respublika.lt

2018 liepos 22, sekmadienis

Idėja Lietuvainuotraukos (20)

2017 rugsėjo mėn. 24 d. 08:01:14
Dr. Gediminas Navaitis, Mykolo Romerio universiteto profesorius

Plečiasi nacionalinė iniciatyva „Idėja Lietuvai“. Jos tikslas - pakviesti žmones siūlyti idėjas naujo šimtmečio Lietuvai. Jau pasiūlyta keisti kompensuojamųjų vaistų apmokėjimą, skatinti žmonių fizinį aktyvumą, skirti lengvatines paskolas jaunimui, įkurti pozityvių žinių laidą bei kiti įdomūs dalykai. Kol kas nepasiūlyta stiprinti valstybę ir pertvarkyti ekonomiką.

 

Veikiausiai, norint pasiūlyti esminį pokytį, tektų pasvarstyti, kuria linkme einama ir kur norima nueiti. Vienijančiu tikslu galėtų tapti laimės ekonomikos idėja.

Ši idėja vis populiaresnė, nes nuo praėjusio amžiaus pradžios moderniose šalyse turto pagausėjo dvigubai - trigubai. Laimingų žmonių - tik keliais procentais. Tai paskatino naujai pažvelgti į visuomenės tikslus, ieškoti laimingesnės visuomenės kūrimo kelių. Taip atsirado laimės ekonomikos, felicitarinės (lot. „felicitas“ - laimė) idėjos, naujas požiūris supratusių, kad politinėje sferoje būtina rasti naujus sprendimus, nubrėžti naują judėjimo link aukštesnio visuomenės laimės lygio kryptį.

Tradicinė ekonomika siekia maksimalaus pelno, kurį matuoja BVP (bendru vidaus produktu). Laimės ekonomika siekia didesnio socialinio teisingumo ir aukštesnio visuomenės laimės lygio, kurį matuoja BNL (bendros nacionalinės laimės) indeksu. Laimės ekonomikos šalininkai įsitikinę, kad nauja politika, nauja ekonomika - tai ir yra kelias link turtingesnės visuomenės, nes veiksmai, didinantys visuomenės laimę, didina ir jos turtingumą, nes laimingas žmogus sugeba daugiau sukurti. Todėl laimingų žmonių visuomenė ekonomiškai sėkmingesnė.

Tradicinės ekonomikos šalininkams nereikia stiprios valstybės, nes jos vaidmenį jie bando supaprastinti iki nuosavybės apsaugos. Laimės ekonomikos šalininkai mano, kad naują, teisingesnę ir sėkmingesnę visuomenę pajėgi sukurti tik stipri valstybė.

Laimės ekonomikos įgyvendinimas nėra vienas veiksmas, bet apima pokyčius daugelyje sričių. Iki šios dienos jau sukaupta daug idėjų ir praktinės patirties, leidžiančios didinti BNL, todėl žinotume nuo ko pradėti ir kur eiti.

Ką visų pirma reikėtų padaryti siekiant laimės ekonomikos Lietuvoje?

Reikėtų tiksliai žinoti, kur plaukia Lietuvos „laivas“, ir todėl pradėti matuoti tai, kas svarbu. Įvertinti visuomenės laimės pokyčius, įtraukti BNL indeksą į valstybinės statistikos rodiklius. Žinoti, kas laimingesnis - jauni ar vyresni, vyrai ar moterys, gyvenantys kaime ar mieste. Ar nekeista, kad Lietuvos biudžetas yra kone vienuolika milijardų, o negali rasti 10-20 tūkstančių eurų skirtingų gyventojų grupių laimingumui pamatuoti? Toks „trūkumas“ skatina paklausti: „Gal valdžia nenori žinoti, kas ir kodėl, nesijaučia gerai, nes žinant tektų ką nors daryti, kadangi žmonės aiškiau supratų - ne vien BVP augimas lemia jų gerovę?“

Visuomenės laimė neatsiejama nuo socialinio teisingumo. Todėl turto gausėjimas turi būti naudingas visiems. Juolab kad didelis turtas - tai valdžia, o demokratinėje visuomenėje valdžia priklauso piliečiams. Tad laimės ekonomikos šalininkai siūlo progresiškai apmokestinti itin didelį turtą. Ne butą ar mašiną, ką nuolat kėsinasi padaryti Lietuvos valdžia, o turtą, kuris neskirtas vartojimui. Ekonomistas Tomas Piketi (Thomas Piketty) pateikia įtikinamus paskaičiavimus, kad pakaktų padidinti didelio turto apmokestinimą, ir atsirastų galimybės bent 50 proc. padidinti atlyginimus bei pensijas, išspręsti daugelį kitų socialinių problemų. Tam reikia dar 1 proc. papildomai apmokestinti didesnį nei 1 milijono eurų turtą, o didesnį nei 1 milijardas eurų turtą dar 10 proc.

Šiuo metu viena tūkstantoji Žemės gyventojų dalis valdo 20 proc. globalaus turto. Jeigu tokia tendencija išliks, tai po 30 metų ji valdys 60 proc. globalaus turto. Toks turto paskirstymas yra neperspektyvus. Esminė laimės ekonomikos nuostata - modernių šalių visuomenėse skurdas auga ne dėl turto stokos, o dėl neveiksmingų jo perskirstymo sistemų.

Kitas laimės ekonomikos sprendimas - trumpinti darbo laiką (suprantama, nekeičiant atlyginimų dydžio). Vergai dirbo visą parą, išskyrus pertraukas pavalgyti ir miegoti. Viduramžiais valstiečiai dirbo nuo aušros iki saulės laidos - vasarą apie 16-18 valandų. Panaši darbo trukmė buvo ir pirmuose fabrikuose. Prie penkių dienų darbo savaitės pereita tik 7-ajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Dabartinis darbo laiko standartas yra rinkos ekonomikos, pramoninio kapitalizmo palikimas, nebeatitinkantis visuomenės poreikių ir naujų galimybių, kurias suteikė modernios informacinės technologijos. Abejojantiems, ar galime sau tai leisti, tiktų priminti, kad Lietuvoje vis dar yra bedarbių, todėl darbo laiką sutrumpinus dešimtadaliu, atsirastų kas darbą nudirbtų. O abejojantiems, ar nepradėsim blogiau gyventi, galima priminti, kad Lietuvos statistikos departamentas skelbia - vienas gyventojas Lietuvoje per metus sukuria turto už 19 100 eurų, Estijoje - 18 600 eurų, Lenkijoje - 17 500 eurų, bet vidutinis darbuotojas už vidutinę darbo valandą Lietuvoje gauna - 6,2 euro, Estijoje - 9 eurus, Lenkijoje - 7,6 euro. Rimčiausias argumentas už trumpesnę darbo savaitę yra finansinis - jau dabar dirbantys ne visą darbo dieną, dirbantys namuose, savo pajamomis lenkia dirbančius tradicinėse darbo vietose, nes toks darbas labiau atitinka perspektyviausias žinių ekonomikos kryptis ir sukuria vertingiausią produktą.

Mokyklos tikslu turėtų tapti laimingo žmogaus savybių ugdymas. Psichologija jas gerai ištyrė. Dalis tų savybių yra įgimtos, o kitos - išugdomos, tačiau Lietuvos mokyklos vis dar ugdo rinkos ekonomikos dalyvius. Jos gali geriau ar blogiau atlikti savo užduotį, tačiau jų tikslas parengti asmenį, sugebantį konkuruoti ne kokybe, o kiekybe, nesikeičia. Ne mažiau svarbu, kad universitetai nebūtų laikomi aukštesnio lygio profesinėmis mokyklomis. Išsilavinimas yra gėris savaime, nes daugelyje šalių atlikti tyrimai patvirtino - aukštesnio išsilavinimo žmonės - laimingesni. Todėl reikia, kad nuolat didėtų turinčių aukštąjį išsilavinimą skaičius ir būtų skatinamas mokymas ir mokymasis visą gyvenimą.

Laimingas gyvenimas ir klestėjimas yra įmanomas, kai žmogus žino, kad yra atsakingas už save, kad jo sprendimai svarbūs. Viltis, kad žmonėmis pasirūpins valdovas ar išmintingasis elitas, niekur ir niekada nepasitvirtino. Stipri valstybė - tai piliečių valią išreiškianti valstybė. Todėl laimės ekonomikos prielaida yra tiesioginis piliečių dalyvavimas valdyme. Tad tektų keisti referendumo, kurio taip bijo Lietuvos politikai, įstatymą. Ne mažiau svarbu atkurti tikėjimą teisingumu, kuris irgi yra svarbi visuomenės laimės prielaida. Todėl būtinas visuomenės atstovų dalyvavimas teismų darbe.

Paminėti veiksmai įgyvendinant laimės ekonomiką yra svarbiausi. Šiandieną sukaupta daug idėjų ir praktinės patirties, leidžiančios didinti visuomenės laimės lygį, pasiekti, kad augtų net tik BVP, bet ir BNL. O jam augant, išspręstume daugelį šiuolaikinės Lietuvos problemų - mažėtų emigracija, nes nesinorėtų laimės ieškoti svetur, mažėtų savižudybių, nes laimingi žmonės nesižudo.

Post scriptum. Neretai įdomiausia straipsnio dalis būna jo pabaiga. Manau, kad ir dabar taip bus. Šiuo metu daugelyje šalių diskutuojama apie laimingesnės visuomenės kūrimo prielaidas. Projektas „Idėja Lietuvai“ gali tapti tokios diskusijos postūmiu mūsų krašte. Jo organizatoriams nusiųsti siūlymai pradėti kurti laimingesnę Lietuvą. „Respublikos“ skaitytojui pakanka skirti pusę minutės ir paspaudus
https://www.idejalietuvai.lt/idejos pritarti siūlymui, galinčiam pakeisti visų mūsų gyvenimą.


Pasidalink: Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (20)

 • Svajone 2017 rugsėjo mėn. 27 d. 21:32:03

  Ačiu Profesoriui už LABAI teisingus pastebejimus !
  Graudu skaityti,kad Lietuvoje per metus turto sukuriama
  daugiau negu Estijoje,Latvijoje,Lenkijoje,o atlyginimai ,pensijos,pašalpos
  mažiausi ! Išvada: musu sukurto turto BVP didžiaja dali pasisavina
  "GOBŠUOLIAI" verslinyyykai !
  O kas juos pažabos ? Juk ir Eurostate skelbe,kad PC prekems turi taikyti
  antkaini 10 - 15 % ,o Lietuvoje antkainis 50 - 100 %

 • taip pat atsakymas G ir 2017 rugsėjo mėn. 27 d. 09:59:12

  visiems kitiems: Lietuva minimum jau 10 metų būtų tokia kaip Danija ar
  Suomija,Belgija ar Švedija jei ji naujųjų Vakarų okupantų ir jų
  vietinės padlaižių klikos nebūtų ekonomiškai sunaikinta.Turtinga
  Lietuva šalia Rusijos?Patenkinti,laimingi piliečiai Lietuvoje?
  Gerbiamieji,o kas dirbs juodus darbus senojoje Europoje? Kas kariaus su
  rusais,kai jankiai išprovokuos konfliktą?Galų gale ar leistų laimingi
  piliečiai savo šalyje pjauti miškų masyvus ir rengti karines NATO
  bazes?! Štai jums atsakymas: po dešimties metų Lietuvos ir vardas gali
  būti pamirštas.

 • valdas 2017 rugsėjo mėn. 27 d. 08:40:11

  Be melo,su morale !!!
  Ar tai imanoma Lietuvoje ???
  Nei politikoje,nei versle - neimanoma !!!
  Made in ...huania,-ozynas,musmirynas, to reikalauja konstitucines
  dvasios...

 • šiaip tai 2017 rugsėjo mėn. 26 d. 23:43:34

  Jie visas dominančias idėjas pergamina savo reikmėms. Galima netgi ant
  visiškai priešingos, siūlomai, minties juos užvesti. Čia iš
  patirties.

 • SAULIUS 2017 rugsėjo mėn. 25 d. 15:12:07

  Susiraskite ir pažiūrėkite youtube filmą apie kolaborantę Dalią
  Grybauskaitę – “Хозяйка Литвы”.

 • Ne į temą 2017 rugsėjo mėn. 25 d. 13:40:31

  Čia šiaip, ne į temą, bet gal kas žinote ir galite pasakyti, kas toks
  buvo KGB agentas “Magnolija”, “Lisica” (lapė) arba “Beločka”
  (voveraitė)? Girdėjau kalbant, kad čia vienas ir tas pats asmuo?..

 • atsakymas G. ir visiems 2017 rugsėjo mėn. 25 d. 10:14:08

  Pradėkime, jei virkausime, lauksime ir darysim tą patį ten pat ir
  būsime.

 • G 2017 rugsėjo mėn. 25 d. 08:18:09

  Straipsnis geras, tačiau man rūpi per kiek laiko Lietuva taptų tokia pat
  laiminga, kaip, tarkime Danija, jei viską darytų taip, kaip parašyta.

 • Gera idėja 2017 rugsėjo mėn. 24 d. 21:18:49

  Puiki idėja. Anūkė pasakoja, kad grįždama iš užsienio į Vilnių jau
  aerouoste gali atskirti vargšus lietuvius nelaimingais veidais. Tikrai
  reikia kažką daryti ir greitai. Jeigu nieko nedarysim mokyklose auga
  nelaimingi vaikai, bijantys mokytojų ir blogų pažymių. Tėvai pikti,
  nes visą laiką maža pinigų, suka galvą kaip juos uždirbti. Darbe
  įtampa ar patiks darbdaviui, ar nepateks į etatų mažinimą. Troleibuse
  piktos moteriškės ir pavargę vyrai aprėks, pastums alkūne ir t.t.
  Dėkoju G. Navaičiui, kad atkakliai, nuosekliai, profesionaliai rašo ir
  dėsto geras mintis, ką mūsų valdžia turi skubiai daryti.
  Sėkmės

 • Jeronimas 2017 rugsėjo mėn. 24 d. 20:54:55

  Lietuvą atstovaujantys klerkai pasistengė, kad tarp valstybės ir
  visuomenės susiformuotų išimtinai tik formalūs santykiai, netgi naują
  kreipinį mums sugalvojo ,,gerb. mokesčių mokėtojai, piliečiai ir
  pan.,,. Kraupu prisiminti A.Kubiliaus teiginį, kad nuo šiol valstybė
  užsiims tik administravimu, ir tai yra ne kas kita, kaip visuomenės
  suskirstymas į mokesčių rinkėjus ir mokėtojus, o mokėti šiandien
  tenka už viską, nes priešingu atveju valstybė prieš asmenį imasi
  represijų ir nesibaigiančių sankcijų.
  Taip, po 26 nepriklausomybės metų, mes ko gero turto sukaupėme daugiau,
  bet ar dėl to mūsų žmonės tapo laimingesni?

 • Rimas 2017 rugsėjo mėn. 24 d. 14:36:42

  siūlymas aiškus ir protingas
  geriau ką nors siūlyti nei verkšlenti
  palaikau siūlančius

 • Sigitas 2017 rugsėjo mėn. 24 d. 11:28:21

  Niekas čia Lietuvoje nepasikeis:čia tikras DURNIŲ LAIVAS plaukiantis į
  neviltį ir nusinešantis visus mus valdžiažmogių įkaitus.Drąskosi
  seime už skanesnį kąsnį socialistai tikėdamiesi KOMUNIZMO LIETUVOJE.To
  tikrai jie nesulauks ir tegul traukiasi į politinį šiukšlyną.Jie
  tikrai nusipelnė gyventi GERIAU...

 • DLaivas 2017 rugsėjo mėn. 24 d. 11:13:43

  tai kam valdzia? kam reikalngas premjeras, prezidente... kad keliautu
  liaudies saskaita?
  neveltui laivas (dr)skesta! dugnas arti.
  (jaunimas 18-35 m amziaus bega: nenori dalyvauti skendimo ceremonijoj,
  nenori auginti vaikus buferinej zonoj, nenori gyventi salia AE, nenori buti
  pencininku ar mokitoju plesiku saly.)

 • Prosenelis 2017 rugsėjo mėn. 24 d. 11:04:25

  Labai protu gi žodžiai bet ar mūsų valdzei tas rupi jiems rupi savo aš
  ir sava kiesenie pasididinti sau algas žmogus jiems tuščia vieta
  pridiejo tris eurus puse metu trimitavo pensijas pakielieme kokie mes geri
  bet kad kainos produktų rubu pabrango daugiau kaip tręis eurais į diena
  tiku ramu tokia valdžia butina vyti nuo lovio nes niera tvarkos kaip buvo
  taip ir liko elitas potauja tauta badauja o kur tiesa tvarka.? Tiutiu

 • Vytautas 2017 rugsėjo mėn. 24 d. 10:51:04

  Pritariu, kad "Stipri valstybė - tai piliečių valią išreiškianti
  valstybė. Todėl laimės ekonomikos prielaida yra tiesioginis piliečių
  dalyvavimas valdyme. Tad tektų keisti referendumo, kurio taip bijo
  Lietuvos politikai, įstatymą" Pirmiausia referendumų įstatyme turi
  būti nuostata, kad referendumai rengiami rinkimų dieną (jie vyksta
  kasmet), kad politikai negalėtų jų žlugdyti parinkdami dieną, kai
  tikėtina, jog rinkėjai neateis.

 • jonis 2017 rugsėjo mėn. 24 d. 10:06:53

  Idėja Lietuvai - tai tik gražus žaidimėlis, sistemos sukurtas paprastų
  žmonių mulkinimui, siekiant valstybės atkūrimo jubiliejų papudruoti
  ateities vizijomis, kokių jau mums buvo pateikta ne viena (saulėlydžio
  saulėtekio, LeoLT, rusai puola).Gyvenime nuo eilinio piliečio iki
  prezidento (čia neturima omeny Grybauskaitė) reikia vadovautis tik Tautos
  himne išsakytomis nuostatomis - štai kur išsakytos pagrindinės Lietuvos
  atgimimo idėjos!

 • valdas 2017 rugsėjo mėn. 24 d. 09:55:15

  Teise,Konstitucijos laikymasis,visa ka galima siulyt...
  Teismai,teisejai ju nepaperkamumas,nesvarbu ar tu bomzas,ar mafijos
  pyd...gaujos narys...,Savas bankas...
  Viskas daugiau savaime...

 • v 2017 rugsėjo mėn. 24 d. 09:22:49

  ve=ma ves seniai,ar kas?ir dar is jo visiems dalins?

 • Pritariu 2017 rugsėjo mėn. 24 d. 09:16:37

  100 procentu. Geriausia idėja, kuri buvo pasiūlyta.

 • Be knygos 2017 rugsėjo mėn. 24 d. 08:56:10

  Be knygos nėra mokslo. Be mokslo nėra komunizmo.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • IŠGELBĖJO: Izraelis naktį JAV ir Europos šalių prašymu evakavo iš Sirijos į Jordaniją 800 organizacijos „Baltieji šalmai“ gelbėtojų ir jų šeimų narius; tai pirmas kartas septynerius metus trunkančiame Sirijos pilietiniame kare, kai Izraelis leido sirams išsigelbėti nuo karo per savo teritoriją.
 • PASIRODYMAS: „Vilniaus festivaliai“ pristato pirmą kartą Lietuvoje koncertuosiantį pasaulinę muzikos garsenybę Philippe Jaroussky; prancūzų baroko scenos superžvaigždė savo pasirodymą sekmadienio vakarą surengs Vilniaus universiteto Didžiajame kieme.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar dalyvaujantys rinkimuose politikai turėtų nurodyti, ar nebuvo pripažinti sumaišę interesus?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +15  +16 C

 

   +16 +18 C

  +25  +28 C

   +22  +24 C

 

   +22  +25 C

    2-4 m/s

  2-5 m/s

 

    1-3 m/s

 

USD - 1.1670 PLN - 4.3229
RUB - 74.0532 CHF - 1.1633
GBP - 0.8945 NOK - 9.5905
reklama
Sveikata Grožis