respublika.lt

O.Strikulienė: Jeigu būtų priešlaikiniai Seimo rinkimai

(0)
Publikuota: 2019 birželio 24 13:30:00, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 8 nuotr.
Ne vien politologas Algis Krupavičius pranašauja, kad Gabrieliui Landsbergiui partijos pirmininko poste ši Seimo kadencija yra paskutinė. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Kitą savaitę Seimo „valstiečiai“, „tvarkiečiai“, „socialdarbiečiai“ ir Lietuvos Lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) ruošiasi pasirašyti koalicinę sutartį. Tačiau jokia politinė sutartis, kaip rodo Seimų praktika, dar negarantuoja koalicijų tvirtumo ir stabilumo. Kas įvyktų, jei Seimas taptų neįgalus priiminėti valstybei svarbius sprendimus ir, remdamasis Konstitucija, pats save paleistų? Įdomu, kokios partijos laimėtų, jei piliečiams tektų skubiai rinkti naujos kadencijos Seimą. Apie partijų galimybes svarsto Vytauto Didžiojo Universiteto profesorius, politologas Algis KRUPAVIČIUS.

 

- Manau, kad priešlaikinius Seimo rinkimus laimėtų tos partijos, kurios visuomenės apklausose ir dabar turi aukščiausius reitingus, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), - mano politologas. - Į Seimą patektų tos pačios partijos, kurios ir dabar čia yra. Tolimesnėje perspektyvoje turėtų pasisekti Gintauto Palucko socialdemokratams, bet ši partija dar nėra pasirengusi priešlaikiniams Seimo rinkimams. Reitingai kol kas jai nėra labai palankūs. Manau, jei socialdemokratai laimėtų, tai jie Seime pasididintų vietų, bet summa summarum rezultatas būtų blogesnis už tą, kurį jie turėjo, kai partija dar nebuvo suskilusi. O gal laimėtų daugiau balsų? Seime partijų peizažas gali keistis. Didelė politinė intriga - liberalai. Sukurta nauja liberali Laisvės partija. Neaišku, kur nuves liberalus toks skaldymasis. Partija „Tvarka ir teisingumas“ eina akivaizdžiai žemyn, nes vėl pradėjo kilti Darbo partija. O šios dvi partijos - kaip du susisiekiantys indai. Kai vienos reitingai kyla, kitos pradeda krisiti.

- Ar pavyktų naujame Seime vienai partijai turėti tokį rinkėjų palaikymą, kad apsieitų be koalicijų? Nes koalicinės derybos, ministerijų dalybos, kartais primena atvirą partnerių šantažą. Gal naujame Seime turėtume kokią nors vieną labai galingą partiją?

- Jokių galimybių! Akivaizdžiai būtų koalicinė Vyriausybė. Gal net iš trijų-keturių partijų.

- Ar galima prognozuoti, kokie tai būtų partneriai? Dešinieji ar kairieji? Nors Seimo 2004-2008 m. kadencijoje vienu metu net ir socialdemokratai su konservatoriais trumpam buvo pasirašę bendrą susitarimą. Kairumas ir dešinumas netrukdė. O dabar turime ir suskilusį liberalizmą, ir suskilusią socialdemokratiją. Meniu toks įvairus, kad rinkėjams jau sunku suvokti, ką pasirinkti…

- Sunku pasakyti, kas formuotų valdančiąją koaliciją, nes labai didelė pasaulėžiūrinė pusiausvyra. Reikėtų labai paskaičiuoti, ar koalicija būtų centro dešinė, ar centro kairė. Reikia palaukti. Partijų sąrašai dar negalutiniai. Atsirado Aušrinės Armonaitės vadovaujama Laisvės partija, atsiras ir daugiau. Įdomus darinys yra Arvydo Juozaičio visuomeninis-politinis judėjimas „Lietuva yra čia“. Įvairių posūkių dar gali būti, nes dar nežinomi visi žaidėjai. Gali atsirasti visai naujos politinės jėgos.

- Gali ir Ingrida Šimonytė naują, jaunatvišką dešiniųjų pažiūrų partiją suburti. Liberalesnę nei konservatorių… Ypač kai ši politikė, siejama su konservatoriais, iš tiesų nėra jų partijos narė.

- Bijau, kad I.Šimonytei tai būtų šūvis sau į koją. Žiūrint per rinkėjų prizmę ir partines preferencijas, Lietuvoje politiškai aktyvių žmonių nėra labai daug. Tik apie 50 proc. piliečių, turinčių rinkimų teisę, dalyvauja rinkimuose. Jei Šimonytė kurtų naują partiją, ji turėtų dalintis elektoratu su kitomis centro dešiniajame flange esančiomis partijomis. Tai būtų dar didesnis centro dešiniojo flango skaldymas. Todėl, jei I.Šimonytė kurtų naują partiją, akivaizdžiai nesimato jokio naujo centro dešiniųjų jėgų proveržio ir net tokio proveržio galimybių. Nebent įtrauktų visiškai naujus žmones, bet tai nėra labai rimti lūkesčiai. Pritraukti daug naujų žmonių yra nerealu.

- Tačiau iš šalies stebint konservatorius, net gailestis apima, kai patyrę konservatorių veteranai turi klausytis savo lyderio Gabrieliaus Landsbergio neracionalių plepalų.

- Manau, kad ši Seimo kadencija Gabrieliui Landsbergiui kaip partijos pirmininkui yra pirma ir paskutinė. Nors politikoje nieko nebūna, kol neatsitinka. Per silpnas partijos lyderis negali pretenduoti nei į ministrus, nei į šalies prezidentus. Tai akivaizdūs požymiai, kad lyderis per silpnas ir tokios prabangos - turėti silpną lyderį - jokia partija neturi sau leisti. Ta pati I.Šimonytė ar kas nors iš antrojo konservatorių ešelono galėtų pretenduoti į partijos pirmininkus. Kęstutis Masiulis daug metų renkamas į Seimą, patyręs ir ganėtinai nuosaikus politikas. O kodėl negalėtų būti nauju partijos veidu I.Šimonytė? Nors de jure nėra konservatorių partijos narė, bet de facto laikoma konservatore. Anksčiau ji nebuvo labai aukštai vertinama, bet po prezidentinių rinkimų kampanijos reitingai labai pagerėjo. O kodėl ne? Ši partija turi ne vieną, ir ne du tinkamus lyderius.

- Kažkoks ne vakarietiškas, bet rytietiškas mentalitetas. Demokratinės šalies partija su visais jos nariais padovanojama kaip dvaras ar žaislas. Partija kenčia prastą lyderį iš pagarbos jo seneliui...

- Manau, kad taip. Sentimentai Vytautui Landsbergiui veikia. Pavardė veikia. Kitaip rinkimų nebūtų laimėjęs.

- Tad vien todėl, kad pasirinktas ne tas lyderis, žlugdoma visa TS-LKD partija?

- Ne žlugdoma, bet įkalinta Prokrusto lovoje. Turi aiškias viršutines ir apatines ribas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s