respublika.lt

2018 sausio 22, pirmadienis

Prof.Vytautas Daujotis: Teisė ir moralė nesusijusiosnuotraukos (29)

2014 balandžio mėn. 16 d. 10:55:36
Rūta JUKNEVIČIŪTĖ, „Respublikos“ žurnalistė

Vakar Konstitucinis Teismas ėmėsi nagrinėti Aukščiausiojo Teismo pirmininko Gintaro Kryževičiaus kreipimąsi, kuriuo prašoma pasisakyti, ar teismai gali priteisinėti teisėjams ir valdininkams kompensacijas už per krizę sumažintus atlyginimus, jei Seimas nėra patvirtinęs kompensavimo tvarkos. Nutarimą dėl to, ar teisėjams ir valdininkams galima per teismus susigrąžinti krizės praradimus, KT skelbs šiandien.


Apie tai, kodėl valdininkai ir teisėjai prie valstybės pinigų puola tarsi maitvanagiai, užuodę grobį, „Respublika“ kalbėjosi su Vilniaus universiteto profesoriumi, habilituotu fizinių mokslų daktaru Vytautu DAUJOČIU.

- Į teismus dėl sumažintų atlyginimų kreipiamasi ne po vieną ar kelis, o teikiant kolektyvinius skundus. Bylinėtis su valstybe dėl krizės praradimų teisėta, bet ar moralu?

- Teisė ir moralė pas mus skirtingi dalykai. Teisėtumas dar nereiškia teisingumo. Juk įstatymus ne šventieji kuria, paskui jie atitinkamai išaiškinami. Paaiškinama, kad įstatymai nedraudžia, kad teisėta. Bet tai dar nereiškia, kad teisinga.

- O kur valstybinis mąstymas? Nejau visi žiūri tik kaip tempti grobį į save?

- Būtent. Pas mus seniai jau vartoja tokį terminą, kuris tiksliai apibūdina dabartinę situaciją: valstybė yra neįvykusi. Įvyko perėjimas iš Tarybų Sąjungos į Europos Sąjungą, bet mąstymas liko tas pats. Kai kam svarbu, kaip čia vietoje geriau prasigyventi, o valstybiškai tegul už mus mąsto Briuselyje.

- Tačiau ar neabsurdiška, kad valstybė apskritai turi kompensuoti valdininkams ir teisėjams krizės nuostolius? Privačiame sektoriuje darbuotojams per krizę algos irgi mažėjo...

- Tai visiškas absurdas. Visiems aišku, kad tuo metu buvo krizė ir turėjome susiveržti diržus, gyventi pagal turimų pajamų lygį. Keista grįžti atgal ir kompensuoti tai, jog reikėjo solidarizuotis, pasispausti. Jei taip į viską žiūrėsime, galime netyčia prisiminti, kad Lietuvoje dar ir baudžiava buvo, kad žmonės tada irgi neteisėtai buvo skriaudžiami. Grįžkime iki tų laikų ir kompensuokime. Skaičiuoti, kad kitados blogai gyvenome ir už tai mums turi būti sumokėta, - absurdas. Galime suprasti, kad jei žmonės buvo ištremti į Sibirą, jiems skriaudą reikia kompensuoti, nes jie buvo nukentėję. Bet visiška nesąmonė kompensuoti prastesnius laikus, nes kaip būna pakilimų, taip būna ir nuosmukių.

- Pernai Europos Žmogaus Teisių Teismas atmetė trijų Lietuvos teisėjų skundą dėl per ankstesnę 2000 metų ekonominę krizę sumažintų atlyginimų. Strasbūro teismas tada pasisakė, kad atlyginimų mažinimas nesukėlė grėsmės pragyvenimui, atitiko bendrojo gėrio principą. Kodėl KT į teisėjų atlyginimų mažinimą pažiūrėjo kitaip?

- Jei kam nors naudinga, tada ir remiamasi tomis europinėmis normomis. Bet KT teisėjams buvo asmeniškai nenaudingas toks nutarimas, nes norėjosi atsikurti algas. Kai nenaudingi Europos teismų išaiškinimai, išvis stengiamasi jų nepastebėti. Aišku, kad visur galioja bendrojo gėrio principai, aišku, kad kai užeina blogesni laikai, visi susiveržia diržus, kažkiek pakenčia ir galų gale sulaukia geresnės padėties. Bet, matyt, turime visuomenės grupių, kurios tiesiog negali blogiau gyventi ir privalo atsiimti skriaudą už praėjusius laikus. Pas mus per teismų sprendimus absurdo dalykai tampa realybe.

KT dabar turi didžiausią jėgą ir jau net gali pats save aprūpinti. O nuo jo nusirideno viskas dar tolyn per kitus klanus. Paskutinėje vietoje - didžioji žmonių masė, kuri šiek tiek jėgos turi tik per rinkimus. Bet ir tai rinkimų technika tiek ištobulinta, kad tie patys visada išlieka valdžioje.

- KT nagrinės kreipimąsi ir dėl teisėjų valstybinių pensijų mažinimo. Teisingumo ministerija rengia tvarką, kuria numatoma sumažinti teisėjams valstybines pensijas. Bet teisėjai prieš tokį sumanymą šiaušiasi ir prašo KT užtarimo. Nejau teisėjams negana? Juk jie gauna ne tik senatvės, bet ir valstybinę pensiją...

- Jiems turbūt negana. Tos valstybinės pensijos, mano nuomone, yra absurdas. Deja, tai yra visuose visuomenės sluoksniuose. Aš pats dirbu universitete, tai galiu pasakyti, kad yra ir mokslininkų pensijos. Jos mokamos prie senatvės pensijos.

Nors faktiškai ir aš į ją pretenduoju, vis tiek manau, kad tai absurdas. Tai privilegijos tam tikroms grupėms. O kodėl nėra valstybinių pensijų mokytojams, kodėl nėra gydytojų valstybinių pensijų? Ar jie mažiau svarbų darbą dirba? Ar ne paprasčiau būtų didinti senatvės pensiją, o ne suteikti kažkokias atskiras? Nes dabar išeina, kad teisėjai ir dar keletas grupių yra išskirtinės. Tai privilegijų sistema.

Prisimenu, pačioje Nepriklausomybės pradžioje vienu pirmųjų įstatymų, kurį priėmė Aukščiausioji Taryba, buvo panaikinta privilegijų sistema. Sovietų Sąjungai žlungant, vienas iš šūkių buvo, kad reikia baigti su tomis komunistinėmis privilegijomis. Bet viskas grįžo. Ir grįžo didesniu mastu.

Tos grupės, kurios galingesnės, turi privilegijas, jos turi didesnes valstybines pensijas, turi priedus, jiems pirmiausia atlyginimai atkuriami.

Parengta pagal dienraštį „Respublika“KT: teisę dėl kompensacijų už sumažintus atlyginimus galima ginti teisme


Konstitucinis Teismas (KT), išnagrinėjęs Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininko Gintaro Kryževičiaus kreipimąsi dėl sumažintų atlyginimų kompensavimo, konstatavo, kad, Seimui nepagrįstai delsiant nustatyti patirtų praradimų kompensavimo mechanizmą arba jį nustačius neteisingą, asmenys, patyrę šiuos praradimus, savo pažeistas teises gali ginti teismine tvarka.

KT taip pat pažymėjo, kad Seimas, laikydamasis konstitucinio atsakingo valdymo principo, gali atidėti dėl neproporcingo atlyginimų mažinimo patirtų praradimų kompensavimo mechanizmo nustatymą ir jo įgyvendinimą protingam laikotarpiui.

Šis protingas laikotarpis yra nustatomas, įvertinus valstybėje susiklosčiusią ekonominę, finansinę padėtį, atsižvelgus į ypatingos situacijos padarinius ir valstybės išgales, įskaitant ir įvairius valstybės prisiimtus įsipareigojimus, be kita ko, susijusius su finansine drausme, taigi ir su valstybės biudžeto pajamų ir išlaidų subalansavimo reikalavimu, teigiama KT pranešime spaudai.

Sprendime pažymėta ir tai, kad kol Seimas, nepažeisdamas reikalavimo be nepagrįsto delsimo nustatyti minėtų praradimų kompensavimo mechanizmą, dar nėra įvykdęs šios savo pareigos, nėra aišku, kiek šie praradimai turi būti teisingai kompensuoti, kad atitiktų reikalavimą kompensuoti neproporcingai sumažintą atlyginimų dydį, ir nuo kada pradedant, kokiomis dalimis ir per kiek laiko realiai įmanoma kompensuoti praradimus.

Konstitucinis Teismas taip pat išaiškino, kad praradimus dėl neproporcingo atlyginimų sumažinimo patyrusių asmenų teisė į tokių praradimų kompensavimą turėtų būti įgyvendinama pagal įstatymų leidėjo nustatytą mechanizmą, kuris užtikrintų teisingą kompensavimą per protingą laikotarpį.

Į KT kreipėsi Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas G. Kryževičius su prašymu išaiškinti Konstitucinio Teismo 2013 metų liepos 1 dienos nutarimo nuostatas, susijusias su neproporcingai sumažintų atlyginimų kompensavimu asmenims, kuriems už darbą apmokama iš valstybės ar savivaldybės biudžeto lėšų.

Pareiškėjas siekė išsiaiškinti, ar konstituciškai būtų pateisinamas tokio kompensavimo mechanizmo nenustatymas tam tikrą laiką arba jo įgyvendinimo atidėjimas atsižvelgus į valstybės ekonominę padėtį, taip pat ar asmenys, turintys teisę į tokias kompensacijas, gali ją įgyvendinti teismine tvarka, kol Seimas nėra nustatęs šio kompensavimo mechanizmo.

Respublika.lt, Eltos inf.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (29)

 • nouveau maillot de lyon 2014 spalio mėn. 04 d. 14:54:05

  Hello, i think that i saw you visited my weblog so i came to “return the
  favor”.I'm trying to find things to enhance my web site!I suppose its ok
  to use a few of your ideas!!}
  nouveau maillot de lyon
  https://nvicadvocacy.org/aspnet_client/maillot-lyon-2014.html

 • maillot real madrid pas cher 2014 rugsėjo mėn. 24 d. 02:36:04

  Greetings! Very useful advice in this particular article! It is the little
  changes which will make the most significant changes. Thanks for sharing!|
  maillot real madrid pas cher
  https://nvicadvocacy.org/aspnet_client/maillot-real-madrid-pas-cher.html

 • degradai 2014 balandžio mėn. 21 d. 15:06:01

  ir lietuvoje yra degradai.

 • Prie rusu 2014 balandžio mėn. 19 d. 01:08:09

  turejo pirteles su visomis linksmybemis. Dabar iesko linksmybiu jachtose
  nuosavose. Linksma pasiziureti i brendancius per musu galvas.

 • deinis 2014 balandžio mėn. 18 d. 07:49:40

  Žiuri ir pradedi veizėti ,dar nėra konpensavimo nutarimo o KT pasididino
  algas ,padino varkšams seimo nariams o mums varguoliams ne ,bet gal ir
  gerai ,nes jei mes gautume po milijona tikrai nemokėtume elktis ,kas
  nusigertu ,kas mergoms išdalintu ,žodžiuKT žino ka daro ir nenado
  ripatsia

 • Kandidatams į LR prezidentus dėl “mailiaus” bylos: 2014 balandžio mėn. 17 d. 14:27:35

  Kandidatams į LR prezidentus dėl “mailiaus” bylos: gal galėtumėte
  pakomentuoti “mailiaus” bylos įvykius, kai vyks kandidatų TV debatai
  apie teisėsauga Lietuvoje? Dabar daugelis bijo net prisiminti šią FNTT
  ir prokuroro pagamintą netikrą “mailiaus” bylą, nors anksčiau buvo
  daug įžūlių veikėjų, kurie buvo labai aktyvūs ir skleidė melą ir
  blefą visuomenei. Dabar jie bijo.
  Ar kandidatai į LR prezidentus, jei būtų išrinkti (ir jei nebus
  išrinkti), ką nors keistų (kartu su Seimu ir vyriausybe) FNTT ir
  prokuratūros veikloje, kuri yra absoliučiai absurdiška (jei ne daugiau)
  vien dėl “mailiaus” bylos? Ir ar, visgi, kas nors atsakys pagal
  įstatymus už šį “mailiaus” bylos blefą?

 • Jonas 2014 balandžio mėn. 17 d. 12:52:53

  Teisingas straipsnis. Lietuvoje teisė, teisingumas ir moralė vis labiau
  išsiskiria.

 • to Algirdas 2014 balandžio mėn. 17 d. 11:39:25

  Tu čia rusų kur nereikia nekaišiok. Lietuva seniausiai okupuota Vakarų,
  o Ukraina nenori gyventi po p*derų diktatūros padu.

 • Vincas 2014 balandžio mėn. 17 d. 07:53:37

  O kaip Jūs manote,-ar kapitalistinei Lietuvai tinka čekistinis-stalininis
  teismas ir tokia pat prokuratūra?

 • Labai 2014 balandžio mėn. 16 d. 22:53:35

  geru žodžiu įvardinti-maitvanagiai.

 • Suvalkas 2014 balandžio mėn. 16 d. 22:43:46

  Ar gali tureti morale Kolorado vabalai?...

 • Puštunas.lie 2014 balandžio mėn. 16 d. 22:31:16


  Prof.Daujotis:
  " . . Paskutinėje vietoje - didžioji žmonių masė, kuri šiek tiek
  jėgos turi tik per rinkimus. Bet ir tai rinkimų technika tiek
  ištobulinta, kad tie patys visada išlieka valdžioje."
  Aš maniau, kad daugmaž nutuokiu apie rinkimų į visų lygių valdžias
  mechanizmus, suvokiu, kad jie ydingi, toloki nuo proporcingų ir nuo tų,
  kuriais kadais rinkome pirmąją Lietuvos AT- valdžią ir valstybę,
  kurią viena po kitos ėmė pripažinti užsienio valstybės . . . Maniau .
  . ., kol įdėmiai neperskaičiau dabartinio Rinkimų įstatymo. Pasirodo
  jis priešarauja jau pačiam 1-ąjam Konstitucijos straipsniui (tai kam jau
  tada dairytis į visus likusiuosius?), o KT to jau 22 metus "neįžvelgia",
  jau neminint, kad balsų skaičiavimas ir pagal juos mandatų suteikimas
  daugiamandatėse prištarauja matematikos dėsniams. O protestuoti prieš
  šią nesamonę joks rinkėjas nebegali nei ateidamas nei neidamas į
  rinkimus. Kokie laisvi rinkimai- "Prokrusto lova" iš sen.graikų
  mitologijos. Pasiskaitykite.

 • DIEVE,KAIP GERAI 2014 balandžio mėn. 16 d. 21:53:11

  KAD TU ESI...VISOS VILTYS, PRAŠYMAI, NET PIKTA LINKINTYS ŽODŽIAI TAU
  SIUNČIAMI. VISADA PRAŠOME: PASIGAILĖK IR ATLEISK... KAD ŽMOGIŠKI
  PRAŠYMAI- TEISINGUMO, PAGARBOS, SĄŽININGUMO... UŽSUKTŲ Į ŽMONIŲ
  NAMUS- AR REIKTŲ SVAJOTI APIE ROJŲ PO MIRTIES... NEGI MIEGI TRIJOSE
  LOVOSE? GYVENI IŠKART 25 KAMBARIUOSE, KAI TAVO BROLIS KENČIA LAUKE AR
  NETURI DUONOS. JEI TAU DIEVAS DAVĖ PROTO, GAVAI IŠ TOKIŲ PAT KAIP TU
  VALDŽIĄ... KAIP TURI GYVENTI? O O O VARGAS MUMS, ŽMONĖMS...

 • R.K. 2014 balandžio mėn. 16 d. 21:44:38

  O turėtų būti susiję

 • to-Roma 2014 balandžio mėn. 16 d. 20:13:02

  KT naikinti nereikia, bet tuos visus teisėjus, kaip neatitinkančius
  tautos dvasios reikia atleisti iš darbo

 • Vailokas 2014 balandžio mėn. 16 d. 20:08:37

  Įdomu, kodėl KT pripažino,kad dėl pensijų į teismus pensininkai
  neturi teisės kreiptis,o dėl atlyginimų patriotai gali savo valstybę ,
  išsunktą ir nuteriotą tų pačių patrotų, gali paduoti į teismą? Kas
  gali paaiškinti tokią nesąmonę.

 • Bobutė 2014 balandžio mėn. 16 d. 19:13:40

  Kažin ar tokie KT veiksmai lygių galimybių kontrolierės nedomina? Negi
  taip ir gyvensim pagal žinomo romano žodžius: "Visos kiaulės lygios,
  bet yra lygesnių".

 • to kaunietis 2014 balandžio mėn. 16 d. 12:29:57

  Kur konstitucijoje parašyta, kad ją reikia aiškinti? Tu pirmiau
  paskaityk. O Konstitucinis teismas neturi teisės aiškinti konstitucijos,
  nors jis sau šią teisę prisiskyrė.

 • kaunietis 2014 balandžio mėn. 16 d. 12:22:48

  Man irgi įdomu kodėl LR Konstitucija parašyta taip kad ją pastoviai
  reikia aiškinti ?Gal ji labai neaiškiai parašyta ,kad ją KT turi nuolat
  aiškinti?

 • Vytautas 2014 balandžio mėn. 16 d. 12:17:51

  Labai gražus pavadinimas - "maitvanagiai" ... žuvis genda nuo galvos ...

 • nebeliko 2014 balandžio mėn. 16 d. 11:28:08

  Nebeliko teisingumo, morales ir padorumo. Turime kazkoki teisetuma ir ta
  reguliuojama muravjovo aikstes pageidavimu. Todel ir bega zmones is tevu
  zemes. Neuzaugo karzygiai, susale ar sunyke sibiro platybese.

 • rokas 2014 balandžio mėn. 16 d. 11:18:25

  baisus dalykai dedasi Lietuvelej Neliko visiskai moraliniu vertybiu

 • Danutė 2014 balandžio mėn. 16 d. 11:05:29

  Ačiū autoriui už teisingas mintis. Ačiū, kad nesate abejingas toms
  neteisybėms, kurios dabar vyksta. Ir ačiū, kad pasisakote. Sėkmės
  Jums!

 • Aklad 2014 balandžio mėn. 16 d. 10:58:46

  Sutinku su gerbiamu autoriumi del visokiu privilegiju ,kurias nusistato
  valdzioje esantys valdziagyviai. Reikia panaikinti visas dvigubas pensijas
  ir moketi viena-senatves. Kaip gali daugiau uzsitarnauti teisejai, jei net
  visuomeneje yra negerbiami, as manyciau, kad gydytojai daugiau nusipelne,
  kitu profesiju zmones taip pat galetu kelti klausima del ju reiksmingumo.
  Reikia moketi tik senatves pensijas ,nuolat jas indeksuojant pagal
  infliacijos lygi.Ziurek ir sodra atsigautu.

 • cx 2014 balandžio mėn. 16 d. 10:02:29

  O turėtų būti teisė ant moralės pagrindo...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • ŠVENTĖ: pirmadienį minint 55-ąsias prancūzų ir vokiečių bendradarbiavimą įtvirtinusios Eliziejaus sutarties metines Vokietijos ambasadorė Lietuvoje Angelika Viets ir Prancūzijos ambasadorius Lietuvoje Philippe'as Jeantaud paskelbė bendrą pareiškimą kviesdami kartu švęsti ir Lietuvą.
 • KREPŠINIS: naudingiausiu praėjusios savaitės Lietuvos krepšinio lygosžaidėju tapo Vilniaus „Lietuvos ryto“ legionierius Travisas Petersonas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar žiemą lipate ant sušalusių vandens telkinių?

balsuoti rezultatai

Ar dažnai lankotės muziejuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -4   -3 C

   -10  -6 C

 

   -15  -10 C

    -2   -1 C

   -2   0 C

 

   -3  -5 C

    2-4m/s

    1-2m/s

 

      1-3 m/s

 

USD - 1.2255 PLN - 4.1716
RUB - 69.3324 CHF - 1.1758
GBP - 0.8837 NOK - 9.6243
reklama
Kaleda 2017