respublika.lt

2017 gruodžio 18, pirmadienis

Ar yra būdų išsikapstyti iš ES?nuotraukos (68)

2013 sausio mėn. 26 d. 11:27:49
Edita ČEPELYTĖ

Iš naujo nustatyti santykius su Europos Sąjunga rengiasi Didžioji Britanija - šios šalies ministras pirmininkas Deividas Kameronas žada rengti referendumą dėl išstojimo iš ES. Nesibaigiantys protestai visoje ES yra įrodymas, jog pasakiškas gyvenimas šiame darinyje - tik mitas. Ekspertai teigia, kad ES ateitis kelia labai daug abejonių, bet dar daugiau - problemų.


- Kas mus atvedė į Europos Sąjungą? -
„Vakaro žinios“ klausė Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro Rolando PAULAUSKO.

- Pamenate šūkį - „už vieną litą gausite tris atgal“? Ar gali kas nors tikėti tokiais dalykais? O mes tikėjome.

- ES parama mums irgi pasaka?

- Mūsų valstybė kiekvieną mėnesį į Briuselio kasą įneša per 100 milijonų litų. Kai viską suskaičiuoji, išeina, kad ta parama - tai grįžę mūsų pinigai. Vakarų šalys šiandien pačios gyvena iš skolintų pinigų. Mūsų šalies skolos, palyginti su kitomis ES valstybėmis, juokingos. Mūsų skola, skaičiuojant vienam lietuviui, yra 10 kartų mažesnė negu vidutiniškai ES.

- Kaip rengiasi skolas grąžinti didžiausios skolininkės?

- Skolų, kurias turi sukaupusi Graikija, Ispanija, Italija, neįmanoma grąžinti. Kaip galima grąžinti, jeigu valstybių biudžetai metų metus yra deficitiniai, o užsienio prekybos balansai beveik visų valstybių - minusiniai? Šių skolų grąžinti greičiausiai nereikės. Graikams jau nurašė skolas. Mes - kvailių vietoje, nes dar nedaug pasiskolinę, mes taupome, tuo tarpu kitos šalys išlaidauja, o joms skolos nurašomos.

- Kitaip tariant, gyvenama taupančiųjų sąskaita.


- Taip. Europos Sąjunga Latvijos finansų ministrą pripažino geriausiu finansų ministru. Todėl, kad latviai taupo. Mums siūloma taupyti, tuo tarpu tą deklaruojančios valstybės taip nesielgia. Europos Centrinis Bankas užpraėjusių metų gruodį emitavo 1 trilijoną eurų. O kad mes uždirbtume eurą arba dolerį, reikia parduoti savo darbo jėgą, grūdus, mėsą ir panašiai. Pasaulyje pradėjo skambėti terminas „spausdinimo mašinų karas“. Be jokių ribų pinigus ėmė spausdinti Japonijos, Europos, Anglijos, Amerikos centriniai bankai, jie spausdina vadinamąsias rezervines valiutas. Rezervinės dėl to, jog imamos iš kitų pasaulio šalių. Išeina, kad mes šioje situacijoje esame kaip vargšai giminaičiai.

- Iš skolintų pinigų gyvenantys Vakarai labai patrauklūs mūsų tautiečiams.


- Mūsų žmonės važiuoja į Vakarus tikėdamiesi geresnės ateities, bet jie važiuoja tik į geresnę dabartį, nes ES ateitis yra labai miglota. Išviliojami mūsų visuomenės žmonės, jiems mokamos didesnės pašalpos, algos. Airija gali mokėti daugiau, o kuo ji pranašesnė? Niekuo. Airių skola yra kartais didesnė nei mūsų valstybės. Yra du pinigų atsiradimo būdai: vienas dalykas - uždirbti pinigus, kitas - juos emituoti. Mes juos turime uždirbti, o, pavyzdžiui, Anglija juos emituoja, nors jos skola yra viena didžiausių skolų pasaulyje. Būtent todėl Anglija ir gali mūsų emigrantams mokėti dideles išmokas.

- Kaip Europos valstybių veidą pakeis imigrantai?


- Belgijoje šiuo metu 50 procentų visų gimstančių naujagimių yra musulmonų vaikai. Šiemet Briuselio centrinėje aikštėje neleista pastatyti Kalėdų eglutės, nes musulmonai palaikė tai įžeidimu. Šiandien prancūzai, belgai labai tolerantiški imigrantų atžvilgiu, bet kai tie imigrantai pasieks kritinę masę, jie nebus tolerantiški. Štai prancūzų aktorė Bridžita Bardo jau prieš 10 metų parašė knygą „Šauksmas tyloje“, jau tada kreipėsi į prancūzus sakydama: negi jūs nematote, kas vyksta su mūsų šalimi, kultūra? Ji omenyje turėjo imigrantų bangą, kuri keičia visą Prancūzijos aplinką.

- Kada baigsis Vakarų Europos krizė?


- Tada, kai bus pradėta gyventi iš tiek, kiek realiai uždirbama. Tai reiškia, kad gyvenimo lygis turi kristi dešimtis procentų. ES jau vyksta ir dar laukia socialiniai neramumai, nes žmonės įpratę gyventi iš neuždirbtų pinigų, nenori atsisakyti lengvatų. ES demonstracijos vyksta vos ne kiekvieną dieną, ar tie protestuotojai kelia klausimą: kada bus grąžinti kaliošų fabrikai iš Kinijos? Ne. Jeigu jie reikalautų grąžinti darbo vietas, kurios iškeltos į Aziją, dar suprasčiau protestų prasmę, tačiau jie prašo ir toliau mokėti tas pačias algas.

- Žmonės taip elgiasi iš neišmanymo.

- Be abejo, nes europietis daugiau už vidutinį lietuvį tikrai nežino. Dabar visa gamyba yra iškelta į Kiniją, jeigu viskas gaminama Kinijoje, iš kur gali būti darbo vietų? Iškėlus gamybą iš ES valstybių ir Jungtinių Valstijų buvo išvežtos darbo vietos, kartu ir algos. Žmonės, likę be darbo, buvo nukreipti į visokias specialybes, tarkime, finansų analitikų, patarėjų, socialinių darbuotojų - tai negamybinės sritys. O produktas nesukuriamas, nors algas mokėti reikia, ir jos mokamos iš skolintų pinigų.

- Kokiu būdu Europa galėtų išspręsti skolų problemą?

- Skolą galima nurašyti infliacijos būdu, nuvertinant pačius pinigus. Tačiau nurašyti pačią skolą kaip tokią yra sudėtinga, nes už skolų stovi, pavyzdžiui, privatūs pensijų fondai. Kad ir Lietuvoje veikiantys, jie sukauptus pinigus investuoja į valstybių vertybinius popierius, nekilnojamąjį turtą, tačiau nekilnojamasis turtas pinga. Jei valstybė ties bankroto riba, tai reiškia, kad ir pensijų fondas bankrutuos.

- Kurios pasaulio šalys labiausiai prasiskolinusios?

- Vadinamasis „auksinis milijardas“ - juo vadinamos šalys, kurios pastaruosius keliasdešimt metų gyveno gerokai geriau negu kitos, t. y. Vakarų Europos valstybės, Jungtinės Amerikos Valstijos, Kanada, Australija ir Japonija.

- Kaip jos išlaiko aukštą pragyvenimo lygį?


- Išlaikyti tokį gyvenimo lygį, koks jis buvo iki šiol, jos nebeturi galimybių. Toliau skolintis irgi nebegali, nes skolų mastas toks, kad jų jau neįmanoma aptarnauti. Jungtinių Valstijų skola yra 16 trln. dolerių, biudžeto deficitas kiekvienais metais didėja. Jos vien palūkanų per metus išmoka ketvirtį trilijono dolerių. Mokesčių Jungtinės Valstijos surenka maždaug 2 trln. dolerių, o išleidžia daugiau kaip 3 trln. dolerių. Vadinasi, kiekvienais metais daugiau kaip vieną trilijoną reikia iš kur nors gauti. Beveik 30 proc. pinigų Jungtinės Valstijos išleidžia neuždirbtų. Ir anksčiau jos gaudavo pinigų. Visas pasaulis pirkdavo vertybinius popierius, taigi Jungtinių Valstijų vyriausybė išleidžia obligacijas, kurias visi perka, tačiau Jungtinių Valstijų skola ir biudžeto deficitas pasiekė tokį lygį, kad pasaulyje jau nebėra tiek pinigų.

- Tai kokį sprendimą rado amerikiečiai?

- Centrinis bankas emituoja pinigus ir nuperka valstybių obligacijas, jeigu šių niekas neperka. Sunku patikėti, kad taip vyksta, bet taip vyksta.

- Grįžtant prie mūsų valstybės skolos, buvęs premjeras Andrius Kubilius gyrėsi, jog mūsų šalis pigiai pasiskolino.

- Premjeras, ketverius metus būdamas valdžioje, valstybės skolą patrigubino. Iš tų skolintų pinigų buvo mokėtos pensijos, algos biudžetininkams. Kas dabar Kubiliui paprieštaraus dėl išaugusios skolos? Niekas. Yra toks posakis: „reikia nuraminti finansų rinką“, tai reiškia, kad kai išsigąsta pinigų skolintojai, jie tai pačiai Graikijai ar Ispanijai skolina ne už 1-2 proc. palūkanų, o už 5-6. Manoma, jog už 6-7 proc. pasiskolintų pinigų jau neįmanoma grąžinti. Kai Lietuva pasiskolino už 5 proc. palūkanų, Kubilius sakė, kad mums pasisekė, pigiai pasiskolinome. Mūsų valdžios elitas nori greičiau įstoti į euro zoną, nes tikisi, kad kai turėsime eurą, galėsime skolintis už 1-2 proc. palūkanų. Tai yra pagrindinis motyvas, kodėl turime kuo greičiau įsivesti eurą, bet, aišku, apie tai garsiai nekalbama. Tačiau tai - iliuzija, graikai irgi įstojo į euro zoną, gavo galimybę skolintis gerokai pigiau negu tada, kai savo valiutą turėjo. Praėjo keletas metų ir šiandien matome, kur Graikija atsidūrė.

- Kiek svarbu mūsų valstybei turėti savo valiutą?

- Anglai, šveicarai emituoja savo pinigus ir naudoja savo poreikiams, Lietuva šito daryti negali šiandien, bet dar, ačiū Dievui, turi bent litą kaip tokį. Ateityje galime atsipalaiduoti nuo valiutų modelio ir tada galėsime emituoti litų savo poreikiams, kai mums atrodys reikalinga. Taip elgėsi Japonija po karo, Pietų Korėja - visos valstybės, kurios atsistojo ant kojų. Nesileisdamos ir nežaisdamos žaidimų su vadinamomis pasaulio rinkomis ir Pasaulio Banku. Pinigai yra ekonomikos kraujas, jeigu savo kraują atiduodi kitam, tai atiduodi visą savo gyvenimą. Lito atsisakymas bus ir galimybės suvaldyti ekonominius procesus pinigų pavidalu atsisakymas.

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (68)

 • Mono 2014 kovo mėn. 01 d. 21:58:12

  Kazkoks mazarastis imbecilas.Zodinis patryzniojimas tema, kurioje jis
  visiskai nesigaudo. Bet suvyniojus i patriotizmo popieriu ir tokia
  dvokiancia silke galima parduoti durneliams..Lietuviskas Putinas
  atsirado...

 • Saunuolis R. Paulauskas 2014 sausio mėn. 25 d. 00:36:38

  Valdzia jo bijo, kaip velnias kryziaus. Bet zmones atsirinks, tam yra
  internetas. Valdziazmogiai tyliai pardavineja, praskolina musu Lietuva, o
  koks tikslas? Pinigai... Seniau tankai, dabar jie nugyveno, yra pinigai,
  tik istatymus tam reikalingus prastumt. Aciu gerb Rolandui uz sviesias
  mintis, uz meile Lietuvai. Juk jo pirmo mintis ir buvo Lietuvos
  nepriklausomybe nuo Rusijos, tik jo nepaklause, kai priestaravo is vienos
  sajungos pereit i kita.

 • Arnoldas 2013 vasario mėn. 04 d. 10:40:08

  Tiesa, tačiau į klausimą "Ar yra būdų išsikapstyti iš ES?" taip ir
  neparašėte. tikratiesa.lt nuomone, mums reikėtų subrandinti visuomenę,
  apšviesti apie tai kas iš tiesųdedasi, kur randamės ir pateikti
  plebiscitą dėl išstojimo iš ES, taip atgaunant savąjį suverenitetą.
  Gi Briuselis kontroliuoja mūsų mokesčius... o kinai gamina prekes.

 • galas 2013 vasario mėn. 02 d. 20:53:47

  zodziu, ateitis tamsi.

 • Bezmėnas 2013 vasario mėn. 02 d. 15:39:37

  Turbūt šansų nera,nes jeigu ir del bambalinio alaus Lietuva nepajegi ir
  negali spręsti šio itin "svarbaus" visai Europai klausimo,tai apie kitką
  ir diskutuoti neverta.

 • >Edmundas 2013 vasario mėn. 01 d. 19:11:30

  esi visiškas glušas ir praradęs realybės jausmą turbūt jau visai
  nupezęs ! dabar eurosojūzui nebereikia gyvulinių vagonų tam yra
  traukiniai , laivai ir lėktuvai. ir ar daug lietuvių paliko namus su
  džiaugsmu širdyje ? ir nesvarbu ką jie dabar iš ten rašinėja negi jie
  prisipažins ...

 • faktas 2013 vasario mėn. 01 d. 16:57:54

  Rodytų nors kartais R.Paulauską per TV - garantuotai sėdėtų seime, bet
  tokių protingų ir sistemai "nepatogių" žmonių bijoma ir juos
  stengiamasi išvaryti iš viešosios erdvės.

 • Rita 2013 sausio mėn. 30 d. 15:22:24

  Iš kokio šiukšlyno išlindo , pabudo ir keliasi šitas
  nevykėlis,Stabilizatoriaus - Šleževičiaus ...laižys?

 • EDMUNDAS IS SIAULIU 2013 sausio mėn. 30 d. 12:08:29

  Esi visiskas neismanelis, ponas Rolandai. Nepavyksta tau prasibrauti i
  seima nors pasiusk. Savo pamastymus gali skleisti tik tarp kvailu runkeliu,
  kuriems tas tas pats Lietuvos likimas. Atmink tik E.S. Lietuva isliks
  suvereni ir klestinti. Mano tauta niekada nebeves i Sibira, gyvuliniuose
  vagonuose,nebesaudys aikstese. Tik zinoma su viena salyga, jeigu busime
  E.S. !!!!!!!!!! bAIK DURNINTI TAUTA, Nevykeli tu.

 • Vygandas 2013 sausio mėn. 30 d. 11:15:32

  teisingai raso p.Paulauskas . Prezidentes patarejas paaiskino kam Lietuvai
  reikalingas euras,kad pigiau galetum pasiskolinti . Jei latviai grazina
  skola tai musu "proto bokstai" galvoja kaip dar daugiau praskolinti
  valstybe.

 • Linas 2013 sausio mėn. 30 d. 00:15:54

  Jie - ne durniai. Jie paprasčiausiai žino daugiau negu mes ir visus savo
  sprendimus pateikia kaip "mažesnę blogybę". Žinoma, kaip tu ir sakai,
  lengvai šį bei tą nugvelbdami ir sau. Apmaudžiausia yra tai, kad mes -
  protingi žmonės, esame situacijos įkaitais. Manau, kad artimiausioje
  ateityje mūsų visų laukia nauji perversmai, kuriuose sąmoningai ar
  netyčia sudalyvausime. P. s. EU siekio žlugdyti mažas ekonomikas
  pavyzdys: kaip galima mokėti (o ne bausti) žemės savininkams už pievų
  nušienavimą? Kaip galima skatinti atsisakyti žemės ūkio plėtros
  aplamai? O štai ir valdžios skystablauzdiškumo pavyzdys: rastis
  "burbului" padėjo ir net skatino bankai. Kažkodėl visi pamiršta faktą,
  kad netolimoje praeityje Švedijoje tai įvyko. Kodėl gi jų bankai,
  tiksliai žinodami gręsiančias pasekmes, jas skatino? Nejaugi mes turime
  patikėti jų veidmainiškais pasiaiškinimais apie negalėjimą numatyti
  galimų ekonominių pasekmių???

 • ji 2013 sausio mėn. 29 d. 23:50:16

  labai aiskiai ir suprantamai isdestyta visa slepiama esme po santrumpa
  "ES".Tik sito ir galima buvo tiketis,nes pagal patarle,kur minkstai
  kloja,ten kieta miegot.Dempingavimas pramones jau buvo pradetas dar
  savanoriskai nepasirasius daugelio nuosprendziu,bet tai buvo
  pateisinta...kaip ir nuosavas "genocidas",juk lietuvis lietuvi valgo be
  druskos,nes skaniausias patiekalas...skaudu,bet tai nenugincijami
  faktai,kad emigruoja,net ir patys atspariausi,patys veikliausi.Gaila,kad
  iki tiek nusigyvenom,kai akis dumia absurdiskais kuriozais,kad pasleptu
  esminius murkdymus.Begale istatymu,kuriuos tako atgaline data juk eilinis
  zmogaus teisiu pazeidimas,bet juk tai pas mus priimta,tai normalu.Taip ir
  gyvenam,juk mum reikia spaustis,bet tikrai ne valdanciam
  aparatui...gaila,bet tokia realybe,kaip ir duona kasdienine....

 • Jonas 2013 sausio mėn. 29 d. 12:42:28


  Tai pasirodo, kad buvusi valdžia ne tik ilgapirščiai, bet dar ir
  durniai?

 • rima 2013 sausio mėn. 29 d. 12:24:11

  As uz laisva LIETUVA!Ne -okupacijai!Mano senelis(paprastas
  valstietis)asarodavo,dziaugsmo asaromis,kalbedamas apie laisva Lietuva.O
  mes sugebejome viska parduot,isporceliuot ir patys parsiduot musu valdzios
  atstovu pastangomis!

 • Žygeivis 2013 sausio mėn. 27 d. 16:45:26


  P.S. Jievrosojuzo komisarų įsakymu Lietuvoje sunaikinta atominė
  energetika, vietinė pramonė, žemės ūkis ir žvejybinis laivynas - tam,
  kad nebūtų konkurencijos Vakarų Europos šalims.
  Vien tik AE uždarymas Lietuvai jau kainavo ir dar kainuos keliasdešimt
  milijardų litų.
  Pusė milijono lietuvių aria Vakaruose, ten kurdami realias materialines
  gėrybes, o į Lietuvą keliauja niekuo nepadengti pinigai, didinantys
  infliaciją. Lietuvos skola jau viršijo 50 milijardų litų ir
  katastrofiškai auga toliau.
  Visi Jievrosojuzo garbintojai - palyginkite su Lietuvos skola, buvusia iki
  Lietuvos "inkorporavimo" į "Žydrojo blogio" imperiją ir bus akivaizdu,
  ką iš tikrųjų gavo Lietuva...

 • APKALTA 2013 sausio mėn. 27 d. 14:56:04

  Dėl SNORO aferos D.Grybauskaitėi APKALTĄ ir į kalėjimą!

 • Paulė 2013 sausio mėn. 27 d. 13:13:08

  Japonija prasiskolinusi, JAV prasiskolinusi, ES taip pat. Kas joms skolina?
  Federalinis bankas popieriukus vadinamus doleriais?

 • > Kęstas 2013 sausio mėn. 27 d. 12:58:50

  Rašyk valstybine kalba, o ne okupantų! Aš nei velnio "nich ferštejen">
  :)

 • >Kęstas 2013 sausio mėn. 27 d. 12:56:53

  matau patapai jau "tikras užsienietis" ir jau čia likusiems
  aborigenams` rašyti gimtąja kalba žemas lygis ir didžiausias
  NEPRESTIŽAS !

 • Noriu 2013 sausio mėn. 27 d. 11:56:54

  pasakyti,kad perskaičius kas parašyta,tai gerai ir teisingai,tik per
  švelniai.Ateitis lietuviams šioje prieglaudoje kelia didelį
  susirūpinimą.Dabar išprievartaujamos tik moterys ,o neužilgu ir vyrai.O
  ekonomiškai būsime taip išptievartauti.Išvada;laiku pabėgti,kad kos
  iškrypėlis,paliktų sveiką.

 • Filosofas 2013 sausio mėn. 27 d. 11:31:33

  Kad už vieną litą gausite tris, tai buvo pasaka nemąstantiems. Stojant
  į ES balsavau "prieš" , nes žinojau vieną taisyklę: kapitalistas
  niekam nieko veltui neduoda -jis investuoja, kad atsiimtų dešimteriopai.

 • nema 2013 sausio mėn. 27 d. 08:07:56

  ES - tai ne Europos valstybių sąjunga, o Europos žulikų gauja.
  ES nerūpi Europos žmonės, ES rūpi tik kaip išsaugoti savo gaujos
  peivilegijas ir pajamas gaunamas melžiant Europos žmones.
  Jei toks suskis kaip Šemeta gauna apie 10.000 Lt mėnesinę algą ...
  Barozas gauna apie 100.000 Eurų - tai ar jam rūpi Europos žmonės? Jam
  tik rūpi kaip išsaugoti ES ir jo 100.000 Eurų per mėn.
  O tų šemetų yra keli tūkstančiai, barozų mažiau, net yra
  keliasdešimt.

 • Kęstas 2013 sausio mėn. 27 d. 04:58:18

  Let the Britons burn
  The leading party of the UK ruling coalition, the Conservatives,
  definitely are burning with a mission: to reduce governmental part of
  contemporary society using dirty politics based mostly on wishful thinking
  and bold lies. For that they introduced austerity during the contemporary
  Great Recession against everything what we learned from similarly
  terrifying Great Depression. How did that work out for you guys? Worse than
  you expected? I thought so.

 • Kęstas 2013 sausio mėn. 27 d. 04:57:31

  Now they are turning their attention to the rest of Europe. The idea is
  that against the functioning of the famous integrated governmental/business
  machines in economies of Japan, the USA and China we will put up tinkering
  in our small backyards of each separate European country. The creative
  juices will magically grow up in our cute little gardens, and beat the
  heavy industrialized shiny competition in wooing the markets.

 • Kęstas 2013 sausio mėn. 27 d. 04:56:46

  Good luck with that. I love the jokes of my friends Britons. I have no
  illusions though. The era of the steam engine ended long time ago (starting
  in the UK the global warming headache for the whole world, by the way).
  Today's innovation is expensive, is difficult to do, and to protect. Let
  the Britons burn if they wish. Let them leave the EU if this is their
  decision. In a surgery you remove the rotten flesh so the whole continent
  can survive and prosper.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • GAISRAS: mažiausiai du žmonės žuvo, o dar trys nukentėjo per gaisrą viešbutyje „Cameron House“, kuris yra prie Loch Lomondo ežero Škotijoje.
 • ŽUVO: Etiopijoje, Oromijos regione, per pastarąsias penkias dienas etninių susirėmimų aukomis tapo mažiausiai 61 žmogus.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Kiek šiemet jums reikėjo skirti pinigų vaiko Kalėdų šventei mokykloje?

balsuoti rezultatai

Ar per Kalėdas jums tenka dirbti?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -4  -2 C

   -4   0 C

 

   -1  0 C

    -1  0 C

   -1  0 C

 

   -1 +1 C

    1-3 m/s

    2-3 m/s

 

      2-4 m/s

 

USD - 1.1806 PLN - 4.2167
RUB - 69.5043 CHF - 1.1669
GBP - 0.8825 NOK - 9.7828
reklama
Labas vasara