respublika.lt

Kodėl Seimas kratosi senosios baltų religijos?

(0)
Publikuota: 2019 rugpjūčio 17 17:29:39, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 6 nuotr.
Eltos nuotr.

Seimas birželį atmetė baltų religinės bendrijos „Romuva“ prašymą senovės baltų pagoniškąją religiją pripažinti valstybine. Religinių bendrijų įstatymo 2010 m sausio 5 d. redakcija skelbia, jog valstybė pripažįsta tik 9 religijas. Lotynų apeigų katalikų, graikų apeigų katalikų, evangelikų liuteronų, evangelikų reformatų, ortodoksų (stačiatikių), sentikių, judėjų, musulmonų sunitų ir karaimų religijas. O kitos Lietuvoje išpažįstamos konfesijos, įskaitant ir senovės baltų pagoniškąją religiją, lieka už borto. Kodėl vieninteliai pasaulyje dar išlikę baltai (lietuviai ir latviai) politinėmis priemonėmis nušalinami nuo savo senosios religijos? Apie tai kalbamės su etnokosmologu Jonu VAIŠKŪNU.

 

- Toks sprendimas rodo, kas Seimas kartais priima neteisėtus sprendimus. Nors Seimas kaip ir teismai turėtų vadovautis ne asmenine nuomone, ne religiniais įsitikinimais, bet įstatymais bei teisės aktais. Įstatymas suteikia religinei bendrijai teisę būti valstybės pripažintai praėjus 25 metams po religinės bendrijos įregistravimo. Kitokių aplinkybių nėra, išskyrus tą, kad už tą teisę dar turi balsuoti Seimas. Nors turėtų ne balsuoti, bet pripažinti faktą. Dar kartą kreiptis dėl religinės bendrijos valstybinio pripažinimo galima tik po 10 metų. Tai bendrijos atstūmimas. Suprastume, jei bendrijai būtų suteiktas tam tikras laikas pašalinti kažkokius trūkumus, kurie ir sąlygoja jos valstybinį nepripažinimą. Tačiau „Romuvos“ atveju tai buvo tik mūsų diskriminavimas, vadovaujantis asmeninėmis simpatijomis ir antipatijomis. Ramūnas Karbauskis padėjo mūsų klausimą įtraukti į Seimo darbotvarkę, darė, kiek galėjo. Bet Seimas mums palankus nebuvo.

- Ar ruošiatės dėl diskriminacijos kreiptis į Europos Žmogaus Teisių Teismą?


- Ketinimai yra, „Romuva“ pradeda ruošti reikalingus dokumentus.

- Ką „Romuva“ praranda negaudama valstybinio pripažinimo?


- Valstybė yra kaip šeima. Jei kiti šeimos nariai vieno brolio, sesers nepripažįsta, tas žmogus netenka deramos pagarbos už savo darbus bei pastangas. Lygiai taip pat atsitinka ir su valstybiniu lygiu nepripažįstamomis religinėmis bendruomenėmis. Nors „Romuva“ orientuojasi į lietuvių tautos gilesnes tradicijas, bet išoriniai veiksniai jau naikina mūsų baltišką kultūrą. Šiuolaikiniai modernūs vaisiai ant Gyvybės medžio šakų jau nebus tokie sultingi ir gražūs. Jei nerūpi Tautos išlikimas, valgysime bananus ir apelsinus iš Afrikos.

- O kokių papildomų teisių gautų „Romuva“, jei baltų religija būtų pripažinta valstybine?

- „Romuva“ turėtų teisę į valstybinės santuokos apeigas. Nereikėtų šių santuokų tęsti civilinės metrikacijos skyriuose. Pagal tėvų pasirinkimą mokyklose per tikybos pamokas būtų galima dėstyti senovės baltų tikybą. Pripažinus baltų religiją valstybine, būtų galima jos apeigas transliuoti per nacionalinį radiją ir televiziją. Kai kas bando įtikinti, jog „Romuvos“ noras paversti baltų religiją valstybine, yra susijęs su pinigais. Melas! Visos valstybinėmis pripažintos religinės konfesijos gauna iš valstybės pinigus. Priklausomai nuo konfesijos narių skaičiaus, pinigai pasidalijami proporcingai. Duoda „duonos“, „lašinių“ tik už narių skaičių. Nereikia rašyti jokių projektų. O jei kokia kita konfesija nori su jomis dalintis, kitos prie pyrago neprisileidžia. Lygiai kaip daromos įvairios kliūtys mūsų lietuviškoms aborigeninės škudžių veislės avims. Kartais klausia - kas jums trukdo? Ir dabar gyvenate, nors neturite valstybės pripažintos religijos statuso. Taip, mes vis vien veikiame. Ir dabar važiuoju į „Romuvos“ stovyklą Švenčionių rajone. Bet gauname lėšų, jei turime savo kultūrinę jaunimo organizaciją ir ji rašo projektus, kreipiasi į Lietuvos kultūros tarybą. Reikia žvejoti svetimuose tvenkiniuose, nes kaip religinei bendrijai mums finansavimas nepriklauso. Molėtų rajono savivaldybė, norėdama finansiškai paremti vieną rajono bažnyčią, už ją net projektą parašė. Valstybės pripažintos konfesijos yra dvigubai finansuojamos. Gauna ir iš Vyriausybės, ir iš savivaldybių. Vyksta diskriminacija. Esame užregistruotas juridinis asmuo, turime kodą, tačiau valstybė mūsų nepripažįsta. Kaip būtų jei UAB’as būtų įregistruotas su kodu, o valstybė jo vis vien nepripažintų? Krikščionybė prieš 1000 metų taip pat nebuvo įregistruota ir neturėjo savo kodo. Baltų religinė tradicija taip pat tęsiasi daug šimtmečių, o ne nuo tada, kai prieš 25 metus buvo įregistruota „Romuva“. Tradiciškumas priklauso nuo religinio turinio, o ne nuo valstybės skirstymo į neva tradicines ar netradicines. Mūsų atžvilgiu Seimas nėra nei objektyvus, nei patriotiškas. Veikia kitos jėgos. Romos katalikų bažnyčia išsigando, kad bus propaguojama ne krikščionybė, bet pagoniškoji religija. Krikščionybės tikslas - kovoti su pagonybe. Tai buvo įrašyta jau Senajame Testamente. Bet kaip gali būti pripažintas tikėjimas, kurio tikslas - sunaikinti kitą tikėjimą? Seimo nariai su mumis pasielgė krikščioniškai. Jie toliau naikina pagonybę.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s