Po provokacijos net notos nebuvo

2013 rugpjūčio mėn. 30 d. 10:51:09 Perskaitė 3148

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, prieš išvykdama į JAV, pasirašė dekretus, kuriais atšaukė Artūrą Žurauską ir Renatą Jušką iš ambasadoriaus pareigų. Toks sprendimas priimtas dėl paviešintų diplomatų pokalbių internete. Ar sužinosime, kas ir kokiu tikslu paviešino pokalbius?

Slepiamas tikrasis šio skandalo tikslas ir organizatorius arba noras tai išsiaiškinti.

Prezidentė pati paskelbė, kad Užsienio reikalų ministerijos (URM) diplomatinio korpuso telefoniniai pokalbiai yra nevieši, t.y. valstybės saugomi. Visi žinome, kad tai daro ne tik URM, bet ir Valstybės saugumo departamentas, kurios privalo saugoti šias valstybės paslaptis. Tad konstatuokime faktą - viešai pagarsintos Lietuvos valstybės paslaptys, anot prezidentės, prieš valstybę įvykdyta provokacija, tačiau dėl to niekas nieko nedaro. Kažkas ne taip.

Gal valdžia žino, kuri užsienio valstybė tai padarė? Tai kodėl mūsų Užsienio reikalų ministerija dėl to nepareiškė protesto notos? Kodėl VSD, atsakinga už valstybės paslapčių saugojimą, neatlieka tarnybinio patikrinimo ir nesikreipia į prokuratūrą dėl ikiteisminio tyrimo?

Atmeskime versiją, kad mūsų valdžia užsieniui pati atskleidė valstybės paslaptis. Bet mūsų valdžia privalo išsiaiškinti, kas atskleidė ir paviešino mūsų valstybės paslaptis! Tačiau to nedaro. Kodėl? Belieka vietiniai interesai. Kieno? Kas tai galėjo padaryti? Panašu, kad technologiškai tai padaryti galėjo tik Lietuvos VSD ir URM. Tačiau jei taip, tai dar didesnis skandalas nei tas, kuris dabar aptarinėjamas - ką apie prezidentę ir premjerą, kelias užsienio valstybes ir religiją pakalbėjo diplomatai.

Belieka tik prezidentės paklausti, ar ji sankcionavo šių valstybės paslapčių atskleidimą. Žinant valstybės vadovės teorinį ir praktinį autoritetą ne tik URM, bet ir VSD bei prokuratūrai, atmetimo būdu belieka vienintelis kandidatas. Atsimenant susidorojimą su FNTT vadovais, kitų logiškų ir protingai galimų paaiškinimų nebelieka. Tačiau tokiu atveju koks šio scenarijaus tikslas?

Jei norėta įtvirtinti Lietuvoje baimės atmosferą, siekiant parodyti, kad vardo, kuris mūsų valstybėje „ne prie ko“, neoficialus minėjimas išvis negalimas, tai reikštų, kad tolokai pažengėme valdomos „demokratijos“ keliu.

Kaip signataras kreipiausi į Generalinę prokuratūrą dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo dėl valstybės paslapčių mūsų diplomatinėje tarnyboje atskleidimo. Manau, kad tuo atveju, jei Generalinė prokuratūra atsisakys pradėti ikiteisminį tyrimą, bus akivaizdu, kad jai daroma politinė įtaka, kad nebūtų atskleistas mūsų valstybės paslapčių atskleidėjas.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net