Ji pranešė apie L.Brežnevo mirtįnuotraukos (8)

2017 vasario mėn. 27 d. 08:14:01 Perskaitė 5711

Taip taip, jaunutė Larisa Verbickaja perskaitė pranešimą apie Leonido Brežnevo mirtį. Tai buvo jos karjeros televizijoje pradžia. Šiandien 56-erių maskvietė - televizijos rekordininkė. Rytinę Rusijos „Pirmojo kanalo“ laidą „Labas rytas“ ji vedė 29 metus ir pralenkė net amerikietę pokalbių laidų žvaigždę Oprą Vinfri (Oprah Winfrey). Kaip per tuos metus pasikeitė Rusijos televizija ir televizija apskritai, kokia ji turėtų būti, kad išsilavinę ir savo gerą vardą branginantys žmonės nesididžiuotų neturintys televizoriaus? Apie tai - „Respublikos“ pokalbis su Vilniuje viešėjusia Rusijos televizijos įžymybe.


- Nuo 1983-iųjų vedėte milijonines auditorijas sutraukdavusias laidas - „Novosti“, „Vremia“, „Naujametis žiburėlis“, „Labos nakties, mažyliai“, tris dešimtmečius žadinote šalį savuoju „Labu rytu“. Gal ta ilgametė patirtis padėjo suvokti, kokia vis dėlto yra žurnalisto misija? Kas jums pačiai buvo svarbiausia?

- Turbūt visame pasaulyje nėra kito žmogaus, kuris tiek kartų televizijos žiūrovams būtų ištaręs „labas rytas“. Tačiau, nors daugelis mane pažįsta iš rytinio eterio, mano karjeroje buvo ir kitų ryškių bei įdomių projektų.

Žmonių požiūris į pasaulį skirtingas. 99 procentai, susidūrę su gyvenimo sunkumais, pradeda dejuoti, skųstis, ieško, kas juos išklausytų, paguostų. Ir tik vieną procentą sudaro stiprios, ryškios, nestandartinės asmenybės, kurios sudėtingose situacijose klausia ne kodėl, o kaip - ką aš galiu padaryti, kaip pakreipti reikalus į gera. Priešais televizijos kameras visada stengiausi būti ta antrąja. Tai, manau, viena iš misijų, kurias privalai vykdyti atsidėkodamas už tau nusišypsojusią sėkmę dirbti eteryje.

Televizijos erdvėje matomas žmogus formuoja kultūrą, kalbą, bendravimo stilių, auditorijos požiūrį į tai, kas vyksta aplinkui. Tai neišvengiama, net jei jis tiesiogiai nereiškia nuomonės apie įvykius. Man tai didžiulė atsakomybė.

- Įsijungiame lietuviškas ar Vakarų pasaulio televizijas - matome ir girdime viena, oficialiųjų Rusijos kanalų pozicija visai kita, dažnai priešinga. Kiek jūs pati turite laisvės kalbėti taip, kaip jums atrodo?

- Šiuo metu pasaulyje vykstantys procesai labai sudėtingi. Jie neištiko mūsų staiga - formavosi dešimtmečiais, tam tikra prasme ir šimtmečiais. Vertinti juos objektyviai dažnai nėra paprasta.

Vis dėlto esu įsitikinusi, kad televizijos žiūrovas yra protingas, kritiškas, gebantis atskirti pelus nuo grūdų. Šiais laikais į eterio kosmosą išeina tokia galybė televizijos kanalų, kad kiekvienas gali pasirinkti tą, kuris arčiausiai jo vertybių sistemos, požiūrio į pasaulį, galų gale labiausiai atitinka estetinį skonį. Taip, eterio erdvėje netrūksta ir vienokio ar kitokio pobūdžio agresijos, dirbtinių skandalų, nepatikrintais faktais grindžiamos informacijos ir panašiai. Taip yra dėl to, kad dalis televizijos kanalų yra tapę didžiosios politikos įrankiais, per kuriuos tam tikra ideologija skleidžiama milijonams.

Televizijas valdo ne tik politika, bet ir komerciniai santykiai. Dažnai jos tampa reklamos įkaitais. Tas faktas, kad reklamos užsakovas visada teisus, akivaizdus. Jeigu kanalas gauna reklamos, vadinasi, jis žiūrimas, reklamos apimtimi tiesiogiai matuojamas jo populiarumas. Ir vargu ar įmanoma, kad vieno ar kito kanalo vadovas ir darbuotojas nenorės gauti atlyginimo, maitinti savo šeimų ir taip toliau.

- O jums įdomu žiūrėti tėvyninę televiziją?

- Jau užaugo kartos, kurioms, deja, ji neegzistuoja, kurių namuose nėra televizoriaus. Daugybė žmonių tiesiog nutarė patys sau, kad realiame gyvenime kur kas daugiau įvairovės, spalvų, negu tas sugromuluotas, paruoštas vartoti produktas, kurį transliuoja televizijos. Jie renkasi patys čiupinėti, patirti, įvertinti, užuot įsileidę perdirbtą informaciją, kurią teliktų pasidėti ant iš anksto paruoštos lentynėlės.

Tačiau vis dar gerokai gausesnė yra kategorija žiūrovų, televiziją „vartojančių“ kasdien ir be jos neįsivaizduojančių gyvenimo. Televizoriui jie turi ir noro, ir laiko. Rusijoje laikraščiai pakankamai brangūs, ne kiekvienas namuose turi kompiuterį ir interneto ryšį, tad žinių apie pasaulį belieka semtis iš televizijos, iš tų žmonių, kuriuos matai ekrane ir kuriais pasitiki.

Yra toks rusiškas priežodis: nėra giminės be išgamos, na, vienoje kas nors šlubuoja, kitoje mikčioja ar turi kitokių trūkumų. Bet argi mes jų nemylime? Jie juk savi, artimi, to paties kraujo, gailime jų, atleidžiame visus netobulumus. Tas masinis žiūrovas negali nemylėti televizijos, jos atsisakyti, nes ji jam - kaip šeimos narys. Kartais siutinantis, erzinantis, bet vis viena mylimas.

- Objektyviai atspindinti realybę, necenzūruota, išklausanti abi puses, ne vien oficiozinę poziciją, televizija galbūt nebūtų atitolinusi nuo ekranų tos žiūrovų kartos, kurią įvardijate kaip televizijai prarastąją?


- Kas ta realybė? Ji - visokia. Vienas sunkumus, sudėtingas situacijas vertina kaip pozityvų dalyką, skatinantį keistis, tobulėti, ieškoti naujų kelių, kitam tai - pasaulio pabaiga. Deja, verkiančių, dejuojančių žmonių yra gerokai daugiau.

Pasaulio įvairovė nepamatuojama. Neseniai susidūriau su nauja smegenų funkcijas tiriančių mokslininkų teorija, pagal kurią mus supantis pasaulis - tai mūsų galvose gimstančios haliucinacijos. Nėra taip, kad pasaulis savaime arba geras, arba blogas. Kiekvienas susikuriame jį pagal save.

- Kaip jaučiatės dabartinėje televizijoje, kuri turbūt gerokai skiriasi nuo tos, į kurią įžengėte karjeros pradžioje?

- Kai kuriuose kanaluose jaunų veidų kur kas daugiau negu žmonių, jau išėjusių ir televizijos, ir gyvenimo mokyklas. Bet „Pirmajame kanale“ dirbu su daugybe patyrusių kolegų. Nei Vladimiras Pozneris, nei Leonidas Jakubovičius, nei Jelena Malyševa, nei Nikolajus Drozdovas negalėtų pretenduoti į televizijos naujokų statusą. Šalia jų jaučiuosi puikiai.

Renkuosi laidas ir televizijos kanalus, kurie mane praturtina, skatina mąstyti, diskutuoti, pažvelgti į vieną ar kitą sritį, gyvenime man pačiai neprieinamą. Savo dienas leidžiu milžiniškame mieste, todėl man labai patinka laidos apie gamtą, ypač transliuojamos per kanalą „Discovery“. Žaviuosi per BBC rodomais moksliniais filmais, fantastiškomis galimybėmis, kurios leidžia iš arti stebėti, tarkim, vabzdžių gyvenimą.

- Kas laukia televizijos? Kokią jūs pati norėtumėte ją matyti?

- Mane prie ekrano labiausiai traukia protingos, nuoširdžios akys. Kai žmogus neprisidengia sufleriu, nesislepia po tamsiais akiniais, bet žiūri į tave atvirai, nesibaimindamas, kad žiūrovas jo veide perskaitys daugiau, negu jis pats norėtų. Tai aukščiausia pasitikėjimo žurnalistu ar laidos vedėju išraiška.

Pasirodydami eteryje mes dažniausiai net be kvietimo įeiname į daugybės šeimų gyvenimus, peržengiame jų namų slenkstį. Ir nežinia, kuo žmogus tuo metu užsiima, kokios mintys jo galvoje, kaip jis nusiteikęs. Todėl ir žvilgsnis iš ekrano negali būti žeidžiantis, įžūlus, balsas - rėksmingas. Visada siekiu sudaryti tokį įspūdį, tarsi būčiau maloni viešnia, netikėtai užsukusi į namus, bet kartu ir sukurti jaukią, patogią atmosferą. Man tai pati didžiausia meistrystė.

Televizija - ne kinematografija, sukurianti ilgaamžius dalykus. Tai akimirkos emocija, išreiškiama kadre esančio žmogaus žvilgsniu, plastika, gestais, kas ir sudaro jo asmenybę. Žiūrovui ji negali būti atstumianti, nesuprantama, kitaip neužsimegs ryšys, nebus poveikio. Aš kalbėjau įvairiausiomis temomis, išskyrus politiką. Bet, esu įsitikinusi, nesvarbu, apie ką kalbi, svarbu - kaip, kokius komunikacijos būdus pasitelki. Neįžeisti, neįskaudinti, padaryti viską, kad pašnekovas jaustųsi atsipalaidavęs ir ramus, net jei tema - aštri. Rėksmingi, provokuojantys dalykai gali patraukti tik trumpam, nuoširdumas, atsidavimas, noras suprasti ir pačiam būti suprantamam palieka pėdsaką, net jei jis sudėtas vos į trumpą mirksnį televizijos ekrane.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net