respublika.lt

2018 rugpjūčio 21, antradienis

Dun-dun-dun į žaliąją sąžinęnuotraukos (25)

2017 rugsėjo mėn. 18 d. 08:00:17
Ferdinandas Kauzonas, „Respublikos“ apžvalgininkas

Šio rašinio pavadinime „dundundukas“ ir sąžinės spalva visiškai nereiškia, kad daužausi į geležines duris, kurioms atsivėrus patekčiau vien tik į šiandienės valdančiosios daugumos sąžinę. Tai beldimasis į visų, šios ir buvusiųjų nuo pat istorinės Kovo 11-osios, kadencijų sąžines - seimų vadovų ir narių, ministrų, premjerų, prezidentų...

 

Tiesą sakant, beldžiuosi visai ne aš. Beldžiasi Mokytojas. Ką ten beldžiasi - galva daužo geležines duris. O aš tik vos vos jam talkinu. Kad kaip nors prisibelstų. Nes prie buvusiųjų taip ir neprisibeldė. Vadinasi, nepaisant anų Lietuvą valdžiusių koalicijų ir joms oponavusių opozicijų politinių spalvų įvairovės, jos visos buvo žalios. Nesunokę iki tokios brandos, kad gebėtų suvokti, ką valstybei, irgi dar žaliai, dar nesunokusiai reiškia MOKYTOJAS.

Aristotelio telegrama Lietuvai

Pabandžiau įsivaizduoti, kokiu taptų mano gyvenimas, jeigu aš parašyčiau, kad „tie mokytojai, kurių mokiniai visą gyvenimą išlieka jiems dėkingi už jų išauklėjimą, verti didesnės pagarbos nei tėvai: vieni jiems padovanojo tik gyvybę, antrieji - padoraus žmogaus gyvenimą“. Vaikų tėvai, o gal net ir jų vaikai, perskaitę taip suformuluotą mintį, jos autorių aptaškytų tokiais „komentarais“, kad „Respublika“ mano paslaugų kaipmat atsisakytų. O kaimynai iš mano daugiabučio balkonų mane tikrai kuo nors, tikrai maloniai nebekvepiančiu, apipiltų.

Aš ir pats niekada nebūčiau išdrįsęs taip pažeminti tėvų misijos. Buvau šventai įsitikinęs, kad tėvų įtaka augančiam žmogui nė kiek ne mažiau svarbi nei mokytojų. O galbūt net svarbesnė, nes, kaip visai neseniai mane įtikino bičiulis, jau turintis keliolikos metų senelio stažą, kad vaikui didžiausią įtaką galima daryti toje jo gyvenimo atkarpėlėje, kai jis miegodamas savo lovytėje sugeba apsisukti 360 laipsnių. It laikrodžio rodyklė. Kai iki pirmojo jo susitikimo su mokytoju dar toli toli.

Todėl skubu pranešti, kad aukščiau paskelbta erezija, išaukštinanti Mokytojo ir drįstanti įžūliai pažeminti tėvų įtaką vaiko auklėjime, yra visai ne mano. Ji priklauso jau amžinatilsį žmogui. Aristoteliui - graikų minties galiūnui, mokslininkui, filosofui, Platono mokiniui ir Aleksandro Makedoniečio mokytojui. O kaip dabar man paaiškėjo, dar ir labai akylam toliaregiui, o gal net aiškiaregiui. Turbūt tik senovės graikų dievai žino, pro kokius teleskopus ar binoklius Aristotelis, žiūrėdamas Šiaurės link, gebėjo taip ryškiai regėti mus, nuo jo nutolusius per beveik pustrečio tūkstančio kilometrų ir tiek pat... metų. O vis dėlto matė, net girdėjo, kaip šiandieniai Mes dūsaujame ir pergyvename, kad mūsų vaikai, neduokdie, padoriais žmonėmis užaugtų - taigi pražūtų toks vargšas vaikelis Lietuvoje. Tiesa, turbūt čia dar niekada nebuvo labai lengva padoriam, bet taip, kaip šiandien...

O gal ne tik Lietuvoje? Gal visur šiandien padoriam nelengva? O gal tokiems nelengva buvo net Aristotelio laikais? Todėl jis taip puikiai suprato lemtingą Mokytojo vaidmenį, gelbstint valstybes ir tautas nuo degradavimo, o paskui ir išnykimo.

Būtent todėl ir nusprendžiau pateikti skaitytojui šią Aristotelio „telegramą“, perspėjančią mus apie gresiančią katastrofą. Gal net pavojingesnę už Astravą. Gal! Nes Mokytojo likimas mūsų pačių rankose. O Astravo?.. Tik dėl Astravo visą Europą bandome sukelti ant kojų, o dėl Mokytojo likimo?.. Piršto nepajudiname.

Gal, viliuosi, tarp skaitytojų netyčia rasis ir, pavyzdžiui, premjero ar Seimo pirmininko žmona, o gal net kuri nors prezidentės bendradarbė, ir pasiūlys bent vienai mūsų valstybės galvai susipažinti su Aristotelio „telegrama“, lietuviškai galvai adresuota...

Ar Skvernelis pavydi Mokytojui?


Jeigu aš pasakyčiau, kad „mokyklų mokytojai yra apdovanoti tokiomis galiomis, tokia valdžia, apie kokią ministrai pirmininkai gali tik svajoti“, skaitytojas pamanytų, kad kvoštelėjau, o mokytojai imtų juoktis pro ašaras?.. Na, o premjeras Skvernelis?.. Kikentų, kad ketinau pasakyti tokią nesąmonę? Nemanau. Jis pakankamai gerai jaučia ironiją, o ir pats mėgsta ironingai pašmaikštauti. Beveik kaip jo kolega Vinstonas Čerčilis.

Beje, premjere, aukščiau cituota ir tarp kabučių mano pariebinta mintis apie premjerus, pavydinčius galios mokytojams, priklauso visai ne man, o būtent serui Čerčiliui, dukart buvusiam Jungtinės Karalystės premjerministrui. Tam pačiam, kuris į pasaulio istoriją įrašytas kaip vienas išmintingiausių valstybės vadovų. Jis turbūt niekada nebūtų sau leidęs apie mokytojus taip neapdairiai leptelėti, kaip kad p adarėte jūs, premjere, bandydamas aiškinti, kad didesnius atlyginimus mokytojai galės gauti tada, kai pagerės mokinių rezultatai.

Išgirstų tokius savo lietuviško kolegos žodžius seras Čerčilis - ir jam iškart tikriausiai taptų aišku, kodėl, pavyzdžiui, visais įmanomais lėktuvų trapais Lietuva tekina lekia į Britų salas, o jo britai į Lietuvą „kažkodėl“ nelekia. Ne, Čerčilis niekada nepasakytų, kad mūsų lėkimo priežastis - lietuviškų galvų požiūris į mokytoją. Fui, primityvu. Jis pasakytų išmintingiau: „Visų Lietuvos piliečių emigraciją skatinančių priežasčių priežastis - Lietuvą valdančiųjų ir valdžiusiųjų specifinis požiūris į mokytoją“. Ir, ko gero, dar pridurtų: „Visų kitų priežasčių, įskaitant prieš ketvirtį amžiaus Pabaltijo tigru riaumojusios Lietuvos liūdną šiandienį kniaukimą benamiu, beglobiu purvinu, valerijono prisiuosčiusiu kačiuku - taip pat...“

Aš labai atsiprašau mūsų premjerą gerbiančių skaitytojų, kuriems galėjo pasirodyti, kad kiek nepagarbiai operavau jo pavarde. Premjero neatsiprašau, nes, neabejoju, jis puikiai suvoks, kad operavau ne pavarde, o pareigomis, kurios labai derėjo prie Čerčilio pareigų (gal duos Dievas ir premjero požiūris į mokytoją ims derėti...). Ir dar premjeras supras, kad jis šiame rašinyje - tik simbolis, o vietoj žodžio „Skvernelis“ galėjo figūruoti „Grybauskaitė“, „Pranckietis“ ir kiti labiausiai iškilūs lietuviški tikriniai daiktavardžiai, vartojami dabar ir vartoti šiek tiek ankstėliau.

Kuriuo lazdos galu tvosime?..

Mokytojas yra tas žmogus, su kuriuo dėl jo itin specifinės profesijos galima visiškai nesiskaityti. Ta specifika paremta dviejų lazdos galų principu. Vienas lazdos galas priklauso valdžiai. Tas galas skirtas mokytojui mušti, diskriminuoti, daryti su juo ką nori. Kodėl? O būtent todėl, kad jis mokytojas. Kad jis daugiau nieko nemoka. TIK būti mokytoju. Tiesa, ir dar šio to moka, tačiau mokytojo orumo jausmas, paveldėtas iš smetonmečio, ne kiekvienam leidžia spjauti į Lietuvą ir lėkti į Britų salas lėkščių plauti, ar merdinčių senukų vartyti lovoje nuo vieno šono ant kito. Mokytojas - tai ne gydytojas, kuris visur gali būti gydytoju. Jeigu mokytojas galėtų būti mokytoju ir už jūrų marių, Lietuvos vaikus jau šiandien mokytų kompiuteris, o dar pavojingiau - televizija. Ji jau ir dabar pakankamai efektyviai gana dažnai „moko“: tai ką gyvas mokytojas vaikui įdiegia per 12 metų, televizija gali atimti per pusvalandį.

Bet yra antras lazdos galas. Jis galėtų, privalėtų virsti mokytojo ginklu. Gaila, mokytojas, savo rūpesčių ir valdžios nerūpestingumo užspęstas, net pagalvoti neturi kada apie tą antrą galą: Gyvo mokytojo Lietuvoje nepakeis nei mokytojas, atbėgęs iš Ukrainos, nei iš Sirijos ar Eritrėjos. Ar jau supratote, mielieji mokytojai, kokia didžiulė jėga jūsų rankose? Jūsų skaičius, nors su kiekvienais metais vis mažėja, tačiau jis dar pakankamas, kad galėtumėte „susimesti“. Pakaktų tik po euriuką, kad „išsinuomotumėte“ iš bet kurios didesnį demokratijos patyrimą turinčios Vakarų valstybės streikų organizavimo patyrimą turintį mokytojų profsąjungos veikėją. Tik porai mėnesių. Ir po to driokstelėtumėte tokiu visuotinu mokytojų streiku, kokio Lietuva per amžius nėra regėjusi. Tokį, kuris truktų bent mėnesį. Niekas kitas Lietuvoje tokio streiko negalėtų surengti. Tik jūs. NES JŪSŲ NIEKAS NEGALI PAKEISTI! Įsivaizduojate, kokią pilietiškumo pamoką gautų jūsų mokiniai. Ir visa Lietuva. Kurią, beje, ir sudaro tik mokytojai ir mokiniai. Esantys, buvę ir būsimi...


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (25)

 • Tai mokytojai 2017 rugsėjo mėn. 20 d. 15:02:55

  dar nors kiek algos gauna! O stai furistams - jos nemoka visiskai!
  Pavagia,iskaiciuodami i dali komandiruociu dienpinigiu,kuriuos taipogi gali
  mazinti iki 50%... Ir nieks jau trecia desimtmeti nestreikuoja! O valdzia
  dziaugiasi dosnia "Linavos parama" partijoms ir partijelems,nauji vilkikai
  su refais - perkami po kelis tukstancius kasmet... Uz pavogtus vairuotoju
  atlyginimus...

 • Jau savo"pajėgomis" 2017 rugsėjo mėn. 20 d. 10:45:18

  užkišot portalą mėnesiui pirmyn.
  Pailsėkite-juk niekas neskaito.

 • Jau savo"pajėgomis" 2017 rugsėjo mėn. 20 d. 10:44:47

  užkišot portalą mėnesiui pirmyn.
  Pailsėkite-juk niekas neskaito.

 • klausimas 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 22:17:58

  Nuotraukoje nesimato ne vieno vyro! Gal tai priezastis svietimo
  nuosmukiui?
  Kokia Jusu isvada?
  Ar tik tai nepasikartos justicijoj... medicinoj... Baisu net pagalvoti.
  Idomu, kur vyrai?

 • Pseudoprofsąjungų 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 14:29:08

  mokyklose bijo direktoriai ir gandragalviai.
  Tikroji NEPRIKLAUSOMA profsąjunga/pvz Vilniuje/su savo biuru
  mieste/ne mokykloje/,su savo sąskaita banke,su SAVO juristais,
  sekretoriais,atstovais kituose miestuose būtų superjėga.

 • Pseudoprofsąjungų 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 14:28:22

  mokyklose bijo direktoriai ir gandragalviai.
  Tikroji NEPRIKLAUSOMA profsąjunga/pvz Vilniuje/su savo biuru
  mieste/ne mokykloje/,su savo sąskaita banke,su SAVO juristais,
  sekretoriais,atstovais kituose miestuose būtų superjėga.

 • terra incognita 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 10:43:47

  ,,Lietuviškoms jungtinėms pajėgoms,,man atrodo jūs neturite laiko
  trumpai išdėstyti savo mintis,nes malate visur tą pačią košę.
  Nusibodo skaityti jūsų komentarus, normaliam žmogui iššaukiate
  alergiją. Neužsiimkite psichologiniais ginklais ir taip jų pilna.

 • Mykolas 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 10:39:35

  Gerbiamiečiai, miegantys valdžioje ir visuomenėje!
  Įsikalkite savo makaulėsna visiems laikams! KOL MOKYTOJUI BUS MOKAMI
  TOKIE VARGANI GRAŠIAI, KOL MOKYTOJAS BUS TOKS BETEISIS, TOL Į EDUKOOGIJAS
  STOS TOKIE ABITURIENTAI, KOKIE TINKAMI TIK PENKIOMS VIŠTOMS GANYTI. TOL
  KIEKKVIENA NAUJA KARTA BUS PASMERKTA, KAD JOS VAIKAI AUGTŲ PUSDEBILIAIS,
  TINKAMAIS TIK AIRIJOJ,AR ANGLIJOJ LĖKŠTES MAZGOTI.

 • Pensininkas 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 10:37:20

  Bet ir nevisprotis tu, Napaleone, pasivadines LIETUVISKOS JUNGTINES
  PAJEGOS! Jeigu palatos draugams tai tinka, o gydytojas nepriestarauja tai
  vadinkis nors ir Sventuoju Petru. Bet tavo kliedesiai niekam neidomus !!!

 • valdas 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 09:23:15

  Bet blogiausia,kad "mokytojas" nesupranta,kad jis yra biudzetininkas !!!O
  kas tas biudzetas ???
  Mokytojas yra arba jo nera - tik vadovelis,kuri perskaitei ir tustuma...
  Tai mokytojas tam ir yra,kad pateigt,iteigt to vadovelio,programos esme,ne
  ozio,musmires politika...
  Tai kiek tu mokytoju yra,o "mokytoju" yra daug...
  Tauta nyksta 1o-mis kartu greiciau,o ne mazeja "mokytoju" ,kad neisnyktume
  turim kazka paset,negalim but visi "mokytojai",ar oziai ir musmires...

 • O GAL 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 09:19:37

  taip mums, mokytojams ir reikia? Jei išleidom iš mokyklos
  špargalkininkus, puskvailius, beveik be sąžinės, tai jie valdžioje
  būdami ir atsilygina. Juk neišdygo skverneliai po lietaus.

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 09:15:35

  Gėda mokytojams, kai jie nemato bado akcijos prie Grybauskaitės
  darbovietės (prezidentūros).
  *******************************************
  Protestuotojams prie Prezidentūros Vilniaus valdžia nurodė po savaitės
  pašalinti palapines (delfi.lt)
  Protestuotojai prie Prezidentūros ten galės likti dar savaitę ir tik
  dienomis, nusprendė Vilniaus savivaldybė. Po to jiems nurodyta pašalinti
  palapines.
  *************************************************
  Gėda mokytojams

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 09:08:19

  Po karo, mokytojai su mokiniais į miškus ėjo prieš okupantą, o dabar
  tapo savanaudžiais menkystomis? Tapo neįgalūs pakovoti dėl visuotinio
  gerbūvio? Gėda

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 08:58:51

  25-mečio v i s i įtakingiausieji politikai yra verti didžiausios
  bausmės,
  už l. sunkius padarinius Tautai ir Lietuvai.

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 08:58:08

  Mes būsim ramūs saugūs ir klestėsim, kai:
  Putino vadovaujama okupantų gauja pasitrauks iš Karaliaučiaus;
  Putino vadovaujama okupantų gauja uždarys (iš lietuviško biudžeto
  pinigų išlaikomas) rusiškas mokyklas Lietuvoje;
  Putino vadovaujama okupantų gauja pasitrauks iš lietuviško eterio, su
  rusiškos kultūros brukimu (visur);
  Putino vadovaujamos bei Lietuvoje pasilikusiųjų okupantų gaujos v_i_s_i
  veikėjai bus paviešinti ir nušalinti iš v_i_s_ų įstaigų;
  Putino vadovaujama okupantų gauja paliks ramybėje Ukrainą Krymą.
  Putino ir Lukašenkos vadovaujama okupantų gauja paliks ramybėje Gudijos
  (Baltarusijos) gyventojus.

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 08:57:33

  Pasilikusįjį cccp komunist-kgb’istinį okupantą,
  klastingai sugužėjusįjį į Seimą neliustruotosios
  lsdp_ts-lkd_darbo_liberalų gaujos pavidalu,
  l. lengva nukenksminti kai žinom, kad
  “Lietuvos Respublika nuo pat savo Konstitucijos priėmimo 1992.10.25 dar
  nė karto neturėjo teisėtai išrinkto Seimo.”
  (dr. Jonas Ramanauskas)
  Daugiau apie tai
  (panaudojus tokias nuorodas)
  Ultimatumas Seimui dėl LR teisinių pagrindų griovimo
  Rinkimų kodekso projekto aferizmai
  Okupuota nepriklasomybė
  ___________________________________________
  Tautos SĄJŪDIS arba Tautos mirtis

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 08:56:44

  Citata
  “Šiandien daugybė žmonių piktinasi, kad kažkada Sąjūdis nuvyto.
  Šventa tiesa. Sąjūdžio programa iš esmės liko neįgyvendinta, ...

  Vytautas Radžvilas
  ________________________
  Patartina susipažinti su visu kalbos tekstu kuris yra
  va čia
  propatria.lt/2017/06/vytautas-radzvilas-lietuva-dabartizmo.html
  ________________________
  Sąjūdžio programa iš esmės liko neįgyvendinta, nes okupantas išėjo
  pasilikdamas.

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 08:54:34

  Antilietuviškai neliustruotąjai lsdp_ts-lkd_darbo_liberalų gaujai yra
  naudinga susiskaldžiusi visuomenė į mokytojus, pensininkus, vaikus,
  milicininkus, ...

 • Pritariu 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 08:52:28

  taigi...Pas mus Lietuvoje kiek suprantu gyvena tik gydytojai,mokytojai ir
  pensininkai...

 • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 08:45:40

  Lietuvoje konclagerio sąlygomis skursta v i s i ir tik partinių gaujų
  sukčiai klesti. Jei mokytojai rūpinsis tik savo nauda, tai Lietuva neturi
  ateities. Mokytojas nematantis skurstančios visuomenės, nėra vertas
  mokytojo vardo.
  Gėda mokytojams, kurie mato tik save. Gėda

 • Mykolas 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 08:39:28

  Rašau tam, kuris "Taigi". Taip. visos profesijos mažiau svarbios. Ir kol
  šito valdžia ir visuomenė nesuvoks ir mąstys kaip Tamsta, Lietuva vis
  labiau virs Europos užkaboriu.

 • aptverta spygliuota viela, Lietuva būtų panaši į konclagerį 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 08:38:07

  (2017 kovo skaičiai)
  Vakariniame ES pakraštyje mažiausia mėn. alga – 1222 eURAi (į
  rankas).
  ————– // —————————— miltai – 0.35 e/kg (35
  eurocentai/kg).
  Lietuviškame ES pakraštyje mažiausia mėn. alga – 335 eURAi (į
  rankas).
  ————– // —————————— miltai – 0.54 e/kg (54
  eurocentai/kg).
  Vakariniame ES pakraštyje mažiausia mėn. alga ir vėl didinama kaip ir
  kasmet nuo balandžio mėn.
  __________
  Vakariniame ES pakraštyje mažiausia mėn. alga didėja kasmet, o miltų
  kaina nekinta jau k_e_l_i_s metus iš eilės.
  __________
  Štai kokia yra mūsų duona kasdieninė.

 • aptverta spygliuota viela, Lietuva būtų panaši į konclagerį 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 08:37:24

  Lietuviškame ES pakraštyje maisto ir daiktų kainos yra bemaž tokios pat
  kaip vakariniame ES pakraštyje, o algos ir pensijos yra apie keturis
  kartus mažesnės nei vakariniame ES pakraštyje.
  _______________________
  Tokiu būdu Tauta varoma iš Lietuvos. Daug ženklų rodo, kad Ramūno
  Karbauskio vadovaujamai grupuotei tokios Tautos marinimo sąlygos yra
  tinkamos. _

 • Taigi 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 08:28:19

  Lygtai čia dirba tik mokytojai ir tik tie neišgyvena".visi kiti nedirba
  arba gauna europinės algas arba jų darbas mažiau svarbus

 • Jonė 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 08:08:18

  Puikus straipsnis.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PASIEKIMAS: Austrijoje vykstančio pasaulio vyrų karšto oro balionų čempionate po pirmųjų dešimties užduočių geriausiai tarp lietuvių besivaržantis Rokas Kostiuškevičius užima devintąją vietą.
 • TRAGEDIJA: potvynių siaubiamose Indijos Keralos valstijos teritorijose žuvusiųjų skaičius perkopė 400; vien tik sekmadienį užlietuose kaimuose rasta mažiausiai 30 kūnų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Kiek pinigų išleidžiate savo vaikų reikmėms prieš Rugsėjo 1-ąją?

balsuoti rezultatai

Ar dalyvaujate klasės susitikimuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13   +17 C

   +6  +13 C

 

   +11  +15 C

  +20  +23 C

   +21  +23 C

 

   +25  +27 C

  7-11 m/s

  1-2 m/s

 

    2-4 m/s

 

USD - 1.1420 PLN - 4.3037
RUB - 76.7235 CHF - 1.1366
GBP - 0.8948 NOK - 9.6720
reklama
Ukis 2018