respublika.lt

2018 rugsėjo 20, ketvirtadienis

Ar lenkai vėl nori iš Lietuvos atimti Vilniaus kraštą?nuotraukos (29)

2009 liepos mėn. 18 d. 19:20:18
Mindaugas Peleckis

Kas penkioliktas žmogus Lietuvoje - lenkas. Nemažai mūsų šalyje ir mišrių šeimų tarp lenkų ir lietuvių, rusų, baltarusių, tad šioji - didžiausioji - mažuma yra ir įtakingiausioji. Pastaruoju metu Lietuvos lenkų elgesys kelia nerimą: Vilniaus apskrityje uždarinėjamos lietuviškos mokyklos, ant namų galime pamatyti dvikalbius gatvių pavadinimas lietuvių ir lenkų kalbomis. Tai - Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir Valstybinės kalbos įstatymo pažeidimai. Kurlink jie veda?

Pavojingoji iredenta

Priminsiu ne tokią jau seną istoriją. Nuo 1919 m. balandžio iki 1939 m. rugsėjo, t.y. net 20 metų ir 5 mėnesius, rytinė ir pietrytinė Lietuvos dalis su Vilniumi buvo okupuota Lenkijos ir pavadinta Vilniaus kraštu (iki 1922 m. - Vilniaus žeme, kartais - Vilnija).

1939 m. spalio 10 d. Lietuvai grąžintas tik penktadalis Vilniaus krašto - 6909 kv. km teritorija su 490 000 gyventojų. Vilniaus kraštą sudarė Ašmenos, Švenčionių, Vilniaus apskritys, taip pat dalis Trakų apskrities. 1920 m. spalio 9 d., po inscenizuoto 1-ojo Lietuvos-Baltarusijos pėstininkų divizijos maišto, lenkų generolas Liucjanas Želigovskis (Lucjan Żeligowski,1865-1947) užėmė Vilniaus kraštą ir ir slaptu įsakymu paskelbė jį marionetine valstybe Vidurine Lietuva (Litwa Środkowa). 1922 m. sausio 8 d. įvyko rinkimai į Vidurio Lietuvos seimą, kuriuos daugelis lietuvių, baltarusių ir žydų boikotavo. Visgi išrinktasis seimas nutarė prijungti kraštą prie Lenkijos.

Ar neatsitiks ir dabar kažkas panašaus? Juk mokslininkai pabrėžia: esama didžiulio skirtumo tarp diasporos ir iredentos. Diaspora (graikų k. "išsisėjimas") - tautos dalis, gyvenanti ne savo istorinėje tėvynėje (pvz., žydai, arabai, kinai, čigonai, indai, armėnai, afrikiečiai, turkai). Iredenta arba iredentizmas (italų k. "tinklų suardymas") - nacionalistinis visuomeninis-politinis judėjimas, norint vadinamąąją "atskirtąją tautą" suburti į vieną vietą. Šio judėjimo tėvynė - Italia irredenta - XIX a. Italija, kurios iredentistai norėjo, kad visi italai gyventų vienoje vietoje ir kėsinosi į Kroatiją, Graikiją, Maltą. Italia irredenta - pagrindinis motyvas, dėl kurio gimė fašizmas ir Italija ėmė dalyvauti Pirmajame pasauliniame kare. Žymiausios iredentos - Lietuvos lenkai (tuo tarpu, tarkime, Kazachstano lenkai - diaspora), Rumunijos vengrai, Ukrainos rusai (rusai Jungtinėse Valstijose - diaspota), Kirgizijos uzbekai, paštunai Pakistane ir kt.

Skirtingai nei diasporos, kurios nesiekia nieko okupuoti ar pažeidinėti Konstitucijos tos šalies, kurioje gyvena, iredentos yra linkusios tai daryti.

Beje, 1993 m. Punske įkurta Lenkijos lietuvių bendruomenė, vienijanti daugiau kaip 20 000 narių, yra diaspora, o ne iredenta, - Lenkijos lietuviai šios šalies įstatymų nepažeidinėja ir prie Lietuvos lietuviškų Lenkijos žemių prijungti neketina.

Pažeidžia Lietuvos Konstituciją


Nepaisant draugiško Lietuvos požiūrio į Lenkiją, šios šalies nacionalistai bei nacionalistiškai nusiteikę Lietuvos lenkai su Vilniaus rajono savivaldybe priešakyje elgiasi, švelniai sakant, nekorektiškai. Paminėtini bent keli faktai.

Lenkijos lietuvių periodinis leidinys "Aušra" pabrėžia: "Iš neteisės teisė nekyla" (
http://www.ausra.pl/2009/0911/zm.htm). Jame Lenkijos lietuvių bendruomenės pirmininko žmona Živilė Makauskienė kalba apie tai, jog, minint Lietuvos ir Lenkijos santykių atkūrimo 15-ąsias metines (1994 m. buvo nuspręsta "istoriją palikti istorikams"), lietuviai pernelyg  optimistiški, manydami, kad "lenkams jau nebeaktualus "Vilniaus klausimas". Juk vos prieš du mėnesius Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslavas Sikorskis (Radosław Sikorski) populiarioje Lenkijos televizijoje "TV-24" pareiškė, kad... tarpukariu Lenkija Vilniaus neokupavome. „Lietuva mano, kad mes tarpukariu okupavome Vilnių, o mes taip nemanome“, – teigė R.Sikorskis.

Ž.Makauskienė cituoja po R.Sikorskio pareiškimo pasirodžiusius interneto komentatorius lenkus: "Vilnius – tai lenkų miestas Lietuvos žemėje. Šiuo metu jis yra lietuvių rankose, lietuviai tuo džiaugiasi ir loja lyg šunys. Nuo amžių jie puolė lenkiškas žemes, naikino ir degino. Tai laukiniai rytiečiai, kuriuos civilizavo lenkai. Juos reikia pamokyti". "Lietuviai elgetos už tai, kad bučiavo Stalino rankas, gavo Vilnių, kurį pavogė lenkams. Lietuviai turi tokią teisę į Vilnių kaip utėlės į kailinius”.

Nors R.Sikorskiui Lietuva nusiuntė šią istorinę netiesą paneigiančių dokumentų, tačiau tai nieko nepakeitė. Lenkų iredenta kuo toliau, tuo labiau nesilaiko Lietuvos įstatymų. Pirmiausia, pagrindinio mūsų šalies įstatymo - Konstitucijos, kurioje nurodyta, jog vienintelė valstybinė kalba Lietuvos Respublikoje - lietuvių. Nepaisant to, daugelyje Vilniaus apskrities miestelių gatvių pavadinimai parašyti ir lenkų kalba.

Antras dalykas - neseniai Vilniaus rajono savivaldybėje surengta intronizacija, apie kurią jau rašė "Respublika.lt" (http://www.respublika.lt/lt/naujienos/nuomones/bus_isklausyta/intronizacija_vilniaus_rajone_kas_dabar_bus).

Lietuviai diskriminuojami


Trečias itin svarbus dalykas, rodantis Lietuvos lenkų nepagarbą Lietuvai: elgesys su mūsų vaikais. 1995 m. vasario 1 d. Lietuvos Respublika pasirašė Europos Tarybos Sisteminę tautinių mažumų apsaugos konvenciją - pirmąjį teisiškai privalomą dokumentą, skirtą tautinių mažumų apsaugai. Konvencijos preambulėje skelbiama, kad jos tikslas - garantuoti veiksmingą tautinių mažumų ir joms priklausančių asmenų apsaugą, bei pabrėžiama, kad veiksminga apsauga turi būti garantuota įstatymų, gerbiant valstybių teritorinį vientisumą ir nacionalinį suverenitetą. Lenkai pažeidžia šios konvencijos 20 ir 21 straipsnius, kurie reikalauja, jog tautinės mažumos nepažeistų šalies etninės daugumos piliečių teisių? Dar 2006 m. vasario 10 d. Vilniaus rajono savivaldybės taryba sprendimu Nr. T3-24 „Dėl Vilniaus rajono savivaldybės bendrojo lavinimo mokyklų tinklo 2006-2012 metais bendrojo plano patvirtinimo“ patvirtino Vilniaus rajono mokyklų steigimo, reorganizavimo, vidaus struktūros pertvarkymo 2006-2012 metų bendrąjį planą. "Išanalizavus kiekvienos rajono bendrojo lavinimo mokyklos biudžetą, paaiškėjo, kad 39 švietimo įstaigoms gali pritrūkti lėšų pedagogų atlyginimams, tai sudaro 2 800 000 Lt, 24 mokyklų biudžetas - teigiamas. Kad būtų išvengta 39 rajono mokyklų uždarymo, taryba nusprendė perskirstyti 2410800 Lt (4,99 proc.) specialiosios tikslinės dotacijos moksleivio krepšeliui finansuoti, skirtos rajonui, bendros sumos", - teigiama Vilniaus rajono savivaldybės tinklalapyje.

Šie žodžiai reiškia baisų dalyką: uždaromos visos lietuviškos mokyklos, esančios Vilniaus rajone. Vilniaus rajono tarybos posėdyje nuspręsta panaikinti penkias lietuviškas vidurines mokyklas (Marijampolio vidurinę, Nemėžio mokykąs-darželį, Rukainių, Buivydžių ir Mostiškių pradines ).

Tuo tarpu dar 2007 m. Vilniaus savivaldybė nusprendė perpildytoje Jeruzalės vidurinėje mokykloje, kurioje mokosi lietuviai ir lenkai, komplektuoti papildomą klasę 17-iolikai lenkų moksleivių. Šokiruota mokyklos bendruomenė sprendimą pavadino politiniu, nes pasibaigus mokslo metams, birželio pabaigoje, jį priėmė naujoji sostinės valdžia, kurioje – ir Lenkų rinkimų akcijos atstovai.

Kodėl lenkai Vilniuje ir ypač Vilniaus rajone turi išskirtines teises? Juk Lietuva tautinių mažumų neengia: mūsų valstybėje yra daugiau kaip 230 bendrojo lavinimo mokyklų nelietuvių dėstomąja kalba, kuriose mokosi apie 70 000 mokinių arba kas aštuntas moksleivis. Lenkiškai mokoma daugiau 60-yje mokyklų. Taip pat yra 10 mišrių lietuvių ir lenkų mokyklų.

Kodėl, pasitelkiant vaikus, Lietuvoje žmonės priešinami, griaunama santarvė, vyrauja lenkiškasis nacionalizmas? Juk per pastaruosius metus į lietuviškų mokyklų pirmąsias klases ateina tiek pat mokinių, kiek ir į lenkiškąsias, tačiau Vilniaus rajono savivaldybė, skirstydama lėšas mokykloms, per dešimtmetį lietuvių kalba besimokančių mokinių mokymosi aplinkai gerinti skyrė vos ketvirtadalį nuo visų lėšų, skirtų mokykloms remontuoti. Iš biudžeto per pastaruosius trejus metus Vilniaus rajono lietuviškoms mokykloms statyti ir atnaujinti skirta daugiau nei 50 mln. litų.

Ar naujoji prezidentė Dalia Grybauskaitė, puikiai mokanti ir lenkų kalbą, ras dialogą tarp mūsų ir artimiausių kaimynų? Ar bus ištaisyta istorinė neteisybė, kuri griauna lietuvių dabartį ir ateitį?


Pasidalink: Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (29)

 • as 2009 rugpjūčio mėn. 07 d. 19:45:00

  gal pagaliau zmones atsitokes, kodel lenkam daromos tokios islygos, nejau
  lietuviai nebeturi savigarbos, kodel turim visiem lysti i sikn... be muilo.
  toks jausmas kad lietuvoje mes tik tarsi nuomininkai tai lenkai, tai zydai,
  kazko reikalauja, kiek taip gali testis? ziauru...

 • Daiva 2009 liepos mėn. 24 d. 20:49:13

  Lenkai, kaip ir kiti uzsienieciai, negali buti diskriminuojami. Lietuviai
  taip ir nesielgia (nebent gedingi pavieniai isskirtiniai atvejai). Bet cia,
  atrodo, patys lietuviai yra diskriminuojami. Savoje salyje!!! Taip negali
  buti, kad uzdaromos lietuviskos mokyklos, o lenkiskos gauna parama.

 • Daiva 2009 liepos mėn. 24 d. 20:34:19

  Gatviu pavadinimai tai tikrai turi buti rasomi lietuviu kalba ir tik ja.
  Juk mes nuvyke i Airija ar dar kur nors, kur musu tautieciu yra nemazai,
  nesugalvojam, kad ten gatviu pavadinimai turi buti rasomos musu kalba.

 • Sele 2009 liepos mėn. 22 d. 11:47:06

  Lietuva lietuviams ir taškas!

 • na jeigu 2009 liepos mėn. 21 d. 23:50:33

  lenkai pasiimtu Vilniu su visu seimu ir landzbergiu, tai jiems butu
  pizdiec, o Lietuva atsigautu

 • Aivaras 2009 liepos mėn. 21 d. 21:13:48

  Vilniaus krastui reikia ivesti tiesiogini valdyma ir priversti Bolekus ir
  Liolekus laikytis Lietuvos istatymu.

 • gintaras 2009 liepos mėn. 21 d. 20:40:36

  vienu žodžiu, reikia kažką daryti. kur skinai, tegul jie nerėkia ant
  juodaodžių, jie juk Lietuvai nieko bloga nepadarė, o reikia rėkti ant
  lenkų, kurie po truputį okupuoja Lietuvą... nes čia bus ne kas..

 • gintaras 2009 liepos mėn. 21 d. 20:32:28

  nekenčiu lenkų,nuo tada kai per istorijos pamokas sužinojau, kad lenkai
  su krėvos unija galima sakyti anuliavo LDK nepriklausomybę... ir ne be
  reikalo, aš nekenčiu pačių žmonių o ne tik valdžios, valdžia nieko
  nedaro, o jie okupuoja Lietuvą po truputį. vat kaip.

 • skaitytojai 2009 liepos mėn. 21 d. 15:42:23

  jus neteisi.per tv ne karta matem kaip pyksta zmones,kad lietuviskos
  mokyklos uzdaromos.Sakykit ar matet kur nors Anglijoj,Vokietijoj lenkiskai
  parasytus gatviu pavadinimus?

 • pasaku senelis 2009 liepos mėn. 21 d. 09:08:56

  nesisiokit i kelnes-neatims...paprasciausei nebus is ko atimineja nes su
  sita valdziuke lietuvnikai kurie neismaus-isdves Wilno bus tuscias -balti
  ezei alkani be spygliu veisis OSZRA BRAMOJ-tai lai im...

 • Laima 2009 liepos mėn. 20 d. 23:54:35

  lenkai visada tiese savo krikscioniskus nagelius i musu zemes. prie ko cia
  istorine tiesa - lietuviai dabar lenkijoj turi minimuma teisiu, o cia
  lietuveleje prasom visko ko tik pageidauja. ir aciu dievam kad naujoji
  prezidente nenuleke pas artimiausius kaimynus, kuriems kaip berods bumbla
  yra pasakes mes visa laika jautem slapta meile. ir kiek gi galima zemintis
  ir absoliutiskai nejausti musu senoliu dvasios.

 • vilnietis 2009 liepos mėn. 20 d. 21:53:20

  Adamkus lindo lenkams į užpakalį, o šie kaip įmanydami tyčiojosi iš
  Lietuvos ir lietuvių. Jau nacionalistinės autonomininkų partijos,
  remiamos lenkijos vyriausybės, įteisinimas Lietuvoje buvo didžiūlė
  klaida. Lenkų kortos,
  lietuvių genocido vykdytojų armijos krajovos budelių garbinimas,
  lietuviškų mokyklų naikinimas ir lietuvių engimas - tai antausiai
  mūsų tautai, kuriuos Adamkus vergiškai
  priimdavo iš kasdien įžūlėjančių lenkų.

 • Jonas 2009 liepos mėn. 20 d. 17:13:55

  Normalioje valstybeje tokiu kvailu klausimu nebutu. Bet kadangi Lietuvos
  vadovai yra baudziauninkai, kitu saliu atszvilgiu tai galime mes prarasti
  ir visa valstybe.

 • Jonas 2009 liepos mėn. 20 d. 10:45:06

  Lietuva valdo 19 metu menkystos, kuriu akyse tik doleriai. Lietuva neturejo
  ne Prezidento ne vadovo. Kokie nusikalteliai atidave svietimo reforma,
  kiekvienai savivaldybei? O del Lietuvisku mokyklu udarinejimo man kelia
  siauba. Nevykelis ir parsidavelis Adamkus, nepajudino ne pirsto tai zmogus
  menkysta. Is kur gali kitaip buti jei svietimo ministras Steponavicius,
  pritaria iskrypeliu siautejimui, mokyklose ir vaiku darzeliuose. Lenkas yra
  dauk baisesnis okupantas nei rusas tai zmones be kulturos. Jus man
  pasakykite ar yra pasaulyje nors viena valstybe, kuri naikintu savo
  valstybe, kalba, svietima, istorija tai yra viena valstybe LIETUVA su
  menkystom ir padlaizunais vadovais.

 • Diana 2009 liepos mėn. 19 d. 22:36:45

  Lietuvoje tikrai neturėtų būti lenkiškų rašmenų gatvių pavadinimų.
  Lenkai kaip visada kiša nosį, kur nereikia

 • tik tiek 2009 liepos mėn. 19 d. 15:07:24

  Siaubybė. Kur valdžios akys?

 • Marija 2009 liepos mėn. 19 d. 13:04:27

  Ar dar nenuimtos gatvių pavadinimų iškabos nevalstybine kalba?

 • Gintautas 2009 liepos mėn. 19 d. 12:29:58

  Kai avynai nebalsuoja ,trys asilai ikuria penkias partijas ateina lenku
  naciai ir padaro darba tyliai.Juos reikia sveikint jie moka zaisti. O juk
  mums truksta tik dvieju dalyku gyvent savo galva/o ne europos uzpakaliu/
  ir kovot kai to reikia.

 • vv 2009 liepos mėn. 19 d. 12:26:34

  Ponas Adamkevicius padejo lenkams uzimti geras pozicijas.Lietuvius isvare i
  emigracija o lenkai tikisi vadovaut!!!!Lenkai ,kaip ir zydai turi savo
  tevyne ir jei kas nepatinka Lietuvoj lai mauna atgal...

 • skaitytoja 2009 liepos mėn. 19 d. 11:56:24

  zmogui,kuris ta straipsni parase,reiketu pirmiausia pasiduometi tikra lenku
  situacija,o nesiremti gandais.joks lenkas nediskriminuoja lietuviu,ir
  bandoma uzdaryti ne lietuviskas,o lenkiskas mokyklas.Dvikalbiai gatviu
  pavadinimai uzdrausti ir panaikinti,vietovese,kur gyvena dauguma
  lenku,atidaromos lietuviskos mokyklos ir tevai visais budais "ikalbinejami"
  atiduoti vaikus i lietuviska o ne i lenkiska mokykla.ir pavadinti lenkus
  zymiausia iredenta,palyginti su italu fasistais tai net kvaila.kiekvienoj
  salyj del visokiausiu istoriniu ivykiu yra tautiniu mazumu,skirtumas tik
  tas,kad normalios salys tautiniu mazumu problemas ir integracijos problemas
  sprendzia humaniskais budais,o lietuviai bando"partizaniniu" budu .

 • tegul tik pabando 2009 liepos mėn. 19 d. 11:11:54

  lenkai kanors link okupacijos padaryt sumazinsiu tada as ju populiacija
  rytu europoje :D

 • jinas 2009 liepos mėn. 19 d. 10:24:10

  Istoriškai Vilnius yra Baltarusijos teritorijoj, bet tai nereiškia kad
  baltarusiai ir atims Vilnių iš mūsų, jie turi ir savų problemų.

 • plepalai 2009 liepos mėn. 19 d. 08:23:17

  psakrev,užkniso jau tie polakai.Džiaugiuosi ,kad negyvenu ten.Yra tekę
  būti komandiruotėj vilno tai galiu pasakyti,kad lenkų ir rusų,bent jau
  susidaro toks įspūdis,ten dauguma.Nueini į parduotuvę girdi tiktai
  šlėktų arba burliokų kalbą,muzika skamba visur rusiška,dabar jau ir
  lenkišką radijas pradėjo transliuot.Lietuviai patys kalti ,jaunimėlis
  su malonumu klausosi rusiško popso.Man asmeniškai tai vemt verčia.Iš
  Naujosios Vilnios bėga visi lietuviai nes ten grįnas lenkynas
  paliko.Šiaip Vilniuj visos mažumos jau nebemoka savo gimtos
  kalbos.Kalbama šlykščiu letuvių,lenkų,rusų ir baltarusių kalbų
  mišiniu.Klaipėdoj rusų daug,bet bėdos dėl to nėra.Ačiū dievui
  lenkų čia nėra.O mūsų valdžią už parsidavėliškumą reikėtu kaip
  senovėje išvolioti degute po to plunksnose, pririšti prie gėdos stulpo
  ir laikyti kol padvės.

 • Tomui 2009 liepos mėn. 18 d. 22:37:20

  Kam Lenkams Vilnius?Kam Lenkams galvos skausmas?

 • Ožys 2009 liepos mėn. 18 d. 22:32:31

  O kam jums tas Vilnius? Juk visviena važiuojate pirkti mėsos ir aliejaus
  į Lenkiją.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PERKELS: apie 2 tūkstančius prieglobsčio besitikinčių migrantų bus perkelti iš labai perpildytos Morijos stovyklos Graikijai priklausančioje Lesbo saloje.
 • PAUKŠČIAI: Tailando valdžia nusprendė uždrausti lesinti balandžius Bankoko gatvėse.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar P. Gražulis turėtų trauktis iš Seimo Žmogaus teisių komiteto?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +9 +11 C

   +8  +10 C

 

   +12  +14 C

  +22  +26 C

   +21  +24 C

 

   +21  +25 C

  3-5 m/s

 2-3 m/s

 

    3-4 m/s

 

reklama
Sveikata Grožis