respublika.lt

2017 lapkričio 23, ketvirtadienis

akordeon festiv kaire

Patižęs liberalizmas jau teka iš silpnos statinėsnuotraukos (13)

2017 spalio mėn. 28 d. 11:40:24
Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

„Respublikos“ savaitės žmonės - Lauros Matjošaitytės vadovaujamos Vyriausiosios rinkimų komisijos nariai. Savo tyrimu taip supurtę Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdį (LRLS), kad per vieną dieną atsistatydino trys šios partijos vicepirmininkai - Petras Auštrevičius, Vitalijus Gailius, Marcijonas Urmonas bei pats pirmininkas Remigijus Šimašius. O visai partijai, anot Komisijos, šiurkščiai pažeidusiai Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymą, gresia net kelis metus netekti valstybės dotacijų. Komisija taip nutarė beveik vienbalsiai. Tik vienam jos nariui susilaikius.

 

Liberalai šiemet turėjo gauti apie 700 tūkst. eurų valstybės dotaciją. Daugiau nei pusė šios sumos jau išmokėta, bet likusių pinigų jie jau gali netekti. Ar būtų drįsusi taip radikaliai pasielgti buvusio VRK vadovo Zenono Vaigausko vadovaujama komisija? Kažin. Veikiau rinktųsi ramybę. Nes LRLS vadovybė jau ketina šį VRK sprendimą apskųsti teismui. Partijos visada ginasi. Dėl gražesnio viešojo veiduko. Net visiškai įklimpusios tai vadina politiniu susidorojimu. Tačiau, sprendžiant iš medžiagos, kurią Komisijai pateikė Vilniaus apygardos prokuratūra, niekas taip liberalų ir jų liberalizmo nesudorojo, kaip jie patys. Pašaliniams dorotojams tiesiog būtų pritrūkę fantazijos.

Du partijų kūrimo modeliai. „Babajus“ ir „moksliukas“

Ką Lietuvoje daro landūs, „iš gerų šeimų“ vyrukai, kurie dar buvo per jauni, kai vyresnieji prichvatizavo įmones, o dabar - per daug išsilavinę ir estetai, kad dirbtų fizinius darbus, rizikuotų versle ar bendrautų su „neišauklėtais“ darbininkais? Tokie vyrukai steigia viešąsias įstaigas - institutus. Rašo mūsų valstybei beverčius projektėlius, vykdo beverčius apmokymus, konsultuoja, tačiau taip prilenda prie ES finansavimo. Duoda uždirbti ir sau, ir saviškiams lektoriams.

Mūsų nebrandi demokratija įdomi tik tiek, kad vienos partijos savo vidinę struktūrą supaprastina iki privataus „uabo“. Pirmininkas - vienvaldis UAB bosas, pamaloninantis lojalius darbuotojus premijomis. Arba postų, arba vokelių pavidalais. Tai „babajų“ modelis. O kitoms, neva inteligentiškesnėms, vakarietiškesnėms partijoms, būtinai duok ir aptarnaujantį institutą. Dėl inteligentiško veiduko. Na, ir gavo liberalai tą institutą. Taikomosios politikos instituto (TPI) ir jo steigėjo, liberalo Šarūno Gustainio pavidalais. Kam reikėjo? Negi neužteko Lietuvos laisvosios rinkos instituto? Matyt, nuo 2010 m. jau neužteko. O 2015 m. pabaigoje ir 2016 m., prieš rinkimus į Seimą, instituto net labai prireikė. 2015 m. TPI dirbo 5 apdrausti darbuotojai. 2016 m. balandžio 9 d., kai prasidėjo Seimo rinkimų kampanija, TPI jau plušo 7 etatiniai, tačiau birželio gale institute jau darbavosi tik vienas žmogus, o rugpjūčio gale - jau tik nulis. Institutas buvo likviduotas. Pūtėsi ir bumbtelėjo? Gal vadas disertaciją nuplagijavo? Ne. Ieškokime sąsajų su partija. Vos dėl galimai paimto kyšio įkliuvo tuometinis partijos pirmininkas Eligijus Masiulis, Institutas, tarsi pajutęs pavojų, ėmė trauktis, mažinti etatus. O dėl galimai paimto kyšio įkliuvus Š.Gustainiui, Institutas, net nesulaukęs Seimo rinkimų, užsidarė. Šalis, praradusi šią mokslingąją įstaigą, matyt, patyrė didžiulę netektį. Nes liberalai prarado mokslinyčią, kurioje buvo grūdinamas tikrojo liberalo plienas. Būtent liberalo. Nors socdemai ar konservatoriai taip pat suinteresuoti politiškai grūdintis. Bet jų Institutas nepakvietė. Matyt, kokia nors kita mokslinyčia kviečia. O šioje mokėsi parinkti 87 asmenys. Iš jų - 79 neabejotinai partijos nariai. Jie visi nuo 2016 m. sausio iki balandžio mokėsi pagal programą „Ready to Win“ („Pasiruošę laimėti“). Kaip dirbti rinkimų štabe, kaip agituoti, kaip pačiam balotiruotis ir t.t. Institutas - liberalų kalvė? Tik neaišku, už kokius pinigus. Kas tuos mokslus ir lektorius finansavo. Nes LRLS savo pateiktoje finansinės apskaitos ataskaitoje, skirtoje VRK, nenurodė gavęs iš Instituto nepiniginę naudą. Suprask, visi nei iš šio, nei iš to susibėgo, pajutę žinių troškulį. Partija ir Institute jos naudotas logotipas - ne prie ko. Kaltas tik Š.Gustainis. Jo ir klauskite, už kokius pinigus lektorius samdė. Įskaitant ir dabartinę Seimo narę, medicininės kanapės ir „žolės“ gerbėją, Aušrinę Armonaitę. Net dabartinis, bet jau ne dabartinis LRLS pirmininkas Remigijus Šimašius čia paskaitą skaitė. Tiesa, dykai. Keista. Net pati pažangiausia liberalioji mintis neapsieina be finansinio atlygio ar bent simbolinio mokesčio. O Institutas apsiėjo. Mokė liberalus, tačiau net nepritaikė Gintaro Steponavičiaus krepšelinės sistemos. Ir šiaip - paplūduriavo laisvojoje rinkoje vos 7 metus ir nuskendo.

Ištižimo čempionai

Kaip ir ankstesniais atvejais, skandalą siekta sumenkinti. Atsieti nuo partijos. Parodyti, kaip vieno asmens iniciatyvą. Jei E.Masiulis galimai ėmė, tai tik sau. Jei Š.Gustainis galimai liberalus mokė, tai tik tam, kad partijoje pakeltų savo asmeninį prestižą. O partija, kaip visada, nieko nenujautusi, nežinojusi. Ir dabar nelįskite poniai partijai į akis, nes ji ištikta šoko. Ji alpinėja. Nors iš tiesų VRK atskleidė, kad dėl Instituto mokymų partijoje vyko vidinis susirašinėjimas. Partijų rinkimų kampanijos finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymas buvo pažeistas sąmoningai.

Liberalizmo idėjos, kaip ir konservatizmo ar socializmo idėjos, suteikia pasaulio mąstymui įvairovės. Ir didesnes individų pasirinkimo galimybes. Tačiau, jei Lietuvoje vyktų labiausiai ištižusio individo konkursas, jį laimėtų liberalas. Jei įkliūtų konservatoriai, jie Rasos Juknevičienės balsu rėktų, kad juos priešai puola. Pirmininkas ir vicepirmininkai nė už ką neatsistatydintų. Stūksotų fronto linijoje įsirėžę. Kaip prūsų feldfebeliai. Kai kurias partijas, įskaitant ir Darbo partiją, savotiškai buvo galima gerbti už užsispyrimą. Vos ne religinį įtikėjimą vedliu. O liberalai - prasti kariai. Minkštakūniai. Tai kurortinė partija. Kai ramu - gražiai, draugiškai šypsosi. Kai partiją ištinka bėdos - išsilaksto kaip pabaidytos vištos. Arba tradiciškai slapstosi už Eugenijaus Gentvilo. Žmogaus, tapusio liberalų slėptuve per bombardavimus. Kaip bebūtų, liberalizmas Lietuvoje per dažnokai būna begalvis. Arba su prastai pritaikyta ar iš kitur pasiskolinta galva. Filosofo Vytauto Radžvilo, kauniečio verslininko Ginučio Venciaus, Artūro Zuoko, Rolando Pakso ir vos išvengta Antano Guogos galvos. O dabar ką tik neteko vado R.Šimašiaus. Palūžo. Įdomu, kaip toks atsilaikytų, jei visą šalį ištiktų nelaimė? Galbūt pirmas pabėgtų? Nieko keisto. Liberalas yra kaip silpnai suveržta statinaitė. Kupina teliūskuojančio vandenuko, vardu liberalizmas. Vos stipriau į statinę trinktelėjus, liberalizmas iš jos ima sunktis. Tekėti laisvai. Be jokios formos. Išsicentruoja. Išsilaksto. Nenoriu. Noriu laisvės. Kam asmeniškai prisiimti atsakomybę už partiją, jei vienija tik dviguba pilietybė ir kanapė.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (13)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PAGERBS: Lietuva pagerbs Suomijos, Estijos, Lenkijos ir Latvijos nepriklausomybės šimtmetį; Vyriausybė ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio iniciatyva nusprendė tomis progomis iškelti Lietuvos valstybės vėliavą šalims minint nepriklausomybės jubiliejų.
  • ATAŠĖ: siekdama paskatinti Lietuvos eksportą į Nyderlandus bei Nyderlandų investicijas, Ūkio ministerija siūlo steigti komercijos atašė pareigybę Nyderlanduose vietoj komercijos atašė pareigybės Sankt Peterburge; trečiadienį posėdyje šiam siūlymui pritarė Vyriausybė.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Rolandas Paksas. Kitų metų biudžetas - duoklė vis labiau atgyjančiam „karo demonui“
2. Tautos išlikimas - jos pačios savigarbos reikalas
3. Jam tik metai. Kartais prireikia sauskelnių
4. Seimūnai darbo bijo kaip velnio
5. Valstybės pagalba jaunoms šeimoms - sukišti visus į plačią bankų kišenę
6. Seimas metus dirbo ar pridirbo?
7. Nemylintis Dzūkijos dzūkas - nemyli ir Lietuvos
8. Nežabota valdžia. Galią ir įtaką pajutę seimūnai gali sunaikinti bet ką
9. Naujas tolerancijos vardas - liberalizmas
10. Lietuvos gyventojų laimės indeksas - išvykusiųjų skaičius
11. Būti kultūringam R.Karbauskiui nepavyko, labiau jį traukia prie žemės
12. Pirmieji Seimo metai - prisvilę
13. Seimo narys P.Urbšys: Jaučiuosi, kad esu kaip svetimas
14. Yra knyga, skirta ir tautinę nesantaiką kurstančiai R.Vanagaitei. Baudžiamasis kodeksas
15. „Lidlui“ - nauda, žmonėms - kančia
16. Užsienio investicijos, kurios kenkia
17. Premjere, žmonės ir nuo jūsų bėga
18. I.N.Lingienės Lietuvoje visada tvyro meilė ir pagarba
19. Alumi ir milteliais aprūpins R.Karbauskis
20. Signataras Z.Vaišvila į teismą padavė ir Rusiją, ir Lietuvą
21. Ar „Rokiškio sūrio“ vadovas D.Trumpa ir JAV prezidentas D.Trampas yra tikri giminės?
22. D.Grybauskaitė įtakingiausia taptų, jei teroristu išvadintų D.Trampą
23. Prašymai čigonų tabore: baikite sėti mirtį
24. Nereikia nukloti kapų žvakėmis
25. Prabanga. S.Skvernelis skrido į Suomiją pasikalbėti apie orą
reklama
darbas

Kas turėtų nuspręsti dėl lietuviškos abėcėlės papildymo?

balsuoti rezultatai

Ar pritartumėte savo daugiabučio namo renovacijai?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -4  0 C

   -2  +1 C

 

   +2  +6 C

   -1  +5 C

  +3  +7 C

 

   +6  +8 C

    4-9 m/s

    1-8 m/s

 

      1-6 m/s

 

USD - 1.1749 PLN - 4.2155
RUB - 68.9476 CHF - 1.1609
GBP - 0.8881 NOK - 9.6723
reklama
Labas vasara