respublika.lt

2018 rugsėjo 23, sekmadienis

Patižęs liberalizmas jau teka iš silpnos statinėsnuotraukos (13)

2017 spalio mėn. 28 d. 11:40:24
Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

„Respublikos“ savaitės žmonės - Lauros Matjošaitytės vadovaujamos Vyriausiosios rinkimų komisijos nariai. Savo tyrimu taip supurtę Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdį (LRLS), kad per vieną dieną atsistatydino trys šios partijos vicepirmininkai - Petras Auštrevičius, Vitalijus Gailius, Marcijonas Urmonas bei pats pirmininkas Remigijus Šimašius. O visai partijai, anot Komisijos, šiurkščiai pažeidusiai Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymą, gresia net kelis metus netekti valstybės dotacijų. Komisija taip nutarė beveik vienbalsiai. Tik vienam jos nariui susilaikius.

 

Liberalai šiemet turėjo gauti apie 700 tūkst. eurų valstybės dotaciją. Daugiau nei pusė šios sumos jau išmokėta, bet likusių pinigų jie jau gali netekti. Ar būtų drįsusi taip radikaliai pasielgti buvusio VRK vadovo Zenono Vaigausko vadovaujama komisija? Kažin. Veikiau rinktųsi ramybę. Nes LRLS vadovybė jau ketina šį VRK sprendimą apskųsti teismui. Partijos visada ginasi. Dėl gražesnio viešojo veiduko. Net visiškai įklimpusios tai vadina politiniu susidorojimu. Tačiau, sprendžiant iš medžiagos, kurią Komisijai pateikė Vilniaus apygardos prokuratūra, niekas taip liberalų ir jų liberalizmo nesudorojo, kaip jie patys. Pašaliniams dorotojams tiesiog būtų pritrūkę fantazijos.

Du partijų kūrimo modeliai. „Babajus“ ir „moksliukas“

Ką Lietuvoje daro landūs, „iš gerų šeimų“ vyrukai, kurie dar buvo per jauni, kai vyresnieji prichvatizavo įmones, o dabar - per daug išsilavinę ir estetai, kad dirbtų fizinius darbus, rizikuotų versle ar bendrautų su „neišauklėtais“ darbininkais? Tokie vyrukai steigia viešąsias įstaigas - institutus. Rašo mūsų valstybei beverčius projektėlius, vykdo beverčius apmokymus, konsultuoja, tačiau taip prilenda prie ES finansavimo. Duoda uždirbti ir sau, ir saviškiams lektoriams.

Mūsų nebrandi demokratija įdomi tik tiek, kad vienos partijos savo vidinę struktūrą supaprastina iki privataus „uabo“. Pirmininkas - vienvaldis UAB bosas, pamaloninantis lojalius darbuotojus premijomis. Arba postų, arba vokelių pavidalais. Tai „babajų“ modelis. O kitoms, neva inteligentiškesnėms, vakarietiškesnėms partijoms, būtinai duok ir aptarnaujantį institutą. Dėl inteligentiško veiduko. Na, ir gavo liberalai tą institutą. Taikomosios politikos instituto (TPI) ir jo steigėjo, liberalo Šarūno Gustainio pavidalais. Kam reikėjo? Negi neužteko Lietuvos laisvosios rinkos instituto? Matyt, nuo 2010 m. jau neužteko. O 2015 m. pabaigoje ir 2016 m., prieš rinkimus į Seimą, instituto net labai prireikė. 2015 m. TPI dirbo 5 apdrausti darbuotojai. 2016 m. balandžio 9 d., kai prasidėjo Seimo rinkimų kampanija, TPI jau plušo 7 etatiniai, tačiau birželio gale institute jau darbavosi tik vienas žmogus, o rugpjūčio gale - jau tik nulis. Institutas buvo likviduotas. Pūtėsi ir bumbtelėjo? Gal vadas disertaciją nuplagijavo? Ne. Ieškokime sąsajų su partija. Vos dėl galimai paimto kyšio įkliuvo tuometinis partijos pirmininkas Eligijus Masiulis, Institutas, tarsi pajutęs pavojų, ėmė trauktis, mažinti etatus. O dėl galimai paimto kyšio įkliuvus Š.Gustainiui, Institutas, net nesulaukęs Seimo rinkimų, užsidarė. Šalis, praradusi šią mokslingąją įstaigą, matyt, patyrė didžiulę netektį. Nes liberalai prarado mokslinyčią, kurioje buvo grūdinamas tikrojo liberalo plienas. Būtent liberalo. Nors socdemai ar konservatoriai taip pat suinteresuoti politiškai grūdintis. Bet jų Institutas nepakvietė. Matyt, kokia nors kita mokslinyčia kviečia. O šioje mokėsi parinkti 87 asmenys. Iš jų - 79 neabejotinai partijos nariai. Jie visi nuo 2016 m. sausio iki balandžio mokėsi pagal programą „Ready to Win“ („Pasiruošę laimėti“). Kaip dirbti rinkimų štabe, kaip agituoti, kaip pačiam balotiruotis ir t.t. Institutas - liberalų kalvė? Tik neaišku, už kokius pinigus. Kas tuos mokslus ir lektorius finansavo. Nes LRLS savo pateiktoje finansinės apskaitos ataskaitoje, skirtoje VRK, nenurodė gavęs iš Instituto nepiniginę naudą. Suprask, visi nei iš šio, nei iš to susibėgo, pajutę žinių troškulį. Partija ir Institute jos naudotas logotipas - ne prie ko. Kaltas tik Š.Gustainis. Jo ir klauskite, už kokius pinigus lektorius samdė. Įskaitant ir dabartinę Seimo narę, medicininės kanapės ir „žolės“ gerbėją, Aušrinę Armonaitę. Net dabartinis, bet jau ne dabartinis LRLS pirmininkas Remigijus Šimašius čia paskaitą skaitė. Tiesa, dykai. Keista. Net pati pažangiausia liberalioji mintis neapsieina be finansinio atlygio ar bent simbolinio mokesčio. O Institutas apsiėjo. Mokė liberalus, tačiau net nepritaikė Gintaro Steponavičiaus krepšelinės sistemos. Ir šiaip - paplūduriavo laisvojoje rinkoje vos 7 metus ir nuskendo.

Ištižimo čempionai

Kaip ir ankstesniais atvejais, skandalą siekta sumenkinti. Atsieti nuo partijos. Parodyti, kaip vieno asmens iniciatyvą. Jei E.Masiulis galimai ėmė, tai tik sau. Jei Š.Gustainis galimai liberalus mokė, tai tik tam, kad partijoje pakeltų savo asmeninį prestižą. O partija, kaip visada, nieko nenujautusi, nežinojusi. Ir dabar nelįskite poniai partijai į akis, nes ji ištikta šoko. Ji alpinėja. Nors iš tiesų VRK atskleidė, kad dėl Instituto mokymų partijoje vyko vidinis susirašinėjimas. Partijų rinkimų kampanijos finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymas buvo pažeistas sąmoningai.

Liberalizmo idėjos, kaip ir konservatizmo ar socializmo idėjos, suteikia pasaulio mąstymui įvairovės. Ir didesnes individų pasirinkimo galimybes. Tačiau, jei Lietuvoje vyktų labiausiai ištižusio individo konkursas, jį laimėtų liberalas. Jei įkliūtų konservatoriai, jie Rasos Juknevičienės balsu rėktų, kad juos priešai puola. Pirmininkas ir vicepirmininkai nė už ką neatsistatydintų. Stūksotų fronto linijoje įsirėžę. Kaip prūsų feldfebeliai. Kai kurias partijas, įskaitant ir Darbo partiją, savotiškai buvo galima gerbti už užsispyrimą. Vos ne religinį įtikėjimą vedliu. O liberalai - prasti kariai. Minkštakūniai. Tai kurortinė partija. Kai ramu - gražiai, draugiškai šypsosi. Kai partiją ištinka bėdos - išsilaksto kaip pabaidytos vištos. Arba tradiciškai slapstosi už Eugenijaus Gentvilo. Žmogaus, tapusio liberalų slėptuve per bombardavimus. Kaip bebūtų, liberalizmas Lietuvoje per dažnokai būna begalvis. Arba su prastai pritaikyta ar iš kitur pasiskolinta galva. Filosofo Vytauto Radžvilo, kauniečio verslininko Ginučio Venciaus, Artūro Zuoko, Rolando Pakso ir vos išvengta Antano Guogos galvos. O dabar ką tik neteko vado R.Šimašiaus. Palūžo. Įdomu, kaip toks atsilaikytų, jei visą šalį ištiktų nelaimė? Galbūt pirmas pabėgtų? Nieko keisto. Liberalas yra kaip silpnai suveržta statinaitė. Kupina teliūskuojančio vandenuko, vardu liberalizmas. Vos stipriau į statinę trinktelėjus, liberalizmas iš jos ima sunktis. Tekėti laisvai. Be jokios formos. Išsicentruoja. Išsilaksto. Nenoriu. Noriu laisvės. Kam asmeniškai prisiimti atsakomybę už partiją, jei vienija tik dviguba pilietybė ir kanapė.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (13)

 • Partija 2017 lapkričio mėn. 04 d. 11:31:38

  yra ne valstybinis organas ir jokie pinigai is biudzeto - nepriklauso
  jokiai partijai!

 • zm 2017 spalio mėn. 29 d. 15:07:03

  Išties, Masiulis liko kaip ir išsuktas, perkelta atsakomybė, ir jau
  matytis, kad ponutis liks laisvėje.

 • Perkėla 2017 spalio mėn. 29 d. 07:58:50

  Kadangi Eligijaus paimtas kyšis perkeltas nuo jo gležnų pečių į
  partijos glėbį, tai jį patį teks atleisti nuo baudžiamosios
  atsakomybės, nes partija yra aukščiau įstatymo raidės. Partijos labui
  imti kyšius kaip ir leidžiama.

 • zeka 2017 spalio mėn. 29 d. 07:35:06

  Labai taikliai , tik reikėtų tokių straipsnių ir apie kitas Lietuvos
  "partijas".Manau , kad senokai partijų pavadinimai nebeatitinka jokių
  ideologijų tik berniukų su šlipsais biznelis sukasi...

 • zm 2017 spalio mėn. 28 d. 23:14:46

  Gerai sukalta, kūrybiškai, aš kaip poetas sakau: pagarba.

 • Ar tikrai? 2017 spalio mėn. 28 d. 22:18:18

  Lietuvoje demaskuotas pedofilų tinklas...

 • Purokas P 2017 spalio mėn. 28 d. 19:58:38

  Kaip vogė taip ir toliau vagia Partijos pinigus ko čia stebėtis jug taip
  sukurta mūsų Valstybė.

 • Bleka 2017 spalio mėn. 28 d. 19:50:42

  Ar visi zydai sitoje sutveje....?Visi.

 • Strikuilienė niekų nerašinėja 2017 spalio mėn. 28 d. 18:57:55

  Viską tiesiai ir iš peties. Kad dar su spragilu per galvą visiems
  liberastams.

 • Sniegina 2017 spalio mėn. 28 d. 15:56:01

  Šaunus straipsnis! Dėkoju.

 • Juozas 2017 spalio mėn. 28 d. 15:52:21

  Ko čia nesutikti ? Mane asmeniškai domina tik vienas klausimas- pasodins
  pilietį E. Masiulį ar eilinį kartą vaikis išsisuks ?

 • tempor 2017 spalio mėn. 28 d. 14:45:18

  Ko jūs kimbate prie tų liberalų, negi nežinote, kad jų ideologijos
  moto yra neribota ekonominė laisvė be jokios moralinės atsakomybės.

 • Ačiū pralinksminot... 2017 spalio mėn. 28 d. 14:33:27

  Geras straipsnis ir įdomiai išdėstytos Strikulienės mintys ir faktai.
  Čdomiausiai pavaizduotas Gentvilas kaip slėptuvė nuo bombardavimo. Čia
  jau tikrai taikliai šovė autorė. Rašau ir negaliu sulaikyti juoko.
  Tokie autorės straipsniai panaikina Vanagaitės negatyvą dušioje...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SVEIKINIMAI: Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu sekmadienį pasveikino Saudo Arabijos karalių Salmaną bin Abdulazizą al Saudą Nacionalinės dienos proga.
 • NELAIMĖ: Prienų rajone nuo kelio nuvažiavo ir apvirto neblaivaus vyro vairuojamas automobilis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6 +9 C

   +6  +9 C

 

   +5  +8 C

  +11  +15 C

   +12  +11 C

 

   +10  +12 C

  1-6 m/s

 0-4 m/s

 

    1-6 m/s

 

USD - 1.1759 PLN - 4.2946
RUB - 78.5108 CHF - 1.1228
GBP - 0.8940 NOK - 9.5793
reklama
Ukis 2018