respublika.lt

2018 rugsėjo 19, trečiadienis

Kakokratai žaidžia baltaisiaisnuotraukos (12)

2018 vasario mėn. 12 d. 11:04:22
Linas V.Medelis, „Respublikos“ apžvalgininkas

Mes - tauta, mes - valstybė, mes - žmonės, piliečiai. Klausiame artėjant didžiajai Nepriklausomybės šventei: kur  atėjome ir einame? Akys krypsta į vedlius. Jų rodoma kryptis, jų ištiesta ranka, jų pavyzdys moko, veikia, įkvepia arba stumia į abejingumą ir neviltį. Nuo senų laikų susikaupė daug nuojautų-faktų,  apie kuriuos klausti garsiai būtų šventvagiška. Kol į juos neatsakyta, tautos ir valstybės gyvenimas tarytum eina gūdžiu mišku. Klausimų daug, bet užtenka vieno, apibūdinančio santvarką, kurioje gyvename. Jį, minint Sausio 13-ąją, iš Seimo tribūnos uždavė Nijolė Sadūnaitė: kur yra ir ar dar gyva Garliavos mergaitė?

 

Ji tikisi, kad atsakymas bus paviešintas iki Didžiosios Vasario 16-osios šventės.

Bet nebus į šį klausimą atsakyta. Prezidentė jau atsakė: nežinau. Bet tas kelerių metų senumo klausimas iš esmės tiesiogiai liečia visas gyvybiškai svarbias valstybei struktūras - policiją, prokuratūrą, teismus, vyriausybę, Seimą, Prezidentūrą... Liečia visas, kurios į klausimą nenori ir negali atsakyti, kol jose valdo JIE.

Jei  į Sadūnaitės klausimą nebus atsakyta, bus galima neabejoti, kad aukščiausieji šalies vadovai dar kartą smogia pasitikėjimu Respublika.

Visi aukščiausieji asmenys tiesiogiai ar netiesiogiai yra atsakingi, jie inicijavo, kūrė, ir tvirtino santvarką, vadintiną  kakokratija.

Ne ta patekėjo saulė

Dauguma socialinių para-metrų laikomės už ES uodegos. Emigracija, skurdas, iždo vagystės, didžiulė turtinė nelygybė, moralinė degradacija. Šalia - istorinės atminties mankurtizmas ir patriotizmo paniekimas, įgaunantis tokias formas kaip „kas linksmiau atšvęs Vasario 16-ąją“... Semiotikas Algirdas J. Greimas rašė dar 1956 m.: „Kalbant apie Lietuvos gerbūvį, jos ateitį, - vienintelis išeities taškas - pats biedniausias lietuvis“. Būtų vertas dovanos už nepriklausomybės idėją Lietuvai. Šiais laikais tarp visų biednų surasti biedniausią - argi tokia idėja nebūtų puiki?

Kas yra „kaka“ jūs žinote, o kakokratija yra tokia valdymo sistema. Ji gali būti pavadinta vagių, sukčių, demagogų, kvailių, apgavikų, biurokratų, išdavikų, naivuolių, veidmainių valdžia... Visos šios sąvokos telpa vienoje sudurtinio žodžio dalyje - graikų kalba žodis „kaka“  reiškia blogį, bjaurastį. Tai blogio valdžia - minimumas efektyvumo, veidmainingas teisėtumas ir mažiau nei lašas atsakomybės.

Kad kakokratija išsilaikytų, reikalingas vaizduojamasis teisėtumas ir tokia pat demokratija. Bet kokie bandymai pasukti link bendrojo gėrio ar net bandyti apie jį prabilti turi būti blokuojami ir naikinami pačioje užuomazgoje. Tikroji žodžio „elitas“ prasmė iškreipta. Per ypatingą sietą atsijojami visi įmanomi kandidatai į teismus, prokuratūrą, policiją,  saugumo organus paverčiant juos kompromituojančių faktų rinkimo ir klasifikavimo struktūromis. Todėl nesakysiu, kas pagal Konstituciją privalo formuoti mūsų teisėsaugos veidą. Kakokratijoje asmuo be nuodėmės negali būti „prie valdžios“. Kiekvienas, pabandęs savo nuožiūra perdalinti pyragą, vadinamą nuosava Lietuva, greitai „atsijojamas“. Reikia dalintis aukščiausiu lygiu. Yra pagrindo manyti, kad vienas prezidentas buvo nušalintas ne tiek dėl savo nuodėmių, kiek dėl to, kad jo aplinka pernelyg  grubiai ir arogantiškai ėmėsi tą pyragą perdalinti savo naudai.

Vedliai renkami lyg ir demokratiškai, tačiau pasirinkimas ribojamas jau pirmuose demokratijos žingsniuose: registruojant kandidatus,  vėliau jiems konkuruojant,  balsuojant ir  paverčiant balsus teisėtais sprendimais. Visi „runkeliai“ ir į juos panašūs žino, kad balsais manipuliuojama, bet niekas netiki, kad apgavystės galima išvengti. Tad kakokratai renkami iš bėdos, žinant, kad partijų sąrašuose jie tėra marionetės. Pavienės politinės „lakštingalos“ kelia šiokį tokį pavojų, kol nesupranta: norėdamas tapti kakokratijos elitu, privalai būti bendrininkas ir suprasti, kad komisijos sudaromos tam, kad numarintų, kas nereikalinga ir paskirtų, kas reikalingas.

Šaltinis rausvas

Nė viena iš naujų ar atsikuriančių partijų neturėjo tokios organizacinės struktūros, intelektinės jėgos ir patirties kaip kompartija. Partinė nomenklatūra laimėjo aiškia persvara. Ji buvo  labiau išsilavinusi, įpratinta prie drausmės, veidmainystės bei sukčiavimo, vienijama bendrų egoistinių interesų ir ideologijos, greitai susitelkianti apie vadą ir be skrupulų vejanti jį šalin vos atsiradus apsukresniam. Lietuvoje eita šventųjų takeliu - komunistiniai lyderiai nebuvo nei nušalinti nuo valdžios, nei nuo jos atriboti. Buvusi partinė nomenklatūra suleido šaknis į valstybės kūną, sukaupė turto ir, tapusi valstybinės reikšmės pensininkais, pasitraukė į šešėlį, savo kėdėse palikdama pamainą - komjaunimo auklėtinius.

Ne tik partijos jaunieji, bet ir KGB rezervistai užėmė postus ministerijose, valstybės įmonėse, diplomatinėje tarnyboje, represinėse struktūrose, persidažė tautinėmis spalvomis ir tapo kakokratais.

Kai kurie staiga praturtėjo ir dingo iš horizonto, o mažuma turtėja toliau. Kai kurie metėsi į politikos, net kultūros verslą. Priėmusiam bent sudilusį skatiką, atgal kelio nebėra, ir tai yra vienas patikimiausių būdų laikyti  tokį savo rankose.  Kita vertus, ne vienas pertvarkos reikalautojas, organizatorius buvo nuramintas, įtraukiant į valdymo struktūras, pakišus vienokias ar kitokias vadovaujančias pareigas naujose valdžios kontorose. Šiandien jau įprasta, kad aukštuose valstybiniuose postuose atsiduria tėvų sūneliai, jų draugų vaikeliai.

Kakofagai storėja mūsų minčių sąskaita

Kakofagai (gr. phago - ėsti, maitintis), ieško „kakos“, minta „kaka“ ir ja gyvena.

Akivaizdus kakofagijos pavyzdys - Lietuvos žiniasklaida. Šiandien ji gyva reklama, valstybės parama ir  neviešinamais užsakymais. Kadangi kakokratiškiems savininkams pelnas visada svarbiausia, žiniasklaida minta makdonaldiškai pigiais gyvenimo surogatais. Žiniasklaidos vartotojas, gaudamas tik tolerantišką europinę žinią, atribojamas nuo svarbiausios pasaulio ir vidaus informacijos. Maža to, kai sisteminės informacijos vartotojų dėmesys nukreipiamas nuo tikrų problemų į šalutinius net ne valstybės reikalus,  bendras informacijos srautas  tampa klaidinantis ir migdantis. 

Ryškus paradoksas, kad valstybės išlaikomas „nacionalinis transliuotojas“, užsidėjęs šventumo aureolę, yra atvirai kakokratijos pusėje. Tautos savivokos ir savigarbos ugdymo srityje nacionalinė LRT veikia priešinga kryptimi.

Inteligentija lengviausiai pažeidžiama, vyžų pinti ji nemoka, todėl, vien atsistojus kakokratijos pusėje, alkis lyg sumažėja, o perspektyvos geriau gyventi šviesėja. Tačiau nei istorikai, nei ekonomikos ir finansų  (bankų) ekspertai, nei politologai ar publicistai negalėtų girtis savo įtaka, jei neturėtų žiniasklaidos tribūnų. Savarankiškai mąstantis inteligentijos elitas į tas tribūnas neįleidžiamas.

Tai mes, ir kas iš to

Poveikis masėms gali būti prilygintas žvirblio pražūčiai karvės torte. Jame šilta pasnausti, tačiau nei pabėgti, nei paskristi žvirblis nebegali.

Kai kas susigyvena su kakofilo vaidmeniu, suvokia, kad kakokratiją privalu mylėti  ir savo darbais bei kūryba būtina padėti jai išsilaikyti. Nuo to priklauso karjera, atlyginimas, šeimos gyvenimo lygis, premija, priedas prie atlyginimo ar net kvietimas į kokį TV šou. Jie bijo, nes yra priklausomi.

Kakokratijos silpnybė, kad ji pati atsitvėrė nuo tautos, visuomenės. Ji tėra spindinti viršūnė be pagrindo. Jai galvos neskauda, o istorija rodo, kad nuo „neskaudėjimo“ greitų vaistų nėra. Greitai gydo tik giljotina, šakės arba kulkosvaidis. Išbandyta, todėl į Vakarus nuo mūsų tarp daugelio bėdų kakokratijos dar reikia paieškoti. O mums reikalinga sunki, skausminga atranka, užkertanti kelią kakokratų valdžiai ir įtakai. Valdžia  su  efektyvumo, teisėtumo ir atskaitomybės minimumu, suįžūlėjęs ir savisaugos instinktą praradęs „elitas“,  ne tik kuria skurdą  ir nelaisvę, ne tik stabdo visuomenės pažangą, bet ir pats tampa veiksniu, darančiu  sunkiai įmanomas „dainuojančias revoliucijas“. 


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (12)

 • smalsiai 2018 vasario mėn. 20 d. 13:00:09

  o ką,tamsta nežinai,kad kubilas nedavė pyrago perdalint...?

 • pries 2018 vasario mėn. 14 d. 11:17:40

  28 metus matesi 'dedules' troskimas suskaldyt ir valdyt,tai KGB istu
  valdymo rsktas,kuri jie tvirtai laiko kiseneje,ir yra ikure valstybe
  valstybeje,kur vieni viska turi ir viska gali ir yra nepakaltinami ,o kiti
  neturi nieko nes yra padaryta paklusne banda,kuri yra visiskai neigali.

 • senis 2018 vasario mėn. 13 d. 16:17:07

  tokiais kliedesiais ir maustomi lietuviai. Visais amziais, visa tiesa
  budavo pries nosi, bet niekas tos tiesos nematydavo. Lietuva buvo isvaryta
  is TSRS sudeties. Ja valdo ta pati LKP, 1992 m. Lansbergio suskirstyta i
  konservatoriu, socdemu ir lyberastu frakcijas. Nera jokiu kitokiu partiju,
  tik vieninga LKP. Ji igyvendina dar Suslovo laiku Kremliaus programa,
  Lietuva be lietuviu. Eselonais i Lietuva vezami ukrainieciai. Jie slavai,
  ir su savo broliais rusais ras bendra kalba. Lietuvos bandymas itraukti
  Ukraina i 4 Reicho kolonija, geruoju Lietuvai nesibaigs. Lansbergio,
  Grybauskaites paklykavimai, rusai puola, suderinti su Putinu, yra
  konspiraciniai. Tik Putino nurodymu, Lietuvoje t.v. 26 nepriklausomybes
  metais Lansbergis uzslaptino 2 000 kgbistu, uzimanciu visus svarbiausius
  postus Lietuvos administracijoje. Nera jokiu ten kaku. Yra palikta LTSR
  administracija KK-2. Kubilius-Kirkilas.

 • Tautosaka 2018 vasario mėn. 13 d. 09:23:26

  Linas sako, kad tai kaka
  Kakos sako -tai elitas.
  --------------------------
  Jei katė grietinę laka
  Ją ne auklėt reikia - vyti.

 • Safyras 2018 vasario mėn. 13 d. 09:11:47

  Politikai su žurnalistais labai nori būti karaliais, kurie dalina
  dovanas. Todėl nuo ryto iki vakaro per žiniasklaidos priemones vis
  prašoma aukoti vaikams, nes parodomas koks nuskriaustas vaikas ar dar
  papasakojama kokia nors graudi istorija. Žurnalai, TV , internetas tampa
  vaistinių filialais, kai reklamuojamos ligos ir vaistai... O sugalvoti
  KAKĖS MAKĖS vardą, tai gali tik tie, kas nemoka lietuvių kalbos.
  Pasakos turi auklėti vaikus, kad jie eitų tiesiu keliu, o ne šunkeliais,
  o krizenančiais šou atstovais ar laidų vedėjų netaktu žmonių
  nenustebinsi, nes žargonais kai kam jau įaugęs į kraują, nes taip
  norima pavaidinti "kietuolius"... Tačiau aukso medalius sporte, šokiuose
  ar muzikoje nedalina pagal pažintis,kūno,akių grožį, reikalingas
  išskirtinis talentas. Kaip ir politikoje. Gaila, kad pinigai daugeliu tapo
  gyvenimo tikslu, bet ne gerinti gyvenimo kokybę tiems, kurie nesugeba
  būti tokie apsukrūs, nes sąžinė, ne krištolas, ant lentynos nepadėsi
  kaip pasakė vienas jumoristas.

 • Stebūklas 2018 vasario mėn. 13 d. 08:46:55

  Visa bėda, kad brudą pavadinus brudu jis netaps švaresnis, o keršys.
  Vienas iš pavyzdžių LSMU kur trisdešimt metų klesti tie patys
  kakofagai ir kakofilai. Žmonės tai mato, tačiau dauguma su tuo taikosi,
  nes nenori teptis rankų. Laukia stebūklo, kad jie patys vieni kitus
  sunaikins. Vėžys nužudo žmogų, o tuyo pačiu ir save.

 • baba 2018 vasario mėn. 13 d. 08:38:56

  Kedainiuose vyko suvaziavimas pas Uspaskicha,darbieciai jungiasi su
  socdemais,Pinskuviene,Dauksys,Kirkilas gal galetu suteikti daugiau
  informacijos,nugirstas pokalbis Savivaldybes koridoriuje.

 • jo jo 2018 vasario mėn. 12 d. 16:58:44

  veda jie ,tik savo ir draugeliu uabus,o Lietuva ir Tauta skandina.

 • Valdžiai 2018 vasario mėn. 12 d. 15:55:18

  Iki atsakymo į N.Sadūnaitės klausimą liko 4 dienos.

 • zeka 2018 vasario mėn. 12 d. 14:35:41

  Lietuviai per daug gudrūs , kad neišnaudotų "demokratijos"
  galimybių.Visi savo noru sumeta krūvą pinigų ir pasako , ai darykit ką
  norit.Ko neatsirast kakokratams?Jei koks protingas lietuvis imtų dirbti
  Lietuvos labui iš tiesų , tai pačią pirmą dieną būtų išėstas ,
  nes didelė dalis dar protingesnių netektų pajamų iš krūvos.

 • S 2018 vasario mėn. 12 d. 13:42:55

  Visa tai žinoma, jei žmogus dar nors kiek mąsto. Klausimas tik, ką
  daryti, kad lietuviai įgautų daugiau savigarbos bei suvoktų savo teises
  savo protėvių žemėje.

 • Smalsi 2018 vasario mėn. 12 d. 13:13:14

  Rasote, kad yra pagrindo manyti, kad vienas prezidentas buvo nušalintas ne
  tiek dėl savo nuodėmių, kiek dėl to, kad jo aplinka pernelyg grubiai
  ir arogantiškai ėmėsi tą pyragą perdalinti savo naudai.Gal galetumete
  ivardinti, kas konkreciai Jusu ziniomis buvo tie asmenys, Jusu ivardinti jo
  aplinka, kurie gviesesi pyraga perdalinti savo naudai?

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PABĖGO: antradienį Pietų Korėjos Tedžono mieste, kuris yra už 160 kilometrų į pietus nuo Seulo, iš zoologijos sodo pabėgo puma.
 • NELAIMĖ: Austrijos Graco mieste traukiniui susidūrus su autobusu, vienas žmogus žuvo, o dar 11 buvo sužeista.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar vizitai pas gydytojus ir tyrimai turėtų būti apmokestinti?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +8 +11 C

   +9  +11 C

 

   +8  +10 C

  +11  +24 C

   +22  +26 C

 

   +21  +24 C

  2-3 m/s

 3-5 m/s

 

    2-3 m/s

 

reklama
Ukis 2018