respublika.lt

2018 rugsėjo 25, antradienis

Gyventi ar išgyventinuotraukos (9)

2017 gruodžio mėn. 03 d. 08:30:22
Dr. Vytautas Čepas, rašytojas - specialiai „Respublikai“

Jau ketvirtį amžiaus tauta virkauja - maži atlyginimai, mažos pensijos, niekaip neišeina išgyventi. Ar atkreipėte dėmesį, kad tas „išgyventi“ taip įaugo į mūsų leksiką, kad dažnas net nesusimąsto, ką tai reiškia. Net nepavarčius protingų knygų nujaučiame, kad „išgyvenimas“ yra žmogaus bandymas kaip nors likti gyvam. Vaizdžiai kalbant, žmonės kartais išgyvena po lėktuvų katastrofų, žemės drebėjimų, ugnikalnių išsiveržimų. Kai kurie lietuviai išgyveno Sibiro lageriuose, KGB kalėjimuose... Taigi, išgyvenimas - tai situacija, kai šiaip taip likai gyvas, nors teoriškai ir praktiškai turėjai iškeliauti į aną pasaulį.

 

Makaronų kabinimas

Matyt, nereikia didelių išvedžiojimų ar giliaminčių aiškinimų, kad nemažai daliai nūdienos lietuvių gyvenimas nepriklausomoje ir laisvoje Lietuvoje nelabai kuo skiriasi nuo išgyvenimo „visų tautų tėvo“ Stalino laikais.

Beje, kaip anksčiau taip ir dabar niekas į tuos „išgyvenusius“ didelio dėmesio nekreipia, tiksliau sakant, visai nekreipia. Vietoj to entuziastingai kalba apie nenumaldomai augantį BVP, MMA, užsienio investicijas, perteklinį biudžetą, mažėjančias valstybės skolas, rusų grėsmę, gudų atominę elektrinę...

Ir teisingai daro, kad nekreipia. O ir kam vargintis, jei dar išgyvena? Daugiausiai galima pažadėti, kad kažkada galbūt bus geriau, sočiau, nebereikės taip juodai spaustis. Arba paguosti - štai pasirašyta sutartis, kad verslininkai įvedus eurą kainų nekels (ir tai laisvosios rinkos sąlygomis), kad bus pasirašytos kitos trišalės ir daugiašalės sutartys, ir dar prikabinėti visokių makaronų. Išgyvenate, tad ir toliau išgyvensite, juk pripratę esate!

Tiesą sakant, kas žmogui belieka, nejau gyvas į kilpą lįsi, tad nori ar nenori, patinka ar ne - reikia stengtis išgyventi, bent jau „vardan tos!“.

Pasakos apie baltą jautuką

Dabar galime grįžti prie mažų atlyginimų, kuriuos „išgyvenusieji“ laiko visų savo bėdų pagrindine priežastimi. Šioje vietoje silpnesnių nervų skaitytojų atsiprašau ir rekomenduoju toliau esančio sakinio neskaityti, nes parašysiu labai šventvagišką mintį - LIETUVOJE ATLYGINIMAI YRA NORMALŪS IR NĖRA JOKIO REIKALO JŲ DIDINTI!

Dabar vėl galite skaityti toliau. Taigi, problema ne atlyginimuose. LIETUVOJE PREKIŲ IR PASLAUGŲ KAINOS YRA BEGĖDIŠKAI DIDELĖS! Paprasčiau kalbant, Lietuvoje santykis tarp žmonių pajamų ir prekių kainų yra taip sudarkytas, kad didelei daliai žmonių kalbos apie gyvenimą yra nieko nereiškiantys svaičiojimai, kitaip tariant, pasakos apie baltą jautuką. Taigi, žmonėms nieko kito nelieka, kaip tik iš paskutiniųjų stengtis išgyventi!

„Išgyvenantieji“ naiviai tiki, kad anksčiau ar vėliau (realiai tai reiškia niekada) ateis diena, kai atlyginimai bus pakelti tiek, kad užteks ir mokesčiams sumokėti, ir maistui, ir vaistams, pagaliau bus galima vieną kitą eurą ir juodai dienai atidėti. Galiu drąsiai pasakyti - neateis! Žinote kodėl? Todėl, kad vos tik atlyginimai pakils, tarkime, 20 proc., netrukus lygiai tiek, o iš inercijos ir daugiau, pabrangs prekės ir paslaugos. Ko gero, ne vieną ir ne du kartus esate tuo įsitikinę. Vadinasi, jūsų pajamos šitame visuotinio godumo pasjanse nevaidina jokio vaidmens, jos svarbios tik gamintojams ir prekiautojams, nes tik į jų kišenes subyra tie vargo grašiai. Valstybė su gausiomis savo kontrolės institucijomis yra bejėgė, nes laisvos rinkos sąlygomis kainas nustato pati rinka (bent taip rašoma knygose), o valstybė žiūri, kad nebūtų kartelinių susitarimų. Suprantama, kartelių pas mus nėra, tad ir tokių susitarimų būti negali.

Mielaširdystės eros belaukiant

Belieka tikėtis, kad tie, kurie „gyvena“, kada nors susimylės ir pasigailės „išgyvenančių“. Deja! Taip niekada nebuvo, nėra ir niekada nebus! Laisvoji rinka suryja viską, taip pat ir tauriausius žmogaus jausmus, moralės normas, sulaužo asmenybes. Būsi mielaširdingas - bankrutuosi, suės konkurentai, buvę partneriai, draugai, geriausiu atveju, jei nenušaus, pereisi į „išgyvenančių“ lygą.

Taigi, labai kaltinti „gyvenančių“, kad jie gyvena, lyg ir nėra pagrindo. Jie bent jau kovoja, dantimis įsikibę laikosi savojo gyvenimo. Todėl ir gyvena! O ką „išgyvenantys“? Dejuoja, virkauja, skundžiasi valdžiai naiviai tikėdami, kad toji padės. Nepadės, net jei ir labai norės! Juk yra pasakyta, kad niekas kitas nepadės, jei pats sau nepadėsi. Deja, „išgyvenę“ pagelbėti sau kažkodėl nenori.

Satjagraha

Kažkada Mohandas Gandis (Mohand Gandhi) sukėlė indus prieš britų įvestą druskos mokestį. Milijonai indų 400 km keliavo prie jūros, kur garindami vandenį gamino simbolinį druskos žiupsnį. Tai buvo taikaus, nesmurtinio pasipriešinimo neteisingai tvarkai aktas (satjagraha), netrukus sujungęs visuomenę kovai prieš monopoliją, prieš niekuo nepagrįstas kainas, prieš galingųjų savivalę. Ilgainiui judėjimas sukrėtė ir kitas monopolines sritis, buvo pradėtos ignoruoti ne tik britiškos prekės, bet ir angliškos mokyklos, valdžios įstaigos, bei kitos institucijos. Kuo tai baigėsi, žinome visi. Britų imperija per ganėtinai trumpą laiką prarado Indijoje ne tik rinkas, bet ir politinę bei karinę galią, tad neilgai traukę susipakavo ir susėdę į laivus pasuko link ūkanose skendinčių Albiono krantų.

Ir tikrai, kam reikalinga dominija, kur nėra vietos verslui, kur tavo prekių niekas neperka?

Boikotas!

Taikus pasipriešinimas blogiui ir neteisybei Lietuvoje dar neuždraustas, tad atskirų prekių, paslaugų, prekybos centrų, valdžios institucijų, žeminančių žmogaus orumą ar neatliekančių joms prirašytų priedermių, boikotas, esant dabartinei situacijai yra vienintelis realus būdas priversti Marijos žemės galinguosius suprasti, kad nieko nėra amžino.

Tikrovėje viskas labai paprasta. Reikalinga tik tuos procesus (boikotus) organizuojanti jėga: stiprus lyderis, judėjimas, pagaliau nevalstybinė institucija, telkianti gyventojus ir koordinuojanti jų veiksmus.

Štai bala žino, dėl kokių priežasčių pabrango pieno produktai (teigiama, kad dėl uragano Karibuose ar kažkur kitur), o sviestas net 70 proc.! Boikotas! Juk nė vienas nenumirs savaitę ar mėnesį neparagavęs sviesto, atvirkščiai - taps sveikesnis. O gamintojams ir prekeiviams tai bus problema, kurią vienaip ar kitaip teks spręsti. Nerealizuota produkcija, perkrauti sandėliai, gendančios prekės, nevykdomos sutartys, sustoję atsiskaitymai su bankais... Štai čia „gyvenantiems“ ir teks pasukti galvą - ar patirti milžiniškus nuostolius ir laikytis įsikibus aukštos kainos ir pelno maržos, ar apkarpyti savo apetitus ir nuleisti kainą iki realios žmonių perkamosios galios.

Ir ne tik atskirų prekių, bet ir didžiųjų prekybos centrų, „prestižinių“ parduotuvių, nūnai lupančių nuo žmonių devintą kailį, įmonių, teikiančių nesuvokiamai brangias paslaugas. Boikotas!

Prieš daugiau nei pusę amžiaus M.Gandžio idėjos britams kėlė juoką, buvo vadinamos vaikiškomis ir kvailomis, jie netikėjo, kad nesmurtinis, taikus pasipriešinimas gali sugriauti galingą imperiją. Bet sugriovė! Įveikė ne patrankų ugnimi, ne praliedami upes kraujo, bet sutelkę į kumštį bendruomenę, kuri patikėjo, kad gali, nes yra vieninga, galinga, psichologiškai tvirta ir dėl to neįveikiama jėga. Tai buvo pirmoji ir kol kas vienintelė pasaulyje psichologinė revoliucija.

Lietuvai kitos alternatyvos nėra. Lieka tik viltis iš užguitos, demoralizuotos, mažai vilčių turinčių piliečių visuomenės sukurti save gerbiančią bendruomenę, norinčią ir galinčią pastovėti už savo interesus. Tai vienintelis kelias, kuriuo eidami „išgyvenusieji“ galėtų pradėti gyventi, kur praraja tarp turčių ir skurdžių užsipildytų gyvybinga ir galinga vidurine klase, kuri yra bet kokios šiuolaikinės valstybės gyvasties garantas.

Ko gero, tai visai nebloga idėja Lietuvai.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (9)

 • Aksioma 2017 gruodžio mėn. 05 d. 23:32:56

  gal pasakytų ponas kaip padaryti boikotą prieš miesto tarybą, (kurioje
  sėdi pats ponas autorius) ir kuri tvirtina visus komunalinių, viešo
  transporto paslaugų tarifus, stebėtojų tarybų sudėtį įmonėse bei
  viešose įstaigose(pvz.medicinos ir pan.)?O gal manote, kad tik dėl
  prekybos didelių kainų žmonės teišgali išgyventi, bet ne gyventi?Jau
  nusiritome iki to, kad prieš kelis metus savivaldybėje atsidūrę
  permokėjimai tapo šiandieninių mero pasigyrimų kad kainos šiemet
  nedidėjo, priežastimi.Turime džiaugtis ne kad sumažėjo o kad
  nepadidėjo!Ir dar mūsų pačių sąskaita

 • Onė M. 2017 gruodžio mėn. 05 d. 17:53:33

  Geros mintys ir straipsnis įkvepiantis...tik gaila , kad nedaugelis jį
  perskaitys, o ir perskaitę vistiek trauks į prekybos centrus ieškoti
  AKCIJŲ...taip ir mulkina mūsų žmonelius...perka : reikia nereikia, nes
  akcija...Žodžiu, reikėtų būti vieningiems ir bandyti kažką daryti,
  kad tikrai situacija keistųsi...

 • Idėja Lietuvai 2017 gruodžio mėn. 03 d. 13:56:02

  Vienintelis kelias Lietuvai,manau, galėtų būti naujos visuomeninės
  partijos Alternatyva Lietuvai įkūrimas,kuri vienytų save gerbiančią
  bendruomenę.O iniciatyvą gal prisiimtų pats p. Čepas.

 • As 2017 gruodžio mėn. 03 d. 13:01:14

  Labai geras planas,as jau esu jon salininke,manau kad yra daug tu salininku
  tik belieka lituvai tureti savo GANDI,pas mus kazkaip gaunasi kaip prie
  lyderiu taip pavirsta i slibina,(vado vaidmeni galetu gan sekmingai atlikti
  ziniasklaida,arba per ja,o ji parsidavusi,ir vel aklaviete)

 • Ceslovas 2017 gruodžio mėn. 03 d. 12:43:36

  Neblogos mintys, bet sunkai igyvendinamos. Neseniai Vynoteka is
  Marijampoles i Suvalkus du kart dienoje (uz dyka) veziojo apsipirkti. Bet
  valdzia (ar jos subinlaiziai patiketiniai) rado priemoniu siai akcijai
  uzdrausti. Todel jeigu atsirastu vedlys, tai valdziai patarnaujancios jegos
  strukturos rastu priemoniu (kaip Garliavos atveju) si zmogu "pasprangdinti
  svendro lapu.

 • loll 2017 gruodžio mėn. 03 d. 12:26:19

  cia kad but užsiėmimas žmogeliams(paprastiems). tik arti seimo neikit
  nes anys išsidaužys langus ir jums teks per naują stiklint, dar gavus
  guminių kulkų :))

 • Melas kvailiams! 2017 gruodžio mėn. 03 d. 11:46:20

  Pirmiausia - nera,nebuvo ir niekada nebus jokios "laisvos rinkos"!
  Atlyginimu kelimas ne didina kainas,o mazina virspelnius! Prancuzai ir ne
  tik jie - seniai irode! Kaip atpigins duona boikotas kalafijorui!? Kokia
  itaka verslo grupei tures vieno is daugelio jos prekybos tinklu boikotas!?
  Kokia itaka tures boikotas salyje,kur atlyginimu "kelti negalima",bet -
  galima mazinti!? Zmones negaus algu ir tiek,o ponai - juoksis! Kaip
  boikotuosime monopolijas sildymui,elektrai,dujoms,vandeniui,kai nera
  alternatyvos,yra antstoliai ir ipareigojantys moketi istatymai!? Boikotas -
  tai pabegimas i vistu faktorija ar silkiu fabrika! O kova - tai visuotinis
  streikas! Ne mitingas savo laisvu laiku,kur vienas loja,minia - ploja...
  Tai - beprasmybe! Poveiki tures tik ramus visuotinis nejimas i darba! Kita
  diena ponai sliauzios pries jus,kad tik ateitumete dirbti! Va o cia - jau
  laikas pateikti reikalavimu sarasa! Ir patys kapitalistai paragins dirbti
  ju statyta valdzia! Dirbti jau MUMS,o ne KAPITALISTAMS!

 • romualdas 2017 gruodžio mėn. 03 d. 10:25:35

  Siulau pradeti nuo skandinavisku banku

 • Boikoto kryptys 2017 gruodžio mėn. 03 d. 10:04:19

  Štai konservatoriai boikotuos pigią nedemokratinę Astravo elektrą, o
  pirks brangią iš Vakarų demokratijos šalių.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PATEKO: Didžiojoje Britanijoje vykstančio Tarptautinės teniso federacijos (ITF) „Futures“ serijos turnyro vienetų atrankoje lietuvis Simonas Žukauskas 2:6, 1:6 pralaimėjo atrankos favoritui 20-mečiui amerikiečiui Roy'ui Smithui (1378-oji pasaulio raketė), tačiau pateko į pagrindines varžybas kaip „laimingas pralaimėjusysis“ (lucky loser).
 • VADOVAUS: Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų kuriamam Verslo kompetencijų ir paslaugų centrui nuo pirmadienio vadovauja ilgametę patirtį turinti Ramunė Vaičiūnienė.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar savo akimis matėte popiežių Pranciškų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +9 C

   +3   +4 C

 

   0  +2 C

  +11  +12 C

   +8  +9 C

 

   +7  +9 C

  1-6 m/s

 4-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018