respublika.lt

Lietuviškas parlamentarizmas. Per ankštas vagonas su daug irzlių keleivių

(0)
Publikuota: 2017 gruodžio 09 07:53:25, Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė
×
nuotr. 1 nuotr.
Lietuva įsivaizduojama kaip ligoninės palata, kurioje susikaupusios visos ydos. Rimo Valeikio pieš.

„Respublikos“ akiratyje - chroniškai į apkaltas, apkalbas įveltas šalies parlamentarizmas. Seimo frakcijos tiek užsiėmusios politinėmis intrigomis, kad gali pritrūkti laiko iš tikrųjų tarnauti Lietuvai. Atsipeikėkite, rinkimai dar toli.

 

Eilinis pavyzdys, kaip nesugebama atlikti valstybei nė vieno solidaus veiksmo. Neapauginto beprasmiškomis batalijomis, meilėmis-nemeilėmis ir įtarinėjimais. Seimas Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) pirmininku pagaliau paskyrė filologą, žurnalistą Audrį Antanaitį. Už balsavo 58 politikai, prieš - 25, o dar 4 susilaikė. VLKK yra viena pagrindinių institucijų, tiesiogiai atsakingų už mūsų valstybinės kalbos gyvastį. Sauganti arba nepakankamai sauganti nuo vis atsinaujinančių ketinimų lietuvių kalbą nususinti. Labiau pritaikyti užsieniečiams. Todėl VLKK pirmininko asmenybės parinkimas gyvybiškai svarbus valstybei. Atsilaikys prieš tokius mėgėjiškus filologus kaip Gediminas Kirkilas ar neatsilaikys? Tačiau atrodo, kad Seimui valstybinės lietuvių kalbos ateitis mažokai terūpi. Nes balsuojant posėdžių salėje sėdėjo tik 83 politikai. O kur buvo likę 54 Seimo nariai? Dar absurdiškiau, kad aštuoni iš septyniolikos VLKK narių iš anksto prašė politikų, kad nepaskirtų A.Antanaičio komisijos pirmininku. Vėlgi stebimas jau chroniškas lietuvių bendravimo reiškinys. Užkulisinės intrigos. Išankstiniai įtarinėjimai. Apkalbos. Ir šit tokiame fone teks valstybiškai saugoti valstybinę kalbą. Ar užteks paroje tam kilniam tikslui laiko, jei energija bus eikvojama intrigėlėms ir skundams. Nors geras kalbos ekspertas yra ne tas, kuris kadaise parašė disertaciją apie vieną daiktavardžio galūnę, priesagą ar fonemą. Arba meistriškai parašė apsakymą. Geras ekspertas tas, kuris suvokia kalbą kaip visumą. Turi kalbos jausmą.

Jį žudo smulkmenos

Tačiau Lietuvoje kaip ir Seime linkstama įkibti į kokią nors mažareikšmę detalę. Pvz., blondinę Gretą. Ar besilaukiančią Seimo narę. Dėl detalės, ne vietoje pasakyto žodžio užverda visiškai nereikalingos batalijos. Nors Seimas, praradęs Gretą, nė kiek netapo darbingesnis. Niekas iš esmės nei pagerėjo, nei pablogėjo. Lygiai kaip ir jokia besilaukianti politikė nesukėlė Seime seksualinės revoliucijos. Tad kurių galų veltis į neesmines smulkmenas. Negi tikrų darbų mažoka? Visi pensininkai laimingi? Visos jaunos šeimos aprūpintos vaikų darželiais ir būstais? Užsienio investicijų tiek, kad visi regionai jomis užversti? Emigrantai grįžta į Lietuvą masiškai? Problemų tiek daug, o seimūnai gaišta laiką aptarinėdami vienos kolegės nėštumą. Tarsi būtų ne Seimas, o sultono haremas.

Jį murkdo perteklinės apeliacijos

Seimą galima įsivaizduoti kaip per ankštą kupe vagoną, kuriame turi tam tikrą bendrai kelionei skirtą laiką įsitekti ir sutarti skirtingų pažiūrų, amžiaus, išsilavinimo ir net išauklėjimo keleiviai. Jei kelionė ilga, irzlesni keleiviai vis vien apsižodžiuoja ar net apsikumščiuoja. Ir kuo vagonas darda per nepatogesnį geležinkelio ruožą, kuo labiau krato keleivius, tuo greičiau jiems išsenka kantrybės, mandagumo, pakantumo limitai. Vagono keleiviai tampa baudėjais. Ar net likvidatoriais. Todėl Andriaus Kubiliaus vyriausybė, dirbusi per ekonominę krizę, tai yra, nepatogaus vagono laikais, sulaukė net penkių ministrų apeliacijų. Tiesa, politikai nė vieno nenuvertė. Tik pagąsdino. Nors, žvelgiant iš laiko perspektyvos, turbūt vertėjo nuversti bent du. Tuometinį susisiekimo ministrą Eligijų Masiulį bei švietimo ir mokslo ministrą Gintarą Steponavičių.

Kartais jis žaismingas


Algirdo Butkevičiaus vyriausybė valdė per ekonomiškai sotesnį laikotarpį, erdvesnio vagono laikais, todėl Seime buvo interpeliuojami tik trys ministrai. Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas - už į Baltijos jūrą įkritusį ir neva per lėtai gelbėtą lėktuvą An-2 bei jo įgulą. Taip pat aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas ir sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis. Pastarasis, kaip teigė liberalai, už medikų bendruomenės sukiršinimą su pacientais. Kažkur jau girdėta? Visai neseniai? Panašią formuluotę Seimo opozicija pritaikė ir dabartiniam sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai. Už medikų ir farmacininkų bendruomenės sukiršinimą su pacientais. Už vaistinėse prasidėjusį chaosą. Sprendžiant iš dirglumo, šis Seimas išgyvena nepatogaus, per ankšto vagono laiką? Tampa kai kurių keleivių likvidatoriumi? Pirmiausiai išmetė iš vagono Gretą. Dėl Mindaugo Basčio ir Kęstučio Pūko elgesio kreiptasi į Konstitucinį Teismą. Nes Seimas šių kolegų elgesyje įžvelgė šiurkštų Konstitucijos pažeidimą. Vadinasi, ir valstybės, ir šeimos židinio galimos išdavystės jau traktuojamos vienodai. Patriarchaliai. Šeimyniškai. Monogamiškai. Vienas tegul nelenda prie pažįstamo buvusio KGB darbuotojo. O kitas - prie beveik nepažįstamų moterų.

Kartais nykus kaip uoli davatka

Šitame Seime jau neliko lengvų temų. To žavaus lengvumo, žaismingumo, kai Seime siautėjo Arūno Valinsko kompanija. Ar kai Linas Karalius-Ezopas „balsavo“ už įstatymus poilsiaudamas Pietryčių Azijoje. Kai Konstituciniame Teisme per apkaltos procesą kalbama apie egzotiškąjį Tailandą, ir rudens merkiamoje Lietuvoje neatrodo taip liūdna. Visi atrodo nepakaltinami. O dabartiname Seime susirinkę kažkokie žūtbūtiniai, kraštutinių pažiūrų, žūtbūtinių veiksmų žmonės. Ypatingai nepakantūs sveiko gyvenimo būdo ir narcizinės politikos fanatikai. Kai vieno ideologija „Ramūnas“, kitos - „Dovilė“, trečio - „absoliuti blaivybė“, ketvirtos - „Aušra“, Viktoro Pranckiečio - „vaikai, gyvenkime draugiškai“. Ir dvi socialdemokratijos. Kaip dvi kalvio Ignoto teisybės. Tik viena teisybė kalvio Kirkilo, o kita - Palucko. Abi teisybės per kalnelį nesusieina. O kas bendro? Ogi bendra tiek valdančiųjų, tiek opozicijos pozicija „pulk, demaskuok priešus“. Tad tuo metu, kai nerimsta medikų, pedagogų bendruomenės, valstiečiams svarbiau - ar teisingai koncertavo Vytautas Juozapaitis. O pastarajam svarbiau, ar teisingai pluša kultūros ministrė. O A.Verygai labiau rūpi ne medikų algos, bet jų išblaivinimas ir mažesnis cukraus vartojimas. Lietuva įsivaizduojama kaip ligoninės palata, kurioje susikaupusios visos ydos. Pacientai palatoje neklusnūs, šaukia, kad gydymo priemonės per karčios, tačiau medikų psichiatrų pareiga - nereaguoti į durnių puolimą. Atkakliai eiti savuoju keliu. Irtis pro priešų barikadas. Nes, kad ir kaip būtų, beveik visiškai aptilusi šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė. Valdantieji ir Sauliaus Skvernelio vyriausybė jai tinka. Nes abi pusės - su autoritariniais bruožais?


Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s