respublika.lt

Kurie pareigūnai Prezidentūros kišenėje?

(0)
Publikuota: 2014 sausio 17 10:03:35, Jaunius POCIUS, „Respublikos“ žurnalistas
×

Pagal Konstituciją generalinį prokurorą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu. Parlamentarai yra priėmę įstatymo ir Seimo statuto pataisas, kurios leidžia jiems reikalauti generalinio prokuroro atleidimo, jeigu Generalinės prokuratūros veiklos ataskaitai nepritarta. Tačiau, pasirodo, atleisti blogai dirbantį generalinį prokurorą šalies vadovui Parlamentas siūlyti negalės: vakar Konstitucinis Teismas paskelbė, kad Seimo reikalavimas atsiskaityti prieštarauja prokuroro nepriklausomumo principui.

Tokį KT sprendimą konservatoriai sveikino. O Seimo narys Povilas Urbšys mano, kad juo pademonstruota, jog prezidentė valdo ne tik Generalinę prokuratūrą, ne tik specialiąsias tarnybas, bet ir Konstitucinį Teismą.

- KT sprendimas, atrodo, daugiau ne teisinis, o politinis, - kalbėjo parlamentaras P.Urbšys. - Reikėtų priminti 1998 metų sausio KT nutarimą dėl Vyriausybės sudarymo. Tada kilo diskusija, ar prezidentas gali ignoruoti politinės daugumos siūlomus kandidatus į ministrus. KT pareiškė, kad prezidento veiklos svarbiausias uždavinys - laiduoti valdžios institucijų sąveiką. Dabartinis prezidentės elgesys aiškiai demonstruoja, kad ji ignoruoja svarbiausios užduoties vykdymą, ne laiduoja valdžios institucijų sąveiką, o ją išbalansuoja. Pagal tas nuostatas, kurios įteisina valdžios galių pusiausvyrą, yra įteisinta Parlamento kontrolė pareigūnams, kuriuos paskiriant dalyvauja pats Parlamentas. Pagal Konstituciją prezidentė teikia generalinio prokuroro kandidatūrą, o Seimas pritaria.

- Dabar situacija tokia, kad Seimo pritarimas generalinio prokuroro skyrimui tampa lyg ir beprasmis...

- Šiuo atveju išeitų taip, kad Seimo vaidmuo yra grynai formalus. Toks įspūdis susidaro, kad Lietuvos Respublikos Parlamentui suteikiamas vaidmuo kaip Anglijoje karalienei. Jis kaip valstybės atributas, bet jokiais būdais negali daryti įtakos prezidentės sprendimams dėl jos teikiamų asmenų. Kyla klausimas: jeigu KT teigia, kad Parlamentas negali vertinti generalinio prokuroro ataskaitos ir negali vertinti, ar jis susitvarko su savo pareigomis, manyčiau, pagal tokį išaiškinimą ataskaitos svarstymas Seime yra antikonstitucinis veiksmas. Mes susiduriame su tam tikru teisiniu absurdu. Nes jeigu yra svarstoma ataskaita, tai ji turi būti vertinama. Jeigu ataskaita yra įvertinama neigiamai, tai turi būti pasekmės. Juo labiau kad ne Seimas atleidžia tą pareigūną, kurį teikia prezidentė, o tik nedrąsiai siūlo prezidentei spręsti klausimą dėl šito pareigūno.

- Iš S.Daukanto aikštės tuoj pasigirdo vertinimas, kad iš Seimo dabar tarsi atimta galimybė daryti įtaką generaliniam prokurorui.

- Jeigu prezidento institucija yra prilyginama ne valstybinei institucijai, o kažkokiai sakralinei, tada galima taip teigti. Nes prezidentė irgi priima politinius sprendimus. Dabar tarsi yra taip: jeigu prezidentė, kaip politinė valstybės vadovė, priima sprendimą institucijos vadovo atžvilgiu, tai nėra politinis poveikis. Bet jeigu Seimas priima sprendimą, tai čia jau yra politinis poveikis. Todėl, manyčiau, niekas neturėtų pamiršti, kad pas mus yra parlamentinė respublika. Ir jeigu pažeidžiama valdžių galių pusiausvyra, tada iš tikro mes kuriame kažkokią kvazivalstybę, kurioje teismų sprendimai piliečiams nebekelia pasitikėjimo. Prieš kelerius metus, prezidentaujant Valdui Adamkui, buvo kilęs skandalas dėl VSD veiklos. Tada Parlamentas norėjo sugriežtinti savo kontrolę slaptosioms tarnyboms ir tada buvo pasitelktas KT. Jis paaiškino, kad Parlamentas negali kontroliuoti specialiųjų tyrimų tarnybų taip, kaip pats Parlamentas mano. Kokią mes turime situaciją su slaptosiomis tarnybomis? VSD veikla kelia abejonių patiems valstybės piliečiams. Dar labiau - mes matome, kaip tas departamentas panaudojamas siekiant siaurų politinių tikslų. Aš nekvestionuoju KT nutarimo teisėtumo. Tačiau patys KT nutarimai, sukeldami tokias politines pasekmes, vienaip ar kitaip sudaro įspūdį, kad KT tampa tam tikrų politinių jėgų įrankiu.

- Mes nediskutuotume apie tai, jeigu dėl Generalinės prokuratūros veiklos ar generalinio prokuroro laikysenos nekiltų abejonių. Galima prisiminti daugybę bylų, kuriose priimami sunkiai suvokiami sprendimai arba jų priėmimas vilkinamas. Štai Baltarusijoje žuvusio Vytauto Pociūno byla buvo tiriama vien todėl, kad tai daryti vertė teismai. Bet ir žemesnių teismų sprendimai buvo skundžiami aukštesniems teismams. Atrodo, dabar niekas, išskyrus prezidentę, negali pareikalauti generalinio prokuroro Dariaus Valio atsakomybės...

- Kai yra pažeidžiama valdžios galių pusiausvyra, užtikrinanti kontrolės nešališkumą, negerai. Negerai, jeigu generalinis prokuroras priklausytų vien tik nuo prezidentės. Negerai, jeigu jis priklausytų vien tik nuo Seimo. Prokuratūros vadovas neturi būti priklausomas nė nuo vienos politinės valdžios. Jo priedermė padėti užtikrinti teisėtumą ir vykdyti teisingumą. Seimui KT uždraudžia vertinti patvirtintą generalinį prokurorą. Tokiu sprendimu sukoncentruojamos galios tik į vieną politinės valdžios grandį - Prezidentūrą. Dabar mes jau matome, kad generalinio prokuroro sprendimas, pradėti ar nepradėti ikiteisminį tyrimą ir kaip jį vykdyti, sutampa su prezidentės noru ar nenoru. Prisiminkime „Snoro“ banko informacijos nutekėjimo istoriją. Kol prezidentė nepasakė, kad tai padarė žalą valstybei, tol nebuvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Lygiai tas pats dėl slaptos informacijos nutekinimo istorijos, kur įtarimai pateikti prezidentės spaudos atstovei. Esant tokiai prezidentės įtakai tikrai nebus išsiaiškinta, ar spaudos atstovė savo veiksmą derino su pačia prezidente. Juk prezidentas, kaip ir Seimo pirmininkas, kaip ir Ministrų kabineto vadovas, gali būti įtartas darant kažkokius neteisėtus veiksmus. Tokiu atveju turėsime tokią valstybę, kai nuo vieno asmens priklausys vertinimas, ar tai teisėti veiksmai, ar ne. Ar to asmens atžvilgiu baudžiamasis persekiojimas turi būti pradėtas, ar neturi. Tai kuo mes skirsimės nuo Rusijos ar nuo Baltarusijos?

- Kaip manote, o kodėl tyli prezidentės išgirtosios „Baltosios pirštinės“? Ar matėte jas prie Prezidentūros, Generalinės prokuratūros? Toks įspūdis, kad jos užsimaunamos tada, kai reikia, tarkime, paspausti Seimą...

- Kaip kai kurios valstybinės institucijos aptarnauja politines institucijas, stiprindamos jų galias, taip pas mus susidarė grupė nevyriausybinių organizacijų, kurių funkcija yra aptarnauti tam tikras politines galias. Tas atsispindi ir Nevyriausybinių organizacijų įstatyme. Pirminiame variante, kurį siūlė Prezidentūra, buvo vienareikšmiškai pasakyta, kad Vyriausybė formuoja nevyriausybinių organizacijų prioritetus. Aš nustebau, kad tos organizacijos, tarp jų ir „Baltosios pirštinės“, tuo buvo patenkintos. Supratau, kad valdžios galių aptarnavimas jiems užtikrina tos valdžios palankumą, siejamą su valstybės finansine parama. Jos dėl išgyvenimo šliejasi prie vienos ar kitos politinės institucijos. Šiandien KT priima sprendimą, kuris sukoncentruoja politinės valdžios galias tiktai į Prezidentūros instituciją. Ir kai mes turime nevyriausybines organizacijas, kurių daugelis dėl savo siaurų interesų demonstruoja lojalumą Prezidentūrai, tai mes beveik nebeturime nepriklausomos ar teisinės, ar visuomeninės jėgos, kuri galėtų efektyviai vertinti šitą situaciją ir daryti kokį nors poveikį.

 

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s