respublika.lt

2018 kovo 18, sekmadienis

Idėja Lietuvainuotraukos (20)

2017 rugsėjo mėn. 24 d. 08:01:14
Dr. Gediminas Navaitis, Mykolo Romerio universiteto profesorius

Plečiasi nacionalinė iniciatyva „Idėja Lietuvai“. Jos tikslas - pakviesti žmones siūlyti idėjas naujo šimtmečio Lietuvai. Jau pasiūlyta keisti kompensuojamųjų vaistų apmokėjimą, skatinti žmonių fizinį aktyvumą, skirti lengvatines paskolas jaunimui, įkurti pozityvių žinių laidą bei kiti įdomūs dalykai. Kol kas nepasiūlyta stiprinti valstybę ir pertvarkyti ekonomiką.

 

Veikiausiai, norint pasiūlyti esminį pokytį, tektų pasvarstyti, kuria linkme einama ir kur norima nueiti. Vienijančiu tikslu galėtų tapti laimės ekonomikos idėja.

Ši idėja vis populiaresnė, nes nuo praėjusio amžiaus pradžios moderniose šalyse turto pagausėjo dvigubai - trigubai. Laimingų žmonių - tik keliais procentais. Tai paskatino naujai pažvelgti į visuomenės tikslus, ieškoti laimingesnės visuomenės kūrimo kelių. Taip atsirado laimės ekonomikos, felicitarinės (lot. „felicitas“ - laimė) idėjos, naujas požiūris supratusių, kad politinėje sferoje būtina rasti naujus sprendimus, nubrėžti naują judėjimo link aukštesnio visuomenės laimės lygio kryptį.

Tradicinė ekonomika siekia maksimalaus pelno, kurį matuoja BVP (bendru vidaus produktu). Laimės ekonomika siekia didesnio socialinio teisingumo ir aukštesnio visuomenės laimės lygio, kurį matuoja BNL (bendros nacionalinės laimės) indeksu. Laimės ekonomikos šalininkai įsitikinę, kad nauja politika, nauja ekonomika - tai ir yra kelias link turtingesnės visuomenės, nes veiksmai, didinantys visuomenės laimę, didina ir jos turtingumą, nes laimingas žmogus sugeba daugiau sukurti. Todėl laimingų žmonių visuomenė ekonomiškai sėkmingesnė.

Tradicinės ekonomikos šalininkams nereikia stiprios valstybės, nes jos vaidmenį jie bando supaprastinti iki nuosavybės apsaugos. Laimės ekonomikos šalininkai mano, kad naują, teisingesnę ir sėkmingesnę visuomenę pajėgi sukurti tik stipri valstybė.

Laimės ekonomikos įgyvendinimas nėra vienas veiksmas, bet apima pokyčius daugelyje sričių. Iki šios dienos jau sukaupta daug idėjų ir praktinės patirties, leidžiančios didinti BNL, todėl žinotume nuo ko pradėti ir kur eiti.

Ką visų pirma reikėtų padaryti siekiant laimės ekonomikos Lietuvoje?

Reikėtų tiksliai žinoti, kur plaukia Lietuvos „laivas“, ir todėl pradėti matuoti tai, kas svarbu. Įvertinti visuomenės laimės pokyčius, įtraukti BNL indeksą į valstybinės statistikos rodiklius. Žinoti, kas laimingesnis - jauni ar vyresni, vyrai ar moterys, gyvenantys kaime ar mieste. Ar nekeista, kad Lietuvos biudžetas yra kone vienuolika milijardų, o negali rasti 10-20 tūkstančių eurų skirtingų gyventojų grupių laimingumui pamatuoti? Toks „trūkumas“ skatina paklausti: „Gal valdžia nenori žinoti, kas ir kodėl, nesijaučia gerai, nes žinant tektų ką nors daryti, kadangi žmonės aiškiau supratų - ne vien BVP augimas lemia jų gerovę?“

Visuomenės laimė neatsiejama nuo socialinio teisingumo. Todėl turto gausėjimas turi būti naudingas visiems. Juolab kad didelis turtas - tai valdžia, o demokratinėje visuomenėje valdžia priklauso piliečiams. Tad laimės ekonomikos šalininkai siūlo progresiškai apmokestinti itin didelį turtą. Ne butą ar mašiną, ką nuolat kėsinasi padaryti Lietuvos valdžia, o turtą, kuris neskirtas vartojimui. Ekonomistas Tomas Piketi (Thomas Piketty) pateikia įtikinamus paskaičiavimus, kad pakaktų padidinti didelio turto apmokestinimą, ir atsirastų galimybės bent 50 proc. padidinti atlyginimus bei pensijas, išspręsti daugelį kitų socialinių problemų. Tam reikia dar 1 proc. papildomai apmokestinti didesnį nei 1 milijono eurų turtą, o didesnį nei 1 milijardas eurų turtą dar 10 proc.

Šiuo metu viena tūkstantoji Žemės gyventojų dalis valdo 20 proc. globalaus turto. Jeigu tokia tendencija išliks, tai po 30 metų ji valdys 60 proc. globalaus turto. Toks turto paskirstymas yra neperspektyvus. Esminė laimės ekonomikos nuostata - modernių šalių visuomenėse skurdas auga ne dėl turto stokos, o dėl neveiksmingų jo perskirstymo sistemų.

Kitas laimės ekonomikos sprendimas - trumpinti darbo laiką (suprantama, nekeičiant atlyginimų dydžio). Vergai dirbo visą parą, išskyrus pertraukas pavalgyti ir miegoti. Viduramžiais valstiečiai dirbo nuo aušros iki saulės laidos - vasarą apie 16-18 valandų. Panaši darbo trukmė buvo ir pirmuose fabrikuose. Prie penkių dienų darbo savaitės pereita tik 7-ajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Dabartinis darbo laiko standartas yra rinkos ekonomikos, pramoninio kapitalizmo palikimas, nebeatitinkantis visuomenės poreikių ir naujų galimybių, kurias suteikė modernios informacinės technologijos. Abejojantiems, ar galime sau tai leisti, tiktų priminti, kad Lietuvoje vis dar yra bedarbių, todėl darbo laiką sutrumpinus dešimtadaliu, atsirastų kas darbą nudirbtų. O abejojantiems, ar nepradėsim blogiau gyventi, galima priminti, kad Lietuvos statistikos departamentas skelbia - vienas gyventojas Lietuvoje per metus sukuria turto už 19 100 eurų, Estijoje - 18 600 eurų, Lenkijoje - 17 500 eurų, bet vidutinis darbuotojas už vidutinę darbo valandą Lietuvoje gauna - 6,2 euro, Estijoje - 9 eurus, Lenkijoje - 7,6 euro. Rimčiausias argumentas už trumpesnę darbo savaitę yra finansinis - jau dabar dirbantys ne visą darbo dieną, dirbantys namuose, savo pajamomis lenkia dirbančius tradicinėse darbo vietose, nes toks darbas labiau atitinka perspektyviausias žinių ekonomikos kryptis ir sukuria vertingiausią produktą.

Mokyklos tikslu turėtų tapti laimingo žmogaus savybių ugdymas. Psichologija jas gerai ištyrė. Dalis tų savybių yra įgimtos, o kitos - išugdomos, tačiau Lietuvos mokyklos vis dar ugdo rinkos ekonomikos dalyvius. Jos gali geriau ar blogiau atlikti savo užduotį, tačiau jų tikslas parengti asmenį, sugebantį konkuruoti ne kokybe, o kiekybe, nesikeičia. Ne mažiau svarbu, kad universitetai nebūtų laikomi aukštesnio lygio profesinėmis mokyklomis. Išsilavinimas yra gėris savaime, nes daugelyje šalių atlikti tyrimai patvirtino - aukštesnio išsilavinimo žmonės - laimingesni. Todėl reikia, kad nuolat didėtų turinčių aukštąjį išsilavinimą skaičius ir būtų skatinamas mokymas ir mokymasis visą gyvenimą.

Laimingas gyvenimas ir klestėjimas yra įmanomas, kai žmogus žino, kad yra atsakingas už save, kad jo sprendimai svarbūs. Viltis, kad žmonėmis pasirūpins valdovas ar išmintingasis elitas, niekur ir niekada nepasitvirtino. Stipri valstybė - tai piliečių valią išreiškianti valstybė. Todėl laimės ekonomikos prielaida yra tiesioginis piliečių dalyvavimas valdyme. Tad tektų keisti referendumo, kurio taip bijo Lietuvos politikai, įstatymą. Ne mažiau svarbu atkurti tikėjimą teisingumu, kuris irgi yra svarbi visuomenės laimės prielaida. Todėl būtinas visuomenės atstovų dalyvavimas teismų darbe.

Paminėti veiksmai įgyvendinant laimės ekonomiką yra svarbiausi. Šiandieną sukaupta daug idėjų ir praktinės patirties, leidžiančios didinti visuomenės laimės lygį, pasiekti, kad augtų net tik BVP, bet ir BNL. O jam augant, išspręstume daugelį šiuolaikinės Lietuvos problemų - mažėtų emigracija, nes nesinorėtų laimės ieškoti svetur, mažėtų savižudybių, nes laimingi žmonės nesižudo.

Post scriptum. Neretai įdomiausia straipsnio dalis būna jo pabaiga. Manau, kad ir dabar taip bus. Šiuo metu daugelyje šalių diskutuojama apie laimingesnės visuomenės kūrimo prielaidas. Projektas „Idėja Lietuvai“ gali tapti tokios diskusijos postūmiu mūsų krašte. Jo organizatoriams nusiųsti siūlymai pradėti kurti laimingesnę Lietuvą. „Respublikos“ skaitytojui pakanka skirti pusę minutės ir paspaudus
https://www.idejalietuvai.lt/idejos pritarti siūlymui, galinčiam pakeisti visų mūsų gyvenimą.


Pasidalink: Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (20)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KANDIDATAS: Brazilijos senatorius bei buvusi futbolo superžvaigždė Romario paskelbė spalį kandidatuosiąs į Rio de Žaneiro valstijos gubernatoriaus postą.
  • LEDO RITULYS: Šiaurės Amerikos Nacionalinės ledo ritulio lygos čempionate šeštadienį Rytų konferencijos lyderė „Tampa Bay Lightning“ komanda namuose 3:0 pralaimėjo „Boston Bruins“ ledo ritulininkams.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. A.Juozaitis: kaip sakė poetas J.Marcinkevičius - RUSENOME, O DABAR ANGLĖJAME
2. Apie vokelius V.Uspaskicho įmonėje prakalbusi Dalia Budrevičienė: „Tiesa man galėjo kainuoti ir gyvybę“
3. Politikai niekaip nesupranta, kodėl iš Lietuvos masiškai emigruoja žmonės
4. Jolantos Jacovskienės-Balčiūnienės išpažintis RESPUBLIKAI
5. Žmonės bėga ir nuo valdžios
6. Europarlamentaras, buvęs prezidentas Rolandas Paksas: Neįvertinau, kad neklusniuosius siekiama žūtbūt pašalinti
7. V.Jasukaitytė: Žmonės nebegali pakęsti melo
8. V.Jasukaitytė: žmonės nebegali pakęsti melo II
9. Paskutinė viltis N.Venckienei
10. O.Strikulienė: Konservatoriams su Lietuva nepakeliui
11. Z.Vaišvila: Valdžia vėl tolsta nuo žmonių
12. Vyriausiasis redaktorius atsistatydina. „Vakaro žinių“ redakcijos darbuotojai atsisako tarnauti V.Tomkui
13. V.Tomkus: Nuo atgimimo iki išsigimimo
14. Šventinis Vito Tomkaus reportažas iš dar šventiškesnių Seimo rūmų
15. V.Tomkus: Patriarchai
16. KGB skandalas: Lietuva bunda
17. VSD įspėjimas „Respublikai“
18. Vito TOMKAUS recenzija, skirta Rūtos (ne Vanagaitės) TV laidai apie KGB veiklą Lietuvoje
19. V.Tomkus: Tautos tribunolas - paskutinė viltis
20. V.Tomkus: Kodėl aš nepasitikiu internetu?
21. V.Tomkus: Esu dukart „atpirkimo ožys“!!!
22. V.Tomkus: Esu dukart „atpirkimo ožys“ Nr. 2
23. V.Tomkus: Delfinas vs Delfi
24. V.Tomkus: pasaka kaip senelis susipyko su dar senesniu
25. V.Tomkus: Dar kartą apie pavogtą Sąjūdžio „Respublikos“ laikraštį

Ar gerai, kad „slapti pirkėjai“ ragaus darželinukų ir mokinių maistą?

balsuoti rezultatai

Ar esate bandęs papirkti pareigūnus?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -7  -5 C

   -10   -6 C

 

   -4   -2 C

  -1   0 C

   -2  3 C

 

   0   4 C

  1-2 m/s

    2-5 m/s

 

     3-4 m/s

 

USD - 1.2301 PLN - 4.2173
RUB - 70.8949 CHF - 1.1702
GBP - 0.8825 NOK - 9.4910
reklama
Sveikata Grožis