O.Strikulienė: Lietuvos biudžetas po Indonezijos palmenuotraukos (7)

2018 spalio mėn. 09 d. 08:07:11 Perskaitė 2635

Prieš pat pradedat Seime svarstyti kitų metų biudžeto projektą, finansų ministras Vilius Šapoka nutarė atsipūsti Indonezijos saloje Balyje. Su žmona bei lydinčia septynių asmenų svita. Iš Lietuvos banko ir Finansų ministerijos. Tiesa, šią ekskursiją paviešinus, V.Šapoka apsigalvojo vos ne paskutinę minutę. Į Balį nevyks, siunčia vietoj savęs viceministrę. Persigalvojus teko keisti lėktuvų bilietus bei mokėti papildomai.

 

Na, kas tas neturtingos šalies biudžetukas, kas tie 18 tūkst. Eur komandiruotėms, kai gamta bei tarptautinis renginys šaukia. Tarptautinio valiutos fondo ir Pasaulio banko vardu. Matyt, Davoso ekonomikos forume aptarinėjamos rimtos problemos, o į egzotiškus kraštus pasaulio finansininkai sulekia pailsėti. Valgyk, melskis ir mylėk. Su asmeninių pažinčių bei diskusijų intarpais. Nes, kaip joks astronautas nepaima savo žmonos į kosmosą, taip ir rimtas pasaulio problemas aptarinėjantys finansininkai nepasiims vietoje lagamino savo žmonos. Ne tas renginių formatas. O jei Balio renginyje tiko žmonų formatai, vadinasi, V.Šapoka kaip profesionalas nė kiek nepralošė, jog liks namie. Tik toks nuostolis, kad koks nors vietinis būrėjas nepaburs iš delno. Na, ir kas? Bent solidesnis ir eiliniams piliečiams jautresnis atrodys. Neišdūmė į Indoneziją. Dėl mūsų stengiasi. Va, ir premjerą, į Japoniją išdūmus, laikinai pavaduos. Laiku abu susiprato atsisakymą nuo Balio būtent taip, itin valstybiškai, pateikti.

Prieš šalies kitų metų biudžeto svarstymo batalijas bet koks išmintingesnis projekto rengėjas net sapnuose nesusapnuotų nelikti namie. Kad piliečiai ar opozicija nesakytų, jog biudžetas styguotas po Indonezijos palme. Ir taip aišku, jog ir tuo atveju, jei kitų metų biudžetas nebus deficitinis, vis vien trūks pinigų sveikatos apsaugai, kultūrai, švietimui, socialinei atskirčiai mažinti ir t.t. Puiki proga piktintis, jog ministrui Lietuvos vargai nerūpi. Ministras Balyje už mokesčių mokėtojų pinigus išdykauja. Kita vertus, visiška komedija, kai finansų ministras iš šalies, kurioje visko dar trūksta, skaito paskaitą turtingų šalių bankininkams, kuriems nieko netrūksta. Nebent ministras V.Šapoka būtų traktuotas kaip papildoma Balio egzotika. Beždžionės palmėmis laipioja, o Lietuvos (O kur ji yra? Atrodo Balkanuose…) ministras paskaitą skaito.

Aišku, neverta tapti laukiniais, vengiančiais tarptautinių susitikimų. Tačiau gal nebūtina leisti valstybės pinigų vien dėl to, kad kažkas kviečia ten, kur šilta. Juolab šiuolaikinių technologijų laikais, kai galima surengti vaizdo konferencijas. Įdomu, ar mūsiškiai taip guviai vyktų, jei TVF ir Pasaulio bankas organizuotų renginį ne Balio, bet Norvegijos Špicbergeno saloje. Kur dabar tamsu, sninga ir 8 laipsniai šalčio. Visi šansai parsivežti bronchitą ir depresiją. Įdomu, kiek Lietuvos banko ar FM tarnautojų labai džiaugtųsi tokia komandiruote. Ir dar žmonas gabentųsi. Šiltai aptūlotas.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net