respublika.lt

2018 birželio 20, trečiadienis

Gąsdina žvaigždės ir savas šešėlisnuotraukos (11)

2016 gruodžio mėn. 31 d. 08:03:08
Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas prieš pat Kalėdas įsivėlė į „ideologinį“ disputą su Šimonių miestelio bendruomene. Mat miestelio gyventojai savo lėšomis papuošė Kalėdų eglę. O į jos viršūnę užkėlė penkiakampę melsva ir rausva spalva blyksinčią žvaigždę. Aiman, meras, išvydęs tą kalėdinę puošmeną, disputą sutvirtino riaumojančia technika. Net du kartus siuntė į Šimonis keltuvą, kad tą žvaigždę, lyg tiksinčią bombą, nuimtų. Nepavyko. Žmonės pasipriešino. Gal reikėjo atsiųsti išminuotojus? Nes D.Bardauskas nusprendė, kad penkiakampė - sovietinis ženklas.

 

Pasaulis nuo pat jo atsiradimo yra kupinas įvairiausių ženklų. Ir tuos ženklus paprastai „sugadina“ tik kai kurios pavardės. Su nevykusiomis, mėgėjiškomis interpretacijomis. Hitleris kadaise supurvino svastiką. Tad nuvykę į Indiją, kur tas ženklas, daug vyresnis už Hitlerį, iki šiol toleruojamas, turėtume nuolat baisėtis ir spjaudytis. O jei kas mėgsta indiškus TV serialus, turėtų perjungti kanalą, vos tas Hitlerio ženklas pasirodo pakabintas ant kambario sienos.

Penkiakampė žvaigždė, vadinama pentagrama, taip pat yra dešimčia tūkstančių metų vyresnė nei D.Bardauskas ar Leninas. Vėlgi kartojasi, kad simbolius pagadina tik pavardės ir interpretacijos. Jei interpretacija apsiriboja tik Kremliumi, Spaso bokštu ir sovietmečiu, tai istoriniu požiūriu kiek skurdoki interpretaciniai gebėjimai. Nes pentagrama, anot senovės graikų, saugančia nuo piktų jėgų, dar prieš Kristaus gimimą žavėjosi Pitagoro mokiniai. O gal įsivaizduokime, kad tai buvo pirmieji komunistai. Išsirašę partinius bilietus. Iš anksto, taikydami Pitagoro teoremą, nusprendę, kad vos ne po kelių tūkstančių metų sulauks savo pranašo Lenino.

Kupiškio rajono meras - diplomuotas veterinarijos gydytojas, socialinio darbo magistras - mąstė siauriau. Ne eromis, šimtmečiais, bet tik 26 metų tarpsniu. Maždaug tiek, kiek gyvena arklys. Pareikalavo „sovietinį ženklą“ geruoju nuimti. Šimoniškiams nesutikus, pasiuntė iš Kupiškio keltuvą. Bet buvo per žemas. Žvaigždės nepasiekė. Tada atsiuntė galingesnį keltuvą su aukštesniu bokšteliu. Bet šimoniškiai, gelbėdami papuošalą, užbarikadavo eglę savo automobiliais. Kranui teko iš miestelio išburgzti. Žvaigždę palikus ramybėje. Ir gerai. Nes dar būtų didesnė parodija, jei didžiulis keltuvas, sveriantis tonas, gabentų į rajono savivaldybę tik kelis gramus sveriantį blizgutį. Ir kaip tas daiktinis įrodymas būtų sunaikintas? Matyt, kariniame poligone. Pakvietus VSD ir policijos atstovus. Ir surašius atitinkamą aktą. Kokį? Kad Kupiškis prieš pat Kalėdas atsikratė sovietmečio? Prisijungė prie Lietuvos valstybės?

Kupiškio rajono biudžeto laukia didžiulės išlaidos. Nes dabar teks siųsti kranus į Pentagoną. Jei įsileis. Nes jo simbolis - taip pat penkiakampė žvaigždė. Nes pentagrama, traktuojant ją kaip senovinį simbolį, saugo nuo piktų jėgų. Ne veltui ir virš Betliejaus ši žvaigždė sutvisko. Kad apsaugotų ką tik gimusį Kūdikėlį nuo Erodo. Bet dar labiau įsijautus, išsigandus, kad kitąmet šimoniškiai užritins ant eglės Stalino marmurinę statulą ar kūjį su pjautuvu, jau dabar reikia imtis skubių priemonių. Tarkime, išsirašyti komandiruotę į Turkiją. Ir bent Stambule nuplėšyti visas valstybines vėliavas. Nes jose - taip pat penkiakampė. Matyt, turkai taip pat blogai paveikė Šimonių miestelio bendruomenę.

Gaila, kad Kupiškio rajono meras taip nepasitiki savo kraštiečiais. Tai ta pati psichologija, kuri vertė Afganistano talibus iš idėjos susprogdinti į UNESCO paveldo sąrašą įtrauktas Budos statulas. O „Islamo valstybės“ fanatikai ta pačia intencija sunaikino Alepo (Sirija) istorines relikvijas. O kartu nužudė senuką archeologą. Simboliai tvyro visur. Vieniems šaukštas simbolizuoja valgymą. Kitiems šaukštas - stalo įrankis. Kitiems „padėti šaukštą“ - mirtis. O fanatiškiausiai mąstant, žmonijai reikėtų atsisakyti šaukštų, šakučių. Nes su tais įrankiais pietaudavo Hitleris, Stalinas. Tad kodėl neįvykdžius kultūrinės, chunveibininės stalo įrankių revoliucijos. Galima parašyti ES finansuojamą projektą „Ideologiškai nekalto šaukšto dizainas“. Na, toks, panašus į kastuvą. Sukryžmintą su ekskavatoriaus kaušu.

Prieš Sočio olimpiadą mūsų olimpiečiams teko skubiai pakeisti uniformas. Nes neįtiko pamušalas su senoviniais simboliais. Visada taip būna. Vieni šarikovai baidosi kryžių, kiti išsigąsta raudonos spalvos šaliko ir negali pakęsti raudono gvazdiko. Treti pageidautų, kad visos europietės vilkėtų burkas. Ketvirti, jei tik jiems leistų, pultų deginti kai kurias knygas. Kad piliečiai neištvirktų. Žmogus niekaip nenori pasijusti nuostabiausių ir baisiausių istorijų patyrusios žmonijos žmogumi. Kai kam visa istorija sutelpa į visai mažiuką tarpsnį. Kategoriškai! Būtent tada imama priekabiauti prie eglutės. Įsivaizduojant, kad šimoniškiai prikėlė Smolnio matrosę. Ne, neprikėlė. Jūra per toli. Šimoniškiai, kaip ir jų meras, ruošėsi tik Kūčioms, Kalėdoms. Tikrai nesukūrė revoliucinės komunistinės kuopelės.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (11)

 • Mykolas 2017 sausio mėn. 03 d. 16:10:38

  Meras teisus. Atrodo, kad sergantys sovietmečio nostalgija, gali
  nuvažiuoti į gruto parką ar bent į Baltarusiją.Ypač ponia Olava
  Strikulienė

 • Pastebejau, 2017 sausio mėn. 02 d. 11:01:14

  kad zydsaudziai itin bijo svastikos,o buve KGB "aktyvistai" - penkiakampes
  ir pjautuvo su kuju. Matyt,ju "gerus darbus" primena...

 • >teisybės dėlei 2017 sausio mėn. 01 d. 21:51:56

  To pravdą-teisybę sakai.Žurnalistai ko gero nebūtų praleidę progos
  įkąst konservui .Nors,teisybę kalbant,juos vertėtų išvis giliai
  užkast kaip sugędusią lendlizinę liekaną.

 • Moliai su iniciatyva 2017 sausio mėn. 01 d. 17:18:37

  patys pavojingiausi.
  Antai seime agronomas gyventojams nurodinės kaip rengtis,ką valgyti,kam
  melstis,ką ir kiek gerti,ką ir kur rūkyti...........

 • manau,kad 2016 gruodžio mėn. 31 d. 15:59:28

  šimoniškiai tikri demokratai,sugebėjo apginti Kalėdų žvaigždę ir
  save nuo mankurto ir fariziejaus.sėkmės jiems ir toliau gludinant
  demokratiją,o Kupiškio meras tegul pas juos pasimoko demokratijos.

 • teisybes delei 2016 gruodžio mėn. 31 d. 10:12:14

  Jeigu butu nesuregaves, butu nuo zurnalistu kupron gaves

 • geras sarkazmas 2016 gruodžio mėn. 31 d. 10:07:16

  Visuomet pamąstau: ir iš kur lenda visi tie merai, bijantys savo
  šešėlio? Ir taip norisi kartu su Inga Valinskiene uždainuoti jos hitą:
  Žvaigždė!... Likimo dovana...

 • O 2016 gruodžio mėn. 31 d. 09:55:48

  Geras ir šmaikštus straipsnis, skaniai pasijuokiau. Mieli tautiečiai,
  būkime tolerantiškesni vieni kitiems, juk taip trumpai gyvename šitoje
  žemėje! Laimingų ateinančių metų.

 • gal 2016 gruodžio mėn. 31 d. 09:52:15

  Šitam meriūksčiui-"patriotui" siūlau įsikąsti sau į minkštą
  vietą, gal ir pyktis praeis. Konser-vatnikas yra konser-vatnikas...

 • skaitytojas 2016 gruodžio mėn. 31 d. 09:16:25

  Jau zemiau krist nebegalima.Matomai valdininkelis nebegali kitaip karjeros
  padaryti.

 • ROMAS 2016 gruodžio mėn. 31 d. 08:26:03

  tai tie , kurie su didžiuliu užsidegimu traskė tą sovietmetį ir per
  savo godumą nesugebėję nieko geresnio sukurti ir bijo tų simbolių ,
  neva sivietinių .Jie yra trumparegiai.Tai tokie tipai ,kurie ir prie
  sovietų baigė aukštasiais mokyklas , statė namus , tačiau pajuto , kad
  pasikeitė valdžia ir pradėjo kitaip loti .Aprimkit , žmonės patys
  puikiai supranta.Juk nuo sovietmečio tik 25 metai praėjo ir daugelis dar
  yra raštingi .Va , šiandien europarlamentarė L.Andrikienė per LRT su
  tokiu užsidegimu aiškina kaip Putinas paveikė rinkimus Amerikoje ,
  tačiau ji niekaip nesupranta vieno ; kokia menka ta amerika kad net
  Putinas jai vadovauja . Bent pasižiūrėtų į save iš šalies .Savo
  tokiom naiviom kalbom aukština Putino ir Rusijos galybę.Visur ruso
  ranka-koks galingas rusas .Ar tie mūsų politikai tikrai nesupranta , kad
  aukštindami tai yra visur matydami Putino ranką jie tik žmonėm
  pasako-koks galinngas Putinas .Ar proto tam neužtenka?

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • VICEMINISTRAS: trečiadienį žemės ūkio viceministro pareigas pradeda eiti Darius Liutikas; numatoma paskirtojo viceministro veiklos sritis - kaimo plėtros ir žuvininkystės koordinavimas.
 • VIZITAS: Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas birželio 20-21 dienomis Lenkijos kariuomenės vado generolo Leszeko Surawskio kvietimu su oficialiu vizitu lankysis Lenkijoje.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Kas kaltas dėl 2009-2010 metų krizės?

balsuoti rezultatai

Ar kada buvote apgauti, kai nuomojotės būstą?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +12   +14 C

   +12  +15 C

 

   +11  +14 C

  +19   +25 C

   +23  +29 C

 

   +17   +20 C

    8-13 m/s

   2-6 m/s

 

     2-5 m/s

 

reklama
Prenumerat 2018