respublika.lt
LRDT LYRAS

Ką sakė Jadzė, Morta ir čigonas Povilas (4)

2018 balandžio mėn. 09 d. 08:53:19

„Respublikos“ apžvalgininkas Vladas Vaicekauskas kalbasi su Alytaus rajono, Miroslovo miestelio gyventoju, politiku ir istoriku Jonu JURAVIČIUMI.

 

Apie gerą vardą

- Visais laikais, kiek menu, visuomenės akyse buvo svarbu saugoti savo gerą vardą. Ar šis šventas siekis nėra nublukęs?

- Man - ne. Geras senelių, tėvų vardas augino mūsų šeimos laimę, geros šeimos vardas labai svarbus vaikų ateičiai ir net likimui.

- Tačiau gerą vardą taip lengva prarasti... ypač elektronikos amžiuje. Užtenka kluptelėti, ištarti vienintelį neapgalvotą žodį - nuskambėsi visoje Lietuvoje ir už jos ribų. Jūs pats vengiate kritikos, bijote apkalbų?

- Laikausi tėvelio mokymo: geriau ne kritikuok, o vertink. Kritikuoti lengva - ištepei žmogų ir nuėjai. Vertinant žmogų reikia švaraus, nedrumsto proto, švarios sąžinės, svarstymų, lyginimų...

- Ar egzistuoja... padori kritika?

- Man padorios kritikos etalonas - mažo turgelio gėlių pardavėja Jadzytė. Ji taip pakritikuos premjerą - žiūrėsim, matysim, svarstysim; prezidentę - vaikučiai, susikabinkime už rankučių ir eikim rateliu; Ramūno Karbauskio kailinukus, plinkantį Gentvilą - su kyšininku valgiau iš vienos lėkštės, bet nieko nemačiau, negirdėjau, nejutau, Gabrielių Landsbergį - niekaip nesuprantu, kodėl valstiečiai taip daro, kad sprogsi iš juoko. Jadzytės pajuokavimuose neužčiuopsi nė kruopelės pykčio, patyčios, užgaulės, bet atpažinsi dalį tiesos. Kritika, atmiežta nuodais, ne Jadzytės būdui.

- Eteryje, portaluose, spaudoje apnuodytos kritikos marios - neretai skandinami padorūs, iškilūs Lietuvos likimu susirūpinę žmonės...

- Rimtas, išsilavinęs, gero būdo žmogus niekados nekaltins, nesmerks žmogaus jo nepažinęs, nepažinęs jo darbų. Žemina seklūs, nenusisekę pinčiukai - tokie net į Veneros miegamąjį įklampos purvinais batais... Tai šiuolaikiniai politrukai, jie išmurzins visus, kas ne su jais ar jų patronais...

- Iškelta nuostata, kad aukštas, tarnybines pareigas užimantis politikas turi būti permatomas, peršviečiamas... Tai - vieši žmonės...

- Visi esame vieši žmonės, nes seniai išlindome iš urvų ir gyvename tarp žmonių. Derėtų vertinti, analizuoti, rodyti viešo žmogaus nuveiktus darbus Tautos ir Valstybės labui. Privatus asmens gyvenimas nėra valstybės nuosavybė. Naujieji pinčiukai-politrukai eurokumunizmo dar nesukūrė - kai mano moteris - visų moteris...

- Pašniukštinėti, kas tavo, tavo artimųjų, bičiulių kišenėse, spintoje, pamatyti, ką valgai, kur ir su kuo miegi, sužinoti, ką sapnuoji, svajoji - ar tavo svajonėse nėra užslėpto kenkimo valstybės saugumui... Juk tai smalsu tūkstančiams... Pareigūnų, politikų privataus gyvenimo blusinėjimas tapo pinčiukų, kaip sakote, kokybės ženklu!

- Labai taikliai vieno radijo laidoje pasakė Morta iš Kėdainių: jei neduosi grąžos, tai nevėkšos lįs po sijonu net šventų mišių metu. Turime būrelį pinčiukų-politrukų, kurie žemindami kitus, regis, patiria gilią dvasinę poliuciją. O gal ir ne tik dvasinę...

- Pone Jonai, kai valdžioje ne tie, kurių troškai, sunku susilaikyti neįgėlus. Žiniasklaida laisva kaip palaidas šunėkas, politologai laisvi kaip žydro dangaus kregždutės...

- Žydrosios kregždutės kyla tik iki Dievo nustatyto aukščio... Užtektų portalo, žurnalo, laikraščio, eterio, telesavininkams treptelėti ir tą pačią akimirką šunėkai pradėtų amsėti švelniais pustoniais... Liežuvį smagu laidyti, kai tavo šeimininkas stovi greta ir šypsosi.

- Bet stovi ir šypsosi, ir gėrisi, kaip šauniai samdiniai aploja valdžią, kitaminčius...

- Šypsosi, kol valdo savo ir skolintą kapitalą. Jei kas - visi lojantys bematant išlėktų per visada atdarą langelį.

- Skleidžiama žinia, kad esi laisvas, nepriklausomas net tupėdamas po savininko skvernu, jus nervina?


- Kelia juoką. Pats mačiau, kaip gimė, keitėsi, žlugo rajono spauda, populiarieji: „Gimtasis kraštas“, „Atgimimas“, kandus „Švyturio“ žurnalas. Už jų stovėjo entuziazmas ir menki pinigai. Patys redaktoriai neturėjo patirties, gal ir talento suktis ir išgyventi. Šiandien jie labai mėgsta kritikuoti kitus.

- Ko norėtumėte iš žiniasklaidos: glostymo ar klostymo?

- Pasiilgau Sietuvos gelmės. Norėčiau matyti, girdėti, skaityti politologų-ekonomistų, politologų-finansininkų, politologų-teisės specialistų, politologų-valdymo sistemų vadybininkų straipsnius, komentarus, pasisakymus: labai konkrečius, gilius, išmintingus. To paties laukčiau ir iš žurnalistų.

- Atėjo metas turėti, įgyti kelių specialybių žinias?


- Jei nori nerti į gelmę, o ne taškytis paviršiuje ir grožėtis savimi. Mokėti keletą kalbų, juk ne naujiena. Tokie yra jaunieji Lietuvos ūkininkai: dažnas ne tik moka kelias užsienio kalbas, bet ir valdo visą supersudėtingą elektroninių sistemų pagrindu pagamintą modernią žemės dirbimo, gyvulininkystės fermose įdiegtą robotizuotą techniką.

- Išskyrus Dievo apdovanotus menininkus, kuriems...

- Bet dažnam iš jų praverstų santechniko iš Ukmergės specialybė!

- Girdžiu: kam sukti galvą - kaip reikalai klostysis pasaulyje, Europoje, naftos, dujų, finansų, verslo, ginklų rinkose, taip klestėsime ir mes.


- Kaip Lietuvą suklostys Rytų vokietė ponia Merkel ir prancūzas Makronas, taip ir susiklostysime? Nė velnio! Anais laikais mus smarkiai klostė Lenkija, caras, neseniai - galinga TSRS, bet ne-su-klos-tė! Esame Dievo patepta ir globojama tauta. Kaip žydai!

- Žinot, kas anadien mane pašiurpino? Žinia, kad didžiausia Lietuvos duonos kepykla „Vilniaus duona“ Lietuvai ne-be-pri-klau-so! Pagalvojau: Viešpatie, arti milijono išvažiavusių tautiečių Lietuvai taipogi nebepriklauso! Subyrėsime patys, niekieno nespaudžiami. Norėčiau išvysti lietuvišką Kristų, kuris puse kepalėlio duonos pamaitintų sparčiai tirpstančią tautą.

- Neverk, mus paglostys ir priglaus, bet ir vėl nesusiklostys. Aš tikiu fatališku tautos išlikimu, dangiška jėga...

Apie reitingus

- Sutinku, pone Jonai, Lietuva dar netaps mankurtine valstybe. Bet architektai - Briuselio, ne Lietuvos... Lietuviškieji architektai patvarkė taip, kad valstiečius ir žaliuosius lenkia ne tik konservatoriai, bet ir naujieji socialdemokratai.

- Ne naujieji, atsišviežinę senieji. Viskas nešviežia - įtaru. Lenkia popieriuje. Per Seimo rinkimus lenkė konservatoriai, o gavo riestainio skylutę.

- Jau ne pirmą kartą girdžiu, kad reitingais netikite. Kodėl?

- Čigonas Povilas man sakė: tu savo arklioko negirk, o jį parodyk! Leisk apžiūrėti, pačiupinėti. Tada ir pamatysim, kokia jo vertė. Jei skelbi reitingus, tai tuo metu ir prisistatyk, kas esi: kiek tavo agentūroje dirba specialistų, mokslo daktarų, analitikų, kokios apimties gauni užsakymų iš rimtų valstybės, verslo, politikos institucijų. Atsivesk, parodyk savo būstinę, tuomet ir nuspręsiu, ar verta tikėti tuo, ką man perši. Bet nei „Vilmorus“, nei „Baltijos tyrimai“, nei „Spinter“ viešai ir atvirai neprisistato! Todėl į jų tyrimus, apklausas žiūriu kaip į katę maiše.

- Ką siūlote?

- Ne kartą saviškiams sakiau: pats laikas išsiaiškinti, kokią visuomenę esame sukūrę atkovotos Nepriklausomybės metais.

Ir tą gali padaryti Statistikos departamentas kartu su iškiliais Lietuvos mokslininkais. Statistikos departamentas yra paruošęs šimtus žmonių, kurie aktyviai ir profesionaliai darbavosi surašant Lietuvos gyventojus. Naujo, rimto, išsamaus tyrimo pagrindu mokslinėje konferencijoje, kurį finansuotų Vyriausybė, ir būtų nutapytas realus mūsų tautos paveikslas. Aiškiai pamatytume, ko iš nutapyto paveikslo galima tikėtis.

Galbūt pats valstybės valdymas keistųsi iš esmės, kaip ir patys tyrimai, jų esmė ir prasmė. Į skelbiamus reitingus patarčiau žiūrėti kaip į fokusus. Gaila, kad už tai reikia mokėti...


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (4)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KONCERTAS: kovo 11 d. 15 val. Kauno kultūros centre vyks chorinės muzikos koncertą „Laisvės varpas“, skirtą Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai.
  • PERSIKELIA: įmonė „Vilniaus šilumos tinklai“ (VŠT) nuo kovo 1 dienos klientus aptarnaus naujose patalpose, kurios įrengtos Spaudos g. 6 esančiame verslo centre.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
LRDT LEDAS

Kaip vertinate procedūrų įdarbinant užsieniečius lengvinimą?

balsuoti rezultatai

Ar dėl duobių keliuose jums teko patirti automobilio gedimų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-9     -6 C

-9    -6 C

 

-2    +1 C

-2     0 C

 0    +2 C

 

+4    +7 C

5-10 m/s

3-5 m/s

 

 2-5 m/s

 

USD - 1.1354 PLN - 4.3346
RUB - 74.3534 CHF - 1.1367
GBP - 0.8681 NOK - 9.7808
reklama
samba
reklama
Sveikata ir grožis