respublika.lt
LRDT LYRAS

G.Jakavonis: Vargas tau, provincija, ir tavo vaikams...nuotraukos (11)

2018 balandžio mėn. 16 d. 11:58:53
Gediminas JAKAVONIS

Kai kas nors sako, kad rinkimuose „ne tuos“ išrinko, nes neskaitė rinkiminių programų, kalba ne visai teisingai. Gimiau, augau ir gyvenu provincijoje, pažįstu čia gyvenančius savo kaimynus ir žemiečius. Žinau, kad daugelis jų balsavo ir džiaugėsi Valstiečių-žaliųjų partijos pergale. Partijos, kuri savo rinkiminėje programoje geriausiai atspindėjo mūsų visų lūkesčius ir viltis.

 

Cituoju programą: „Lietuvai būdingi itin dideli gerovės lygio skirtumai tarp regionų. Todėl, siekdami darnios šalies plėtros, mes pirmenybę teiksime investicijoms į darnių darbo vietų kūrimą regionuose.“

Praėjo beveik pusantrų metų nuo R.Karbauskio partijos valdymo pradžios, kai valstiečiai-žalieji įvykdė liūdnai pagarsėjusią urėdijų reformą, be darbo liko dešimtys Varėnos, Valkininkų, Druskininkų miškuose dirbusių žmonių. Bet jei tai buvo galima vertinti „karbauskininkų“ smūgiu vienos profesijos žmonėms ir jų šeimos nariams, tai kitas „profesionalų“ žingsnis palies mus visus. Kalbu apie reformas sveikatos apsaugos sistemoje. Bet apie viską iš pradžių.

Citata iš programos:
„Skatinsime vietos savivaldą investuoti į kokybiškas sveikatos apsaugos paslaugas. Stiprinsime socialinę ir sveikatos apsaugos infrastruktūrą ir paslaugų kokybę regionuose. Gyventojams turi būti nesunkiai pasiekiamos pagrindinės kokybiškai veikiančios pirminio lygio sveikatos ir socialinės apsaugos paslaugos, teikiamos bent jau savivaldybių centruose ar, pagal poreikį ir galimybes, didesnėse savivaldybės gyvenvietėse.

Įvairūs tyrimai rodo, kad vienas piniginis vienetas, investuotas į sveikatos stiprinimo programas, sutaupo nuo 3 iki 5 piniginių vienetų. Tam dėmesį skiria ir kiekviena pažangi valstybė, užtikrindama gydymo paslaugas, prieinamas kiekvienam piliečiui, nepaisant jo socialinės padėties.“


Rinkimuose žadėtos valstiečių-žaliųjų „tobulinimo“ priemonės tikrovėje atrodo taip. Vasario mėnesį Alytuje apsilankęs ministras Aurelijus Veryga pasiūlė apskrityje palikti tik vieną centrinę S.Kudirkos ligoninę. Tada Varėnos, Lazdijų, Druskininkų ligoninės taptų Alytaus ligoninės skyriais, kuriuose teikiama būtinoji pirminė medicininė pagalba ir kai kurios slaugos paslaugos. Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos suvažiavime Druskininkuose A.Veryga vėl kalbėjo apie rengiamą gydymo įstaigų optimizavimo planą, artėjančią ligoninių tinklo pertvarką ir kaip bus paskirstyti pacientų srautai panaikinus dalį paslaugų rajonų ligoninėse. Dabar specialistai prabilo apie tai, kad Lietuva nepajėgė išsaugoti tokio sveikatos priežiūros įstaigų tinklo, kuris buvo sovietmečiu. Anot jų, didelė emigracija, tuštėjantys kaimai ir mažieji miestai sveikatos sistemos administratorius verčia imtis radikalių ir nepopuliarių žingsnių, perkeliant sudėtingą gydymą į regionų ligonines.

Tik čia pamirštama, kad tie, kuriems labiausiai reikia medicininių paslaugų, niekur neemigravo, neišvyko uždarbiauti į užsienius. Tie žmonės, jeigu nenumirė, niekur iš provincijos neišvyko. Jiems su kiekvienais metais gydytojų paslaugų reikės vis labiau ir daugiau.

Provincijoje dirba gydytojai, kurie yra gerbiami ir seniai tapę bendruomenių gyvenimo dalimi ar net širdimi. Panaikinus šių sveikatos specialistų darbo vietas rajonuose, teks juos kažkaip aprūpinti darbu ir gyvenamuoju plotu regionų centruose.

Įdomiausia, kad Alytaus apskrityje, Varėnos, Druskininkų ir Lazdijų ligoninės, kurias žadama vienaip ar kitaip mažinti, dirba pelningai. Tuo tarpu planuojama padaryti centrine Alytaus miesto V.Kudirkos ligoninė dirba nuostolingai. Tie, kurie yra lankę Alytaus ligoninėje besigydančius artimuosius, matė, kad daugelis ligonių dėl vietos stokos guli ne palatose, o koridoriuose. Čia vien tik Alytaus miesto ir rajono pacientai. Kaip sutalpinti medicininės pagalbos belaukiančius varėniškius, druskininkiečius ir lazdijokus, matyt, žino tik valstiečių-žaliųjų strategai. Jie tikriausiai žino ir tai, kad Varėnos rajonas - didžiausias pagal plotą Lietuvoje. Ir tikriausiai jau turi atsakymą, kaip iš Dubičių miestelio, nuo kurio iki Alytaus apie 80 km, vežios ligonius greitosios medicininės pagalbos automobiliu.

Šiame A.Verygos vadovaujamų sveikatos apsaugos ministerijos klerkų chore, ėmusiame giedoti finansines-ekonomines giesmes, pasigedau Hipokrato priesaikos žodžių: „Mediko pareigas atliksiu, nepaisydamas paciento amžiaus, tautybės, religijos, rasės ar socialinės priklausomybės.“

Socialinę priklausomybę aš suprantu ir kaip gyvenimą provincijoje, kurioje R.Karbauskio partiečiai ruošia dar vieną smūgį.

Slapta nuo visuomenės Sveikatos apsaugos ministerija ruošiasi tapti visų ligoninių dalininke ir įgyti sprendžiamojo balso teisę, kad jokia savivaldos institucija negalėtų pasipriešinti. Tad tie, kurie tikėjo valstiečių-žaliųjų rinkiminiais pažadais, kad nauja valdžia pagaliau atsigręš į regionus, deja, liko apgauti. Viskas tik dar labiau centralizuojama. Kaip dzūkams elgtis ir gyventi savo giriose geriausiai žino „profesionalai“ ministrai K.Navickas su pavaduotoju M.Norbutu, kaip sveikam iki mirties gyventi turi pasiklausti A.Verygos nuomonės.

Sako, kad kiekvienas gydytojas į žmogų žvelgia kaip į savo potencialų pacientą. Nieko tokio, kai kalbi ar bendrauji su kardiologu, stomatologu, okulistu. Aurelijus Veryga - psichiatras. Jei šis žmogus į mus taip pat žiūri kaip į savo pacientus, tada pradedi suprasti, kam jam reikia iš užsienietiškų žurnalų karpyti brangių alkoholinių gėrimų reklamas, neleisti be receptų įsigyti paprasčiausių būtinų vaistų, kodėl valstiečių-žaliųjų Vyriausybės nariams kyla noras uždrausti Lietuvoje sekso prekių parduotuves ir riboti vaikams skirtų žaislinių ginklų prekybą. Kitų bėdų Lietuvoje mes neturime.

Bet grįžkime prie regionų problemų. Seime šiuos reikalus kuruoja valstybės valdymo ir savivaldybių reikalų komitetas, kuriam vadovauja antrą kadenciją parlamente dirbantis Povilas Urbšys. Visur matančiam korupciją ir nepraleidžiančiam progos televizijose iš neklystančiojo pozicijos komentuoti įvairias rietenas smėlio dėžėje (atsiprašau - Seime!), norisi pasakyti: mielas, Povilai, užsiimkite savo tiesioginiu darbu. Vadovaukite komiteto darbui, kad įvykdytumėte partijos rinkiminę programą, kurioje žadėjote didinti savivaldybių savarankiškumą, kurti darbo vietas provincijoje. Pasistenkite sulaikyti ministro A.Verygos stumiamą sveikatos įstaigų reformą, po kurios mes, provincijoje gyvenantys žmonės, tapsime posūniais ir podukromis savo valstybėje.

Sakoma, kad visos didžiausios nesąmonės, niekšybės ir kvailystės paprastai daromos rimtais veidais. Galvoju, kas valdžioje galėtų sustabdyti tas visas reformas, naikinančias provinciją ir visą Lietuvą? Gal Viktoras Pranckietis? Mano nuomone, pilkesnės asmenybės Seimo pirmininko poste dar nebuvo. Atrodo, kad šis žmogus taip ir nesuvokė, kuo skiriasi Seimo pirmininkas nuo vaikų darželio vedėjo. Jis kaip Kalėdų Senelis ar Velykų bobutė, pasveikins visus su šventėmis, pabars ar pastatys į kampą kokį nors prie ko nors kažkada priekabiavusį Seimo narį. Apskritai, man jis kažkuo primena personažą iš Ilfo ir Petrovo „12 kėdžių“, kuris vogė ir jam buvo gėda. Šiuo atveju jam buvo gėda nevykusiai vadovauti Seimui, bet iš savo posto jis nesitraukė. V. Pranckietis šiuo atveju niekada savarankiškai ir ryžtingai nesielgs, nes partijos vadas R.Karbauskis įvardijo A.Verygą kaip geriausiai dirbantį valstiečių-žaliųjų ministrą.

Kalbėtis apie mūsų bėdas su pačiu R.Karbauskiu? Šis ambicijų kupinas Naisių bajoras apsiėmė vadovauti Lietuvos kultūrai. Manau, reikšmingiausias per jo vadovavimą atliktas darbas yra tai, kad lietuvių literatūros klasiką papildė tūkstantiniais tiražais išleistas ir iškart „bestseleriu“ tapęs Gretos Kildišienės kūrinys „Atvirai“. Na, o jei rimtai, kad mūsų kaime kas nors pagerėtų, lieka laukti kitų rinkimų ir tikėti, kad kandidatų rinkiminiai pažadai nesiskirs nuo jų Vyriausybės programos.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (11)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KETVIRTA VIETA: Prancūzijoje vykstančių tarptautinių plaukimo varžybų „Meeting Open Mediterraneen FFN Golden Tour“ vyrų 50 m plaukimo krūtine rungtyje penktadienį lietuvis Giedrius Titenis užėmė ketvirtąją vietą.
  • KRITO: penktadienio Niujorko prekyboje naftos kainos krito po euro zonos gamybos sektoriaus susitraukimo, prie kurio prisidėjo Vokietija, o tai padidino nerimą dėl pasaulio ekonomikos sulėtėjimo ir galimo neigiamo poveikio kuro paklausai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
PABUDIMAS

Kaip vertinate įstatymą, leidžiantį kirsti verslo plėtrai trukdančius miškus?

balsuoti rezultatai

Ar mokate užsienio kalbų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +3    +6 C

-4    -1 C

 

 +1    +3 C

+7   +8 C

+7  +11 C

 

   +6  +10 C

8-13 m/s

2-3 m/s

 

3-4 m/s

 

reklama
samba
reklama
Sveikata ir grožis