respublika.lt

2018 rugpjūčio 21, antradienis

A.Rusteika: Scena atsivėrė. Ką daryti?nuotraukos (34)

2018 birželio mėn. 11 d. 07:23:22
Algimantas RUSTEIKA, Kauno forumo koordinatorius

 

 

- Tokio įsiutusių širšių lizdo ūžimo seniai, o gal niekada negirdėjom. Nes kalba apie jų egzistavimo esmę - ne apie didvyrių žemę, o apie savo nusipelniusių užpakalių likimą. Teisiųjų čia nėra, anei teisėjų - melas, neapykanta ir pikti darbai kaupėsi metų metais. Ir kokia baimė, kad senų bizniukų, iš kurių su vaikais ir anūkais prasigyventa ir prisigyventa, kas aptikęs nepaskelbtų! Tą konkrečiai žinantis, galintis įrodyti ir prasitaręs pociūnu išskristų pro langą per pusvalandį.

Sulaukėme - tai istorinis, retas momentas, kai pritrūkus ėdesio vieni parazitai ima ryti kitus, nes nebeturi kito būdo išlikti. Tik aklas nemato valdžios ir valstybės valdymo stagnacijos. Krizė yra tada, kai politinė sistema ne tik nieko nebegali pakeisti, bet pati gimdo problemas ir nė vienos nesugeba išspręsti. Kada didžiausia grėsme nacionaliniam valstybės saugumui tampa valstybės valdžia. Kada ja nebepasitiki niekas, net ji pati.

Trumpam atsivėrė uždanga, scena nušvito ir pamatėm viską. Metų metais šalis valdoma slaptomis pažymomis, elektroniniais laiškeliais ir išsaugota kompromituojančia specialiųjų tarnybų informacija, kurią pagal įstatymus pasibaigus tyrimui būtina sunaikinti, tačiau niekas nenaikina ir failai gyvena amžinai. Sekami visi ir pasiklausoma visų, ikiteisminio tyrimo duomenys iš valdžios įstaigų ir teisėsaugos trykšta viešumon į visas puses kaip iš kiauro kibiro vos pirmiesiems asmenims panorėjus.

Viskas perkama ir parduodama, verslo grupuotės steigia savo partijas ir tariasi, ką kuo valdžioje paskirti. Nesusitepusių partijų praktiškai nebėra, visi premjerai teigia žinoję ir dešimtmečius narsiai tylėję. Prezidentė, ryto kavos nepradedanti be slaptos pažymos ant stalo, kaltai mirksėdama pabrėžia, kad raštu ji nieko negavusi - tarsi neužtektų kasdien teikiamos informacijos žodžiu.

Konstitucijos garantė nedarė nieko nekonstituciniam valstybės užvaldymui likviduoti, bet darė viską Liberalų sąjūdžio ir šventųjų konservatorių atėjimui į valdžią. Skaidrumo ir atsistatydinimų į visas puses reikalaujančiai valstybės galvai nekilo problemų korupcionierių partijos lyderiui siuntinėjant sveikinimus ir tariantis, asmeniškai prašinėjant ir gaunant iš koncerno partijos rėmėjų finansinę paramą per rinkimus ar davinėjant nurodymus nusikalstamai verslo grupuotei nutildyti neįtikusį žurnalistą.

Buvo blogi, ateis geri?

Visi dar nepabėgę iš beprotnamio klausia - ką daryti? Ir mums paseka seną, mielą pasaką apie labai labai blogą pasaulį, kurį valdo blogi dėdės ir tetos, todėl viskas labai labai blogai. Tam, kad būtų gerai, reikia tuos blogus pašalinti - nubalsuoti, nuversti, išmesti, atstatydinti etc. Tą gali padaryti iš labai gero pasaulio atėję labai geri, šventi žmonės. Ir tada viskas eisis kaip iš pypkės: nuo pirmadienio devintos, kai tik baigsim darbe antrąją kavą kasdieninę, pasidarys labai gerai.

Tai kas, kad tų gerų nėra ir nebus, kaip ir to gerojo pasaulio, iš kurio jie turi ateiti. Šitie, kurie negeri, kadaise atėjo kaip geri, dabar vėl ateis tokie pat negeri - tik kiti. Kiek berinktum, teks rinktis iš to, kas yra.

UAB „Lietuva“

Kalta ne visuomenė, o politinė sistema, maksimaliai atskirta nuo pilietinės kontrolės ir uždaryta nuo žmonių. Politikos Lietuvos tikrovėje seniai nebėra, tai tik 3D vizualizacija - nes nėra politinių partijų, kurios vadovautųsi skirtingomis ideologijomis. Deklaratyvios šių imitacinių darinių programos, juolab reali jų veikla niekuo iš esmės tarpusavyje nesiskiria - tai UAB „Lietuva“ frakcijos, įgyvendinančios atskirų grupuočių vadų karjeros interesus.

Atstovaujamoji demokratija yra tada, kai yra atstovavimas. Jeigu renkami žmonės, partijoms reikia lyderių - geriausiems, žinomiausiems, įtakingiausiems siūloma tapti partijų nariais. Dėl visuomenės lyderių partijos varžosi, nuolat pasipildo tikruoju elitu, todėl nuolat atsinaujina ir yra gyvos. Ir įdėmiai klausosi tų, kurie jiems valdžią suteikia - žmonių, nes kitaip nelaimėsi rinkimų.

Jeigu renkami sąrašai, partijoms visuomenės lyderių nereikia - jos juos jau turi iki gyvos galvos. Reikalingi gabūs, lojalūs prisitaikėliai juodam darbui, jokio pasipildymo tikruoju elitu - sąrašiniai patys iš savęs kuria elitą. Ir įdėmiai klausosi ne žmonių, o tų, kurie suteikia valdžią - sąrašo lyderių, nes kitaip nebūsi sąraše. Tarpsta partokratinio elito dumblas, turintis vienintelį interesą - išsaugoti esamą padėtį.

Pašvinkęs meniu

Mes renkamės iš to, ką mums jau parinko. Ir kiek kartų bekartotum, rezultatas bus iš visų ekranų švytintys vis tie patys nepakeičami veidai, mokantys mus gyventi ir mokėti mokesčius, kuriuos pamatę žmonės, apimti nevilties, slepiasi po antklodėmis arba bėga iš cirko palapinės lauk. Niekas čia mums neatstovauja - reitinguok nereitingavęs, vis tiek gausi paukštį iš to paties būrio.

Reformas gali daryti tik atsakinga ir tvirta vyriausybė, kuri su esama rinkimų sistema praktiškai nesuderinama. Iki horizonto driekiasi koalicijos, kurios keičia viena kitą kaip ciklonai rudenį. Lemia vienas du marginalų balsai ir jokių ryžtingų sprendimų negali iš principo būti, tik vienos kadencijos didvyrių ir pliurpalizmo siautėjimas. Programos? Niekas jų neskaitė ir neskaito, išskyrus kelis politologus ir žurnalistus, gavusius užduotį ką nors apie tai parašyti. Ne itin apie tuos debesis nuraukia ir partijų bosai, nes to nereikia - vykdyti nereikės: koalicijos partneriai nepritarė, opozicija trukdė, balsų pritrūko. Išrinkit mūsų daugiau, gal nepritrūks.

Kas tinka senutei demokratinei Europai - netinka iš okupacijos išėjusiai ir vėl savųjų okupuotai, grupuočių užvaldytai valstybei. Jokių rinkimų pagal sąrašus - rinkimų sistema keičiama į mažoritarinę, būkit malonūs, ponai, pasitikrinkit savo asmenybių kainą. Palaidokit savo senolius, raskit naujų ir protingų, kurių pilna, tik jūs jų nematot, nes nenorit matyti.

Mažoritariniai rinkimai priverstų mesti tarpusavio rietenas ir „laisvų mandatų“ bėgiojimą po partijas, padidintų deputatų atsakomybę rinkėjams ir partijoms, ir partijų atsakomybę valstybei ir rinkėjams, skatintų mažinti begalinį partinių darinių ir bedančių koalicijų skaičių. Išaugtų tikra politinė konkurencija, greičiau būtų sudaromos ir stabiliau veiktų vyriausybės, padidėtų sprendimų operatyvumas ir galimybė vykdyti tikras, skausmingas reformas.

Biudžetas - partinės ėdžios

Partijų finansavimo sistema sugalvota taip, kad jokios naujos jėgos negalėtų ateiti į politiką, o jei ateitų, tai tik vieną koncerną pakeistų kitas su savo milijonais. Valstybė šeria mūsų pinigais tik tas partijas, kurios jau yra Seime ir kuo daugiau valdžios turi, tuo daugiau pinigų gauna. Kiti negauna nieko, nebent 10 minučių patyčių pas jakilaičius prieš rinkimus ir gali už savo skatikus kautis su slibinais, maitinamais valstybiniais milijonais - taip užtikrinamos „lygios galimybės“ rinkimuose. Ir liberalsąjūdiečiai Petrui Auštrevičiui pareikalavus vien už atėjimą į sarašą gali mokėti po 5000 algos ir suteikti automobilį su vairuotoju.

Partijos tapo valstybės sistemos išlaikomomis įtakos dalybų kontoromis, kurios, skirtingai nuo TSKP, nebesirūpina net nario mokesčiais - kam stengtis, vis tiek valstybė duos. Tam, kad visiškai padengtų visas veiklos sąnaudas iš nario mokesčio, net nevertinant gautų įplaukų iš gyventojų pervedamo pajamų mokesčio, partijos turėjo 2017 metais surinkti: valstiečiai po 2,57 euro, konservatoriai - 5,49 euro, socdemai - po 5,31 euro, liberalūs sąjūdiečiai - po 4,52 euro per mėnesį ir t.t. Tuo tarpu valstiečių sumokėtas vienam partiečiui tenkantis nario mokestis buvo 13 ct per mėnesį, tvarkietis vidutiniškai sumokėjo 4 ct, liberalus sąjūdietis 41 ct, darbietis - pusę cento, konservatorius - 36 ct, socdemas - 1,18 euro.

Jokių naujų finansavimo mechanizmų ir verslo rėmėjų, ponai - partijos save privalo išlaikyti pačios iš nario mokesčio ir pervedamo šalininkų pajamų mokesčio procento, tai visiškai įmanoma. Gautos pajamos turi būti deklaruojamos viešai kas mėnesį, kaip daro kiekvieno kiosko savininkas, samdantis pardavėją.

Sutaupyti partijų veiklai dabar skiriami biudžetiniai milijonai turi būti skiriami rinkimų lygiateisiškumui užtikrinti. Seimo rinkimuose privalo turėti teisę dalyvauti ne tik partijos, bet ir politinių judėjimų ar save išsikėlę kandidatai. Iš sutaupytų partijų šėrimui skirtų lėšų jie turi gauti vienodą sumą rinkiminei kampanijai ir už panaudojimą privalo atsiskaityti. Už kiekvieną iš šalies ar viršijant limitą išleistą eurą kandidatas turi būti šalinamas iš balsavimo biuletenių, o jei yra išrinktas - iš deputatų. Metas baigti rinkimais pramintus šešėlinių pinigų maišų čempionatus.

***

Kas mus laiko supančiojęs ir ką dar būtina padaryti, skaitykite kitame numeryje


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (34)

 • serge 2018 birželio mėn. 11 d. 10:01:49

  nesupratau ka siulo autorius, vardina tai kas gerai zinoma, bet nieko
  nesiulo, kodel?

 • Monika 2018 birželio mėn. 11 d. 09:51:58

  Tai labai tikslus, išsamus straipsnis apie įsigalėjusią "demokratiją"
  Lietuvoje, kuri tęsiasi nuo keletos, politikoje pasiklydusių, individų,
  sukūrusių tokią rinkiminę sistemą...
  Pagarba autoriui už tikslius reikalavimus kas ir kaip turi būti pakeista
  rinkimų sistemoje ir partijų finansavime...
  Daugiau tokių straipsnių, kad žmonės suprastų kas negerai pas mus.
  Nors puikiai mato, kad grėblys prieš pat nosį, bet vistiek eina tarsi
  būtų akli ir štai kaktoje gumbas, o po to šaukia kas paliko
  grėblį...Taip ir vyksta visus šiuos 28 metus, bet jokio susimastymo, tik
  bėgimas nuo tų grėblių, kur kojos neša ir akys mato. Ir nepagalvoja,
  kad nusisukus grėblys gali tvoti ir į kuprą.
  Deja, to nepripažįstama...

 • Prašalietis 2018 birželio mėn. 11 d. 09:37:45

  Bent kiek išsilavinusiam ir sugebančiam realiai suvokti pasaulį,kas buvo
  KGB-istinė sajūdinė ir komunistinė brazauskinė publika jau buvo aišku
  nuo šios publikos"persidažinėjimo politinėmis spalvomis"ir jų
  organizuoto Lietuvos turto"pasidalinimo pagal įstatymus"tarp politinių ir
  su jais susijusių chebrantų iš vienos pusės ir kriminalinių
  grupuočių iš kitos,LAIKŲ.Šiandiena tai"politinis ir kitoks
  elitas".Šios"politinės"publikos tikslas buvo sukurti pagal ZAKONUS
  ir"teisiškai"šiandieninį lansberginį-brazauskinį iš užsienio
  valdomą durnių laivą.Kitu atveju su šia prie valdžios lovio
  besistumdančia 28 metus KGB-istine ir komunistine publika vakarų šalių
  įvairų rangų atstovai ne tik kad nebūtų turėję kokių nors pokalbių
  ar rankų paspaudimų, bet būtų šlykštėjesi"eiti kakoti į tą patį
  mišką, kuriame šis elitas buvo užsukęs",o dabar,kol yra kažkokia
  naudą,"pabendrauti"su šia publika save kolkas priverčia.Tad
  prašvinkusioje KGB-istinėje-komunistinėje kūdroje viskas yra po"senovei
  ir ZAKONO".

 • Bogdanas Pranas. 2018 birželio mėn. 11 d. 09:31:56

  Tik nauja Revoliucija atėjus į Lietuvą nuverstų prie lovio esančius.

 • RIMVYDAS 2018 birželio mėn. 11 d. 09:13:28

  O nieko nereikia išradinėti , tik REIKIA LAIKYTIS KONSTITUCIJOS . Ten
  nieko nėra parašyta apie partinius sąrašus. Visus nepriklausomybės
  metus esam apgaudinėjami chuntos su kuprium priešakyje , kuris tai jau
  tikrai pasirūpino savo palikuonimis.

 • Sužavėta 2018 birželio mėn. 11 d. 09:05:16

  Kaip smagu, kad bent kažkas atveria žmonėm sakis ir kviečia kritiškai
  galvoti

 • Ojejus 2018 birželio mėn. 11 d. 08:11:46

  Ojej, redakcija. Skaitote, kad karikatūroje tinkami personažai ir jų
  skaičius? Ar čia apibendrinta nuomonė?

 • Prosenelis 2018 birželio mėn. 11 d. 08:09:12

  Butina uždrausti partijų sarasini rinkimą rinkti tik vienmandatiniese
  iškeltus kandidatus tada bus svaru gražu teisyngaGerbemas rusteika jūsų
  rašinys zuodziai yrateisyngi pasakyti iš širdies ergonomika aukso kad
  taip y yktu būtini teisingi kovotojai kurie usdraustu rinkimus pagal
  sąrašus tada pradieti teisyngi svarus rinkimai tauta ne runkeliai ne
  raudunos utielies nevatninimkai.

 • Pranis 2018 birželio mėn. 11 d. 08:02:30

  Tik taip.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PASIEKIMAS: Austrijoje vykstančio pasaulio vyrų karšto oro balionų čempionate po pirmųjų dešimties užduočių geriausiai tarp lietuvių besivaržantis Rokas Kostiuškevičius užima devintąją vietą.
 • TRAGEDIJA: potvynių siaubiamose Indijos Keralos valstijos teritorijose žuvusiųjų skaičius perkopė 400; vien tik sekmadienį užlietuose kaimuose rasta mažiausiai 30 kūnų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Kiek pinigų išleidžiate savo vaikų reikmėms prieš Rugsėjo 1-ąją?

balsuoti rezultatai

Ar dalyvaujate klasės susitikimuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +18 C

   +13  +16 C

 

   +5 +6 C

  +25  +29 C

   +20  +22 C

 

   +18  +19 C

  2-5 m/s

  3-4 m/s

 

    1-2 m/s

 

reklama
Ukis 2018