respublika.lt

2018 gegužės 22, antradienis

Įmanoma tarnauti dviem šeimininkams?

2013 lapkričio mėn. 20 d. 11:08:09
Danas NAGELĖ, „Respublikos“ žurnalistas
Julius Sabatauskas. Sauliaus Venckaus nuotr.

Seime šiuo metu vyksta diskusijos, ar reikia kartu su artėjančiais prezidento rinkimais surengti referendumą dėl dvigubos pilietybės įteisinimo. Pagrindiniu komitetu paskirtas Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Jo pirmininkas Julius Sabatauskas „Respublikai“ sakė, kad referendumas yra būtinas, nes tik tautos valia gali būti keičiama Konstitucijos nuostata dėl pilietybės.

- Seime prasidėjus diskusijoms dėl dvigubos pilietybės įteisinimo vis prisimenama, kad dviguba pilietybė ir taip gali būti suteikiama, pavyzdžiui, už nuopelnus Lietuvai. Vis dar svarstoma, ar gerai, kad pilietybė nebuvo suteikta amerikietei dailiojo čiuožimo atstovei Isabelei Tobias (Isabella Tobias). Ar pilietybę reikia suteikti lietuviško kraujo neturintiems sportininkams už dar tik būsimus nuopelnus, kurių gal ir nebus?

- Nemanau, kad reikėtų keisti įstatymą dėl išimties tvarkos. Reikia palikti taip, kaip yra, tik gerai išdiskutuoti, kas yra tie nuopelnai. Mat šiandien sakoma, kad pilietybė išimties tvarka gali būti suteikta asmenims, kurie nusipelnė Lietuvos valstybei, kurie yra integravęsi į Lietuvos visuomenę. Dėl integravimosi - tai I.Tobias lietuvių kalbą išmoko. O dėl nuopelnų - taip ir neaišku, ką jais reikia laikyti ir ko ne. Ar būtina iškovoti medalius, ar pakanka tik patekti į olimpiadą, ar kaip kitaip nusipelnyti. Kiekvienas atvejis turi būti vertinamas individualiai.

- Seime diskutuojama, ar dėl dvigubos pilietybės įteisinimo nereikėtų surengti referendumo. Pritariate tokiai idėjai?

- Konstitucijos 12 straipsnyje yra gana aiškus draudimas, kad niekas negali būti kartu ir Lietuvos, ir kitos valstybės pilietis, išskyrus atskirus įstatyme numatytus atvejus. Konstitucijoje aiškiai parašyta, kad šitą Konstitucijos straipsnį galima pakeisti tik referendumo būdu.

- Kaip balsuotumėte referendume?

- Viskas priklausytų nuo referendumo klausimo formuluotės. Šiandien įstatymas nustato vienetines išimtis. Yra numatyti 9 atvejai, kai Lietuvos piliečiai kartu galėtų būti ir kitos valstybės piliečiai. Kalbant apie Europos teisinį reguliavimą dvigubos pilietybės atžvilgiu, tai tik tose valstybėse, kurios anksčiau turėjo daug kolonijų, yra beveik neribojama galimybė turėti daugiau nei vieną pilietybę. Kitose valstybėse yra po vieną dvi išimtis. O tai reiškia, kad šiuo klausimu Lietuva yra ir taip viena liberaliausių.

- Argi įmanoma būti ištikimam iš karto kelioms valstybėms?

- Kai žmogus yra ir kitos valstybės pilietis, tai iš tikrųjų kyla daug dilemų. Mes dvigubos pilietybės klausimus svarstėme įvairiais aspektais. Pavyzdžiui, teisės ir pareigos ginti savo valstybę aspektu, kaip atlikti karinę prievolę, atlikti kitas prievoles, mokėti mokesčius. Šiandien gyvenantys kitoje valstybėje mokesčius moka kitai valstybei, tačiau susidaro galimybė gauti viešas paslaugas, apmokamas mūsų mokesčių mokėtojų, ir Lietuvoje. Čia yra dilema ir, sakyčiau, ne tik moralinė. Juk pilietybė yra ryšys su valstybe. O ryšys nustato ne tik teises, bet ir pareigas valstybei.

Kartais gali kilti problemiškų dalykų (net nekalbu apie karinį konfliktą, kai dvi pilietybes turinčiam žmogui reikėtų pasirinkti, kurią valstybę ginti), kaip, pavyzdžiui, skirtingi Lietuvos ir kitos valstybės ekonominiai interesai. O kurią tada valstybę žmogus palaikys, jei turi abiejų pilietybes? Arba, pavyzdžiui, pilietis turi pareigą atlikti karinę tarnybą. Jei jis turi kelias pilietybes, tai kiekvienoje valstybėje įgyja tokią pareigą.

- Kodėl emigrantai, priėmę užsienio valstybės pilietybę, taip nori išsaugoti ir Lietuvos pilietybę?

- Tai yra didelė mįslė, nes net ir užsienio lietuviai nesugeba to logiškai paaiškinti. Juk iš esmės, jei jie užsienyje dirba legaliai, moka visus mokesčius, tai turi ir visas socialines garantijas.

Kalbama, kad leidimas turėti dvi pilietybes sudarytų galimybę emigrantams grįžti į Lietuvą. Tačiau jei žmogus išvyksta į užsienį ne laikinai dirbti, o gyventi, tai aišku, kad jam Lietuvos pilietybė reikalinga tik pase. Tai reiškia, kad jis galės pasinaudoti Lietuvos pasu tada, kai jam bus naudinga, kai galės pasinaudoti Lietuvos mokesčių mokėtojų pinigais finansuojamomis viešosiomis paslaugomis.

- Ar teisinga, kad užsienyje gyvenantys lietuviai už mus mums renka valdžią? O jei bus įteisinta dviguba pilietybė, tai jų balsas bus dar svaresnis.

- Jie tokia teise beveik nesinaudoja. Užsienio piliečių balsai, jei jie balsuoja užsienyje, suplaukia į Naujamiesčio rinkimų apygardą. Per paskutinius Seimo rinkimus paštu šitoje apygardoje balsavo tik kiek daugiau nei 10 tūkst. piliečių. Jie nesinaudoja tokia teise. O ar ta suteikta teisė yra logiška? Balsuojant Seimo ar prezidento rinkimuose - logiška, nes pagal įstatymus visi piliečiai yra lygūs. Tačiau būtų neteisinga, jei jie balsuotų savivaldos rinkimuose, mat įstatymuose numatyta, kad savivaldos rinkimuose gali balsuoti tik nuolatiniai tos vietovės gyventojai. Taip yra visoje Europoje.

Faktai

•    Seime yra pateiktos trys referendumo klausimo formuluotės.

•    Pirma formuluotė yra itin plati, nes teigia, kad Lietuvos pilietis gali būti ir kitos valstybės pilietis.

•    Antroji formuluotė numato, kad niekas negali būti kartu Lietuvos ir kitos valstybės pilietis, išskyrus Lietuvos pilietį nuo gimimo, emigravusį į ES ar NATO valstybę narę bei įgijusį jos pilietybę.

•    Trečioje formuluotėje sakoma, kad Lietuvos pilietybė turėtų būti išsaugoma įgijus kitos šalies pilietybę asmenims (taip pat jų palikuonims - vaikams, vaikaičiams ir provaikaičiams), kurių tėvai, seneliai ar jie patys buvo Lietuvos piliečiai iki TSRS okupacijos pradžios 1940 m. birželio 15 d.

Parengta pagal dienraštį „Respublika“


Pasidalink: Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
 

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NUTEISTI: 104 spėjami pučistai Turkijoje nuteisti kalėti iki gyvos galvos dėl dalyvavimo žlugusiame puče prieš 2 metus; visi kaltinamieji yra buvę kariškiai, tarp jų - keli generolai ir kiti aukšti karininkai.
  • PARODA: šiemet prof. L.Lagauskui būtų sukakę 90 m.; ta proga dailininkai, buvę profesoriaus mokiniai, pagerbdami jo kūrybą ir pedagoginį darbą, surengė parodą „Kartų ryšys. Profesorius Leonas Lagauskas ir jo mokiniai“ „Arkos“ galerijoje.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
Malta 2 proc

Kas, jūsų manymu, užtikrina saugumą keliuose?

balsuoti rezultatai

Kur šiais metais atostogausite?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +7 C

   +10  +12 C

 

   +9  +10 C

  +20   +23 C

   +17  +20 C

 

   +23   +24 C

     6-9 m/s

    7-10 m/s

 

     4-9 m/s

 

reklama
Prenumerat 2018