respublika.lt

2018 rugpjūčio 20, pirmadienis

A.Rusteika: Scena atsivėrė. Ką daryti?nuotraukos (34)

2018 birželio mėn. 11 d. 07:23:22
Algimantas RUSTEIKA, Kauno forumo koordinatorius

 

 

- Tokio įsiutusių širšių lizdo ūžimo seniai, o gal niekada negirdėjom. Nes kalba apie jų egzistavimo esmę - ne apie didvyrių žemę, o apie savo nusipelniusių užpakalių likimą. Teisiųjų čia nėra, anei teisėjų - melas, neapykanta ir pikti darbai kaupėsi metų metais. Ir kokia baimė, kad senų bizniukų, iš kurių su vaikais ir anūkais prasigyventa ir prisigyventa, kas aptikęs nepaskelbtų! Tą konkrečiai žinantis, galintis įrodyti ir prasitaręs pociūnu išskristų pro langą per pusvalandį.

Sulaukėme - tai istorinis, retas momentas, kai pritrūkus ėdesio vieni parazitai ima ryti kitus, nes nebeturi kito būdo išlikti. Tik aklas nemato valdžios ir valstybės valdymo stagnacijos. Krizė yra tada, kai politinė sistema ne tik nieko nebegali pakeisti, bet pati gimdo problemas ir nė vienos nesugeba išspręsti. Kada didžiausia grėsme nacionaliniam valstybės saugumui tampa valstybės valdžia. Kada ja nebepasitiki niekas, net ji pati.

Trumpam atsivėrė uždanga, scena nušvito ir pamatėm viską. Metų metais šalis valdoma slaptomis pažymomis, elektroniniais laiškeliais ir išsaugota kompromituojančia specialiųjų tarnybų informacija, kurią pagal įstatymus pasibaigus tyrimui būtina sunaikinti, tačiau niekas nenaikina ir failai gyvena amžinai. Sekami visi ir pasiklausoma visų, ikiteisminio tyrimo duomenys iš valdžios įstaigų ir teisėsaugos trykšta viešumon į visas puses kaip iš kiauro kibiro vos pirmiesiems asmenims panorėjus.

Viskas perkama ir parduodama, verslo grupuotės steigia savo partijas ir tariasi, ką kuo valdžioje paskirti. Nesusitepusių partijų praktiškai nebėra, visi premjerai teigia žinoję ir dešimtmečius narsiai tylėję. Prezidentė, ryto kavos nepradedanti be slaptos pažymos ant stalo, kaltai mirksėdama pabrėžia, kad raštu ji nieko negavusi - tarsi neužtektų kasdien teikiamos informacijos žodžiu.

Konstitucijos garantė nedarė nieko nekonstituciniam valstybės užvaldymui likviduoti, bet darė viską Liberalų sąjūdžio ir šventųjų konservatorių atėjimui į valdžią. Skaidrumo ir atsistatydinimų į visas puses reikalaujančiai valstybės galvai nekilo problemų korupcionierių partijos lyderiui siuntinėjant sveikinimus ir tariantis, asmeniškai prašinėjant ir gaunant iš koncerno partijos rėmėjų finansinę paramą per rinkimus ar davinėjant nurodymus nusikalstamai verslo grupuotei nutildyti neįtikusį žurnalistą.

Buvo blogi, ateis geri?

Visi dar nepabėgę iš beprotnamio klausia - ką daryti? Ir mums paseka seną, mielą pasaką apie labai labai blogą pasaulį, kurį valdo blogi dėdės ir tetos, todėl viskas labai labai blogai. Tam, kad būtų gerai, reikia tuos blogus pašalinti - nubalsuoti, nuversti, išmesti, atstatydinti etc. Tą gali padaryti iš labai gero pasaulio atėję labai geri, šventi žmonės. Ir tada viskas eisis kaip iš pypkės: nuo pirmadienio devintos, kai tik baigsim darbe antrąją kavą kasdieninę, pasidarys labai gerai.

Tai kas, kad tų gerų nėra ir nebus, kaip ir to gerojo pasaulio, iš kurio jie turi ateiti. Šitie, kurie negeri, kadaise atėjo kaip geri, dabar vėl ateis tokie pat negeri - tik kiti. Kiek berinktum, teks rinktis iš to, kas yra.

UAB „Lietuva“

Kalta ne visuomenė, o politinė sistema, maksimaliai atskirta nuo pilietinės kontrolės ir uždaryta nuo žmonių. Politikos Lietuvos tikrovėje seniai nebėra, tai tik 3D vizualizacija - nes nėra politinių partijų, kurios vadovautųsi skirtingomis ideologijomis. Deklaratyvios šių imitacinių darinių programos, juolab reali jų veikla niekuo iš esmės tarpusavyje nesiskiria - tai UAB „Lietuva“ frakcijos, įgyvendinančios atskirų grupuočių vadų karjeros interesus.

Atstovaujamoji demokratija yra tada, kai yra atstovavimas. Jeigu renkami žmonės, partijoms reikia lyderių - geriausiems, žinomiausiems, įtakingiausiems siūloma tapti partijų nariais. Dėl visuomenės lyderių partijos varžosi, nuolat pasipildo tikruoju elitu, todėl nuolat atsinaujina ir yra gyvos. Ir įdėmiai klausosi tų, kurie jiems valdžią suteikia - žmonių, nes kitaip nelaimėsi rinkimų.

Jeigu renkami sąrašai, partijoms visuomenės lyderių nereikia - jos juos jau turi iki gyvos galvos. Reikalingi gabūs, lojalūs prisitaikėliai juodam darbui, jokio pasipildymo tikruoju elitu - sąrašiniai patys iš savęs kuria elitą. Ir įdėmiai klausosi ne žmonių, o tų, kurie suteikia valdžią - sąrašo lyderių, nes kitaip nebūsi sąraše. Tarpsta partokratinio elito dumblas, turintis vienintelį interesą - išsaugoti esamą padėtį.

Pašvinkęs meniu

Mes renkamės iš to, ką mums jau parinko. Ir kiek kartų bekartotum, rezultatas bus iš visų ekranų švytintys vis tie patys nepakeičami veidai, mokantys mus gyventi ir mokėti mokesčius, kuriuos pamatę žmonės, apimti nevilties, slepiasi po antklodėmis arba bėga iš cirko palapinės lauk. Niekas čia mums neatstovauja - reitinguok nereitingavęs, vis tiek gausi paukštį iš to paties būrio.

Reformas gali daryti tik atsakinga ir tvirta vyriausybė, kuri su esama rinkimų sistema praktiškai nesuderinama. Iki horizonto driekiasi koalicijos, kurios keičia viena kitą kaip ciklonai rudenį. Lemia vienas du marginalų balsai ir jokių ryžtingų sprendimų negali iš principo būti, tik vienos kadencijos didvyrių ir pliurpalizmo siautėjimas. Programos? Niekas jų neskaitė ir neskaito, išskyrus kelis politologus ir žurnalistus, gavusius užduotį ką nors apie tai parašyti. Ne itin apie tuos debesis nuraukia ir partijų bosai, nes to nereikia - vykdyti nereikės: koalicijos partneriai nepritarė, opozicija trukdė, balsų pritrūko. Išrinkit mūsų daugiau, gal nepritrūks.

Kas tinka senutei demokratinei Europai - netinka iš okupacijos išėjusiai ir vėl savųjų okupuotai, grupuočių užvaldytai valstybei. Jokių rinkimų pagal sąrašus - rinkimų sistema keičiama į mažoritarinę, būkit malonūs, ponai, pasitikrinkit savo asmenybių kainą. Palaidokit savo senolius, raskit naujų ir protingų, kurių pilna, tik jūs jų nematot, nes nenorit matyti.

Mažoritariniai rinkimai priverstų mesti tarpusavio rietenas ir „laisvų mandatų“ bėgiojimą po partijas, padidintų deputatų atsakomybę rinkėjams ir partijoms, ir partijų atsakomybę valstybei ir rinkėjams, skatintų mažinti begalinį partinių darinių ir bedančių koalicijų skaičių. Išaugtų tikra politinė konkurencija, greičiau būtų sudaromos ir stabiliau veiktų vyriausybės, padidėtų sprendimų operatyvumas ir galimybė vykdyti tikras, skausmingas reformas.

Biudžetas - partinės ėdžios

Partijų finansavimo sistema sugalvota taip, kad jokios naujos jėgos negalėtų ateiti į politiką, o jei ateitų, tai tik vieną koncerną pakeistų kitas su savo milijonais. Valstybė šeria mūsų pinigais tik tas partijas, kurios jau yra Seime ir kuo daugiau valdžios turi, tuo daugiau pinigų gauna. Kiti negauna nieko, nebent 10 minučių patyčių pas jakilaičius prieš rinkimus ir gali už savo skatikus kautis su slibinais, maitinamais valstybiniais milijonais - taip užtikrinamos „lygios galimybės“ rinkimuose. Ir liberalsąjūdiečiai Petrui Auštrevičiui pareikalavus vien už atėjimą į sarašą gali mokėti po 5000 algos ir suteikti automobilį su vairuotoju.

Partijos tapo valstybės sistemos išlaikomomis įtakos dalybų kontoromis, kurios, skirtingai nuo TSKP, nebesirūpina net nario mokesčiais - kam stengtis, vis tiek valstybė duos. Tam, kad visiškai padengtų visas veiklos sąnaudas iš nario mokesčio, net nevertinant gautų įplaukų iš gyventojų pervedamo pajamų mokesčio, partijos turėjo 2017 metais surinkti: valstiečiai po 2,57 euro, konservatoriai - 5,49 euro, socdemai - po 5,31 euro, liberalūs sąjūdiečiai - po 4,52 euro per mėnesį ir t.t. Tuo tarpu valstiečių sumokėtas vienam partiečiui tenkantis nario mokestis buvo 13 ct per mėnesį, tvarkietis vidutiniškai sumokėjo 4 ct, liberalus sąjūdietis 41 ct, darbietis - pusę cento, konservatorius - 36 ct, socdemas - 1,18 euro.

Jokių naujų finansavimo mechanizmų ir verslo rėmėjų, ponai - partijos save privalo išlaikyti pačios iš nario mokesčio ir pervedamo šalininkų pajamų mokesčio procento, tai visiškai įmanoma. Gautos pajamos turi būti deklaruojamos viešai kas mėnesį, kaip daro kiekvieno kiosko savininkas, samdantis pardavėją.

Sutaupyti partijų veiklai dabar skiriami biudžetiniai milijonai turi būti skiriami rinkimų lygiateisiškumui užtikrinti. Seimo rinkimuose privalo turėti teisę dalyvauti ne tik partijos, bet ir politinių judėjimų ar save išsikėlę kandidatai. Iš sutaupytų partijų šėrimui skirtų lėšų jie turi gauti vienodą sumą rinkiminei kampanijai ir už panaudojimą privalo atsiskaityti. Už kiekvieną iš šalies ar viršijant limitą išleistą eurą kandidatas turi būti šalinamas iš balsavimo biuletenių, o jei yra išrinktas - iš deputatų. Metas baigti rinkimais pramintus šešėlinių pinigų maišų čempionatus.

***

Kas mus laiko supančiojęs ir ką dar būtina padaryti, skaitykite kitame numeryje


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (34)

 • Alex 2018 birželio mėn. 13 d. 13:13:46

  Super teisingai - bet kas visą tai atsikovos.......

 • to aha 2018 birželio mėn. 13 d. 09:42:42

  Svarbiausia, gerai kalba. Bet gerai pastebėjai, runkeliai nesupranta :)

 • Tai 2018 birželio mėn. 13 d. 08:47:02

  Konservatoriai per rinkimus vienmandatėse gavo,berods,tik vieną balsą.O
  visą likutį sugedus VRK kompiuteriui.Bet per V.L. vadovauja visai
  valstybei.

 • aha 2018 birželio mėn. 12 d. 21:39:29

  Rusteika yra ruporas,na suprantate TAM,kas gerai apmoka,bet negi runkeliai
  atskirs kas po kaip,jeigu didžiuma jų neprimena ką vakar dieną veikė

 • ! 2018 birželio mėn. 12 d. 18:16:30

  Štai kur "prezidento ataskaita".

 • Prašymas išklausyti nuomonę ! 2018 birželio mėn. 12 d. 15:26:00

  Gerb.Rusteika ,burkit entuziastus, kad pareikalautų į dėl dvigubos
  pilietybės referendumą įtraukti klausimą dėl SĄRAŠINIŲ negalėjimo
  dalyvauti rinkimuose . Tai būtų atstatytas LK 55 strp.
  pažeidimas.Įstatymą
  pasirašė V.Landsbergis 1992 m.
  Seimai niekada nepriims tokio įstatymo ! Jie ,vadovaudamiesi šiuo LK
  pažeidimu - sėdi Seime po 20 - 28 metus .
  Lai visos partijos savo kandidatus kelia VIENMANDATĖSE !

 • KAUNAS 2018 birželio mėn. 11 d. 22:57:58

  Algimantas Rusteika, Kauno miesto savivaldybės tarybos nariu išrinktas
  1990 03 24. Įgaliojimai nutraukti 1992 12 17 prieš terminą. Remiantis
  Vietos savivaldybės tarybos deputato statuso 8 str (deputatas praleidžia
  iš eilės tris Tarybos sesijas be pateisinamos priežasties). Tad jei
  33-metis Algimantas R. nebuvo labai darbštus Kauno savivaldybės
  taryboje, kodėl turėčiau tikėti, jog p.Algimantas, sulaukęs 59 metų,
  būtų itin darbštus ne dėl savęs, bet dėl visuomenės.

 • puškinas 2018 birželio mėn. 11 d. 21:52:17

  mokėdami mokesčius šeriame vagis ir parazitus.Išvogti
  milijaardai,pensininkai minta pusbabžiu ir tai konstitutiška? Ar
  konstistucijoje parašytaa,kad tauta turi išlaikyti šias utėles?

 • tikra tiesa 2018 birželio mėn. 11 d. 21:48:10

  tikraa tiesa,tik ar išdrįs kas pakeeist šią tvarką?

 • Konstitucijoj nėr,bet 2018 birželio mėn. 11 d. 20:26:12

  sąrašiniai atsirado,amžini seiminiai,jei pakankamai vadui
  kaso nugarą.
  Reik VISAS partijas išbraukti per rinkimus,kitaip šių
  parazitų neišnaikinsim.

 • nuomonė 2018 birželio mėn. 11 d. 18:39:36

  o kam -P R I E S A I K A,kagd pasityčiotų iš lietuvos
  žmonių,neitinkančius apšaukti-M A R G I N A L A I S...ką padarė
  Venskienė,kad su ja taip gaujos susidorojo...juk puikiai žinom ,kad
  klanams nereikia protingų,jiems reikia -L O J A L I Ų
  MARIONEČIŲ...manau žmonės tranų daugiau neis rinkti.....

 • Rokas 2018 birželio mėn. 11 d. 18:27:13

  Ponas Rusteika,kvieskite mus mitinguoti,priešintis.Palaikančiųjų ir
  pavargusių nuo melo susirinks kaip sąjūdžio laikais.Mums reikia
  vedlio,mes Jumis tikime ir laukiame po šio straipsnio veiksmų.Esame
  pasiruošę.

 • Algimanta 2018 birželio mėn. 11 d. 18:18:27

  Taip viskas teisinga,tik ne Tau Martynai mėlynas dangus.Bus kaip buvę,nes
  esantys prie valdžios jos be revoliucijos nepaliks.

 • tam, serge 2018 birželio mėn. 11 d. 16:15:25

  Jeigu nesupratai ką siūlo autorius, tai su tavim nėra prasmės
  diskutuoti, nes nieko nesuprasi.

 • vincas 2018 birželio mėn. 11 d. 15:36:27

  daug idomiu pastebejimu.Politikai labai susiskalde.visos sios politines
  grupuotes ilga laika veikia kiekviena sau ir , nesirupina paprastais
  pilieciais, jos tarsi apimtos troskimo pulti viena kita.Aisku, tai labai
  vilioja, bet tokie ispuoliai beprasmiskai alina jegas.Kyla naturalus
  klausimas-kasgi yra tikrieji Lietuvos seimininkai...bloga dar ir tas, kad
  tos politines rietenos neapsakomai supainiojo procesa.Apkalbu, rietenu
  manija visiskai iskreipe tikraja Lietuvos padeti ir realia prasme.Ivairios
  komisijos griebiasi tirti simtus priestaringu pedsaku...Dabar reiketu kokio
  nors netiketumo, kuris staiga padarytu perversma viesojoje nuomoneje ir
  pagaliau padetu jai susigaudyti, kas ir kaip.

 • Zeka 2018 birželio mėn. 11 d. 14:40:26

  Kol vakarai gina savo "demokratiją" , lietuviai kaip visada pažiūrėjo
  iš esmės.Netinka tokia valdymo forma Lietuvai.Anksčiau ar vėliau šitas
  burbulas turėjo sprogti.Per daug gyvenimo pamokų išmokome , kad taip
  lengvai mus apmautų.Kai laive pramuša skylę , kurį laiką su
  parankinėm priemonėm gali ją pridengti , bet tik , kad nenuskęstum ,
  kad plauktum į naują kelionę reikia laivą kapitališkai
  sutvarkyti.Žodžiu , laukia kap.remontas , mielieji...

 • Supratau! 2018 birželio mėn. 11 d. 14:31:36

  Tad dabar beliko Šustauskas ir jo kalašnikovas , o gal jau ir naujesnio
  kalašnikovo reikėtų, nes tas 1947 metų jau galimai neįkniebtų ir
  kalent nebemokėtų. O šiaip viskas teka toliau pamažu ir Saulė toliau
  vėl teka iš Rytų.Turim carą iš Naisių ir dabar gyvent visai šviesu
  dabar nei tos Saulės reikia nešti jau ima nuotoliniu būdu šviesti.Manau
  , nei joks Šustausko kalašnikovas nepadės, jei lietuvis lietuvį toliau
  taip ės.

 • Pastebėjimas 2018 birželio mėn. 11 d. 13:45:57

  Labai geras straipsnis, nors mąstantis pilietis apie šią padėtį jau
  mato ir žino gana senai. Tai, kad Valstybė užvaldoma tiesiog korumpuotų
  nusikaltėlių yra akivaizdu, bet to nebūtų įvykę, jeigu šiuos
  nusikaltėlius negintų teisinės institucijos. Dabar visa teisėsauga
  pajunga vagių interesams ir jiems yra atstovaujama. Pakako pamatyti,
  kuomet į vieno nusikaltėlio surengtą "seminarą" suvažiavo Lietuvos
  teisininkai ir šiam nusikaltėliui giedojo pagiriamąjį himną - tapo
  aišku, ką turime Lietuvoje. Ir niekas nesikeis, kol nepasipriešins
  šiems veikėjams patys žmonės. Nuleistos galvos ir suteikta galimybė
  minkyti eilinius piliečius purvinamomis kojomis dominuojančių
  nusikaltėlių veda revoliucijos link, o pasekmės gali būti baisios.

 • senis 2018 birželio mėn. 11 d. 12:56:15

  Gyvuliu Ukis. Lietuvoje, nuo 1940 metu valdo LKP. Po 1990 metu, Lansbergis
  LKP suskirste i konservu, socdemu ir lyberastu frakcijas. Suskirste tam,
  kad vietoj vieno LKP saraso rinkimams, galetu pateikti tris sarasus.
  Frakciju sarasus, kaip atskiru partiju. 1992 metais, AT pirmininkas
  Lansbergis, pasirase antikonstitucini seimo rinkimu istatyma, pagal kuri,
  partijos pacios sudaro sarasus rinkimams. Realiai, LKP frakcijos pacios
  nusprendzia kas valdys valstybe. Rinkejai cia ne prie ko. Tarybiniais
  laikais i ta LKP stojo tik karjeristai, vagys ir dundukai. Buvo, aisku,
  isimciu. Netgi vagys ir dundukai mokejo po 3% nuo atlyginimo, nario
  mokesti. Dabar, sitie issigimeliai, netgi nario mokesciui gaili pinigeliu,
  nors dauguma tu vagiu gauna ne atlyginima, bet alga. Ka, tokie lunatikai,
  gali duoti Lietuvai? Tik bankrota. Kol nesedes Lansbergis, Adamkus, Paksas,
  Grybauskaite, tol Lietuvoje, i gera niekas nesikeis.

 • Juozas 2018 birželio mėn. 11 d. 12:26:45

  Geras straipsnis, tik nuo to niekas nepasikeis, nebent už sąrašinius
  niekas nebalsuotų. Reikia kuuo skubiau mažinti seimo narių skaičių ir
  tarnauti žmonėms tik dvi kadencijuas iš eilės.

 • Komentatorius 2018 birželio mėn. 11 d. 12:08:38

  Nėra ko stebėtis.
  Nuo 2008 metų Lietuvoje nebuvo nei vieno rimto piliečių mitingo.
  Iškrypėliai mitingavo ir demonstravo nepalyginamai daugiau.
  Kodėl žmonės neina į mitingus?
  Kodėl žmonės neprotestuoja?

 • Aldona 2018 birželio mėn. 11 d. 11:24:47

  Nu labai protingas žmogus, tik gal jis galėtų atsakyti-kaip panaikinti
  partijų sarašus? Juk ten sąrašų viršujr esančius iškrapštyti
  nematau jokių šansų-reikia revoliucijos ar ko nors tokio, kad sukiltų
  žmonės, bet mes tokie ramūs ir kad išsijudinti už valstybę ir save
  pakovoti labai sudėtinga. Tik paskaičiau raginimą iškilių žmonių
  kandidatuoti į prezidentus gerb.Juozaičiui-ir pasidarė gera. Gal vistik
  yra vilties .

 • Ūla 2018 birželio mėn. 11 d. 11:18:29

  Pagarba autoriui.

 • Stebėtojas 2018 birželio mėn. 11 d. 11:07:44

  Norėčiau su šiuo Rusteika bonką išgerti.

 • Xp 2018 birželio mėn. 11 d. 10:55:18

  Protingas, kietas straipsnis, bet mūsų valdžiagyviams tai būtų peilis
  po kaklu. Valdžiagyviai susivienys nežiūrint į partijas prieš
  pokyčius, kol kas nera partijos dirbančios Lietuvai. Jie blogiausiu
  atveju pasitelks konstitucines dvasias, kad nieko nekeisti.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • TRAGEDIJA: potvynių siaubiamose Indijos Keralos valstijos teritorijose žuvusiųjų skaičius perkopė 400; vien tik sekmadienį užlietuose kaimuose rasta mažiausiai 30 kūnų.
 • NETEKTIS: eidama 83-iuosius metus mirė Lietuvos edukologijos universiteto (buv. Vilniaus pedagoginio instituto) absolventė poetė Aldona Sabonytė-Kazlauskienė.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Kiek pinigų išleidžiate savo vaikų reikmėms prieš Rugsėjo 1-ąją?

balsuoti rezultatai

Ar dalyvaujate klasės susitikimuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +18 C

   +13  +16 C

 

   +5 +6 C

  +25  +29 C

   +20  +22 C

 

   +18  +19 C

  2-5 m/s

  3-4 m/s

 

    1-2 m/s

 

USD - 1.1391 PLN - 4.3115
RUB - 76.8166 CHF - 1.1338
GBP - 0.8958 NOK - 9.6795
reklama
Ukis 2018