respublika.lt

2018 kovo 21, trečiadienis

Kam „skils dangus“?nuotraukos (4)

2017 vasario mėn. 25 d. 08:03:38
Dr. Kazimieras Sventickas

Kas buvome steigiamajame Sąjūdžio suvažiavime, pamename audringų plojimų sulaukusį alytiškio Jono Juravičiaus pasisakymą, kai buvo pasiūlyta versti ne tik valdžios sunkvežimius, bet ir priekabas. Valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys ir vėl nestokoja drąsių pasiūlymų, išdėstytų 2017 02 18 jo interviu „Vakaro žinioms“. Jono mintys suintrigavo ir noriu jas pakomentuoti.

 

Valstietiška šluota

Gal ne Jono, gal savęs paklauskime - kuri iš buvusių valdžioje partijų būtų pradėjusi nuo tokių „smulkmenų“? Jeigu tai tik smulkmenos, ką jos taip išgąsdino, kad pasitelkta visa kariauna profesionalių kritikų? Net pradėtąją procedūrą trečdaliu sumažinti Seimo narių skaičių bandoma sumenkinti. Atseit kokį čia mizerį sutaupysime...

Gal, palyginti su vadinamojo šešėlio ir korupcijos mastu, tai „mizeris“. Tačiau ar įvertinome tokio sprendimo politinę reikšmę, siunčiant aiškų signalą išpampusiam valdymo aparatui? Vyriausybė jau ruošia savo aparatui įspėjimo lapelius, analizuoja, kuriose institucijose prisikaupė perteklinių valdininkų. Baisu, kiek partinių draugų ar giminaičių neteks darbo „švogerių“ krašte, kai juos palies valstietiška šluota!

Tik džiūgauti dėl šios seniai subrendusios būtinosios operacijos nesiruošiu. Reikia labai atsakingai pagalvoti, ką galėsime pasiūlyti atleidžiamiems žmonėms. Kitaip jiems beliks vienas kelias - į oro uostą.

Vos pajudintos alkoholio prekybos ir vaistų kainų problemos sukėlė lobistų nerimo bangas. Regis, nėra abejojančiųjų dėl tragiškų besaikio alkoholio vartojimo pasekmių, o lietuvių sveikata - brangiausias vaistus gaminančių farmacijos kompanijų turtas. Reformos būtinos. Suprantama, reikia jas gerai apgalvoti, įvertinti pastabas ir teisingą kritiką. Tačiau vien šiose sferose sukasi tokie pinigėliai, kad aktyvi „blusų“ paieška valdančiųjų marškiniuose jau darosi panaši į šaltojo pilietinio karo pradžią.

Kam padai svyla


O čia dar Jonas neapdairiai papila žibalo į jau užsikūrusį laužą - sako, bus siekiama iš esmės pakeisti visą rinkimų sistemą! Negana to, Jonas kalba apie asmeninę išrinktųjų atsakomybę, gąsdina perrinkimo galimybe, braukia dirbtinių karksinčių „ančių“ ar „kurmių“ dalyvavimą rinkimuose. Tai akivaizdi grėsmė daugumai pagal partinius sąrašus išrinktųjų, užsisėdėjusių Seime ir savivaldybių tarybose. Kai kam vien nuo tokių „erezijų“ stogai važiuos, šauks, kad dangus skyla... Kita vertus, yra anksčiau negalėjusių pasireikšti žmonių, kurie laukia tokių permainų ir galimybių. Nes partijų sąrašų viršūnėlės buvo užsėstos senbuvių. Partijose vyksta aktyvūs atsinaujinimų procesai, stiprėja pilietiniai ir patriotiniai judėjimai. Tikiu, kad atsiras pakankamai tautiečių, kurie neišsigąs savo asmeninės kompetencijos įrodyti atviruose rinkimuose, nevengs naujų iššūkių, nebijos ateiti dirbti, o ne būti valdžioje.

Tiesos vardas - turtas, meilės vardas - valdžia


Tik, Jonai, pats tai žinai - niekas valdžios ir naudos be kovos neatiduos. Susigiedojusi klaninė sistema yra labai labai galinga ir aršiai ginsis. Taigi artimiausiu metu pas valdančiuosius bus ieškoma ne tik „blusų“. Bus dar daugiau aitrių pamazgų, klastingų pagąsdinimų, o gal ir kriminalų. Bus skelbiama daug nupirktos „tiesos“. Todėl budėkime. Kaip kadaise prie Aukščiausiosios Tarybos rūmų. Esame labai rami tauta. Tačiau situacija tokia, kad tylinčių ir gulinčių dabar nemuša - gulinčius spardo! Žmonių parama vykdant esmines reformas būtina labiau nei per rinkimus.

Norisi patarti ir valdantiesiems - protingas žmogus nebijo būti išvadintas kvailiu. Būkite atidūs, atskirkite konstruktyvią kritiką. Laiku pripažinkite ir taisykite neišvengiamas klaidas.

Vidinis okupantas slepiasi užnugaryje


Jono pastabos priminė ir seną tiesą: jei nori taikos - ruoškis karui. Kasdien matome TV ekranuose modernius ginklus, Baltijos jūroje karo laivus, danguje naikintuvus, kareivinėse prisišauktus svetimų šalių karius. Nebijant panikos protrūkio, spaudoje jau piešiamos galimo karo smūgių strėlės. Visa tai dėl matomos ir plačiai aptarinėjamos grėsmės. Tačiau aš vis abejoju, kas šiuo metu Lietuvai pavojingiau - tikėtinas išorinis okupantas ar mūsų šalyje su privačia nuosavybe atgimęs ir didelius ragus užsiauginęs vien savimi besirūpinantis vidinis okupantas. Čia turiu omenyje išsikerojusį godumą, besaikį turtų ir valdžios siekimą, nepaisant valstybės intereso ir pasekmių tautai. Nuo staigiai pralobusių „savų“ gintis gali būti sunkiau nei nuo rusų tankų...

Pastarasis „okupantas“ jau išvijo iš šalies tris kartus daugiau piliečių, nei rusai ištrėmė į Sibirą. Net pabėgėliai bėga iš Lietuvos! Ar dar maža? Gal žinias kasdien derėtų pradėti ne nuo klaikių kriminalų, o nuo reportažų iš oro uostų?

„TAVO GEROVĖ TAUTOS GEROVĖ“ - toks esminis visuomenės moralės principas, rateliu įrašytas 1936 metų Lietuvos penkių litų monetos kraštelyje. Monetos averse - Jono Basanavičiaus atvaizdas. Vien teisingesnių įstatymų, demokratinių rinkimų ir ekonominių reformų nepakaks. Dera apsiginkluoti ir patikrintomis moralės nuostatomis, tautiškumo dvasios galiomis. Kitaip turėsime tik Vasario 16-ąją, bet neturėsime Lietuvos.

O Jonui Juravičiui - nuoširdžiai dėkui už išsaugotą Sąjūdžio laikų drąsą!


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (4)

 • Kad 2017 vasario mėn. 25 d. 19:13:50

  taip iš Jono burnos Dievui į ausį.

 • Polina 2017 vasario mėn. 25 d. 17:13:36

  Visos atėjusios į valdžią partijos žadėjo sumažinti biurokratų,bet
  nei vienai nepasisekė.Nemanau,kad pasiseks ir žaliesiems.O jei
  pasiseks,po kiek laiko vėl išsipūs,tik jau jiems artimomis personomis.

 • Jonas 2017 vasario mėn. 25 d. 14:40:21

  Puikus teisingas straipsnis.

 • Bleka 2017 vasario mėn. 25 d. 13:48:26

  Yra kap yr.Partijos persidulkino...nes buvo komunizmo sukurtos:vieni i
  kaire kiti i desne .Vadas -zydas su neskustu snukiu..sedintis uz
  Balos....Dabar Rusija irgi tyliai valdoma zydu tik Putinosas sakas esas
  ruszydis...Vakarus valdo rotsildai ar rokfeleriai...kodel?Keli zydeliai
  ...Taigi tankai is JAV ,Vokietijos:islaikyti zydu valdyma ir ne daugiau...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SUKILĖLIAI: sukilėlių paleistai raketai nukritus pietiniame Sirijos sostinės Damasko priemiestyje žuvo 35 žmonės ir dar 40 buvo sužeisti.
 • POSTAS: Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) Vilniaus skyriaus pirmininke išrinkta LŽS ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos narė, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto docentė, socialinių mokslų daktarė Jolanta Mažylė.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. A.Juozaitis: kaip sakė poetas J.Marcinkevičius - RUSENOME, O DABAR ANGLĖJAME
2. Apie vokelius V.Uspaskicho įmonėje prakalbusi Dalia Budrevičienė: „Tiesa man galėjo kainuoti ir gyvybę“
3. Politikai niekaip nesupranta, kodėl iš Lietuvos masiškai emigruoja žmonės
4. KGB SKANDALAS: KALBA TIK FAKTAI
5. Jolantos Jacovskienės-Balčiūnienės išpažintis RESPUBLIKAI
6. Žmonės bėga ir nuo valdžios
7. Europarlamentaras, buvęs prezidentas Rolandas Paksas: Neįvertinau, kad neklusniuosius siekiama žūtbūt pašalinti
8. V.Jasukaitytė: Žmonės nebegali pakęsti melo
9. V.Jasukaitytė: žmonės nebegali pakęsti melo II
10. Paskutinė viltis N.Venckienei
11. O.Strikulienė: Konservatoriams su Lietuva nepakeliui
12. Z.Vaišvila: Valdžia vėl tolsta nuo žmonių
13. Vyriausiasis redaktorius atsistatydina. „Vakaro žinių“ redakcijos darbuotojai atsisako tarnauti V.Tomkui
14. V.Tomkus: Nuo atgimimo iki išsigimimo
15. Šventinis Vito Tomkaus reportažas iš dar šventiškesnių Seimo rūmų
16. V.Tomkus: Patriarchai
17. VSD įspėjimas „Respublikai“
18. Vito TOMKAUS recenzija, skirta Rūtos (ne Vanagaitės) TV laidai apie KGB veiklą Lietuvoje
19. V.Tomkus: Tautos tribunolas - paskutinė viltis
20. V.Tomkus: Kodėl aš nepasitikiu internetu?
21. V.Tomkus: Esu dukart „atpirkimo ožys“!!!
22. V.Tomkus: Esu dukart „atpirkimo ožys“ Nr. 2
23. V.Tomkus: Delfinas vs Delfi
24. V.Tomkus: pasaka kaip senelis susipyko su dar senesniu
25. V.Tomkus: Dar kartą apie pavogtą Sąjūdžio „Respublikos“ laikraštį

Ar Jums svarbu, kas vadovaus LRT?

balsuoti rezultatai

Ar skaitote knygas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -7   0 C

   -5   -3 C

 

   -6   0 C

  2   4 C

   0    3 C

 

    2   4 C

  5-10 m/s

    2-5 m/s

 

     3-6 m/s

 

USD - 1.2276 PLN - 4.2277
RUB - 70.8466 CHF - 1.1721
GBP - 0.8772 NOK - 9.4863
reklama
Prenumerat 2018