respublika.lt

Fronte prieš alkoholizmą - idealistai

2014 vasario mėn. 13 d. 13:41:48
Dalia BYČIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

Lietuva yra viena iš pirmaujančių Europoje pagal alkoholio suvartojimą. Ką daryti, kad tauta mažiau girtautų? Didinti alkoholio kainas, kol žmogui teks svarstyti, ką pirkti: alkoholį ar duoną? Uždrausti reklamą? Suvaryti girtuoklius į rezervatus? Ar tiesiog nieko nedaryti, laukti, kol jie susinaikins patys? „Respublika“ kalbėjosi su Blaivystės sąjūdžio valdybos pirmininku Vytautu UOGELE.


- Siūloma kelti akcizus alkoholiui neva dėl kilnaus tikslo, pensijų kompensavimo. Esą būsią nušauti keli zuikiai, o vienas jų  - mažiau bus perkama alkoholio, mažės jo vartojimas. Ką jūs manote?

- Teko girdėti, kad alkoholį gali pabranginti apie 25 proc. Manau, kad alkoholio pabranginimas turės įtakos suvartojimui. Tam tikrai daliai žmonių. Tiems, kurie dar nėra labai pakliuvę į alkoholio pinkles, nėra per daug pinigingi. Sutinku, kad yra kitų būdų įsigyti alkoholio, dėl to ir sakau, kad pabrangimas atsilieps tiems, kurie nėra labai priklausomi nuo alkoholio. Manau, turės reikšmės ir jaunimui, apsunkins alkoholio įsigijimą. Nesu girdėjęs, kad kas nors Lietuvoje būtų atlikęs nuoseklius tyrimus, ar padidinus alkoholio kainas vartojimas sumažėja ar padidėja. Kalbu iš patirties. Manau, kad tų, kurie jau nebegali be alkoholio gyventi, nelabai išgelbės kainų didinimas ar mažinimas. Juos gali tik stebuklas išgelbėti. Yra žmonių, kurie valstybinio alkoholio neįperka, svaiginasi kažkuo kitu. Kad ir ką pirktų, veltui vis tiek negauna.

- Siūlote dalį pinigų, gautų iš tabako, alkoholio, pervesti į sveikatingumo fondą. Kaip tie pinigai būtų naudojami ir kas juos administruotų?

- Yra siūlymas į sveikatingumo fondą pervesti 2 proc. alkoholio akcizo. Ne tik Blaivystės sąjūdis yra, yra ir daugiau už blaivystę kovojančių organizacijų. Joms taip pat turėtų tam tikra dalis to fondo priklausyti. Jeigu turėtume pinigų, daugiau galėtume sveiką gyvenimo būdą propaguoti. Aišku, pinigai nebūtų leidžiami apmokėti už darbą, paslaugas. Mano galva, blaivybės aktyvistai turi dirbti iš pašaukimo, nelaukdami, kol jiems būtų už darbą atlyginama. Bet vis tiek už keliones, komandiruotes reikėtų iš tų pinigų apmokėti. Buvo anksčiau blaivybės fondas, jis gaudavo pajamų nuo visokių baudų, bet prie Kubiliaus Vyriausybės finansavimas buvo nutrauktas. Nebegauname jokios paramos. Vienintelis dalykas liko - projektai. Juos laimėti labai sunku.

- Kaip jums atrodo, kokios yra efektyviausios priemonės ugdyti blaivią visuomenę? Kas turi didesnę įtaką - mokykla ar šeima? Kokį pavyzdį gali duoti vaikams girtaujantys tėvai? Ar jie gali tinkamai išauklėti savo vaikus?

- Kad ir kas ką sakytų, manau, didžiausią įtaką turėtų daryti tėvai, šeima. Labai gaila, kad tėvų yra įvairių. Labai gerai būtų, kad dirbtų mokyklos, bet pradžią turi duoti šeima. Priklauso nuo to, kaip vaiką auklėsi. Žinau ir vienokių, ir kitokių atvejų. Tėvas gėrė ir sūnus juo pasekė, motina stengėsi ištempti, bet jai nesiseka. Pažįstu ir savo blaivininkų, kurių tėvas buvo alkoholikas, o sūnus - didžiausias blaivystės platintojas. Aišku, kad bloga įtaka labiau traukia. Mokykla yra antra po šeimos, bet labai svarbi. Gaila tik, kad mokykla nelabai stengiasi. Mokytojų idealistų dabar daug mažiau, negu anksčiau buvo. Idealizmo turėjo tarpukario Lietuvoje gimę mokytojai. Sovietų laikais gimę ir auklėjęsi idealizmo turėjo žymiai mažiau. Didelę problemą mes turime dėl vadovavimo moksleivių, valančiukų organizacijoms. Tol, kol joms vadovavo tarpukario Lietuvoje gimę mokytojai, viskas buvo gerai. Kai jie išėjo į pensijas, naujų vadovų sunkiau rasti. Daugiausia vadovauja tikybos, lietuvių kalbos mokytojos, socialiniai darbuotojai, Šiauliuose valančiukus buvo subūrusi bibliotekos vedėja. Vadovai patys turi būti blaivininkai, pasiaukoję dirbti nesavanaudiškai.

- Yra tekę kalbėti ne su vienu bandančiu iš alkoholio liūno pakilti žmogumi. Ne vienas skundžiasi geriantis, nes neturi darbo. Kokia, jūsų manymu, kultūros įtaka blaiviam gyvenimui? Kaime rasti kultūros židinį sunku.

- Jeigu žmogus turi nuolatinį darbą, jam mažiau laiko lieka dykinėti ir galvoti apie išgėrimą. Žinoma, būna atvirkščiai, darbą praranda, nes alkoholis tapo svarbesnis. Nėra ką svarstyti, kultūra turi labai didelę įtaką alkoholizmo mažinimui. Sovietiniais laikais kaimuose buvo labai daug kultūros namų, o per privatizaciją dauguma kaimo kultūros įstaigų buvo uždarytos, neliko daug kur mokyklų. Tikra tragedija. Dabar kai kur kaimo bendruomenės mėgina kompensuoti tą tuštumą.

- Kai kurios savivaldybės įkalbinėja girtaujančias šeimas gydytis nuo alkoholizmo. Skiria gydymui pinigų, bet iš kokių 20 prikalbintų gydytis žmonių koduotis nuo alkoholizmo arba važiuoti į specialius gydymo centrus sutinka vos 1-2 proc. Kas gali padėti žmogui, jeigu jis pats nenori sau padėti?

- Valdžios požiūris turi labai didelės reikšmės. Sveikinu tokias savivaldybes, kurios randa pinigų gelbėti žmones, bet nedaug tokių yra. Kita vertus, žmogui, kuris pats nenori ieškoti išeities, padėti yra sunku. Būčiau linkęs ginčytis, kurie sako, kad negalima versti gydytis, tai pažeidžia žmogaus teises. Aš būčiau už priverstinį gydymą. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, imta kalbėti, kad jokios prievartos negali būti, ir viskas buvo sunaikinta, kas sovietiniais laikais buvo. Manau, kad kai kuriems žmonėms prievarta praverstų. Jeigu alkoholizmas pripažintas liga, vadinasi, nuo jos reikia gydyti, nesvarbu, nori ar nenori. Geriau, aišku, būtų, kad pats norėtų gydytis, bet ne su visais pavyksta. Turbūt taip jau yra paveiktas mąstymas, kad jie nebepajėgia suvokti. Laimėjimas nebus šimtaprocentinis, bet dalį pavyktų išgelbėti.

- Ar tikite, kad visiškas alkoholio reklamos uždraudimas sumažintų jo vartojimą? Juk yra nemažai girtuoklių, kurie nemato šviesios dienos, nors ir nežiūri jokių reklamų.

- Manau, kad reklamos labiausiai veikia jaunesnius žmones. Tiems, kurie jau įklimpę, į reklamas nusispjauti, jie ir be reklamų susiranda. Nesakau, kad visiškai uždraudus reklamą niekas alkoholio nebevartotų, bet šiek tiek sumažėtų. Ir tai būtų gerai. Alkoholizmas yra labai didelė blogybė, jeigu jos nebūtų, ir kitos blogybės taptų mažesnės. Kiek žmonių nužudoma per alkoholį, kiek girti būdami namus padega, patys sudega. Rimtai ar nerimtai sakoma, kad dabartinė girtuoklių karta turi išmirti. Netikiu, kad po jų neatsiras naujų. Gyvenime visada vyksta kova tarp gėrio ir blogio. Manau, valdžia per mažai daro, kad alkoholio būtų mažiau.

- Alkoholis nėra vienintelė priklausomybių rūšis. Plinta narkotikai, psichotropinės medžiagos. Nors jų nereklamuoja, bet jie vis tiek plinta.

- Nereklamuoja, bet sutikime: jeigu reklamuotų, plistų dar labiau.

Parengta pagal dienraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ATSISTATYDINO: penktadienį atsistatydino Kosovo ministras pirmininkas Ramušas Haradinajas – šį žingsnį premjeras žengė po to, kai karo nusikaltimų teismo Hagoje atstovai jį paskelbė įtariamuoju ir iškvietė į apklausą.
  • ĮTARIAMASIS: Irako kurdų vyriausybės atstovai penktadienį identifikavo kurdą iš Turkijos, kuris, įtariama, yra galimai atsakingas už trečiadienį nušautų Turkijos diplomatų žūtis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Kaip vertinate, jog už Sosnovskio barščius gresia baudos?

balsuoti rezultatai

Ar džiaugiatės atvėsusia vasara?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +13 C

 +11 +13 C

 

 +13 +15 C

+23 +25 C

 +25 +27 C

 

 +26 +27 C

 0-3 m/s

 0-2 m/s

 

 0-3 m/s

 

reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis