respublika.lt

2018 birželio 23, šeštadienis

Išbarstytus Sąjūdžio idealus reikia surinktinuotraukos (70)

2017 gegužės mėn. 14 d. 08:07:53
Rolandas Paksas, Europos Parlamento narys, buvęs Lietuvos prezidentas

Toliau tęsiame svarstymus apie mūsų sudėtingą situaciją ir pamirštus Sąjūdžio laikų idealus bei politinius tikslus, kurie taip ir lieka neįgyvendinti.

 

Šalies situacija yra itin komplikuota. Jokiomis nomenklatūrinėmis manipuliacijomis nebeįmanoma paslėpti tikrosios padėties ir netgi, sakyčiau, gresiančios katastrofos nuojautos. Melo tikrovė yra tiesiog užtvindžiusi dabartinę mūsų visuomenę ir jos narių tarpusavio santykius.

Ką daugiau čia galima bepridurti, jeigu net mokyklinio amžiaus vaikai nebesieja savo ateities perspektyvų su Lietuva!

Lietuvių tauta - tarsi suakmenėjusi ir apimta absoliučios rezignacijos. Vilties išsigelbėti beveik nebėra, išskyrus pavienį blaškymąsi ir žmonių norą iš čia ištrūkti.

„Lietuvos valstybę kuria Tauta. Suverenitetas priklauso Tautai“, - sakoma viename iš svarbiausių (ne)veikiančios Lietuvos Konstitucijos straipsnių. Tai - fundamentali formuluotė, kuri mūsų nūdienos tikrovėje tapo gerokai iškreipta ir devalvuota.

Filosofas Vytautas Radžvilas viename iš savo tekstų, dedikuotų Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio dvidešimtpenkmečiui, apeidamas viešajame diskurse vyraujančio politkorektiško žargono pinkles, teigia, kad „tik išsilaisvinimo pasakojimo užhipnotizuotas ir jo uždėtų ideologinių rožinių akinių nenorintis nusiimti stebėtojas drįstų teigti, kad emigracijos iš Lietuvos mastai, daugelį kartų viršijantys vidutinius europinius rodiklius, yra ne tariamai išsilaisvinusios tautos išsivaikščiojimo ir tiesiog fizinio/demografinio nykimo požymis, bet natūralus ir net pozityvus reiškinys. Būtent minėtas ideologinis pasakojimas didžia dalimi lemia, kad šalies gyventojų prarastys, pranokstančios karo ir trėmimų laikotarpiais patirtas žmonių netektis, racionalizuojamos vaizduojant jas kaip neišvengiamą reiškinį, panašų, tarkime, į natūralią metų laikų kaitą, ir net laikomos atgautosios laisvės išraiška, o ne vadinamos tikruoju vardu - neatsakingos ekonominės ir socialinės politikos sukeltu ir tebetrunkančiu tautos su(si)naikinimo procesu.“

Nors visą laiką buvo liečiamos tik ekonominės emigracijos priežastys, akivaizdu, kad tai - tik problemos ledkalnio viršūnė. Tikrųjų priežasčių niekas nė nesiruošia tirti ir atskleisti, nes tai reikštų, kad valstybėje reikalingos revoliucinės permainos, kurioms įsišaknijęs isteblišmentas nėra nusiteikęs. Įdomu būtų suskaičiuoti, kokie finansiniai ir kitokie resursai valdžios yra metami propagandai ir tikrajai padėčiai retušuoti?

Visuomenės solidarumas - apgailėtinas, dominuoja totalinis egoizmas, tarsi niekas aplinkui daugiau neegzistuotų. Kalbėti apie kokius nors ideologinius aspektus būtų bergždžias užsiėmimas, nes tai, kas šiandien vyksta politiniame lauke, labiau panėšėja į grupines grumtynes nei į demokratinės šalies politinį procesą.

Dominuojančio valdančiųjų sluoksnio panieka ir ciniškas požiūris į likusią visuomenės dalį tiesiog yra tapę visuotinai priimtina viešojo gyvenimo norma. Skandalai ir patyčios liejasi laisvai. Internetinė žiniasklaida ir jos „maitinami“ socialiniai tinklai yra tapę puikia tokių „santykių“ terpe. Net nacionalinis transliuotojas savo misiją informuoti visuomenę grindžia virtualių „Facebook“ lyderių naujienomis!

Akivaizdžiai prasta visuomeninių santykių būklė tapo itin gerai matoma pastaruoju metu, kai vadinamieji „valstiečiai“ užsimojo įgyvendinti savo rinkimų pažadus dėl alkoholio vartojimo sumažinimo. Pasirinktos priemonės - policinės. Draudimų paketas - ne kas kita, kaip parodomoji kova su pasekmėmis.

Kas tai - ambicijos, noras primesti visiems kažkokius „įsitikinimus“, absoliuti nekompetencija, visiška panieka daugumai žmonių, dar vienas užmojis „pribaigti“ smulkųjį verslą? Kas slepiasi už to garsiai propaguojamo pseudoblaivybės vajaus?

Baudžiamųjų priemonių visuma, prievarta, valdžios veiksmai ir desperatiški bandymai veikiau panėšėja į represijas. Tai lyg Vyskupo Motiejaus Valančiaus - tikro blaivybės sąjūdžio įkvėpėjo, kuris savo šviečiamąja ir ganytojiška veikla pabudino tautą, ragino žmones atsisakyti ydingų įpročių, - atminimo išniekinimas. Tada tauta atsiliepė: manoma, kad per dvejus metus alkoholio suvartojimas sumažėjo daugiau nei penkis kartus!

Kuo pasibaigs dabar kilęs šurmulys dėl alkoholio - nesunku prognozuoti. Kaip ir skubotas bei itin „neskaidrus“, suglumusiai akademinei bendruomenei primetamas universitetų „optimizavimo“ projektas, vadinamoji miškų reforma, vaistų kainų „reguliavimas“, kuris, tikėtina, dar labiau kirs socialiai jautriausioms visuomenėms grupėms. Gal geriau būtų ta vienintelė Vilniaus mero nupjauta tuja nei minėti grandiozinių užmojų griuvėsiai...

„Sąjūdis kovojo dėl tokio Lietuvos valstybės ir visuomenės santykio, kuris įstatymais garantuoja visų visuomenės narių ir demokratinių organizacijų lygybę nepaisant pasaulėžiūros skirtumų. Sąjūdis yra už įvairių visuomeninių, politinių, taip pat ir jaunimo organizacijų kūrimąsi ir legalią veiklą.

Šiandien sakoma „skaidrumas“, o tikrovėje yra priešingai. Sakoma „reformos“ - o už to slepiasi siauri merkantiliniai tikslai ir interesai. Sakoma „politinė“ programa - o ten tik frazių rinkiniai, kurių realiai niekas nė nebando paisyti.

Ypač mėgstama pabrėžti depolitizaciją ten, kur politiniai sprendimai yra neišvengiamai būtini. Kas tada turi prisiimti atsakomybę dėl naujosios nomenklatūros buveinėse sugeneruotų reformų? Todėl partijų būklė Lietuvoje yra itin sudėtinga, nes jos praktiškai nedalyvauja valstybės politikos formavime.

„Sąjūdis kilo kaip pilietinė iniciatyva, reiškianti visuomenės dorovinį, tautinį, politinį atgimimą“, - teigiama Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio bendrojoje programoje, kuriai buvo pritarta steigiamajame suvažiavime.

Tada visos Lietuvos akys buvo nukreiptos į Sporto rūmus Vilniuje, o tyla ištuštėjusiose miestų ir miestelių gatvėse bylojo, jog artėja kažkas labai svarbaus ir viltingo. Dvi dienas buvę prikaustyti prie televizorių ekranų, išaušus pirmadienio rytui, lietuviai budo ir kėlėsi jau kitokie.

Programinis teiginys, jog „Sąjūdis siekia atgaivinti pilietiškai sąmoningą ir aktyvią visuomenę, žmogų kaip moraliai atsakingą asmenybę, pilietį - savo krašto šeimininką ir patriotą“, - skambėjo kaip varpas ir visos Tautos troškimas.

Gindamas visų Respublikoje gyvenančių tautų lygiateisiškumą, Sąjūdis siekė užtikrinti lietuvių tautai išlikimo ir suverenaus valstybingumo sąlygas. Tam buvo būtina atkurti ir išplėtoti „politines, teisines, ekonomines bei kultūrines gyvenimo formas Respublikos suvereniteto pagrindu.“

Tačiau šių Sąjūdžio tikslų laukė didžiuliai iššūkiai. Kas įvyko?

Kaip teigia Vytautas Radžvilas, „entuziastingas ir urminis Sąjūdžio veržimasis į valdžią ir toks pat nenoras likti vienintele tą valdžią kontroliuoti gebančia jėga reiškė tai, kad buvo išsižadėta svarbiausio judėjimo tikslo - sukurti demokratišką ir modernią Lietuvos valstybę. Šio tikslo įgyvendinimas buvo atidėtas neapibrėžtam laikui, o iš tikrųjų buvo tyliai numarinta pati tokios valstybės vizija. Šis apsisprendimas buvo lemtingas ne tik būsimajai valstybei, kuriai taip ir nebuvo lemta gimti, bet ir pačiam Sąjūdžiui. Absoliučiai daugumai jo dalyvių net nesusivokus, kas vyksta, Sąjūdis faktiškai dar iki Nepriklausomybės paskelbimo liovėsi egzistavęs kaip būsimosios valstybės karkasą turėjusios sudaryti politinės visuomenės branduolys. (...) Lygiagrečiai vykęs Sąjūdžio ir LKP gretų valymas neabejotinai yra vienas dramatiškiausių ir kartu lemtingiausių Lietuvos „dainuojančios revoliucijos“ epizodų.“

Šiandien Lietuvos valstybingumo raidos praradimo problema tebėra esminis klausimas, į kurį neatsakę prarasime bet kokias galimybes sugrįžti prie tikros valstybės, kurios taip ir nesukūrė Tauta, išduota naujosios (senosios) nomenklatūros ir įvairiausių jos šiuolaikinių atmainų.

Esu įsitikinęs, jog bet kokia kaina anksčiau ar vėliau turėsime sugrįžti prie tikros savo valstybės kūrimo darbų. Kaip yra sakęs Sąjūdis, „Tautos atgimimo laikais mums kaip niekad svarbus sveikas, blaivus protas. Blaivus protas - tai drąsus protas. Drąsus protas - tai laisvas žmogus.“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (70)

 • 2017 gegužės mėn. 22 d. 12:59:23

  Jeigu Lietuvoje yra dauguma tokių, kaip čia prirašiusių
  komentarų,aiškėja, kodėl siekta NEPRIKLAUSOMYBĖ tapo SKURDYSTE. Gaila
  Lietuvėlės...

 • Bleka 2017 gegužės mėn. 20 d. 20:16:21

  zydelis valde TSRS ,zydelis isarde ...,o lietuviu tautai spyga...dabar
  nekelkim bangu,nebereik tremimu...musu lietuviai zuvo pokariu,del
  nezinojimo,jie gi nezinojo kad TSRS zydas,JAV zydas,Anglija zydas,Vokietija
  zydas...=valde,o karas!Kam ir kodel?

 • NE ŽODŽIAIS, 2017 gegužės mėn. 15 d. 17:52:17

  o darbais Tėvynę mylim Mes...

 • shitstone kopeikinio-otkatoliubovas 2017 gegužės mėn. 15 d. 14:11:59

  Plokstele pasikeis arba isvis dings, tik tada kai durnam čekistui daeis
  siunčiamos žinutes.

 • Viešpatie, 2017 gegužės mėn. 15 d. 13:33:47

  Kiek daug psichiškai nestabilių personų šiame portale, todėl turi
  būti nongrata. Jūs tarsi sugedusios plokštelės taip užsiciklinot, jog
  kitaip mąstyti jau nebegalite. Keiskite savuosius gromofonus, nes
  galutinai stogai pavažiuos...

 • shitstone kopeikinio-otkatoliubovas > 2017 gegužės mėn. 15 d. 12:15:26

  O ka as tureciau toleruot? kad čekistai lenda i mano asmenini gyvenima? ar
  tai kad čekistinis režimas tai yra vagiu ir žmogžudžiu režimas?
  ------------------------------
  Tu esi raudonu pelesiu čekistine išpera! Ar tiesiog kvaila klumpe is
  kolukieciu kaimo.

 • Vytautas 2017 gegužės mėn. 15 d. 12:14:30

  Rolai, nebejuokink žmonių...Negi tau dar mažai "įdealų? O kur dėsi
  senus "įdealus",-tualetinį popierių, piramides,Lolišvili,

 • shitstone kopeikinio-otkatoliubovas 2017 gegužės mėn. 15 d. 09:26:04

  Mano komentarai buvo adresuoti ne Paksui.

 • >Jonai, 2017 gegužės mėn. 15 d. 08:06:57

  jei esi lietuvis, turėtum žinotum, jog dainos niekada nesensta ir jos yra
  dainuojamos nuolatos, tai tarsi daugybos lentelės kartojimas ar
  kalbėjimas apie tiesą ir melą. Nebent daina neverta dėmesio, todėl
  nemanau, jog Sąjūdis prarado vertę. Jis bus gyvas tol, kol gyva senoji
  karta. O gal esi antrasis kapeikinis, t.y. jo klounas.

 • Pritariu, 2017 gegužės mėn. 15 d. 07:57:06

  kad kapeikinį reikia šalinti iš "Respublikos", nes tai akivaizdus
  ne tolerancijos virusas. Tokios personos neturėtų teršti šio portalo.
  Taip pat dėkoju už supratimą.

 • Pritariu, 2017 gegužės mėn. 15 d. 07:56:16

  kad kapeikinį reikia šalinti iš "Respublikos", nes tai akivaizdus
  ne tolerancijos virusas. Tokios personos neturėtų teršti šio portalo.
  Taip pat dėkoju už supratimą.

 • Raitelis be galvos 2017 gegužės mėn. 15 d. 07:54:12

  Sąjūdžio idėjose stojimo į ES, NATO bei svetimos kariuomenės bazių
  nebuvo.

 • "Respublikai" 2017 gegužės mėn. 15 d. 05:06:15

  Salinti kopeikni is komentatoriu gretu.Uz izeidinejimus.Aciu.

 • !!! 2017 gegužės mėn. 15 d. 04:57:59

  Kopeikini brude,varai i delfi.Tokiems"patriotams" cia ne vieta.

 • Jonas 2017 gegužės mėn. 15 d. 01:21:16

  Paksui: "daina seniai sudainuota"

 • oo 2017 gegužės mėn. 14 d. 23:44:17

  sako reikia revoliucijos?kad ji ivyktu amerikieciai turi paremti pinigais
  ir zurnaliugom...tada taip bus

 • Plungiškė 2017 gegužės mėn. 14 d. 14:27:45

  Gerb.nuo tavo komentarų darosi bloga.Ką tu davei Tėvynei?Gėda.Gėda,kad
  esi žemaitis.

 • shitstone kopeikinio-otkatoliubovas 2017 gegužės mėn. 14 d. 13:42:48

  Juokingiausia kai tas raudonas padaras pradeda moralizuoti apie seima ir
  pinigus.
  -------------------
  Isauklejo sunus ligiai tokius pat dvasinius ir moralinius ubagus, juos
  ikiso i visus auksciausios valdzios postus, kurie tesia seneliu ir tevu
  pradeta valstybes degradacijos ir griovimo darba.
  Dar isauklejo savo dukras-protitutes, kurios pasiruosusios atsigulti po bet
  kuom i ka nurodis tevas.
  ---------------------
  Jeigu čekistas uzsiime valstybes nakinimu ne del pinigu, tada del ko?
  Nejaugi jisai naikina valstybe is malonumo ar is meiles?
  I tai sunku patiket! bet jus esat dar didesni urodai negu galvojau
  anksciau.
  ----------------------
  Šitam kontekste čekistui vertetu pasinaudot geru ir nemokamu patarimu,
  uždarit snuki ir sedet tyliai. O bet taciau kadangi raudonas pelesinis
  čekistas ir bukas avinas, jisai toliau tes savo "pseudo-moralus"

 • shitstone kopeikinio-otkatoliubovas 2017 gegužės mėn. 14 d. 12:16:44

  Gerbiamasis raudon-pelesis čekistas, kremlius tai yra tavo brolis dvynis.
  Jus abu labai megstat stukacinti, meluoti ir vogti bapkes.
  Nors ne visai, su kremlium dar galima susitarti ir jisai nežudo nekaltus
  žmones, skirtingai nei lietuvos čekistai.
  ---------------------------
  Dar kremlius nesiruosia gyvent Rusijoje, del to vogia ir bega is valstybes.
  O musu čekistai yra patriotai, vogia ir griauna valstybe tokiu budu
  parodidami meile tevynei.
  Jus ne indenai, jus esat popuasai.

 • valdas 2017 gegužės mėn. 14 d. 10:17:05

  gerb.Prezidente,paziurekim kaip atejai i politika,kiek salia buvo puikiu
  asmenybiu,vos ne visa Lietuva ir kaip vis toliau smigai su kokiais
  degradais.Cia ne geda,o apmaudu tikram lietuviui.Niekas auksciau ir
  didesniu vertintoju nebus kaip zmogus,tauta.Ir siekis tik zmogui,tik
  seimai,o ne su bet kuom ir bet kam ,kad tik pinigas...

 • >shitstone 2017 gegužės mėn. 14 d. 10:14:20

  Parodei savo tikrąją prigimti, jog esi rusiškas besmegenis indėnas,
  kurį manipuliuoja iš kremliaus...

 • shitstone kopeikinio-otkatoliubovas 2017 gegužės mėn. 13 d. 21:48:54

  indenai nelabai sugeba vykdit nurodimus. Serifas pasake sedeti snukius
  uzdare, bet as ziuriu indienai vis gi niekaip negali uzdarit savo snukius.
  -----------------------------
  Reikia patobulint patarle, "Чекиста сгубила его
  безмозглая башка"

 • Tiesiai 2017 gegužės mėn. 13 d. 21:40:25

  Kada Lietuva "atgavo" nepriklausomybe.Buvo puiku. Taciau Lietuvos tauta
  greitai pamirso kas DOVANOJO nepriklausomybe.Ir pagalvojo kad jinai pati
  issikovojo.Kai taip pradejo manyti suklupo,kaip tai matome siandien.Yra
  kuris valdo tautas Jo vardas AUKSCIAUSIASIS mes Ji vadiname (Teve musu
  kuris esi danguje)ir mumyse randamos neteisybes kuriu mes neprisipazystame
  ir darome naujas neteisybes.Jeigu valdzioje esntys girdo kitaip smukdo
  tauta meluoja troksta sau sloves neatskiria kaires nuo desines,nes patys
  tapo dievais bet jie nera dievai otiktai zmones.Taip pat tauta ne meldziasi
  o keikia juos.Ar gi is to kas iseis gero? Prisipazystu kad pats irgi
  nesimeldziu uz juos arba labai retai,tai yra blogai.Tad melskimes JAM.

 • Che che 2017 gegužės mėn. 13 d. 21:02:07

  Nustokite tauzyti apie tą nepriklausomybę.Esame nepriklausomi,kadangi nuo
  mūsų niekas nepriklauso?Gal ir ne taip tragiškai,bet faktiškai Lietuva
  yra sraigtelis geopolitiniame mechanizme ir yra jo dalis.Tad,niekas
  neleis,kad dėl sraigtelio buksuotų visas mechanizmas.Tokiais atvejais
  viskas priklauso nuo elito ir kokiu mastu šis parsidavęs išoriniams
  kuratoriams.Tos valstybės,kurios daugiau mažiau išlaiko savo
  suverenumą,turi savarankiškus neparsiduodančius elitus.Mums toje vietoje
  liūdniau.Nors,kad juos paspausti bent nevogti,tai galima ir be
  sąjūdžių:kiekvienu atveju,šerifo nedomina vietinių indėnų
  "razborkės".Šerifą domina,kaip vykdomi jo nurodymai.O vietinės
  problemos,jeigu nesikerta su direktyvomis,tai pačių indėnų nuožiūra.

 • shitstone kopeikinio-otkatoliubovas > 2017 gegužės mėn. 13 d. 20:34:40

  "Ar tiesiog kažkam reikia susirinkti balų kokiuose būsimuose rinkimuose
  kaip dideliam Lyderiui? " Kremlius veikia pries nepriklausomybe.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • GORILA KOKO: Kalifornijoje ketvirtadienį nugaišo ženklų kalbą mokėjusi ir milijonų žmonių širdis pavergusi gorila Koko; 1973 metais San Francisko zoologijos sode gimusi Koko tapo vienu žymiausių tyrimų subjektų apie tai, kaip beždžionės vartoja kalbą; Koko nugaišo sulaukusi 46 metų.
 • TERORAS: Turkijos institucijos penktadienį sostinėje Ankaroje sulaikė 14 įtariamų „Islamo valstybės“ grupuotės narių, kaltinamų planavus surengti išpuolius prieš šį sekmadienį vyksiančius šalies prezidento ir parlamento rinkimus.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar švenčiate Jonines?

balsuoti rezultatai

Ar kada buvote apgauti, kai nuomojotės būstą?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11   +13 C

   +9  +10 C

 

   +10  +12 C

  +15   +23 C

   +18  +20 C

 

   +16   +17 C

    8-13 m/s

   1-2 m/s

 

    1-3 m/s

 

reklama
Sveikata Grožis