respublika.lt

O.Strikulienė: D.Grybauskaitę pakeitė taikingas balandis? Laikas parodys

(0)
Publikuota: 2019 liepos 21 07:09:15, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 9 nuotr.
Gitanas Nausėda ir Andžėjus Duda. Roberto Dačkaus (LRPK)-Eltos nuotr.

„Respublikos“ ir valstybės savaitė buvo pažymėta naujojo šalies prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos iškilmėmis bei pirmuoju prisiekusio prezidento vizitu į Lenkiją. Pradžia viltinga. Gal mažiau pešimės viduje ir su kaimynais? Gal labiau tarsimės?

 

Kol kas jis neatrodo pasipūtęs. Savo kalboje citavo poetą Joną Aistį (1904-1973). Negailėjo poetiškų žodžių Tyliajai Lietuvai. Tyliajai, bet turinčiai didelę jėgą bei labai gražią dvasią. Mažai tikėtina, jog prezidentas pats parašė šią kalbą, bet, jei taip viešai kalbėjo, matyt, kalba pačiam patiko. Jonas Aistis yra klasika. Jonas Aistis yra elegiškas. Jonas Aistis yra lietuvis egzilas. Pasitraukęs į Vakarus dėl karo. Visada ilgėjęsis Lietuvos. Jonas Aistis simboliškai apjungia visus pasaulio lietuvius. Tad ką buvo galima labiau vykusiai pacituoti? Gal Pupų dėdę? Juolab prezidentui, kuris bus lyginamas ne su Dalia Grybauskaite, bet su Valdu Adamkumi.

Koncertas kaip simbolis

Koncertas S.Daukanto aikštėje taip pat buvo apjungiantis Lietuvą. Regionams atstovavo jų dainuojantys talentai. Vėlgi lyrika, elegija, dainingi susimąstymai. Neerzinantys skirtingų kartų klausytojų. Matyt, pastarasis penkkmetis apsieis be griausmingų trenksmų, be ypatingos perkusijos. Tekės ramiai kaip Nemunas. Bet jaunimas tokių koncertų nesiklauso. Nes tokie nemunai per lėtai plaukia. Nė kiek nepokši. Per mažai temperamento. Ypač  - lietingą dieną, kuri ir taip migdo. G.Nausėdos artimiausi konkurentai turbūt būtų pasirinkę kitokius atlikėjus. Bet inauguracija nėra „Eurovizija“. Į koncertą žiūrėkime tik kaip į simbolį.

Ir pasipuošė, ir papliurpė...

Priėmimas prezidentūros sodelyje turėjo tik vieną „trūkumą“. Visa Lietuva su savo žvaigždutėmis, influenceriais, menininkais, politikais, mokslininkais, verslininkais ir t.t. negalėjo į sodelį sutilpti. Lietuva dar iki tiek nesusitraukė ir tai gera žinia. Kad ir kaip būtų, buvo pakviesti beveik visų socialinių grupių atstovai bei garsūs pliuškiai. Vienas, iškart po renginio, sugebėjo pakritikuoti pirmosios šalies damos aprėdus. O kiti pliuškiai kritikavo visus apdarus iš eilės. Išskyrus, dvasininkų. Kaip mažaraštės Smetonos laikų poniutės. Pakviestos į valsčiaus viršaitienės vardines. Na ir kas? Negi gaila? Bent visi turėjo kelioms dienoms užsiėmimą. Priėmimas, į kurį ne visa Lietuva sutilpo, buvo visokeriopai paviešintas bei aptartas. Pati svarbiausia žinia - jei prezidentas tokioje žmonių spūstyje jaučiasi jaukiai, nebijo, kad kažkas stūkso už nugaros, vadinasi, jaučiasi savas. Kita vertus, bus sunku dirbti vadovybės apsaugai.

Susimauti per pirmą vizitą faktiškai neįmanoma

Nebent per vakarienę išlietum ant damos suknelės kavą. Pirmasis inauguruoto prezidento vizitas įdomiausias tuo, kuri užsienio šalis bus pasirinkta. Tai signalas, kuriuo užsienio petimi Lietuva ketina labiausiai pasikliauti bei remtis. D.Grybauskaitė buvo linkusi remtis bei pasikliauti Švedijos petimi, o grįždama iš Švedijos pakeliui užsukti į Latviją. Kad paguostų, jog ne pirmą aplankė? Tačiau, jei į Švediją pirmojo vizito būtų susiruošęs G.Nausėda, dalis piliečių sakytų - viskas aišku, toliau tarnaus skandinavams. Kaip banke. Kita vertus, kur vykti, kai pasaulio politinė situacija įkaitusi, jei ne į Lenkiją? Su kuo draugauti, jei ne su stipresniu už save? Ukrainos prezidentas taip pat vyko ne į Lietuvą, bet į Vokietiją. O į Latviją pirmojo vizito turbūt vyksime tada, kai pasaulis paskelbs visuotinę taiką. Kita vertus, šiek tiek gaila brolių, kad ne į jų kiemą mūsų prezidentas užsuko pirmiausiai. Kai Estija šliejasi prie skandinavų, o mes - prie Lenkijos, mažytė baltų valstybė Latvija lieka be stipraus ir draugiško peties.

Signalą dar Lietuvoje į Varšuvą pasiuntęs G.Nausėda faktiškai dar niekur neišvykęs atšildė Lietuvos ir Lenkijos santykius. (Nors labiausiai juos atšildė Krymo aneksija ir Donbasas.) G.Nausėdai teliko kaip svečiui nuvykti į Varšuvą. 75 proc. efekto jau pasiekus namie. O lenkams teliko svečią sutikti. Kad būtų pasiektas šimtaprocentinis efektas. Iš tokių abipusiai geranoriškų, nes pirmųjų, G.Nausėdos, Lenkijos prezidento Andžejaus Dudos (Andrzej Duda), premjero Mateušo Moravieckio (Mateusz Morawiecki) ir valdančiosios „Įstatymas ir teisingumas“ partijos lyderio Jaroslavo Kačinskio (Jaroslaw Kaczynski) susitikimų buvo galima tikėtis tik abipusio korektiškumo. Draugiškumo bei šypsenų. Nes per tokius pirmuosius vizitus faktiškai nėra jokių galimybių kaip nors susimauti, nusikalbėti. Ar ką nors aštriau pasakyti apie šeimininkus. Nebent susipainiojus pavadinti Lenkiją Balkanais. O šiaip diplomatiniam korpusui telieka iš anksto išsiaiškinti, kokiomis simbolinėmis dovanomis abiejų šalių prezidentai turėtų apsikeisti. Prie kurių paminklų padėti vainikus. Tad net ir tuo atveju, jei prezidentu būtų tapęs ne G.Nausėda, o koks nors kitas asmuo, jei pirmasis vizitas būtų į Lenkiją, jis vyktų lygiai taip pat. Nenausėda pakviestų A.Dudą rudenį atvykti į 1863 m. sukilimo vadų Zigmanto Sierakausko ir Kosto Kalinausko palaikų perlaidojimo ceremoniją. Nes šie asmenys vienodai artimi ir Lenkijai, ir Lietuvai. O A.Duda pakviestų Nenausėdą į Antrojo pasaulinio karo pradžios 80-ojo jubiliejaus minėjimą, kuriame ketina dalyvauti ir JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump). Nes šis karas abiem valstybėms baigėsi tragiškai. Nes Lietuva, kaip ir Lenkija, savo gynyboje labiau pasitiki ne europiečiais, bet amerikiečiais. A.Duda ir Nenausėda taip pat apsikeistų dovanomis. Nenausėda taip pat padėtų gėlių prie paminklo Smolensko aviakatastrofos aukoms atminti. Taip pat pasisakytų prieš ES sankcijas dėl Lenkijos teismų reformos. Nenausėda taip pat sakytų, jog Lenkija yra mūsų strateginė karinės gynybos, energetikos, transporto partnerė. Nes taip ir yra. Nieko naujo neišgalvosi. Originalu tik, jog senų knygų kolekcininkui G.Nausėdai buvo parodytas senovinis, viduramžius menantis leidinys. Na, ir originalu, jog prezidentas pakvietė į Lietuvą lenkiškus bankus. Dėl lenkiškų rašmenų įteisinimo asmenvardžiuose nieko nebuvo aiškaus pažadėta. Bet niekas svečio dėl to ir nespaudė. Juk pirmasis vizitas. Nemandagu.

Įspūdžiai, įspūdžiai...

Pirmuosiuose valstybių vadovų susitikimuose svarbu pirmieji įspūdžiai. Rankų paspaudimai, akių kontaktai. Tad išauklėtam lietuviui ir išauklėtam lenkui nekilo jokių sunkumų bendraujant. Kitaip G.Nausėda atrodytų bendraudamas su D.Trampu. Nes pastarasis būna mandagiausias, kai kalbasi su Šiaurės Korėjos diktatoriumi. Su ne diktatoriais elgiasi daug atsainiau.

Eiliniai žmonės - tiek lietuviai, tiek lenkai, vertina tokius vizitus kaip gražius vaizdus. Gražiausi vaizdai būna, kai valstybę aplanko karaliai ir karalienės. Tačiau ir prezidentai bei jų žmonos yra piliečiams patinkantys vaizdai. Žmonės, net neklausydami, ką valstybės vadovai kalba, aptarinėja rūbus, šukuosenas. Ar mūsiškis neatrodė blogai? Ar angliškai gerai kalba? Ar neapsijuokėme? Šia prasme mūsų šalies aukštaūgis prezidentas ir pirmoji ponia atrodė labai gražiai. O kaip seksis ateityje bendradarbiauti su Lenkija, parodys ateitis. Juolab kai ketinama atnaujinti iki 2009 m. veikusį Prezidentų konsultacinį komitetą. Su Lenkija santykiai šyla. Tačiau gali dar labiau atvėsti su Baltarusija. Jei Lietuva blokuos elektros importą iš Astravo AE. Laikas parodys, kaip mums seksis laviruoti bendraujant su kaimynais.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s