Mes - jau Vakaruose, britai - dar nenuotraukos

2014 liepos mėn. 26 d. 12:12:10 Perskaitė 3220

Europos Sąjungos Taryba Briuselyje planuoja priimti galutinį sprendimą dėl euro įvedimo Lietuvoje, paskelbti nebeatšaukiamą litų keitimo į eurus kursą. Ta proga Lietuvos Respublikos finansų ministras Rimantas Šadžius liepos 22 d. interviu LRT radijui paskelbė, kad:

 

- euro įvedimas reiškia, kad Lietuva grįžta į Vakarus;

- euro įvedimas po šio sprendimo bus nebeatšaukiamas.

Pirmasis klausimas paprastesnis - ministras praplėtė mūsų geopolitines ir geografijos žinias. Sužinojome, kad euro neįsivedusios šalys (Didžioji Britanija, Danija, Norvegija, Vengrija, Lenkija, Švedija ir kitos, taip pat Lietuva) nėra vadinamojo Vakarų pasaulio dalis.

Antrasis klausimas sudėtingesnis. Norėtųsi aiškumo, ar ministras sąmoningai dar kartą mums visiems meluoja, ar jis ir jo patarėjai nėra skaitę Lietuvos Respublikos stojimo į Europos Sąjungą dokumentų. Į šį klausimą atsakyti gali tik pats ministras. Priminsiu, kad būtent po to, kai paskelbiamas lito keitimo į eurą kursas, Lietuvos Respublika turi stojimo dokumentuose sutartą teisę atsisakyti įsivesti eurą. Šiandien finansų ministras paaiškino: „Šis momentas mums bus labai svarbus einant į euro zoną. Tai yra paskutinis štrichas, paskutinis formalus sprendimas... Ir tai reikš, kad viskas, euras Lietuvoje jau yra.“

Tačiau kažkodėl, prisipažino ministras, jo „širdis vis tiek virpa“. Pasak R.Šadžiaus, trečiadienio sprendimas reikš, kad Lietuva užverčia ilgą lito istorijos puslapį: „Litas mūsų istorijoje suvaidino labai sėkmingą vaidmenį sustabdant hiperinfliaciją ir stabilizuojant šalies ekonomiką. Dėl to mes turime būti dėkingi savo valiutai. Su litu praėjo geriausi mano gyvenimo metai, bet tikiuosi, kad aš ne vienas puikiai suprantu - reikia eiti toliau, pereiti į kitą kokybinį lygį, ir buvimas euro zonoje Lietuvai, Lietuvos ekonomikai, bendruomenei, visuomenei yra kitas egzistencijos lygmuo.“

Kad ministras širdies virpulio neperkeltų mums, mokesčių mokėtojams, siūlau paklausti finansų ministro bent kelių klausimų:

1. Ar Lietuvai jau pranešta, kiek milijardų litų (atsiprašau, eurų) iš pradžių mūsų respublika mokės į euro stabilizavimo fondą (esu gavęs Finansų ministerijos prielaidas, tačiau svarbesnė būtų euro „savininkų“ nuomonė)?

2. Kodėl šių metų pradžioje sukauptų 1,29 mlrd. litų Lietuvos Vyriausybė neskyrė pensijoms kompensuoti, pažadėtiems didesniems bibliotekininkų ir kultūros darbuotojų, vidaus reikalų sistemos darbuotojų atlyginimams, o nusprendė kaupti eurui įvesti?

3. Ar finansų viceministras Vytautas Galvonas, atleistas dėl to, šių metų sausį paviešino, kad Vyriausybė sukaupė 1,29 mlrd. litų, tačiau Briuselis neleidžia jų naudoti pensijoms kompensuoti, bibliotekininkų ir kultūros darbuotojų, vidaus reikalų sistemos darbuotojų atlyginimams didinti, o reikalauja juos kaupti eurui įvesti?

4. Kuri Lietuvos atsargų, dengiančių išleistus litus 107 proc., bus atiduota Europos centrinio banko sistemai?

5. Ar Lietuvos Vyriausybė neplanuoja saugoti išimtų litų banknotų?

6. Ar Lietuvos Vyriausybė negalvoja pasinaudoti teise atsisakyti euro įvedimo?

7. Kodėl Lietuvos Vyriausybė nenori referendume paklausti Tautos nuomonės dėl euro įvedimo?

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net