respublika.lt

2018 vasario 22, ketvirtadienis

Patižęs liberalizmas jau teka iš silpnos statinėsnuotraukos (13)

2017 spalio mėn. 28 d. 11:40:24
Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

„Respublikos“ savaitės žmonės - Lauros Matjošaitytės vadovaujamos Vyriausiosios rinkimų komisijos nariai. Savo tyrimu taip supurtę Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdį (LRLS), kad per vieną dieną atsistatydino trys šios partijos vicepirmininkai - Petras Auštrevičius, Vitalijus Gailius, Marcijonas Urmonas bei pats pirmininkas Remigijus Šimašius. O visai partijai, anot Komisijos, šiurkščiai pažeidusiai Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymą, gresia net kelis metus netekti valstybės dotacijų. Komisija taip nutarė beveik vienbalsiai. Tik vienam jos nariui susilaikius.

 

Liberalai šiemet turėjo gauti apie 700 tūkst. eurų valstybės dotaciją. Daugiau nei pusė šios sumos jau išmokėta, bet likusių pinigų jie jau gali netekti. Ar būtų drįsusi taip radikaliai pasielgti buvusio VRK vadovo Zenono Vaigausko vadovaujama komisija? Kažin. Veikiau rinktųsi ramybę. Nes LRLS vadovybė jau ketina šį VRK sprendimą apskųsti teismui. Partijos visada ginasi. Dėl gražesnio viešojo veiduko. Net visiškai įklimpusios tai vadina politiniu susidorojimu. Tačiau, sprendžiant iš medžiagos, kurią Komisijai pateikė Vilniaus apygardos prokuratūra, niekas taip liberalų ir jų liberalizmo nesudorojo, kaip jie patys. Pašaliniams dorotojams tiesiog būtų pritrūkę fantazijos.

Du partijų kūrimo modeliai. „Babajus“ ir „moksliukas“

Ką Lietuvoje daro landūs, „iš gerų šeimų“ vyrukai, kurie dar buvo per jauni, kai vyresnieji prichvatizavo įmones, o dabar - per daug išsilavinę ir estetai, kad dirbtų fizinius darbus, rizikuotų versle ar bendrautų su „neišauklėtais“ darbininkais? Tokie vyrukai steigia viešąsias įstaigas - institutus. Rašo mūsų valstybei beverčius projektėlius, vykdo beverčius apmokymus, konsultuoja, tačiau taip prilenda prie ES finansavimo. Duoda uždirbti ir sau, ir saviškiams lektoriams.

Mūsų nebrandi demokratija įdomi tik tiek, kad vienos partijos savo vidinę struktūrą supaprastina iki privataus „uabo“. Pirmininkas - vienvaldis UAB bosas, pamaloninantis lojalius darbuotojus premijomis. Arba postų, arba vokelių pavidalais. Tai „babajų“ modelis. O kitoms, neva inteligentiškesnėms, vakarietiškesnėms partijoms, būtinai duok ir aptarnaujantį institutą. Dėl inteligentiško veiduko. Na, ir gavo liberalai tą institutą. Taikomosios politikos instituto (TPI) ir jo steigėjo, liberalo Šarūno Gustainio pavidalais. Kam reikėjo? Negi neužteko Lietuvos laisvosios rinkos instituto? Matyt, nuo 2010 m. jau neužteko. O 2015 m. pabaigoje ir 2016 m., prieš rinkimus į Seimą, instituto net labai prireikė. 2015 m. TPI dirbo 5 apdrausti darbuotojai. 2016 m. balandžio 9 d., kai prasidėjo Seimo rinkimų kampanija, TPI jau plušo 7 etatiniai, tačiau birželio gale institute jau darbavosi tik vienas žmogus, o rugpjūčio gale - jau tik nulis. Institutas buvo likviduotas. Pūtėsi ir bumbtelėjo? Gal vadas disertaciją nuplagijavo? Ne. Ieškokime sąsajų su partija. Vos dėl galimai paimto kyšio įkliuvo tuometinis partijos pirmininkas Eligijus Masiulis, Institutas, tarsi pajutęs pavojų, ėmė trauktis, mažinti etatus. O dėl galimai paimto kyšio įkliuvus Š.Gustainiui, Institutas, net nesulaukęs Seimo rinkimų, užsidarė. Šalis, praradusi šią mokslingąją įstaigą, matyt, patyrė didžiulę netektį. Nes liberalai prarado mokslinyčią, kurioje buvo grūdinamas tikrojo liberalo plienas. Būtent liberalo. Nors socdemai ar konservatoriai taip pat suinteresuoti politiškai grūdintis. Bet jų Institutas nepakvietė. Matyt, kokia nors kita mokslinyčia kviečia. O šioje mokėsi parinkti 87 asmenys. Iš jų - 79 neabejotinai partijos nariai. Jie visi nuo 2016 m. sausio iki balandžio mokėsi pagal programą „Ready to Win“ („Pasiruošę laimėti“). Kaip dirbti rinkimų štabe, kaip agituoti, kaip pačiam balotiruotis ir t.t. Institutas - liberalų kalvė? Tik neaišku, už kokius pinigus. Kas tuos mokslus ir lektorius finansavo. Nes LRLS savo pateiktoje finansinės apskaitos ataskaitoje, skirtoje VRK, nenurodė gavęs iš Instituto nepiniginę naudą. Suprask, visi nei iš šio, nei iš to susibėgo, pajutę žinių troškulį. Partija ir Institute jos naudotas logotipas - ne prie ko. Kaltas tik Š.Gustainis. Jo ir klauskite, už kokius pinigus lektorius samdė. Įskaitant ir dabartinę Seimo narę, medicininės kanapės ir „žolės“ gerbėją, Aušrinę Armonaitę. Net dabartinis, bet jau ne dabartinis LRLS pirmininkas Remigijus Šimašius čia paskaitą skaitė. Tiesa, dykai. Keista. Net pati pažangiausia liberalioji mintis neapsieina be finansinio atlygio ar bent simbolinio mokesčio. O Institutas apsiėjo. Mokė liberalus, tačiau net nepritaikė Gintaro Steponavičiaus krepšelinės sistemos. Ir šiaip - paplūduriavo laisvojoje rinkoje vos 7 metus ir nuskendo.

Ištižimo čempionai

Kaip ir ankstesniais atvejais, skandalą siekta sumenkinti. Atsieti nuo partijos. Parodyti, kaip vieno asmens iniciatyvą. Jei E.Masiulis galimai ėmė, tai tik sau. Jei Š.Gustainis galimai liberalus mokė, tai tik tam, kad partijoje pakeltų savo asmeninį prestižą. O partija, kaip visada, nieko nenujautusi, nežinojusi. Ir dabar nelįskite poniai partijai į akis, nes ji ištikta šoko. Ji alpinėja. Nors iš tiesų VRK atskleidė, kad dėl Instituto mokymų partijoje vyko vidinis susirašinėjimas. Partijų rinkimų kampanijos finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymas buvo pažeistas sąmoningai.

Liberalizmo idėjos, kaip ir konservatizmo ar socializmo idėjos, suteikia pasaulio mąstymui įvairovės. Ir didesnes individų pasirinkimo galimybes. Tačiau, jei Lietuvoje vyktų labiausiai ištižusio individo konkursas, jį laimėtų liberalas. Jei įkliūtų konservatoriai, jie Rasos Juknevičienės balsu rėktų, kad juos priešai puola. Pirmininkas ir vicepirmininkai nė už ką neatsistatydintų. Stūksotų fronto linijoje įsirėžę. Kaip prūsų feldfebeliai. Kai kurias partijas, įskaitant ir Darbo partiją, savotiškai buvo galima gerbti už užsispyrimą. Vos ne religinį įtikėjimą vedliu. O liberalai - prasti kariai. Minkštakūniai. Tai kurortinė partija. Kai ramu - gražiai, draugiškai šypsosi. Kai partiją ištinka bėdos - išsilaksto kaip pabaidytos vištos. Arba tradiciškai slapstosi už Eugenijaus Gentvilo. Žmogaus, tapusio liberalų slėptuve per bombardavimus. Kaip bebūtų, liberalizmas Lietuvoje per dažnokai būna begalvis. Arba su prastai pritaikyta ar iš kitur pasiskolinta galva. Filosofo Vytauto Radžvilo, kauniečio verslininko Ginučio Venciaus, Artūro Zuoko, Rolando Pakso ir vos išvengta Antano Guogos galvos. O dabar ką tik neteko vado R.Šimašiaus. Palūžo. Įdomu, kaip toks atsilaikytų, jei visą šalį ištiktų nelaimė? Galbūt pirmas pabėgtų? Nieko keisto. Liberalas yra kaip silpnai suveržta statinaitė. Kupina teliūskuojančio vandenuko, vardu liberalizmas. Vos stipriau į statinę trinktelėjus, liberalizmas iš jos ima sunktis. Tekėti laisvai. Be jokios formos. Išsicentruoja. Išsilaksto. Nenoriu. Noriu laisvės. Kam asmeniškai prisiimti atsakomybę už partiją, jei vienija tik dviguba pilietybė ir kanapė.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (13)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ĮSPĖJO: Švedijos žvalgybos tarnyba ketvirtadienį įspėjo, kad „užsienio valstybės“ gali bandyti kištis į būsimus visuotinius šalies rinkimus; atsižvelgdama į tariamą Rusijos kišimąsi į 2016 metais vykusius JAV prezidento rinkimus, tarnyba išskyrė Rusiją.
  • VINJETĖ: Lietuvoje nuo ketvirtadienio pradeda veikti elektroninių vinječių įsigijimo sistema; elektroniniame įraše bus saugoma informacija apie tai, kada įsigyta vinjetė, koks jos galiojimo laikas, taip pat transporto priemonės, kuriai išduota elektroninė vinjetė, kategorija ir valstybinis registracijos numeris.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
2. ŠVENTINIS VITO TOMKAUS REPORTAŽAS IŠ DAR ŠVENTIŠKESNIŲ SEIMO RŪMŲ
3. PATRIARCHAI
4. „Vakaro žinių“ ir „Respublikos“ auditorija sparčiai auga
5. Regimanto Adomaičio laiškas tėvynainiams: Kviečiu į susitaikymą
6. Skulptorius R.Vilčiauskas apie tobulinamą jo kurtą „Kiaušinį“: jaučiuosi, lyg sapnuočiau košmarą
7. Rolandas Paksas: Apie alternatyvą Lietuvai bijoma net prasižioti
8. Olava Strikulienė: Penki lietuvio stebuklai, saugoję valstybę
9. Euras ir toliau plaunamas
10. Prezidentas V.Adamkus: Augau Lietuvos trispalvės šešėlyje
11. Disidentas, buvęs VSD vadovas P.Plumpa: Teisėsauga tarnauja politikams
12. F.Kauzonas: Už Vasario 16-osios šviesą! (beveik tostas, tik ne itin linksmas)
13. Kritikuoti valdžią uždrausta ir provincijoje
14. Akcija „Apšmeižk žinomą asmenybę“. Valomės ar purvinamės?
15. Prižiūrėtojai su kaliniais jau susikeitė vietomis
16. Skandinavai stumia šnipą į prezidentūrą
17. Slaptas skandinavų planas jau vykdomas
18. Buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadas J.Milius: Išteisinkite arba pasodinkite
19. „Ką jūs padarėte su Lietuvos dvasia“?.. (Dviejų patriarchų performansas)
20. „TELESKYDINĖJE“ - Artūro Račo iškrova
21. Gintautas Kėvišas mokys serbus, kaip tratinti pinigus
22. N.Mačiulis ves laidą „Labanakt, vaikučiai“nuotraukos
23. Briuselis imituoja rūpinimąsi žmonėmis
24. Uostamiestyje įsiplieskė gaisras: žmonės evakuoti iš „Philip Morris Lietuva“ fabriko
25. Paskutiniai 19-mečio širdies dūžiai: netikėtai miręs kovotojas A.Klemas manė turįs visą gyvenimą prieš akis

Ar tikite, kad raketomis „Iskander“ rusai iš Kaliningrado gali atakuoti Europos sostines?

balsuoti rezultatai

Ar sau leidžiate valgyti restoranuose ar kavinėse?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -19   -12 C

   -23  -17 C

 

   -17  -15 C

    -9   -6 C

   -11  -7 C

 

   -11  -9 C

    5-7 m/s

    1-2 m/s

 

      1-6 m/s

 

USD - 1.2312 PLN - 4.1589
RUB - 69.6656 CHF - 1.1551
GBP - 0.8846 NOK - 9.6420
reklama
Velyke2017