respublika.lt

2018 vasario 18, sekmadienis

Ji pranešė apie L.Brežnevo mirtįnuotraukos (8)

2017 vasario mėn. 27 d. 08:14:01
Jūratė KIELĖ, „Respublikos“ žurnalistė

Taip taip, jaunutė Larisa Verbickaja perskaitė pranešimą apie Leonido Brežnevo mirtį. Tai buvo jos karjeros televizijoje pradžia. Šiandien 56-erių maskvietė - televizijos rekordininkė. Rytinę Rusijos „Pirmojo kanalo“ laidą „Labas rytas“ ji vedė 29 metus ir pralenkė net amerikietę pokalbių laidų žvaigždę Oprą Vinfri (Oprah Winfrey). Kaip per tuos metus pasikeitė Rusijos televizija ir televizija apskritai, kokia ji turėtų būti, kad išsilavinę ir savo gerą vardą branginantys žmonės nesididžiuotų neturintys televizoriaus? Apie tai - „Respublikos“ pokalbis su Vilniuje viešėjusia Rusijos televizijos įžymybe.


- Nuo 1983-iųjų vedėte milijonines auditorijas sutraukdavusias laidas - „Novosti“, „Vremia“, „Naujametis žiburėlis“, „Labos nakties, mažyliai“, tris dešimtmečius žadinote šalį savuoju „Labu rytu“. Gal ta ilgametė patirtis padėjo suvokti, kokia vis dėlto yra žurnalisto misija? Kas jums pačiai buvo svarbiausia?

- Turbūt visame pasaulyje nėra kito žmogaus, kuris tiek kartų televizijos žiūrovams būtų ištaręs „labas rytas“. Tačiau, nors daugelis mane pažįsta iš rytinio eterio, mano karjeroje buvo ir kitų ryškių bei įdomių projektų.

Žmonių požiūris į pasaulį skirtingas. 99 procentai, susidūrę su gyvenimo sunkumais, pradeda dejuoti, skųstis, ieško, kas juos išklausytų, paguostų. Ir tik vieną procentą sudaro stiprios, ryškios, nestandartinės asmenybės, kurios sudėtingose situacijose klausia ne kodėl, o kaip - ką aš galiu padaryti, kaip pakreipti reikalus į gera. Priešais televizijos kameras visada stengiausi būti ta antrąja. Tai, manau, viena iš misijų, kurias privalai vykdyti atsidėkodamas už tau nusišypsojusią sėkmę dirbti eteryje.

Televizijos erdvėje matomas žmogus formuoja kultūrą, kalbą, bendravimo stilių, auditorijos požiūrį į tai, kas vyksta aplinkui. Tai neišvengiama, net jei jis tiesiogiai nereiškia nuomonės apie įvykius. Man tai didžiulė atsakomybė.

- Įsijungiame lietuviškas ar Vakarų pasaulio televizijas - matome ir girdime viena, oficialiųjų Rusijos kanalų pozicija visai kita, dažnai priešinga. Kiek jūs pati turite laisvės kalbėti taip, kaip jums atrodo?

- Šiuo metu pasaulyje vykstantys procesai labai sudėtingi. Jie neištiko mūsų staiga - formavosi dešimtmečiais, tam tikra prasme ir šimtmečiais. Vertinti juos objektyviai dažnai nėra paprasta.

Vis dėlto esu įsitikinusi, kad televizijos žiūrovas yra protingas, kritiškas, gebantis atskirti pelus nuo grūdų. Šiais laikais į eterio kosmosą išeina tokia galybė televizijos kanalų, kad kiekvienas gali pasirinkti tą, kuris arčiausiai jo vertybių sistemos, požiūrio į pasaulį, galų gale labiausiai atitinka estetinį skonį. Taip, eterio erdvėje netrūksta ir vienokio ar kitokio pobūdžio agresijos, dirbtinių skandalų, nepatikrintais faktais grindžiamos informacijos ir panašiai. Taip yra dėl to, kad dalis televizijos kanalų yra tapę didžiosios politikos įrankiais, per kuriuos tam tikra ideologija skleidžiama milijonams.

Televizijas valdo ne tik politika, bet ir komerciniai santykiai. Dažnai jos tampa reklamos įkaitais. Tas faktas, kad reklamos užsakovas visada teisus, akivaizdus. Jeigu kanalas gauna reklamos, vadinasi, jis žiūrimas, reklamos apimtimi tiesiogiai matuojamas jo populiarumas. Ir vargu ar įmanoma, kad vieno ar kito kanalo vadovas ir darbuotojas nenorės gauti atlyginimo, maitinti savo šeimų ir taip toliau.

- O jums įdomu žiūrėti tėvyninę televiziją?

- Jau užaugo kartos, kurioms, deja, ji neegzistuoja, kurių namuose nėra televizoriaus. Daugybė žmonių tiesiog nutarė patys sau, kad realiame gyvenime kur kas daugiau įvairovės, spalvų, negu tas sugromuluotas, paruoštas vartoti produktas, kurį transliuoja televizijos. Jie renkasi patys čiupinėti, patirti, įvertinti, užuot įsileidę perdirbtą informaciją, kurią teliktų pasidėti ant iš anksto paruoštos lentynėlės.

Tačiau vis dar gerokai gausesnė yra kategorija žiūrovų, televiziją „vartojančių“ kasdien ir be jos neįsivaizduojančių gyvenimo. Televizoriui jie turi ir noro, ir laiko. Rusijoje laikraščiai pakankamai brangūs, ne kiekvienas namuose turi kompiuterį ir interneto ryšį, tad žinių apie pasaulį belieka semtis iš televizijos, iš tų žmonių, kuriuos matai ekrane ir kuriais pasitiki.

Yra toks rusiškas priežodis: nėra giminės be išgamos, na, vienoje kas nors šlubuoja, kitoje mikčioja ar turi kitokių trūkumų. Bet argi mes jų nemylime? Jie juk savi, artimi, to paties kraujo, gailime jų, atleidžiame visus netobulumus. Tas masinis žiūrovas negali nemylėti televizijos, jos atsisakyti, nes ji jam - kaip šeimos narys. Kartais siutinantis, erzinantis, bet vis viena mylimas.

- Objektyviai atspindinti realybę, necenzūruota, išklausanti abi puses, ne vien oficiozinę poziciją, televizija galbūt nebūtų atitolinusi nuo ekranų tos žiūrovų kartos, kurią įvardijate kaip televizijai prarastąją?


- Kas ta realybė? Ji - visokia. Vienas sunkumus, sudėtingas situacijas vertina kaip pozityvų dalyką, skatinantį keistis, tobulėti, ieškoti naujų kelių, kitam tai - pasaulio pabaiga. Deja, verkiančių, dejuojančių žmonių yra gerokai daugiau.

Pasaulio įvairovė nepamatuojama. Neseniai susidūriau su nauja smegenų funkcijas tiriančių mokslininkų teorija, pagal kurią mus supantis pasaulis - tai mūsų galvose gimstančios haliucinacijos. Nėra taip, kad pasaulis savaime arba geras, arba blogas. Kiekvienas susikuriame jį pagal save.

- Kaip jaučiatės dabartinėje televizijoje, kuri turbūt gerokai skiriasi nuo tos, į kurią įžengėte karjeros pradžioje?

- Kai kuriuose kanaluose jaunų veidų kur kas daugiau negu žmonių, jau išėjusių ir televizijos, ir gyvenimo mokyklas. Bet „Pirmajame kanale“ dirbu su daugybe patyrusių kolegų. Nei Vladimiras Pozneris, nei Leonidas Jakubovičius, nei Jelena Malyševa, nei Nikolajus Drozdovas negalėtų pretenduoti į televizijos naujokų statusą. Šalia jų jaučiuosi puikiai.

Renkuosi laidas ir televizijos kanalus, kurie mane praturtina, skatina mąstyti, diskutuoti, pažvelgti į vieną ar kitą sritį, gyvenime man pačiai neprieinamą. Savo dienas leidžiu milžiniškame mieste, todėl man labai patinka laidos apie gamtą, ypač transliuojamos per kanalą „Discovery“. Žaviuosi per BBC rodomais moksliniais filmais, fantastiškomis galimybėmis, kurios leidžia iš arti stebėti, tarkim, vabzdžių gyvenimą.

- Kas laukia televizijos? Kokią jūs pati norėtumėte ją matyti?

- Mane prie ekrano labiausiai traukia protingos, nuoširdžios akys. Kai žmogus neprisidengia sufleriu, nesislepia po tamsiais akiniais, bet žiūri į tave atvirai, nesibaimindamas, kad žiūrovas jo veide perskaitys daugiau, negu jis pats norėtų. Tai aukščiausia pasitikėjimo žurnalistu ar laidos vedėju išraiška.

Pasirodydami eteryje mes dažniausiai net be kvietimo įeiname į daugybės šeimų gyvenimus, peržengiame jų namų slenkstį. Ir nežinia, kuo žmogus tuo metu užsiima, kokios mintys jo galvoje, kaip jis nusiteikęs. Todėl ir žvilgsnis iš ekrano negali būti žeidžiantis, įžūlus, balsas - rėksmingas. Visada siekiu sudaryti tokį įspūdį, tarsi būčiau maloni viešnia, netikėtai užsukusi į namus, bet kartu ir sukurti jaukią, patogią atmosferą. Man tai pati didžiausia meistrystė.

Televizija - ne kinematografija, sukurianti ilgaamžius dalykus. Tai akimirkos emocija, išreiškiama kadre esančio žmogaus žvilgsniu, plastika, gestais, kas ir sudaro jo asmenybę. Žiūrovui ji negali būti atstumianti, nesuprantama, kitaip neužsimegs ryšys, nebus poveikio. Aš kalbėjau įvairiausiomis temomis, išskyrus politiką. Bet, esu įsitikinusi, nesvarbu, apie ką kalbi, svarbu - kaip, kokius komunikacijos būdus pasitelki. Neįžeisti, neįskaudinti, padaryti viską, kad pašnekovas jaustųsi atsipalaidavęs ir ramus, net jei tema - aštri. Rėksmingi, provokuojantys dalykai gali patraukti tik trumpam, nuoširdumas, atsidavimas, noras suprasti ir pačiam būti suprantamam palieka pėdsaką, net jei jis sudėtas vos į trumpą mirksnį televizijos ekrane.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (8)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SPRĘS: Lenkų tautinės mažumos problemos Lietuvoje bus išspręstos, nes Lietuva laikosi konstruktyvaus požiūrio, sako Lenkijos Prezidentas Andrzejus Duda; anot Lenkijos vadovo, tokį patikinimą jis išgirdo ne tik iš Prezidentės, bet ir iš Premjero.
  • ŽUVO: devyni žmonės žuvo ir vienas sužeistas per gaisrą, kilusį šiukšlių surinkimo ir išvežimo punkte Gvanduno provincijoje, pietinėje Kinijoje, informuoja Kinijos centrinė televizija.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Euras ir toliau plaunamas
2. Prezidentas V.Adamkus: Augau Lietuvos trispalvės šešėlyje
3. Disidentas, buvęs VSD vadovas P.Plumpa: Teisėsauga tarnauja politikams
4. F.Kauzonas: Už Vasario 16-osios šviesą! (beveik tostas, tik ne itin linksmas)
5. Kritikuoti valdžią uždrausta ir provincijoje
6. Akcija „Apšmeižk žinomą asmenybę“. Valomės ar purvinamės?
7. Lemtinga žinomo verslininko Igno Staškevičiaus klaida
8. Prižiūrėtojai su kaliniais jau susikeitė vietomis
9. Skandinavai stumia šnipą į prezidentūrą
10. Slaptas skandinavų planas jau vykdomas
11. Buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadas J.Milius: Išteisinkite arba pasodinkite
12. „Ką jūs padarėte su Lietuvos dvasia“?.. (Dviejų patriarchų performansas)
13. „TELESKYDINĖJE“ - Artūro Račo iškrova
14. Gintautas Kėvišas mokys serbus, kaip tratinti pinigus
15. N.Mačiulis ves laidą „Labanakt, vaikučiai“nuotraukos
16. Briuselis imituoja rūpinimąsi žmonėmis
17. Uostamiestyje įsiplieskė gaisras: žmonės evakuoti iš „Philip Morris Lietuva“ fabriko
18. Paskutiniai 19-mečio širdies dūžiai: netikėtai miręs kovotojas A.Klemas manė turįs visą gyvenimą prieš akis
19. Kariams trūksta sveikatos. Kas gintų Lietuvą?
20. R.Karbauskio karikatūra per M.A.M.A. Laisvas žodis ar didžiulė desperacija?
21. Buvusio Lietuvos prezidento žmona Laima Paksienė: Mes tebeiname minų lauku
22. Kiek dar sproginėsime ant KGB paliktų minų?
23. A.Veryga siekia nemėgstamiausio politiko karūnos
24. Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras V.Žiemelis: Rūpindamiesi smulkmenomis pražiūrime valstybę
25. Varžybos dėl trofėjaus „Lietuvos prezidentas“

Ko palinkėtumėte valdžiai Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga?

balsuoti rezultatai

Ar šalia jūsų gyvena vieniši senukai, kuriais niekas nesirūpina?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -5   -3 C

   -3  -2 C

 

   -4  -2 C

    -2   -1 C

   -1  -0 C

 

   -2  -1 C

    2-4 m/s

    4-5 m/s

 

      3-5 m/s

 

USD - 1.2348 PLN - 4.1719
RUB - 70.8493 CHF - 1.1519
GBP - 0.8904 NOK - 9.7148
reklama
Prenumerat 2018