respublika.lt

2018 gegužės 26, šeštadienis

Biržų meras V.Valkiūnas: Prieš Rusiją mums leidžiama tik lotinuotraukos (29)

2017 balandžio mėn. 03 d. 11:34:03
Asta MATAITYTĖ

Ar galima laikyti Rusiją didžiausiu priešu, bet kartu turėti iš priešo naudos? Vakarų valstybės taip ir daro. O mes su Rusija pykstamės labiau negu valstybės, kurios paskelbė jai sankcijas. Esame priešas Nr.1. Kodėl mes kitokie nei europiečiai?

 

- Pragmatikas sakytų: ideologija - sau, ekonominė nauda - sau. Ar nėra taip, kad nepalaikydami ryšių su kaimynu iš Rytų skriaudžiame patys save? Juo labiau kad kitos valstybės nesikuklina? - „Respublika“ teiravosi Biržų mero Valdemaro VALKIŪNO.

- Taip ir yra, net Vokietija stato prie Maskvos mersedesų gamyklą.

Deja, ne mes formuojame savo politinę darbotvarkę, bet mums formuoja ją iš Briuselio. Atsižvelgiame į didįjį brolį, nereiškiame savo nuomonės, tik vaizduojame, kad ją tebeturime. Todėl bendravimas su Rusija ir nutrūkęs.

- Sakote, Briuselis neleidžia mums bendrauti su rusais. Kodėl tuomet vokiečiams leidžiama net „Mercedes“ gamyklą statyti?


- Nes Vokietija pati yra viena iš tų, kurie formuoja ES darbotvarkę. Ji elgiasi, kaip nori, - tarsi palaiko bendrą kontekstą, bet pasinaudodami situacija ir gudrauja. Vokietijos ministrai, kitos aukštos personos važiuoja į Maskvą, bet į lydinčiąją delegaciją mūsiškių kažkodėl nekviečia. Ten, kur sprendžiami reikalai, mūsų nereikia, bet užtat mums leidžiama loti.

- Šių metų pradžioje Seime prabilta apie norą gerinti santykius su Rusija. Kaip manote, ar to reikia?

- Daug praradome nebendraudami. Rusijoje turime daugybę draugų, sporto terminais kalbant, lojaliausių sirgalių. Kad ir kalbant apie sportą, paklausykite krepšinio komentatorių iš Rusijos, jie vienareikšmiškai pasisako už mus. Juk ne kiekvienas rusas atspindi oficialią Putino politiką. Nedraugauti, užbraukti visus ryšius vien todėl, kad valdžia bloga? Gal ir mūsų premjeras kažkam nepatinka, bet nėra taip, kad dėl to nutraukia draugystę su Lietuva.

Logikos daug kur pasigendu, ypač ekonominės. Atsisakysim dujų iš Rusijos, nepirksim elektros. O kaip tada su vėjo jėgainių, kurias valdo Rusijos elektrifikacijos ir energetikos kompanija RAO JES, gaminama energija? RAO JES, siejama su pilkuoju visos Rusijos energetikos kardinolu Anatolijumi Čiubaisu, yra supirkusi ištisus vėjo jėgainių parkus Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje. Tik apie tai niekas nekalba.

Yra ir daugiau dalykų, dėl kurių nėra aiškumo. Jungtinės Valstijos galų gale sankcijas panaikins, pradės draugauti. Kelintame mes tada būsime ešelone? Dabar su Rusija mes pykstamės labiau negu tos valstybės, kurios tas sankcijas paskelbė. Esame priešas Nr.1. Ar atsiras kas paskui mums palengvins sankcijų naštą? Mokame ir toliau turėsime mokėti didelę kainą už solidarumą su kažkieno doktrina.

- Kalbate taip, tarsi būtumėte Rusijos, Vladimiro Putino pusėje. Pateisinate jos agresiją?

- Rusija - imperialistinė šalis. Neturėkime iliuzijų, nei prie Putino, nei prie kažkieno kito Rusija nebus kitokia.

Kaip ir dėl Lenkijos. Kažkodėl įsivaizduojame, kad santykiai su ja turėtų būti tokie kaip su Estija ar Latvija. Bet taip niekada nebus. Juk Lenkijoje gyvena 38 milijonai, dešimt kartų daugiau nei pas mus, jie svajoja apie Didžiąją Kunigaikštystę su valdomis, praplėstomis Ukrainos, Baltarusijos ir Lietuvos žemėmis. Ukrainiečiai ir baltarusiai mato grėsmę, neslepia nuogąstavimų, mes tylime, atseit nešoksime prieš draugus.

Visi kaltina: Rusija tokia, anokia. Bet ji yra užspaudžiama ir ginasi. Man labai įdomu, ką darytų toks Landsbergis ar kiti, kas garsiausiai rėkia, jei būtų Rusijos prezidentas. Kaip jis elgtųsi Putino vietoje? Esu įsitikinęs, kad jis būtent taip ir elgtųsi. Ir labai abejoju, kad padedant opozicinėms jėgoms, liberalams pakeitus valdžią Rusijoje bus kitaip. Ši šalis negali būti kitokia.

- Kas Rusiją spaudžia, kokia iš to kyla grėsmė?

- Plika akimi matosi, kad Vakarai nori Rusiją sudraskyti. Kai riba peržengiama, bet kuris susirūpins savo šalimi. Įsivaizduokime, kad pas mus kažkas pradės skatinti, finansuoti partijas ar judėjimus, turinčius tikslą atplėšti Žemaitiją su visu Klaipėdos uostu nuo likusios Lietuvos, kaip mes į tai žiūrėtume? Juk nesėdėtume rankų sudėję vien tik stebėdami, kas vyksta. Kaip mes ar bet kuri kita valstybė gintų savo vientisumą, taip ir Rusija ginasi, nes nenori, kad Baškirija ar kitos autonominės sritys būtų atplėštos.

Kita vertus, jei Rusija bus išdraskyta į atskiras kunigaikštystes, prie pat savo sienos turėsime sužeistą žvėrį. Ar to mes norime? Kur didesnė blogybė - ar tokia Rusija kaip dabar, ar pilietinius karus kovojančios atskiros teritorijos? Ar geriau chaosas ir nenuspėjama grėsmė, ar geriau būti partneriais - nors ir per tvorą, bet su kaimynu draugauti? Esu už tai, kad draugautume protingai.

- Kas ta protinga kaimynystė, kuria, jūsų manymu, galėtume grįsti santykius su Rusija?

- Jau visi užmiršo, kaip buvo su ta pačia Baltarusija. Iki 1994-ųjų tie, kurie dabar neva Lietuvos draugai, ir Vytį savinosi, ir istoriją, ir teritorijas. Lengviau pradėjome kvėpuoti, kai į valdžią atėjo Aleksandras Lukašenka, su juo visos tos spekuliacijos baigėsi. Nebūna vien tik balta arba juoda.

Tas pats ir kalbant apie rusus. Gyvenau Rygoje, atsimenu, latvių kalba neturėjo jokių teisių, vietiniai rusai piktindavosi, kad latviai nemoka Lenino kalbos. Rygoje ir apskritai Latvijoje latvių kalba buvo atsidūrusi ant išnykimo ribos. Jei ne Atgimimas, gal kas tik giliame kaime ją dar beprisimintų. Savomis akimis matęs visus tuos grėsmingus procesus, dabar negaliu ramiai žiūrėti į lietuvių bravūriškumą bendraujant su Lenkija. Neva nieko baisaus ta dviguba v, lenkiškos lentelės. Jų užmačios šiek tiek mažesnės negu rusų, bet vis vien juk imperinės - turime neprarasti budrumo, ne vien glėbesčiuotis ir skelbti amžiną draugystę. Tas gali blogai baigtis.

- Ar jūs pats, kaip politikas, verslininkas, žmogus, turintis šeimą, jaučiatės saugus kaimynystėje su Rusija, kai laikomės tokios pozicijos jos atžvilgiu?


- Kuo mes labiau erziname kaimynus, tuo saugumo mažiau. Tas erzinimas nepaaiškinamas sveiku protu, nebent kažkas mums už tai moka, kad būtume puolamieji šunys ir lotume prieš galingesnį.

Cenzorių, tildytojų balsas galingas. Valstiečių iniciatyva atšildyti santykius su Rusija akimirksiu užgniaužta. Įvaroma baimė, nors gyvename lyg ir demokratiškoje valstybėje, tačiau sakyti, ką nori, galime tik teoriškai. Turime cenzūruoti net savo kalbą, ką jau kalbėti apie veiksmus - kažkur nuvažiuoti ar pasikviesti, kažkam ranką paspausti.

- Kultūrinis bendradarbiavimas su Rusija irgi būtų pavojingas?

- Dabar turime tokią nuostatą, kad Vakarų kultūra su visu jos liberalizmu yra gėris, Rytų kultūra - blogis. Einame vulgarumo, ištvirkimo, ištižimo, chaoso, viso to, kas ateina su Vakarais, link. Tai, kas iš Rytų, pateikiama kaip kultūra, aptarnaujanti diktatūrą, vadinasi, draugauti nebegalime. Tada prisiminkime anuos laikus, kai Landsbergis važinėjo po pasaulį ir skleidė Lietuvos kultūrą. Vakarai galėjo sakyti, kad jis atstovauja komunistų režimui, ir atsisakyti su juo draugauti. Bet Vakarai Landsbergį priėmė, o mes Rusijos kultūros purtomės.

Rusijos žmonės, ypač iš sporto, kultūros sričių, visuomet buvo mums lojalūs. Tautos balsas daug reiškia. Jei prasidėtų kokie neramumai, blogiausiu atveju kariniai veiksmai, rusai tam priešintųsi. Būtų labai netoliaregiška atsisakyti jų palaikymo.

Pagal dabartines madas mus moko nediskriminuoti, būti tolerantiškus, bet čia pat paimame vieną grupę ir nežinia kuo remdamiesi imame ją diskriminuoti. Ir net nematome, kad atsitverti nuo rusų pirmiausia mums patiems nenaudinga.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (29)

 • Prisijungimo vardas 2017 balandžio mėn. 06 d. 22:55:33

  bet kaip reze tiesa,net saldu pasidare.apie lenbergi tiesa pasake 100
  prcetava,loja ir loti temoka,o ka gero padare??? lojo tik

 • dalis tiesos 2017 balandžio mėn. 06 d. 13:48:11

  Meras Valkiūnas parašė tik dalį tiesos dėl Lenkijos kėslų. O viskas
  apie santykius su Rusija - trumparegiška, žiūrint, pirmiausia
  ekonominės naudos. Ne Lietuva erzina Rusiją, o tarptautinė agresorė
  Rusija nuolat provokuoja, grobia, žudo...

 • APKALTA! 2017 balandžio mėn. 05 d. 09:04:19

  DĖL SNORO AFEROS D.GRYBAUSKAITĘ - JAV MARIONETĘ, Į KALĖJIMĄ!

 • oo 2017 balandžio mėn. 04 d. 21:23:38

  amerika ziuri i musu valdzia kartais paglosto o gali ir spirti...valdzia to
  nenori nes skaudes

 • algis 2017 balandžio mėn. 04 d. 17:50:33

  Pasirodo yra dar normaliu zmoniu ir prie valdzios.

 • Ponas Valkiūnai 2017 balandžio mėn. 04 d. 17:00:19

  Ir kiti (ne troliai, su tais viskas aišku) čia džiaugęsi politiko
  "drąsa". Būkite nuoseklūs ir jeigu sakote, kad "Ši šalis(Rusija)
  negali būti kitokia (neagresyvia)", tai ir siūlykite būdus, kaip tą
  agresiją pažaboti, o ne susitaikyti su ja, ieškant sau daugiau naudos.
  Kaip, p. Valkiūnai, elgtumėtės su vyruku, kuris kasnakt kankina ir
  prievartauja jūsų anūkę, o dieną, dar dvokdamas sperma, siūlo jums
  puikias dujų kainas ir jūs žinot, kad kitoks jis negali būti?

 • Stebėtojas 2017 balandžio mėn. 04 d. 16:43:32

  Visiskas briedas!! GAlima skaityti per bet kuri Rusijos TV kanala. Geda,
  kad tokio intelektinio lygio politikas yra respublikonu partijos vadas

 • furistas 2017 balandžio mėn. 04 d. 12:31:45

  Vokietijos firmos nestatė žemės ūkio kompleksų rusams, jos tik tiekė
  šiuolaikinius įrengimus, pats vežiau, o po kelių metų rusai patys
  pradėjo analogiškus įrengimus gaminti, beje statybas vykdė ir vykdo
  daug Rytų Europos šalių statybinių įmonių, tame tarpe ir Lietuvos, o
  vokiečių statybininkų bent man neteko matyti

 • Atgarsiai. 2017 balandžio mėn. 04 d. 10:35:00

  Teisingai meras reiškia mintis. Tačiau žmonės gyvena čia ir dabar ir
  ne vien politiniais reikalais sotūs. Biurokratija, korupcija ir "legalus"
  žmonių apvaginėjimas jau varo į neviltį. Pavyzdžiui, savivaldybės
  įmonė, tiekianti vandenį įsivedė apskaitos prietaisų aptarnavimo
  mokestį. Kodėl žmonės turi mokėti tą mokestį, jeigu tie prietaisai
  yra įmonės nuosavybė? Tai gal ir parduotuvėse greit bus kasos aparatų
  ir svarstyklių mokestis?

 • Nuomonė 2017 balandžio mėn. 04 d. 10:12:54

  Totalūs paistalai! Pasiprašykim į Motulės Rusijos glėbį ir visos
  tautos gyvens gražiai ir laimingai laukdamos šviesaus rytojaus.
  O dar rašo kad žmogelis meras, gaila tokio miesto gyventoju..

 • taip 2017 balandžio mėn. 04 d. 08:53:31

  Aciu,labai teisingas ir saziningas straipsnelis,pasakyta viskas kaip yra.

 • visiems 2017 balandžio mėn. 04 d. 04:36:30

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts

 • abc 2017 balandžio mėn. 04 d. 03:19:56

  Daugybe zmoniu Lietuvoje jau nebegali savarankiskai mastyti,issigande
  ,itikeje propaganda,kuria kasdien girdi per tv. Kas tai,jei ne kaimyno
  erzinimas ir saltojo karo kursymas? Su kaimynais reikia stengtis
  sutarti.Tam reikia diplomatijos,o ne arogancijos.

 • ALdona 2017 balandžio mėn. 03 d. 16:24:42

  Kaip gera, kad dar yra protingų žmonių-bet jų netiek ir daug. Tik
  spėja papulti į valdžią-tuoj ima pūst į vieną pusę kur Briuselio
  vėjas nurodo

 • Kęstas 2017 balandžio mėn. 03 d. 16:10:05

  Lietuvos žvalgybininkai: nuo taikos iki karo su Rusija mus skiria 24
  valandos. Taip teigiama šiandien Delfyje. Kokie įrodymai? Rusijos
  diplomatai Lietuvoje užsiima žvalgyba. Nejaugi? Baisus tu daikte?
  Pasaulyje yra diplomatai, kurie neužsiima žvalgyba? Pavyzdžiui, Lietuvos
  diplomatai? Reikia skubiai atleisti iš pareigų visus Lietuvos diplomatus,
  nes jie nežino, kaip turi dirbti tikri diplomatai, kurie visur ir visada
  užsiima žvalgyba.
  Kas liečia 24 valandas, tai ką mums, vargšams daryti? Juk tai pasaulinis
  branduolinis karas. Kas protingiau, susivynioti į baltas paklodes ir
  ramiai šliaužti į kapines, ar lėkti su brangiausiais daiktais ir
  vaikais mirties keliu via Baltica Vakarų link? Kodėl via Baltica yra
  mirties kelias? Nes via Baltica yra per siauras kelias tokiems greičiams.
  Kodėl via Baltica yra per siauras kelias, ir mes žūstame, kaip musės?
  Nes visi pinigai nueina Lietuvos žvalgybos ir šauktinių išlaikymui.
  (mokslas-studojos-ekonomika)

 • kas 2017 balandžio mėn. 03 d. 15:21:51

  dėl vokiečių, ta Mercedes statoma gamykla tik viena iš tūkstančių
  gamyklų, firmų jau senai dirbančių Rusijoje, juk vokiečiai
  pasinaudoję embargu, ruskiams padėjo atnaujinti žemės ūkį masiškai
  statydami šiuolaikinius kompleksus, jo pasekoje jokie maisto produktai
  jiems iš ES ir nereikalingi, pagaliau vokiečiai jiems tiekia absoliučiai
  visas technologijas, o rusai jiems energetinius ir gamtos išteklius

 • Pastaba 2017 balandžio mėn. 03 d. 15:08:06

  Šaunuolis Valkiūnas. Tiesiai į dešimtuką

 • Che che 2017 balandžio mėn. 03 d. 14:54:01

  "Tai kas Lietuvoje tie ar ta cenzūruotojai"- O Tamsta toks tikras,kad jie
  Lietuvoje?

 • pilietis 2017 balandžio mėn. 03 d. 14:38:07

  Konkrečiai,drasiai,tiksliai.

 • spaudziu 2017 balandžio mėn. 03 d. 14:15:29

  desine

 • va kaip būna 2017 balandžio mėn. 03 d. 14:10:55

  ...kai kurie šunys iš meilės aploja šeimininką...tai tikrai iš
  patirties...

 • tokia ateitis 2017 balandžio mėn. 03 d. 14:06:42

  palaukit,subirės ES, reiks vėl prieš rusus uodegą vizginti;juk iki
  šiol nieko nepadaryta, kad Lietuva pradėtų vaikščioti savo kojomis po
  Europą...

 • Vaikas 2017 balandžio mėn. 03 d. 13:54:49

  Naujas karalienės rūbas.

 • eilinis komentatorius 2017 balandžio mėn. 03 d. 13:54:43

  Pirmą kartą skaitau V.Valkiuno atsakymus ir stebiuosi jo
  ižvalgumu,situacijos supratimu ir savo tvirtos nuomonės reiškimu!Štai
  kokių politikų,valdžios žmonių mums reikia,ir ne kitu,o tiksliai
  tokių,kad nebijotų savo žodžių,savo kalbų,darbų tautos labui.Galiu
  drąsiai pasirašyti po kiekvienu jo žodžiu.Laimingi Biržų krašto
  žmonės,turėdami tokį merą-tai tiesiog Dievo dovana.Sėkmės Jums
  visiems darbuose Tėvynės labui.

 • Va 2017 balandžio mėn. 03 d. 13:39:45

  mes pykstame ant ,,valstiečių ,, Seimo.Pasirodo , kad Seimas-tuščia
  vieta.Seimui buvo uždrausta gerinti santykius su Rusija .Tai kas galėjo
  Seimui uždrausti? ,,Cenzorių, tildytojų balsas galingas. Valstiečių
  iniciatyva atšildyti santykius su Rusija akimirksiu užgniaužta. Įvaroma
  baimė, nors gyvename lyg ir demokratiškoje valstybėje, tačiau sakyti,
  ką nori, galime tik teoriškai. Turime cenzūruoti net savo kalbą, ką
  jau kalbėti apie veiksmus - kažkur nuvažiuoti ar pasikviesti, kažkam
  ranką paspausti,,.Tai kas Lietuvoje tie ar ta cenzūruotojai ?Kada
  klausdavau komentatorių kas valdo Lietuvą , gaudavau atsakymą-pinigai.O
  dabar paaiškėja , kad dar yra ir cenzūruotojai.Tai ir jie už pinigus
  ?Valstiečiai nebenori mažinti Seimo narių skaičiaus , nebenori ,kad
  šalies gyventojai taptų pilietiškais-100 000 rinkėjų parašų
  referendumui ...Tai va kodėl 27 metus vis tas pats ...cenzūruotojai .Tai
  gal paieškom jų ,išaiškinam ,o tada nubauskim.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • GAISRINGUMAS: šiuo metu dėl kritulių stokos miškuose labai sausa, o dėl šiltėjančių ir vėjuotų orų miškų gaisringumo rodiklis kasdien didėja vis sparčiau; Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, savaitgalį vyraus antros ir trečios, o vietomis, daugiausia pietiniuose rajonuose, ketvirtos, kai kur penktos klasės miškų gaisringumas.
 • NBA: Šiaurės Amerikos Nacionalinės krepšinio asociacijos Rytų konferencijos finalo šeštosiose rungtynėse penktadienį „Cleveland Cavaliers“ komanda namuose 109:99 įveikė „Boston Celtics“ ekipą ir išlygino serijos iki keturių pergalių rezultatą 3-3.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ką manote apie miestuose kertamus medžius?

balsuoti rezultatai

Kur šiais metais atostogausite?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +10   +11 C

   +12  +14 C

 

   +12  +13 C

  +24   +25 C

   +25  +26 C

 

   +25   +27 C

     6-12 m/s

    4-9 m/s

 

     4-8 m/s

 

USD - 1.1675 PLN - 4.3090
RUB - 72.4935 CHF - 1.1593
GBP - 0.8754 NOK - 9.4888
reklama
Vėlykė 2018