respublika.lt

2018 rugsėjo 25, antradienis

Brandi kompanija kyšių neimanuotraukos (11)

2017 spalio mėn. 02 d. 11:20:16
Vladas VAICEKAUSKAS

Kalbuosi su mažo Miroslavo miestelio gyventoju, istoriku, kelių knygų autoriumi, vienu iš žemdirbių Sąjūdžio kūrėjų, antros kadencijos Alytaus rajono savivaldybės tarybos nariu Jonu Juravičiumi.

 

- Ar jus sukrėtė skandalas, kai STT agentai ir prokurorai dviem kažkada įtakingoms - Darbo ir Lietuvos liberalų sąjūdžio - partijoms pateikė oficialius įtarimus stambaus masto kyšininkavimu ir prekyba poveikiu?

- Prajuokino. Šviesiausią, skaidriausią, ilgus metus mokiusią, kaip reikia dorai valdyti valstybę, dorai ūkininkauti ir dorai gyventi, Liberalų sąjūdžio partiją pastatė ant vieno laiptelio su seniai kriminalizuota Darbo partija! Juokingiau ir graudžiau nebūna. Tokio pažeminimo sulaukė visa liberalioji visuomenės dalis: apžvalgininkai, komentatoriai, politologai, žiniasklaidininkai! Apie ką jie dabar rašys, kalbės, ką rodys?

- Jie pradės aršų pažemintos partijos dalijimo vajų. Jau pradėjo!

- Bet kas jų klausys? Žinoma, išvysime įmantrių dalijimo spektaklių, bet tai pavojinga - visuomenė dar ryškiau, akivaizdžiau pamatys, su kuo jie ir už ką. Besigindamas visada apsinuogini.

- Prezidentė labai laiku pateikė supriešinto kovos su korupcija įstatymo pataisas?

- Man ne mažiau svarbi prezidentės išsakyta griežta pozicija: politinė sistema turi išsivalyti. Tai suteikia viltį, kad tokiu pat, kaip STT agentų ir prokurorų, lygiu bei principingumu pasižymi ir teisminės instancijos.

- Kas atsitiktų po abiem partijoms nepalankių teismų išvadų?

- Prasidėtų abiejų partijų išvarymo iš sistemos etapas, galbūt net su tragiškomis pasekmėmis. Neabejoju, kad apsivalymo procesas, prasidėjęs viršuje, pasieks ir apačias - savivaldybes, čia korupcinio raugo taip pat apstu.

- Kur dėsis šių partijų eiliniai? Sulįs į pogrindžius?

- Po kiek laiko išsirinks naujus vadovus, dalis emigruos į kitas partijas. Persikūrimas, vertybių perkainojimas gali ir užtrukti. Tai ne automobilio ratų pakeitimas. Bet šansai sugrįžti neprarasti. Abiejose partijose yra gabių ir sąžiningų narių.

- Kada korupcija tampa pavojinga valstybės sąrangai?

- Pasiekusi brandą.

- Branda - kai pražyla barzda.


- Kai į savo tinklus įtraukia 50 proc. valstybės pareigūnų, bent trečdalį įtakingiausių parlamentarų ir didžiąją dalį vietos bei užsienio kapitalo žiniasklaidos. Tokio pobūdžio lektūros pilni knygynai.

- Ar dviejų partijų sunkus apkaltinimas reiškia, kad ir Lietuvoje turime brandžios korupcijos užuomazgų?

- Korupcijos lizdų dažnai aptinkama sveikatos, švietimo, teisėtvarkos, pasienio užkardos, transporto, energetikos, viešųjų pirkimų, valstybės valdymo, politinėse sistemose, bet visos valstybės kūno korupcinis režimas dar neapėmė. Brandi korupcija, kaip sistema, bręsta ilgai. Dabar matome, kad savo godulį praturtėti tenkino nesubrendėliai, žemos moralės žmonės. Brandi korupcija taip pat linkusi apsivalyti. Todėl palaikymo iš išorės nesulauks.

- Brandi korupcija turi tikslą perimti valstybės valdymą?

- Svetimomis rankomis darydama įtaką įstatymdavystei, grakščiai laimėdama svarbius verslo, pirkimų, tiekimų konkursus, laimėdama svarbius, įvairaus lygmens postų skyrimo konkursus valstybės tarnybose. Brandi korupcija šliaužia tyliai kaip angis, palaipsniui apimdama vis didesnes valstybės teritorijas ir platesnius visuomenės sluoksnius, kad galėtų sėti ir daiginti liberalias, iš pirmo žvilgsnio visai nekaltas vertybes, ypač tarp jaunuomenės, kur liberalizmas yra itin palankiai sutinkamas ir vertinamas. Nuo kraštutinio liberalizmo, kuris veikia kaip dinamito griaunamoji jėga tokiose valstybėse kaip Lietuva, brandus liberalizmas susilaiko: tokio tipo valstybės pačios įsisuka į tinklus.

- Jūs liberalizmo ideologiją laikote nepriimtina?


- Pasaulis gyvas išsilaiko tik dėl pusiausvyros. Jeigu kuri pusė nusveria, ima dominuoti, kolapsas - neišvengiamas. Taip kalba valstybės ir teisės istorija bei teorijos vadovėliai. Tą matome ir realybėje.

- Ar politinės sistemos turėtų eiti greta su korupcinės partinės valdymo sistemos pertvarka?

- Taip, nes nuo anų laikų išlikusi partinė-sąrašinė valdymo sistema ir yra korupcijos lopšys bei puotos stalas. Apie tai yra vaizdžiai kalbėjęs Seimo narys Naglis Puteikis. Prezidentė, pateikusi gan griežtas kovos su korupcija įstatymo pataisas, viliuosi, tuo neapsiribos. Partinės-sąrašinės valdymo sistemos demokratizavimas labai papuoštų prezidentės biografiją ir gražiai nugultų į valstybės istorijos analus.

- Ar atskirai paimta valstybė gali laimėti korupcinę kovą, gyvendama europinės ir pasaulinės brandžios korupcijos apsuptyje?

- Čilės pavyzdys rodo, kad korupcijos lygį galima sumažinti iki minimalaus, kai korupcijos likučiai nedaro įtakos valstybės gyvenimui.

- Bet Čilę valdė diktatorius Pinočetas...

- Taip, valdė per verslininkus, bet jo kovos su korupcija būdus perėmė ir pritaikė nemažai valstybių.

- Ar tie būdai tiktų ir mums?

- Išskirčiau kelis sisteminės kovos būdus. Pirmas, visi valdžios pareigūnai, ilgus metus glaudžiai susiję su korupcija, neteisėtai praturtėję ir kenkę valstybei, neteko savo postų, jų turtas buvo konfiskuotas, daugelis ilgiems metams sėdo į kalėjimus. Antras, pareigūnams, kurie darė įtaką parenkant žemesnių instancijų kadrus, teikė paslaugas menkesnėms verslo struktūroms, užsiėmė nelegaliu smulkiu verslu, buvo pritaikyta sumodeliuota baudų sistema: iš nelegalios veiklos pasipelnei, sakykim 1000 dolerių, valstybei sumokėk 10 tūkst. dolerių baudą, neteisėtai praturtėjai 100 tūkst. dolerių, valstybės iždui sumokėk milijoną. Baudos buvo taikomos 60-100 kartų didesnės, nei jų gautos neteisėtos pajamos. Jei tokių pinigų neturi, skolinkis iš artimųjų, pažįstamų arba bankų, bet baudą privalai sumokėti nustatytu laiku. Valstybė dėl neteisėtų tavo veiksmų neturi patirti nė cento nuostolių.

- Teko skaityti, kad visu korupcijos laikotarpiu visuomenėje buvo kuriama nepakantumo kyšininkavimui opinija. Į tai buvo sukoncentruotas ir paties prezidento dėmesys?

- Taip, pats diktatorius ragino žiniasklaidą kasdien informuoti visuomenę apie tai, kas naujo korupcijos frontuose.

- Galbūt prezidentės iniciatyvas paremtų ir Lietuvoje veikianti žiniasklaida?

- Bėda ta, kad nacionalinė kapitalo žiniasklaida verčiasi sunkiai - plačias informacines erdves yra užėmusi užsienio kapitalo žiniasklaida, ji susiurbia ir didžiąją dalį reklamos pinigų.

Sunku įsivaizduoti, kad, tarkime, Vokietijos, Prancūzijos, Anglijos, JAV informacinėse erdvėse karaliautų kitų užsienio valstybių kapitalas. Todėl aš nežinau, ką labiausiai rems dominuojanti užsienio kapitalo žiniasklaida Lietuvoje - prezidentę ar pakirstą korupcijos Liberalų sąjūdžio partiją. O pagalba prezidentei labai praverstų.

- Ar jums slapčia nekyla nuojauta, kad skambiu skandalu, kaip visada, viskas ir pasibaigs?

- Šią kovą su korupcinėmis partijomis akylai stebės užsienio šalyse esantys Lietuvos piliečiai - jei kova užsibaigs pergale, galima tikėtis, kad didžioji dalis jaunimo plūstelės į gimtus namus. Tuomet ir prasidėtų kitas ir kitoks Tautos gyvenimo laikotarpis.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (11)

 • Kysiu 2017 spalio mėn. 07 d. 16:59:31

  pas mus neima tik tie,kam ju niekas neduoda!

 • Ačiū už straipsnį. 2017 spalio mėn. 02 d. 19:59:42

  Rašykite dažniau p.Jonai.Tiesa žmones pradžiugina,nes aplik tik melas
  ir klasta.Tikimės ,kad nepražudys galutinai mūsų vargstančių
  korumpuota valdininkija.Sveikatos ir stiprybės Jums ir visai vargstančiai
  žmonijai.

 • Stebėtojas 2017 spalio mėn. 02 d. 19:33:00

  Geras straipsnis, viskas taip aiškiai išdėstyta, tik deja, ar Lietuvoje
  įmanoma ką nors pakeisti. Pirmiausia su šakėmis kaip mėšlą reikėtų
  perkratyti tradicines partijas... Pradėta ne nuo tų partijų.
  Juk visus tuos 27 metus švytavo tik dvi partijos, jos ir parodė jaunimui
  kaip galima nebaudžiamiems pralobti. Šie ir užkibo, o senieji kikena į
  saują su teisėkūra priešakyje....

 • KA 2017 spalio mėn. 02 d. 15:42:22

  " Vakarai mums pades" ! Yra dar svajotoju Lietuvoje.

 • Nuomone 2017 spalio mėn. 02 d. 14:34:07

  Labai norisi nusisypsoti :)

 • valdas 2017 spalio mėn. 02 d. 13:44:26

  Jo brandi kompanija kysiu neima???!!!
  Paprasciausia "brandi"pasisavina,parduoda uz lita,ar isvogia-pasisavina,
  darydami "gera" dali ir "bloga" dali.Gera dalis sau,bloga zmonems tautai
  ...
  Kokia cia prezidente kalbi,-tai melo ,teisinio nihilizmo iteisintoja...
  Geda skaityt vapalioniu...
  Teise,Konstitucija -ji visiem vienoda,-tiek oziams,tiek pyd..,tiek
  bomzams...

 • . 2017 spalio mėn. 02 d. 13:26:31

  Politinės sistemos turi visai išnykti. Tikras balaganas. Idėjos visų,
  net padugnių, o atsakomybės jokios. Nemokšos valdo valstybę, o gal savo
  "reikalus" tvarkosi?

 • juokas per asaras 2017 spalio mėn. 02 d. 12:47:40

  cha! cha! cha!
  prajuokino. o jie net zvengia is malonumo.

 • Kančių keliai 2017 spalio mėn. 02 d. 12:30:47

  Tai sisteminių partijų niekas nekibins?

 • / 2017 spalio mėn. 02 d. 12:07:30

  visos partijos turi juoda buhalterija ir visos korumpuotos priklausomos nuo
  verslo grupiu. tik dvi itaria korupcija ir tai tikriausiai neirodys...todel
  ir gyvename skurde...

 • Žinau 2017 spalio mėn. 02 d. 11:58:40

  Žinau efektyvų būdą, kaip kovoti su korupcija! Ir jis veiksmingas. Kaip
  iki to nesusiprotėjo ponas Majauskas? Reikia legalizuoti korupciją,
  kyšius iki 200000 prilyginti arbatpinigiams. Tapsime mažiausiai
  korumpuota valstybe pasaulyje

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PATEKO: Didžiojoje Britanijoje vykstančio Tarptautinės teniso federacijos (ITF) „Futures“ serijos turnyro vienetų atrankoje lietuvis Simonas Žukauskas 2:6, 1:6 pralaimėjo atrankos favoritui 20-mečiui amerikiečiui Roy'ui Smithui (1378-oji pasaulio raketė), tačiau pateko į pagrindines varžybas kaip „laimingas pralaimėjusysis“ (lucky loser).
 • VADOVAUS: Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų kuriamam Verslo kompetencijų ir paslaugų centrui nuo pirmadienio vadovauja ilgametę patirtį turinti Ramunė Vaičiūnienė.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar savo akimis matėte popiežių Pranciškų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +9 C

   +3   +4 C

 

   0  +2 C

  +11  +12 C

   +8  +9 C

 

   +7  +9 C

  1-6 m/s

 4-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018