugų daugiausia penkerius metus susitvarkyti su musulmonų imigracija ir radikaliuoju islamu.

Jeigu šiandien Ž.K.Junkeris drįsta skaičiuoti eurus, kiek Briuselis galėtų „uždirbti“ už kiekvieną nepriimtą pabėgėlį, tuomet gal Lietuva taip pat turėtų įvardinti sumas ir pateikti sąskaitas pagrindiniam globalistų štabui už šimtus tūkstančių emigravusių Tautos sūnų ir dukterų, kurie buvo priversti palikti savo Tėvynę dėl nedarbo, didžiulės pajamų nelygybės ir socialinės atskirties?

Gal jo ekscelencija Europos Komisijos vadovas yra pasiruošęs pagarsinti sumas, kurias Briuselis turėtų sumokėti už kiekvieną teroro, įvykdyto Londone, Paryžiuje ar Madride, auką?


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (40)

 • Matas 2017 birželio mėn. 26 d. 23:54:53

  Pritariu autoriui.

 • 2017 birželio mėn. 26 d. 22:53:36

  Perskaičius gerą straipsnį komentarų skaityti nereikia.

 • To Elena 2017 birželio mėn. 19 d. 21:13:40

  Blogai manote /P./ Elena, bet jūs neverta šios raidės, nes jūsų
  leksikonas tolygus Borisovo, jeigu pradėjote tokias sapaliones...
  O p. R.Paksas visada kalbėjo ir kalbą tiesą. Deja, daugumos žmonių
  mentalitetas - nulinis.

 • Slubis 2017 birželio mėn. 19 d. 18:38:24

  Jeigu jus tamsta jau politikos juroje plaukiojate ,tai kalbekit atvirai tos
  vadinamos kontoros labirinte ,gal busit suprastas tos neadekvacios kulturos
  ykurejams

 • Elena 2017 birželio mėn. 19 d. 13:15:06

  O kai buvote prezidentu /rasau mazaja raide, nes negerbiu jusu/, jus seniai
  tai zinojote ir tylejote. Visokios Lenockos su tualetiniu popieriu,
  Borisovas /strekoza/ ir kt. bet reikejo daryti tada kai buvote prezidentu.
  Tada jus tylejote. Ir dabar manau kad 2 ezerus ir daug misko Borisovas gavo
  jusu deka.

 • kreditorius 2017 birželio mėn. 19 d. 08:58:03

  o kas atiduos uz Snora ir Ukio bankus milijonus zmoniu b*** taupytu ir to
  pacio verslo, kiek juk nunese kurvos prakeikti , jus degsite pragare, kas
  tai padare, o kas padare visi zino

 • Bleka 2017 birželio mėn. 18 d. 23:27:20

  TSRS valde zydai Vokietija,JAV,ANglija ...Kodel kilo karas?O kaltas ruskis
  ir lietuvis?

 • ! 2017 birželio mėn. 18 d. 18:21:09

  Merkel kvietė musulmonus ne be Briuselio žinios. Merkel ir Junkeris - abu
  vienodo proto. Viena graužia nagus, kitas turi problemų dėl alkoholio. O
  visi kiti - avys. Mat, "jie duoda pinigų". Tfu!

 • EJ 2017 birželio mėn. 18 d. 15:04:36

  Pries tai mano rasytame komentare isivele nedidele klaidele: R.Paulauska
  pakeisti i R.Paksa, nors ju nuomones siuo klausimu yra panasios.

 • EJ 2017 birželio mėn. 18 d. 14:58:38

  Visiskai sutinku su R.Paulausku, kad Briuselis yra atsakingas uz
  nekompetetingus Angelos Merkel sprendimus priimti "visus" emigrantus
  nekontroliuojamai. Tai atvede i Blogi: Europa uzpludo ne tik karo
  pabegeliai, bet ir teroristai, ismete pasus i jura. Antra, ivairaus plauko
  sukciai pelnosi is pabegeliu migracijos. Trecia, Europa prarado ne tik ramu
  gyvenima, bet ir pinigus, islaikydami atvykelius. Ketvirta, ES tapo
  nebestabili unija. ..... Kam tai naudinga?.... Tokia nestabili situacija
  yra naudinga tiems, kas daro bizni is karu ir betvarkiu. Jie ir suplanavo
  sia nesekminga migracija, nuskurdindami ir susilpnindami Europa... Labai
  paprasta tai padaryti.... Uztenka pastatyti "savus" vairininkus svetimame
  laive ir per atstuma duoti jiems komandas- tokio laivo likimas aiskus...
  Kokia toprasme? ... Dar labiau paskandinti skolose Europos salis.... Tai
  amerikonu isdaigos .... Stebetina, kad europieciai tam nesugeba
  pasipriesinti.... Demokratisku balsavimu isrinkime kita Europos valdzia...

 • Tai 2017 birželio mėn. 18 d. 14:31:26

  pirmiausia reikia tuos užsislaptinusius 75 metams,ištraukti iš šeėlio
  į dienos šviesą.Ar atsiras drąsuolių?

 • senis 2017 birželio mėn. 18 d. 11:11:45

  jeigu ne TSRS, Paksas ne žymus pasaulyje lakunas butu, butu, geriausiu
  atveju, traktoristas, ne Briuselyje sedetu, musu pinigus isisavindamas, o
  artu Lietuvos zemele kasdien po 15 val., ir vargo nematytu. Kalbos, kad
  TSRS lietuviams sutrukde pasiekti toki gyvenimo lygi kaip skandinavijoje,
  yra kvailos. Ka mes pasiekeme per 27 t.v.nepriklausomybes metus matome
  visi. Milijonas isvarytu tautieciu, dar 75 metams uzslaptinti kgbistai,
  2016 m.vidutines lietuvio pajamos sudaro tik 74% nuo turetu 1989 m. Jeigu
  ne TSRS, butume Lenkijos vaivadija su administraciniu centru Kaune,
  Klaipedoje stovetu svetimas karo laivynas, elektra turetu tik Kaunas,
  dauguma gyventu žeminese. Kalbeti lietuviskai butu uzdrausta, visas elitas
  savo pavardes dar karta butu susilenkines. Dabartinis musu elitas sugeba
  tik vogti ir meluoti, kai pavargsta vogti, atsigauna, sukaupia jegu,
  meluodamas. Kad gyvenimas butu turiningesnis, meluoja visiems, tame tarpe
  ir sau. Nuo ko nepriklausoma Lietuva? Nuo proto.

 • Tai 2017 birželio mėn. 18 d. 09:51:04

  paciam Paksui ir reikia kalbeti Briuselyje apie visas tas problemas. Jis gi
  ir atstovauja Lietuva EU parlamente...

 • >Ne į temą 2017 birželio mėn. 18 d. 08:13:25

  Todėl labiausiai tamsta ir smirdi, nes neišsivedini nuo bambalinio...

 • Ne į temą 2017 birželio mėn. 18 d. 08:08:23

  Ko tik neprisigalvoja tie lietuvaičiai norėdami prie lovio būti.
  Pasirodo jog ir ten borisovbo š kvapas nepageidaujamas, nes niekaip iš
  žmonių atminties neišsivėdina.

 • kestut 2017 birželio mėn. 17 d. 21:41:59

  Klausiate,kur pinigus dės?Taigi,kaip žinome,aprūpino savo dukrą visomis
  teisybėmis ir neteisybėmis,tai dabar pradėjo rūpintis savo anūkais.

 • visiems 2017 birželio mėn. 17 d. 20:55:24

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts
  gražių paveiksliukų galerija:
  plus.google.com/u/0/communities/107260533056716270437

 • Baba 2017 birželio mėn. 17 d. 20:16:52

  Manau 2017.birželio mėn. 17 d. 09:21:24 rašo:
  „Visa tai primena pokario metus ir Avižiaus knyga tai
  nupasakoja, "Sodybų tuštėjimo metas". Tik tuomet emigracija vyko į
  Lietuvos didžiuosius miestus. Tada bėgo nuo "kolchozų", o nuo ko bėga
  dabar?“
  Dabar, manau, bėga nuo landsbergių, skvernelių, grybauskaičių, bakų
  ir eilės kitų gerovės pažadukų ir karo kurstytojų, kuriems Ukraina
  rūpi labiau nei Lietuva, o Lietuvą tankais ir kitokiu kariniu metalo
  laužu baigiančių beužversti.
  Jau baigiame pasiekti pasaulinį rekordą, kai kiekvienas traktorininkas
  turės po penkis tankus ir kiekvienas pėstininkas - po 10 kalašnikovų ir
  pustonį šovinių. Belieka dar kiekvienam nupirkti po beisbolo lazdą
  kibernetinėms ruso atakoms atmušinėti, kurių antpuolių 50000 atakų
  per metus (arba kas 10 min. po ataką)valstybininkai priskaičiuoja, ir
  visus pensininkus aprūpinti akiniais ir pincetais, kad išrankiotų
  Lukašenkos pavojingus „elektrodus“ iš laidų, nes tai taip pat
  didžiulė grėsmė Lietuvos saugumui.

 • senis 2017 birželio mėn. 17 d. 19:35:25

  Gera tam Paksui rasyti lietuviskai i Respublika. Zino, kad ES to niekas
  neperskaitys. Jei ten kas skaitytu Respublika, rasytu lozungais: Tegyvuoja
  ES-teisingiausia sajunga! Tegyvuoja ES parlamentas-teisingiausias
  parlamentas! Tegyvuoja Briuselis-Lietuvos sostine!

 • wikswa 2017 birželio mėn. 17 d. 19:32:39

  "Gal jo ekscelencija Europos Komisijos vadovas yra pasiruošęs pagarsinti
  sumas, kurias Briuselis turėtų sumokėti už kiekvieną teroro, įvykdyto
  Londone, Paryžiuje ar Madride, auką?" (ar Briuselyje garsiai taip
  pasakysi?)
  Aukso žodžiai, išskyrus "ekselencija". Koks jis ekselencija, tas
  nuvorišas primityvusis?

 • Che che 2017 birželio mėn. 17 d. 18:43:44

  "Gal jo ekscelencija Europos Komisijos vadovas yra pasiruošęs pagarsinti
  sumas.."- o čia p.Paksui geriau žinoti-jis ten arčiau prieina negu
  mes.Kiekvienu atveju gali paklausti asmeniškai Junkerio, ką jis drįsta
  ir kodėl,o ne mėtyti mums retorinius klausimus.Kaip ir savo reikalavimą
  milijono eurų už kiekvieną išvarytą iš Lietuvos- reikalauti "už
  akių" kaip ir nelabai rimta.Gal gali pateikti savo reikalavimus
  oficialioje instancijoje ,nes keista,kada reikalavimai oficialioms
  instancijoms išsakomi ne adresatui,o portalo skaitytojams.Išvada gali
  būti viena: noras pademonstruoti elektoratui savo didį kovingumą bei
  ryžtą vardan tos Lietuvos,kokio dar nėra buvę ir įteigti,jog kas jau
  kas,o jis Briuselį pašokdins,jeigu jau Tauta suteiks jam kokių
  įgaliojimų.Tad gal jau pradėkite palengva,p.Paksai,o mes
  pažiūrėsime,kaip seksis.O tai pastoviai šmėžuodamas ir vardindamas
  blogybes,kurios mums neprasčiau žinomos,nesiūlote jokių konkrečių
  priemonių,o tik stebitės,jog mes to nematome.Matome.Ir ką?

 • KAS 2017 birželio mėn. 17 d. 16:46:57

  "gundė"bėgti į miškus,slėptis,kovoti prieš savo tautiečius?Tai tie
  ,kurie paspruko į vakarus,nuplaukė už Atlanto.Prisiminkime "Amerikos
  balsą".Vyrai eidavo slapčia paklausyti pas kaimyną {jis nusipirko
  radiją} ką pasakys "Amerikos balsas"Parėję kalbėdavo "sakė ,jau
  greitai ateis vaduoti,pavasarį".Praėjo pavasaris,atėjo vasara:"sakė
  ,ateis rudenį mūsų vaduoti",taip ir tęsėsi.Daug suklaidintų vyrų
  miškuose ,bunkeriuose laukė to lemtingo pavasario,lemtingo rudens,bet jų
  nebuvo.Taip ir tęsėsi, kol vieni žuvo,kitus sušaudė,dar kiti
  atsidūrė tremtyje.Europa po karo jau buvo padalinta,o sukiršinta
  tarpusavyje Lietuva niekam nerūpėjo. Pokario laikotarpis buvo visiems
  sunkus ir tiems, sėdintiems miške, ir gyvenantiems
  laukuose,pamiškėsi.Dieną lankosi NKVD,naktį miško broliai,kuriems
  reikėjo maisto,apavo,drabužių ir kitokios pagalbos.Sužinos,kad padėjai
  jiems, važiuosi su šeima pas meškas,nepadėsi,žūsi kaip okupantų
  kolaborantas,bet visi jie buvo LIETUVOS dukros ir sūnūs.Už Lietuvą
  vyrai.Vyrai?

 • Leonas 2017 birželio mėn. 17 d. 16:35:10

  Kiek tas nevykelis dar vaizduosis esąs politikoje?Tai archyvinė
  šiukšlė,ne daugiau,net bjauru apie jį girdėti.

 • O 2017 birželio mėn. 17 d. 14:46:52

  ES ne vergai? Jie ten dar daugiau aria tarsi niekas nežino. Žinoma
  šiek tiek daugiau gauna, bet mažai ir lieka. Turiu vieną giminaitį
  ten. Čia, Lietuvoje tai tikrai tokio darbo nedirbtų kokį ten dirba.

 • Lit-exit 2017 birželio mėn. 17 d. 14:09:43

  Laikas!
  ES stimpa.
  Prisijungti prie anglu ir palikti kartu sia vergove.
  kitaip jaunimas paliks sali: nenori paversti vaikus ir anukus vergais. be
  to buti europai buferine zona - baisu

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • LYGU: Lietuvos futbolo A lygos devintojo turo rungtynėse sekmadienį vicečempionas Vilniaus „Žalgiris“ namuose sužaidė lygiosiomis 1:1 (0:1) su Kauno „Stumbro“ ekipa.
 • SUKČIUS: iš 1938 m. gimusios panevėžietės, telefonu paskambinęs vyriškis šeštadienio rytą apgaule išviliojo 13 800 eurų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
Malta 2 proc

Ar lengva Lietuvoje auginti vaikus?

balsuoti rezultatai

Ką manote apie kultūros padėtį Lietuvoje?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +2   +4 C

   +8  +11 C

 

   +3   +4 C

  +11   +19 C

   +10  +16 C

 

   +10   +16 C

  6-11 m/s

    7-12 m/s

 

     6-11 m/s

 

USD - 1.2309 PLN - 4.1677
RUB - 75.7375 CHF - 1.1970
GBP - 0.8761 NOK - 9.6050
reklama
Ukis 2018