respublika.lt

Prof.J.Grigas: Mokslo triumfas kosminiame okeane

(0)
Publikuota: 2017 rugsėjo 28 11:01:15
×
nuotr. 1 nuotr.
Mokslo triumfas kosminiame okeane. Eltos asociatyvi nuotr.

Prieš 40 metų, 1977 metų rugsėjo mėnesį, JAV kosminis laivas „Voyager 1“ išskrido į kosminę tamsą. „Voyager“ nešė auksinę plokštelę su didžiausių žmonijos pasiekimų Žemėje įrašu: mūsų sveikinimą 55 kalbomis, mūsų muziką, žmonių juoko ir banginių skleidžiamus garsus. Įraše yra užkoduotos mūsų smegenų bangos ir mokslo bei kultūros vaizdai. Pasiuntėme į visatą tai, ką turime apie save pasakyti geriausio. Norėjome sudaryti gerą įspūdį bet kuriam potencialiam kosmoso klausytojui.

 

Įrašas aukso plokštelėje buvo apie tai, kas mes esame, ir apie planetą, kurią vadiname savo namais. Taip pat apie mokslo grožį ir galią. Įrašo kūrėjai turėjo užkoduoti Žemės garsus ir vaizdus taip, kad ši informacija būtų suprantama labai besiskiriančiomis nuo mūsų proto rūšims. Prielaida buvo tokia, kad visos pažangiosios civilizacijos turėtų suprasti matematikos, atominės fizikos, chemijos ir astronomijos kalbą. Įrašo kūrėjai užrašė ir mūsų namų adresą, pažymėdami Saulės sistemą žymių kosminių orientyrų atžvilgiu. „Pažvelk į Žemę šių 14 pulsarų atžvilgiu. Tai parodys, kur mes gyvename“, - sakoma įraše.

Iškilus kosmologas Karlas Seiganas (Carl Sagan) pasakė, kad mes taip tarsi išmetėme butelį į kosminį okeaną. Mokslas buvo mūsų būdas padėti butelio radėjams perskaityti žinią butelyje. Dabar, po keturiasdešimties metų, mokslo grožiu ir galia toliau žavisi likęs pasaulis, nors XXI amžiuje kai kurių šalių galingieji politikai ignoruoja mokslo žinias apie klimato kaitą, statydami į pavojų mūsų planetos gyvybės palaikymo sistemas.

Įrašas aukso plokštelėje buvo bandymas užmegzti bendravimą su tolimomis civilizacijomis. Bet praėjus keturiems dešimtmečiams po kosminio laivo „Voyager“ paleidimo mes vis dar neradome būdo dėmesingai bendrauti Žemėje tarpusavyje, ypač su tais, kurie yra kitokie nei mes.

Galbūt kosmose yra stebėtojai, galaktikos sargai, valdytojai technologijų, kurių mes net negalime įsivaizduoti. Jie galėjo pastebėti greitą Žemės šiltnamio dujų didėjimą per pastaruosius porą šimtmečių, sutampantį su industrinės civilizacijos atsiradimu. Jie galėjo pastebėti greitą atmosferos temperatūros kitimą, sąlygotą šiltnamio dujų didėjimo. Jie galbūt žino, kad toks greitas pokytis mūsų planetos gyvybės palaikymo sistemoje yra blogas ženklas įrašo aukso plokštelėje kūrėjams.

Kosminiame laive „Voyager 1“ yra ir JAV prezidento Džimio Karterio (Jimmy Carter) žodžiai: „Tai dovana iš mažo tolimo pasaulio, pavyzdžiai mūsų garsų, mūsų mokslo, mūsų vaizdų, mūsų muzikos, mūsų minčių ir mūsų jausmų. Mes bandome pragyventi savo laiką taip, kad galėtume gyventi jūsiškiame.“ Mes tikrai bandome pragyventi savo laiką ir privalome neleisti, kad mūsų gyvenimui grasintų jėgos, priešingos mokslui, protui ir mūsų žmoniškumui, kuriuo privalome dalintis.


Parengta pagal žurnalą
„Scientific American“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s