respublika.lt

2018 rugsėjo 19, trečiadienis

Geriausia žuvisnuotraukos (9)

2018 birželio mėn. 18 d. 07:45:22
Vida BRAZAUSKIENĖ

Lietuvių liaudies išmintis byloja: geriausia žuvis yra dešra! O geriausia dešra - tai pinigai moteriškoje kojinėje. O kodėl moteriškoje? O todėl, kad ilgesnė, tai į ją daugiau telpa!

 

Pinigų į banką, be abejo, galima sukimšti kur kas daugiau negu į pačią ilgiausią kojinę. Užtat iš kojinės pasiimsi kada panorėjęs ir dykai, o iš banko tai nelabai... Kojinėje tavo pinigėlių neapgrauš niekas, nebent peles namie laikytum. Na, gal tik infliacija, bet nuo tos bankai irgi neapsaugo.

Matai, žmogeli, ką uždirbai, priklauso tau tik tol, kol sunkiai pelnytus grynuosius saujoj gniauži. Pervesta į banką - jau nebe tavo nuosavybė. Privalai mokėti ne tik už naudingas ar bent patogias paslaugas (tiesioginį debetą, atsiskaitymus internetu ir panašiai), bet ir už tai, kad pasiimi pinigus, ir už tai, kad nepasiimi pinigų, ir dar bala žino už kokias nuodėmes. Sąskaitos aptarnavimo mokestis imamas nepriklausomai nuo to, ar naudojaisi kokiomis nors paslaugomis, ar ne. Beje, jei sugalvoji papildyti sąskaitą grynais - irgi privalai mokėti. O jei, neduok Dieve, užsimanei išsigryninti pinigus ne bankomate... taip irgi pasitaiko, ypač kai prireikia didesnės sumos, kad ir kur nors nuošaliau atostogauti susiruošus... bankomatas taigi vienu ypu tik tam tikrą ribotą sumą išduoda, už kiekvieną naują banknotų pluoštelį vėl mokestis... na ir ilgai kiurksoti prie bankomato nei smagu, nei saugu... tataigi jei užsimanei gauti grynuosius pačiame banke, tikriausiai net žagtelsi, komisinių dydį išvydęs. Apie palūkanas už indėlį gali užmiršti: net terminuotų indėlių palūkanos nūnai primena katino ašaras, be to, kai kur jau ir terminuoto neatsiimsi komisinių nepaklojęs, nebent „atsiimtum“ į sąskaitą, už kurią vėlgi turėsi mokėti. Tai kieno tie pinigėliai, tavo? Kurgi ne! Tavo vien tai, kas kojinėj. Na ir kodų generatorių pirkinėti kojinė turbūt nepareikalaus.

Et, ką bepridursi: jei jau degalinėms bankų paslaugos pernelyg brangios, tai paprastam darbininkėliui tarnautojėliui pensininkėliui nors verk...

Atskira kalba apie investicinį gyvybės/sveikatos draudimą. Jei spėjai laiku sprandą nusisukt, tau, galima sakyt, pasisekė: draudimo suma tikriausiai bus išmokėta. Bet jei ne, tai oi kaip dar neaišku, kiek gausi ir ar iš viso ką nors gausi sutarties galiojimo laikui pasibaigus. Pasirašydamas sutartį pinigus patiki bankui, bet investavimo riziką prisiimi sau. Kitaip tariant, už „aptarnavimą, paslaugas ir riziką“ privalai sumokėti nepriklausomai nuo to, ar bankas tau ką nors uždirbo, ar - kaip dažnai pasitaiko - pradirbo.

Netrukus Lietuvoje turėtų kilti didis klyksmas ir dantų griežimas. Artėja laikas, kai baigsis prieš dešimt ir daugiau metų sudarytų investicinio gyvybės draudimo sutarčių terminai. Kai tie, kam nepasisekė laiku galų atiduot, pamatys, kad sukaupta suma gerokai mažesnė už įmokėtą sumą... patys turbūt įsivaizduojat, kas bus. Kai kuriuos vietoj infarktas trenks, bet, deja, ne visus. Likusieji pradės rėkti, ir rėks garsiai. Belieka tikėtis, kad valstybė nesutiks kompensuoti apsidraudusiųjų ir nukentėjusiųjų nuostolių visų mokesčių mokėtojų sąskaita, ta dingstimi dar kartą padidindama mokesčius. Bankai tikrai nieko apie tai girdėti nenorės: investavimo riziką apsidraudusieji prisiėmė sau. Ir sutartis tokias pasirašė. Prieš pasirašant nieks neperspėjo? O nieks ir neprivalėjo perspėti! Žiūrėt reikia, ką pasirašinėji. Ypač tai, kas mikroskopiniu šriftu surašyta. Juoba klerkai arba draudimo agentai tau čiulba viena, o ant popieriaus visai kas kita.

Apie pensinį draudimą kalbėti dar ankstoka, bet kai to terminai sukaks - tikriausiai pamatysim pasaulio galą. O gal ir ne. Gal kaupiantieji papildomai pensijai tiek nepratemps, tai ir nebeliks, kas pasaulio galą daro. Šiaip ar taip, dėl dingusių pensijų valdžiai teks pakratyti tuometinius mokesčių mokėtojus, nes bankai, kaip jau įprasta, sausi iš balos išlips, o pensininkus reikės pamaloninti, juk būtent jie sąžiningiausiai į rinkimus vaikšto. O gal privačiam pensiniam kaupimui valstybė bent šiokius tokius saugiklius numatė ir bent šioje srityje bankų apetitus apribojo? Vargu. Kur jūs matę, kad šventą karvę kas bandytų pažaboti...

Kaip besisuktum, vienintelė patikima išeitis - kojinė. Moteriška, ilga. Tiesa, ir į tą vagys ar plėšikai gali pasikėsinti. Turint tai omenyje, pravartu turėti dar ir vyrišką puskojinę, prigrūstą smulkių monetų, kurios, beje, jau kaip ir nebe pinigai visai, centų beveik niekas priimti nebenori, net ubagas gali iškeikt, jei jam išmaldą smulkiais pasiūlysi. Tai va: imam puskojinę, prikraunam smulkių maždaug iki kulnies, geru mazgu užrišam, o kai visas įmanomas teises turintis kriminalinis jaunimėlis užsuka dešros, tai yra moteriškos kojinės su visais banknotais aproprijuoti - puskojinę kapt, jaunimėliui per momenėlį kaukšt, ir tvarkelė. Štai dar vienas skirtumas tarp kojinės ir banko: kai kėsinamasi į tavo kojinę, gali bent pabandyti apsiginti, o kai pinigai išgaruoja banke, tai arba viskas legalu, arba virtualaus vagies, ištuštinusio tavo sąskaitą nuotoliniu būdu, niekas nepagaus ir nuo jo neapgins.

Tik va bėda: norint kimšti pinigus į kojinę, reikia gauti uždarbį grynais. O gauti grynais kuo toliau, tuo kebliau. Šiuo klausimu visų valdžių ir bankų nuomonė viena: grynųjų privalo nebelikti. Jau pasišauta drausti ar bent riboti atsiskaitymus grynaisiais, kaipo priežastį pateikiant „kovą su šešėline ekonomika“. Bet tai veikiau pretekstas. Stambūs rykliai visuomet sugebės išsisukti, nukentės, kaip visada, pilkos vargo pelės. Stambiesiems kad ir barteriu lengviau atsiskaityti. O nustekentai už minimumą pardavėjai arba užuitam pensininkui iš kur tas barteris... Kaip, kaip tamstelė sakot? Tik dideles grynųjų sumas žada uždrausti? Ė, širdele, argi pirmas kartas, kai pradedama nuo kai ko, o vėliau paaiškėja, kad taikoma viskam... Užtat kai nebeliks atsiskaitymų grynaisiais, va tada tai bankams nieks nebetrukdys kad ir iki šimto procentų komisinius užsiriekt. Ko, panašu, ir siekiama. Viena tik nauda iš grynųjų panaikinimo: elgetų nebeliks, nes elgetai kortelės gabalo atlaužęs nepaduosi. Liks nebent tie, kurie nepyksta duonos gavę, bet tokių ir dabar mažuma, didžiuma pinigų reikalauja, o pasiūlius maisto įsižeidžia, kitas, žiū, dar ir kriukiu užtvoti taikosi. Tai gal ir nėr to blogo, kad neišeitų į gera? Kita vertus, įdomu, kuo pradės verstis nebesusielgetaujantys... Baisoka? Aha, man irgi baisoka. Bet prieš vėją nepapūsi.

Galų gale tegu sau uždraudžia mūsų išrinktieji grynuosius, bet su viena sąlyga: iš pradžių tegu išleidžia įstatymą, numatantį, jog nuostolių, patiriamų dėl „bankininkystės paslaugų“, suma minusuojama iš apmokestinamų pajamų ir pripliusuojama prie neapmokestinamo minimumo. Kitaip tariant, jei valstybė pageidauja šelpti bankus, tegu šelpia ne iš mokesčių mokėtojų, o iš savo kišenės, kurią, beje, irgi tie patys mokesčių mokėtojai pripildo. Mokamą pervedimu atlyginimą apčiuopiamai sumažina prievarta brukamų banko paslaugų bei „paslaugų“ įkainiai. Gaunantiems dešimttūkstantines algas į tokius nuostolius gal ir nusispjauti, bet plušantys už minimumą ir skaičiuojantys kiekvieną centą skirtumą pajunta netgi labai skaudžiai. Deja, nieko panašaus tikėtis neverta, nes tiek biudžetus, tiek bankų pelnus suneša anaiptol ne milijonieriai. Biedniokai po kruopelę suneša ir vidutiniokai. Vidutiniokai baigia išnykti, taigi belieka biedniokai... Nei biudžetas, nei bankai „savo“ neatsisakys, teks ir toliau visą vežimą biedniokams tempti.

Neapginsim savo kojinių, žmogeliai, oi neapginsim... Nebent prieš rinkimus užmirštume visus partinius nesutarimus ir vieningai pareikštume: balsuosime tik už tuos, kurie pažadės grąžinti ir iš tikrųjų grąžins atsiskaitymo už darbą tvarką, pagal kurią norintiems gauti algas pervedimu algos mokamos pervedimu, o pageidaujantiems gauti algas grynais algos mokamos grynais. Bet čia jau nemokslinė fantastika...

Pradėjom nuo geriausios žuvies, todėl baigti tiktų blogiausia. Blogiausia žuvis, deja, įprastinė - ta, apie kurią jau nebe lietuvių, o rusų folkloras sako: „žuvis genda nuo galvos, bet skutama nuo uodegos“...

Su kuo jau ir apsipratome. Nes, vėlgi pasak senosios lietuvių išminties, drumstam vandeny žuvauti lengviau.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (9)

 • Taip 2018 birželio mėn. 28 d. 13:23:46

  Ech, būtų tų pinigų...

 • abcėliui 2018 birželio mėn. 26 d. 11:24:25

  Na įstatymas numato,kad atlyginimas būtų mokamas dukart per mėnesį,
  tačiau , sudarant darbo sutartį, tokio punkto neliko.Užtat kiekvienas
  darbuotojas darbdavio įkyriai prašo raštu: Prašau atlyginimą mokėti
  kartą per mėnesį. Todėl įstatymas čia nepažeidžiamas,. Keista,kad
  darbdavys nesumąstė,jog tokia tvarka galima mokėti algą kartą per
  metus

 • R 2018 birželio mėn. 20 d. 11:30:01

  blokčein biometrika ir vauzdo kameros mato štrih koda kaktoje. Gyvuliu
  ukiui parengtas pasaulis , išliks tik žmonės ir papasakos kokiu
  išsigimeliu buta

 • taigi, 2018 birželio mėn. 18 d. 21:49:40

  buvo Lietuvos taupomasis bankas,kaimiečiui pervesdavo pinigus už
  valstybei parduotą paršioką ar šiaip kokį gyvulį.paskui jis tapo
  švedų banku,į jį varu suvarė pensininkus ir invalidus.Neliko
  palūkanų,už sąskaitą mokęk ,už viską mokėk. O jeigu karas? kas tam
  švedui? jis susivyniojo savo kompiuterius ir good bay,kaimieti mužike.Tad
  jei turėsi kojinėj ką nors dar nupirksi,o jei ne?

 • >abc 2018 birželio mėn. 18 d. 16:20:22

  Kas iš to, kad teoriškai pagal konstituciją privalo, jei praktiškai
  neįmanoma. Bandžiau prašyt grynais, atsakė "mes mokam tik pervedimu" ir
  taškas. Aš ne Šustauskas, bylinėtis neturiu nei laiko, nei noro. Man
  dar gerai, aš nors banką galėjau pasirinkti, bet daug darbdavių sudaro
  sutartis su vienu banku, nors darbuotojams gal kitame banke patogiau.
  Ir kodėl pagal pareikalavimą, jei turėtų būti pagal pasirinkimą?

 • abc 2018 birželio mėn. 18 d. 15:05:09

  Bent kiek man žinoma, tarkim yra paskaičuota, kad X mieste gyvena Y
  socialiai remtinų vaikų ir jiem skiriama Z suma tarkim stovyklom ir
  maitinimui. Tai va Lėšos patenka į savivaldybę, bet kadangi nieks
  nežino(iškur tiem vaikam žinot) kad jiem kaškas priklauso ir jie
  ,,nepateikia prašymų'' savivaldybė tas ,,sutaupytas lėšas''
  išsidalina kaip tarkim premijas ,,už puikų klijentų aptarnavimą''.
  Aišku galima eit į prokuratūrą, tik ten sužinosit, kad tai ne jų
  kompetencija..

 • abc 2018 birželio mėn. 18 d. 14:55:10

  Tai yra reali teisė Lietuvoje, o ne deklaratyvi. Visiem reikia skyrt kas
  realiai veikia, o kas tik deklaruojama. Nes istatymai pažodžiui visiem
  nevykdomi. Dažnai kaip tik viskas daroma priešingai. Ten daug prirašyta
  deklaratyvių tezių, iš kurių niekas nedaroma, bet yra paliktos
  ,,spragos'' per kurias viskas ir vyksta. Ir tai apima visus svarbiausius
  valstybės istatymus. Visur viskas supainiota, sudrumsta, ir kaskaip
  kapanojamasi pagal precendentus ir ,,aukštesniųjų'' aiskinimus.
  Čia aš apie viską. Tarkim tezė ,,kova su socialine atskirtim'' išvirto
  į tai, kad kovojama ne su skurdu ir jo atsiradimo priežastym, o su
  skurdžiais. Kai jie sunaikinami ,,išsprendžiama problema''.
  Ir čia dėja ne juokai o realybė. Beje dažni deklaratyvūs istatymai yra
  prafinansuojami ir lėšos tvarkyngai būna ,,isisavintos'' tik darbai
  nebūna atlikti, nes net nenumatyta atsakomybė. Jau virš dvidešimt metų
  ,,atsakyngas pareigas'' užimantys pareigūnai visiškai neatsako už
  daromą žalą

 • abc 2018 birželio mėn. 18 d. 14:40:42

  tiesiog nereikia prasidėt su skandinaviškai-lietuviškais bankais. Pav
  revoliut, iki 500€ per mėn nėr mokeščių. nuo daugiau jau atsiranda,
  bet nemokamos tranzakcijos ir konvertavimai į beleką pagal kursą ir kiti
  navarotai. Dar yra ir vokiečių startuolių bankinis kūrinys. Esmė ta,
  kad jie sutaupo ant to, kad dyrba be jokio realaus popierizmo ir taip
  sumažina ar visai panaikina paslaugų kaštus. Bet tame yra ir visokių
  prietarų ir nuomonių. Tarkim už bekontaktę kortelę ir kiekvieną
  atsiskaitymą kai kurių bankų klijentai gerokai permoka, o kitų visai
  nieko nemoka. Tai tie kur permoka, net tuo didžuojas, pamėgynk pasakyt,
  kad tai nebūtina, net isižeis..
  O grynais pinigais bet koks darbdavys pagal pareikalavimą atsiskaityt
  PRIVALO. Du kart į mėnesį, ir turi būt bet kokiam darbuotojui
  išduodamas algos lapelis, nepriklausomai kokia forma atsiskaitoma..
  Istatymų dar visiškai neatšaukė.. Bent varkšam visad ,,visu
  grieštumu''.. Nes kai teisininkai pateiškia ,,neturi pinigų reiskia esi
  kaltas''...

 • deinis 2018 birželio mėn. 18 d. 12:25:30

  Kiek supratau ,kad žuvis tai bankai ir labai plėšrūs ,bet ir tuos
  plėšrūnus nugalabija tai ŪKIO ,SNORO ,nukentėjo tie kurie juos šėrė
  ,tai sunešė pinigus ir jų neatgavo o kaškas siekia ,kad grinujų
  neliktu ,vot čia tai pagyvensim

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SPRĘS: Vilniaus miesto savivaldybės taryba trečiadienio posėdyje spręs, ar skirti 300 eurų kompensaciją už vaikams paskirtas vietas neegzistuojančiuose darželiuose.
 • ŽALA: Klaipėdos rajono savivaldybė šiemet jau gavo 12 prašymų kompensuoti vilkų padarytą žalą, ragina imtis atsargumo priemonių.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar vizitai pas gydytojus ir tyrimai turėtų būti apmokestinti?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +9 +11 C

   +8  +10 C

 

   +12  +14 C

  +22  +26 C

   +21  +24 C

 

   +21  +25 C

  3-5 m/s

 2-3 m/s

 

    3-4 m/s

 

USD - 1.1697 PLN - 4.3008
RUB - 79.1659 CHF - 1.1245
GBP - 0.8896 NOK - 9.5473
reklama
Ukis 2018