respublika.lt

2018 gegužės 22, antradienis

Kokius pokyčius sukelia iššūkiai?nuotraukos (14)

2017 sausio mėn. 09 d. 08:00:06
Ferdinandas Kauzonas, „Respublikos“ apžvalgininkas

 

 

Apie pasistiebusius politikus

Kokius žodžius, skirtus viešuomenės ausiai, dažniausiai vartoja mūsų politikai? Jeigu mus, pavyzdžiui, domintų tik populiariausias veiksmažodis, būtų aišku. Tai „siekti“. Tačiau šio veiksmažodžio bendratis yra įkyriai prilipusi tik prie įvairių nutarimų, programinių dokumentų. Prie politikų lūpų labiausiai prilipęs ir „viešiesiems darbams“ paprastai vartojamas būsimasis laikas. Ir dažniausiai daugiskaita: SIEKSIME. Paskui visą kadenciją net pasistiebę, bet dažniau sėdėdami, siekia, siekia... Ir jeigu ko nors pasiekia, tai dažniausiai visai ne tai, ko yra žadėję siekti.

Įdomu yra tai, kad tas prakeiktasis „siekti“ yra pasiekęs tokį populiarumą, jog nepajėgia nulipti ne tik nuo šiandienos politikų lūpų. Jo būsimasis laikas ir buvusiais laikais lygiai taip pat drūtai buvo priklijuotas prie anuomečių politikų lūpų, gal tik kiek labiau raudonai padažytų.

Vadinasi, tiek tarybmečiu, tiek nepriklausomybmečiu politikai labai aukštai vertino ir mylėjo lietuvių kalbą. Sergėjo ją ir buvo jai ištikimi. Ypač būsimojo laiko veiksmažodžiams.

Iššūkiai ar šūkaliojimai?

O štai nustatyti populiariausius politikų vartojamus daiktavardžius yra ganėtinai kruopštus darbas. Net ryžčiausi sakyti, pavojingas, nes gali būti susijęs su įsilaužimu į valstybinės svarbos kompiuterių serverius.

Ir aš, rizikuodamas būti ištremtas iš Lietuvos, kaip kad Obamos valstybėje už panašų įsilaužimą buvo pasielgta su Rusijos diplomatais, „įsilaužiau“ į prezidentės serverį! Ir štai ką aš ten, kur saugoma svarbiausia informacija apie tai, kada ir su kuo prezidentė ką nors veikė, o ypač ką jiems sakė, aptikau. Ogi, pasirodo, ji per visą savo prezidentavimo laiką daiktavardį „permainos“ yra pavartojusi 118 kartų, „pokyčius“ - 216, o „iššūkius“ - net 782 kartus!

Tai ar ne iš Daukanto gatvės tie trys daiktavardžiai paukščiais sėkmingai bus pakilę ir sutūpę ne ant Vilniaus stogų ar daugiabučių skalbinių džiovyklų ažūruose, o ant stambių politikų ir šiaip politinės smulkmės lūpų?

Anksčiau, pavyzdžiui, „iššūkis“ man reiškė kažką panašaus į dvikovai mestą pirštinę. Kuris kurį? Špaga ar kulka? O gal daina - prieš tankus? Kaip Sausio 13-ąją? Gyventi ar mirti? Žmogui ar tautai? O gal valstybei? Tai kas pas mus įvykdė šį baisųjį kontrrevoliucinį pokytį, tokią dvasinę permainą, kad mes iššūkio vardu ėmėme iškilmingai krikštyti kiekvieną aiktelėjimą, amtelėjimą ar kitokį garsą, išleistą pro pirmą ar antrą mažne kiekvienos dvikojės būtybės galą (prašome nepainioti su Gala koncertais)?

Skaitau internete: „gražios šypsenos iššūkis“; „gražios odos iššūkis“, „iššūkis be cukraus“ ir pan. Jeigu tai iššūkiai, tai kas yra šūkaliojimai? Kartais net tai, kas iš tiesų viešuomenėje ir valdžioje ne tik vadinta, bet net laikyta iššūkiais, ir po jų valstybėje iš tiesų būdavo vykdomi pokyčiai, dauguma atvejų irgi, drįsčiau manyti, buvo tik šūkaliojimai. Argi vaikai, įmesti į šulinį, - iš tiesų buvo iššūkis? O ankstėliau savo vaikus upėje nuskandinusi motina - iššūkis? O Garliavos skandalas? O vaikai, girtų policininkų vairuojamų automobilių sutraiškyti? Iššūkiai? O gal tik pasekmės, nulemtos tikrų iššūkių? Ir liaukimės bambėję, kad visų tų nelaimių priežastis - alkoholizmas. Šis vėžys savo metastazėmis iš tiesų negailestingai smaugia Lietuvą, tačiau jis irgi - tik pasekmė. Todėl man jau kiek neramu, kad ir naujieji valdantieji, su kuriais siejau ir vis dar tebesieju daug vilčių, kai kur jau irgi ima pasekmę painioti su priežastimi, o šūkaliojimą - su iššūkiu. Labai noriu manyti, kad jeigu jau Ramūnas Karbauskis, padalijęs postus ir vieniems, ir kitiems, tam davęs ir tam davęs, sau atidavė Seimo Kultūros komiteto pirmininko kėdę, jis pats vis dėlto puikiai mato svarbiausią mūsų nelaimių priežastį. Ir, ko gero, vienintelį iššūkį mūsų valstybei. Taip, tai KULTŪRA! Gal net ne ji pati, o jos stoka, sunykimas, o gal net sąmoningas naikinimas. Nes kultūra - tai ir moralė, ir švietimas, ir šeima. Net nacionalinis saugumas, nes atsisakymas vertybių, kurias šimtmečius saugojo Lietuva, o jos, vertybės, saugojo Lietuvą, manau, nepalyginamai pavojingesnis už Rusijos hibridinį karą prieš mus ir gausybę raketų Karaliaučiaus krašte. Nes Rusija mums dar tik kelia grėsmę, o svetimomis, globaliomis vertybėmis mes jau okupavome patys save.

Prezidentė viename ankstesnių metinių pranešimų mums ir pasauliui yra garsiai pasakiusi: „Tik turėdami atsakingą finansų politiką galime atlaikyti bet kokius iššūkius.“ (2014 m. kovo 27 d.) Gaila, nenurodė, kur galėtume tos „atsakingos finansų politikos“ nusipirkti ar bent laikinai, bent pabandymui išsinuomoti. Nenurodė, nes, viliuosi, puikiai suvokia, kad tokių dalykų nei nusipirksi, nei išsinuomosi. Ir neišmoksi taip pat, nes net valstybės finansų bėdos, net korupcija, kurios valstybė net su tokia kovinga prezidente nepajėgia pažaboti, yra ne kas kita kaip mūsų pačių kultūros stokos pasekmė.

Gali nusipirkti knygą, paveikslą, bilietą į teatrą ar koncertą. Kultūros nenusipirksi. Ji pati ateina. Bet tik tais atvejais, kai tavo kultūra rūpi tėvams, darželio auklėtojoms, mokytojams, dėstytojams. Kai rūpi tavo valstybei.

Ar rūpi?..

Ramūnas ar Gelūnas?

Kūčioms elektroniniu paštu vienas dailininkas atsiuntė laiškelį. Ir dvi dovanėles - vaizdo įrašus.

Pirmasis įrašas.
Jaunas vyras ateina prie lovos. Nusimauna kelnes, glaudes, gulasi ant lovos nuogu pilvu ir visais kitais nuogais atributais žemyn. Ateina jauna moteris, gal žmona. Įstato vyriškiui į užpakalį kažkokį įrenginį, panašų į klizmą, o gal piltuvėlį, kurio plačioji dalis primena vazelę. Moteris ima merkti į klizmą-vazelę gėlytes. Daug daug gėlyčių. Vyras nesmarkiai muistosi, matyt, skauda, paskui pakyla ir su didele gėlių puokšte užpakalyje oriai, it povas, išeina iš kambario. Meno kūrinys taip ir pavadintas „Povas“!

Nenoriu minėti šio šiuolaikinio „meno kūrinio“ autoriaus ir pagrindinio herojaus Povo pavardės, nes ji, pavardė, mūsų valstybėje labai gerbiama. Priminsiu tik, kad jam, menininkui, meno kritikui, publicistui, naujoji kultūros ministrė jau spėjo įteikti premiją už publicistikos darbus kultūros temomis. Viliuosi, kad ji „Povo“ įrašo nėra mačiusi, o pati premija visai ne už „Povą“...

Antrasis įrašas. Jaunas vyras rūko ir žiūri į mūsų valstybės vėliavą. Numeta ant grindų cigaretę, primygia koja. Išsitraukia iš vienos kišenės šokolado plytelę, iš kitos - žiebtuvėlį, kurio ugnele kaitina šokoladą. Kai šokoladas ima tirpti, vyriškis kruopščiai juo išsiteplioja veidą, kaklą, rankas.

Paskui nusikabina nuo sienos Trispalvę ir ima ja valytis veidą. Šokoladas nepasiduoda, tenka vėliavą paspjaudyti ir tik tada ji įveikia šokoladą.

Turiu įtarimą, kad jeigu šio „meno kūrinio“ autorius ir savo veido tepliotojas būtų ne įžymus šiuolaikinis Lietuvos menininkas, ryškus „artdestruction“ meno atstovas, o, pavyzdžiui, politikas Tomaševskis arba vis dar politikuojantis Subotinas, jiedu seniai sėdėtų visai ne ten, kur dabar sėdi.

Taigi Seimo kultūros komiteto pirmininkas R.Karbauskis anksčiau ar vėliau, būtų geriau, kad anksčiau, matyt, turės mesti pirštinę (iššūkį!) savo pavaduotojui Arūnui Gelūnui, nes Gelūnas neslepia atstovaująs globaliajai „povų“ ir „šokoladų“ kultūrai, o Ramūnas, labai noriu tikėti, liks ištikimas tam, kuo visada stipri buvo Lietuva.

Kuris - kurį? Kuri - kurią? Nes kultūra gali būti ne tik visko pradžia. Ne tik visko, ko reikia tautai ir valstybei, garantas. Kultūra gali būti ir visko pabaiga...


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (14)

 • Kęstas 2017 sausio mėn. 11 d. 03:08:10

  Visuotinis vaikinų šaukimas į kariuomenę įvedamas jau šią
  Vyriausybės kadenciją. Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis
  leidžia suprasti, kad kalbame tik apie vaikinus, o merginoms būtų
  dėkojama ir skatinama dar greičiau užimti geriausias vietas
  universitetuose bei darbovietėse (aptariama čia). Matote, vaikinai mums
  nelabai reikalingi, gali po atitarnavimo Landsbergiams emigruoti, todėl
  trijų veikėjų: Raimundo Karoblio, Eligijaus Masiulio ir Gabrieliaus
  Landsbergio užtenka apvaisinti visą Lietuvą. Būtent dėl šios
  priežasties ir vyksta tokie karšti mūšiai dėl to pagalbinio
  apvaisinimo įstatymo. Natūraliai apvaisinant, minėtiems lietuviškiems
  čingishanams gali atsirasti nuospaudos. Daugiau apie tai, guglinant
  žodžius: mokslas-studijos- ekonomika.

 • mikas 2017 sausio mėn. 11 d. 01:14:58

  Visai pratrydę žmonės valkiodami tą "iššūkį" ir dar 20 - 30 visiems
  nusibodusių žodžių. Suprask - tai šiuolaikinio krūto kultūros (ir ne
  tik) veikėjo leksika. O, kad jau seniai pas mus klesti vamzdžių ir
  unitazų kultūra - jau nenuostabu.

 • Šūkauti naudingiausia 2017 sausio mėn. 10 d. 20:30:22

  miške-ir grybautojams orentacija ir bailesnis vilkiukas
  pasišalins toliau.

 • Safyras 2017 sausio mėn. 10 d. 08:12:34

  Kai paprasta kaimo moterėlė pasikabina paveikslą su gulbėmis, tuoj
  visokio plauko meno žinovai pradeda šaipytis. Tačiau , žiūrėdama į
  kokį nors meno kūrinį, kuriame net pavadinimas nieko nesako, bet sukelia
  pasišlykštėjimo jausmą, tai ar verta auklėti tokius, kurie mato tikrą
  grožį, o ne dirbtinai sukurtą, gal prisigėrusių ar prisirūkiusių
  narkotikų tokių meno kūrinių, kurie daugeliui yra paprasčiausiai
  neįdomūs. Mokami milijonai už žymių dailininkų paveikslus, nors jie
  gyvi būdami dažniausiai nei vieno jo nebūna pardavę ir neteikia
  džiaugsmo į juos žiūrint. Romeo ir Džiuoljetos tragedija jaudina
  todėl, kad ten yra jausmai, kuriuos bet koks žmogus yra patyręs.
  Skirtumas kaip yra pateikiama. Bet kokią net pasaką pastatyti reikia
  fantazijos, o fantazijos netrūksta tik politikams , bet ji ir lieka tik
  popieriuje, o ne realiame gyvenime. Jei sugebama užrašyti tik
  užsienietišką firmos pavadinimą, tai kur dingo visa armija lietuvių
  kalbos mylėtojų, jei miestus leidžia taip bjauroti ?

 • Menas 2017 sausio mėn. 09 d. 15:17:17

  tolygus skandalui.Be skandalo menas neįžiūrimas

 • abc 2017 sausio mėn. 09 d. 13:11:29

  Jeigu mes jau taip žemai puolėme, jeigu mūsų "menas" pasiekė tokių
  "aukštumų", ar ne laikas tiesiai šviesiai pradėti be jokių skrupulų
  minėti tų "kūrėjų" pavardes, priešingu atveju nusirisime į tokią
  atmatų duobę, kad Lietuvos kultūrą ir jos ministeriją teks įrašyti
  į Raudonąją (tikriau - į juodąją) knygą. O F. Kauzonui - pagarba už
  rašinį.

 • na ponios eks VEKSO dIrektorės 2017 sausio mėn. 09 d. 13:00:25

  'patalpinimas' į kultūros ministerijos naujai / nežinia kam/ įsteigta
  Kolegiją, nežada jokios šviesos mūsų kultūrai. Murdomės sėkmingai
  purve toliau ponai.Kultūra turi būti 'atsakingai' įvyniota į korupcijos
  vystyklus, nes 'runkeliai' jau seniai nežino su kuo a kultūra yra
  valgoma, o pinigai turi būti išdalinti 'tvarkingai' kam priklauso, o tai
  geriausiai moka bajorinienė.

 • va kur 2017 sausio mėn. 09 d. 11:13:22

  Lietuva yra sukišta į vamzdį prie Neries.

 • Vytis 2017 sausio mėn. 09 d. 10:56:08

  Gyvenam iškreiptų veidrodžių karalystėj.Labai abejoju,ar liko
  lietuvių kalbą suprantančių,ne kalbančių,o būtent
  suprantančių.Seimo narys,atbūbnijo priesaiką,nei jo kas klausė,nei
  pats suprato-visą kadenciją elgėsi priešingai.Teismai,vadovaujasi
  nuojautomis ir „dvasiomis”(konstitucijos),nors pakaktų tiesiog
  laikytis pagrindinio įstatymo jo „neinterpretuojant”,kas yra ne
  kita,kaip šiojo įstatymo iškraipymas.Mokslinis elitas visiškai nerūpi
  valdžiai-su tokiu mentaliteto skirtumu tiesiog nėra sąlyčio
  taškų...Padėtis baisi.Nestebina prezidentė,ko norėjom, tą
  gavom-partinėse mokyklose žodžiai „iššūkis,kovosim,permainos”buvo
  labai populiarūs-bet tik tarp vidutinybių,masės.Pateptieji analitikai
  galvojo kitomis kategorijomis ir viešumoj visai nesireiškė.Tai ne
  nostalgija,greičiau supratimas jog valdžią gauna žmonės,valdžios
  turėjimui nepasiruošę,kurių prioritetai apsiriboja žemių
  kilnojimu,bei,gražiu viešumoj atrodymu.

 • Lorkė 2017 sausio mėn. 09 d. 10:19:38

  Jooo, tokių performansų savo menine verte nė iš tolo negalima
  prilyginti Ignalinos kultūrnamio spektakliui "Menas priklauso liaudžiai",
  apie kurį, beje, savo griežtą poziciją išsakė ta pati kultūros
  ministrė.

 • Puiku, 2017 sausio mėn. 09 d. 10:16:25

  ypač pabaiga apie pabaigą, jeigu nebūtų pradžios.

 • (*!*) 2017 sausio mėn. 09 d. 10:14:25

  Oho, toks "menas", ko gero, perspjovė net garsųjį Vilniaus vamzdį.
  Ferdinandai, įvardink kas tie "kūrėjai".

 • Vaizdelis 2017 sausio mėn. 09 d. 08:56:46

  Pamatysim, ko nematę. Būsim, kur nebuvę...

 • struciams 2017 sausio mėn. 09 d. 08:16:22

  Visa šalis - povas... jankiai pilstuvėli pripildys automatais, kovai su
  iskanderiais... Kas ne povas - jau toli, už jūros.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PASIRINKO: iš populistinių „Penkių žvaigždučių“ judėjimo ir partijos „Lyga“ sudaryta koalicija kandidatu į Italijos premjero postą pasirinko 54-erių politikos naujoką, teisės profesorių Giuseppę Contę.
 • UGNIKALNIS: pirmadienį antrą kartą per mėnesį Indonezijoje išsiveržė Merapio ugnikalnis; kaip pareiškė Nacionalinės kovos su stichinių nelaimių padariniais agentūros atstovas Sutopas Purwas Nugrohas, ugnikalnis išmetė pelenus į 1200 metrų aukštį, iš jo išsiliejusi lava sunaikino kelis kaimus.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
Malta 2 proc

Kas, jūsų manymu, užtikrina saugumą keliuose?

balsuoti rezultatai

Kur šiais metais atostogausite?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +7 C

   +10  +12 C

 

   +9  +10 C

  +20   +23 C

   +17  +20 C

 

   +23   +24 C

     6-9 m/s

    7-10 m/s

 

     4-9 m/s

 

reklama
Vėlykė 2018