respublika.lt

2018 birželio 23, šeštadienis

Ar Astravas pridengs melo politiką?nuotraukos (16)

2017 kovo mėn. 19 d. 10:59:05
Rolandas Paksas, buvęs Lietuvos prezidentas, Europos Parlamento narys

Suprantu, kad prisiliesdamas prie nacionalinės energetikos temos rizikuoju pažeisti egzistuojantį tabu ir patekti į savotišką minų lauką, kuriame pavojus išlėkti į orą tampa labai realus.

 

Energetikos objektai yra ne tik nacionalinio saugumo struktūrų dėmesio lauke, bet ir atidžiai prižiūrimi paties aukščiausiojotam pašauktų politikų grupių, kurios akimirksniupastato ausis vos tik pašalinis pabando ten kišti nosį.

Lietuvos energetinės nepriklausomybės įtvirtinimo mitologijos kūrimas, yra tapęs išimtinai Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos sparnuilojalių ekspertų ir jiems prijaučiančių visuomenėssluoksnių prerogatyva.

Šiame propagandinės kovos lauketariamo priešo žalieji žmogeliukai turi būtižaibiškai likviduoti vos tik būtų pastebėti.

Be to, pastaruoju metu tapo itin rizikinga kaip nors užkliudyti mūsųprokurorųkorpuso konstitucinio nepriklausomumo principą, nes šios teisėsaugos institucijos pareigūnai labaitausoja savo absoliutų savarankiškumą, o kišeninio prokuroro definicija seniai nugrimzdo į nebūtį.

Ironiška, jog tariama prokurorų laisvė nesiaiškinti ir netirti valstybės energetikos sektoriaus tamsiųjų puslapių negali būti kvestionuojama.

Būtent tokia Temidės tarnų pozicijaužtikrina ilgalaikį,neliečiamųjų „baltųjų apykaklių“ sluoksniui naudingų projektų tęstinumą, saugumą ir stabilumą, o laikas ir saulė ilgainiui išbalins viską.

Matyt tokia „logika“ vadovaujantis Lietuvos Respublikos Seimo komisijos tyrimo medžiaga dėl 2007 metų nacionalinės energetikos strategijoje suformuluotų siekių įgyvendinimo rezultatų įvertinimo ir situacijos energetikos sektoriuje išsiaiškinimo, patvirtinta 2014 metų balandžio 10 dieną laikyta kenkėjiška ir, buhalteriškaisterminais kalbant, turi būti nurašyta.

Sinusoidė yra matematiškai begalinė banguotos formos kreivė, vaizduojanti sinuso kitimą pagal kampo kitimą. Taip vizualiai galima pavaizduoti mūsų viešąjį diskursą apie Lietuvos energetikos politiką.

Visam energetikos sektoriui apžvelgti reikėtų žymiai daugiau apimties, tad šiandien norėčiau paliesti tikvieną momentą – elektrą.

Baltarusijos teritorijoje statoma Astravo atominė elektrinė šiandien yra tapusi labai reikšmingu mūsų valstybės vidaus politikos faktoriumi, kuris sąlygojavisą mūsų elektros ūkio tvarkymo situacijos foną.

Astravo tema Lietuvos viešojoje erdvėje pastaruosius metus nuolatos atgyja ir prigesta pagal sunkiai suvokiamus dėsningumus, tarsi Etnos ugnikalnis Sicilijos saloje. Jeigu tu,patekėjus saulei vieną dieną nepradedi viešai reikalauti sustabdyti Astravo atominės elektrinės statybų gali būti priskirtas priešų kategorijai - vatnikams.

Manau, nūnainiekas jau nenustebtų, jog artėjančių valstybinių švenčių ir jubiliejų proga būtų nominuoti pirmieji ordinų kavalieriai už „kovas“ dėl šios atominės elektrinės Baltarusijoje uždarymo.

Pirmiausiai turėtų būti įvertintos ne tik tų politikų pastangos, kurie žygiavo su Astravo vėliavomis Seimo rinkimų išvakarėse bei organizavo parašų rinkimo vajų ant geltonai nudažytų statinių, grūmojo kumšteliu link Baltarusijos iš Signatarų namų balkono, bet ir tas ankstesnių laikų premjeras, kuris rado savyje drąsos per atostogas dviračių žygio metu stratego žvilgsniu apžvelgti jėgainės statybos aikštelę dar užuomazgose ir pamokyti kaimynus, kad „nepakanka vien betoną maišyti“.

Nuo to laiko daug vandens nutekėjo. Pasikeitė ne tik politiniai lyderiai, bet ir situacija kaimyninėje Baltarusijoje.

Jeigu tuometisLietuvos Ministras Pirmininkas geriausiu atveju tegalėjo tik įsivaizduoti, jog Astrave kada nors prasidės dešimtmečius trunkančios statybos, šiandien jau pilnu balsu ekspremjero stovykloje kalbama apie tai, ką reikės daryti su jėgainėje pagaminta elektra.

Tie patys konservatoriai užsimojo uždrausti Lietuvos rinkoje prekiauti „nesaugiose trečiųjų šalių elektrinėse pagaminta nešvaria elektros energija“.

Ar tai reiškia, jog dabar mūsų kabeliais teka vien švari elektra iš Rusijos, o statyti filtrus reikės tik būsimai, Astrave sugeneruotai energijai?

Šia prasme atskirai verta būtų prisimintivisai šviežią visų parlamentinių partijų lyderių pasirašytą susitarimą dėl bendrų veiksmų sprendžiant  šalia Lietuvos sienos statomos Astravo atominės elektrinės klausimus.

Ko vertas šis Užsienio reikalų ministerijoje užgimęs partijų pareiškimas, neva vienijantis jėgas ginti Lietuvos nacionalinio saugumo interesus, nesiimsiu spręsti, tačiau neapleidžia nuojauta, jog tai tėra tik ištuštėjusio perono tylą suardęs pūškuojančio garvežio švilpukas.

Šiame dokumente teigiama, jog Lietuvos pasienyje statoma atominė jėgainė yra grėsmė ir, kad būtina imtis visų reikiamų veiksmų grėsmei sumažinti.

Kokių veiksmų konkrečiai ketinama imtis,šiame nacionalinio masto dokumente nepavyko aptikti. Gal tariama kova prieš Astravo atominės elektrinės statybas persikėlė į pogrindį?

Kodėl staiga iš snaudulio pažadinti politikai dabar ėmė tikinti visuomenę, jog savo tvirtomis krūtinėmis užstos, kad į šalies rinką nepatektų Astrave pagaminta elektra?

Prisipažinsiu nesu energetikos ekspertas, tačiau sunkiai galiu įsivaizduoti, kaip galima atskirti, kur yra pagaminta elektros energija, kai turime integruotus tinklus.

Nebent Lietuva ketina tapti energetine sala ir naudoti tik savo teritorijoje pagamintą elektros energiją, o visuomenė apie tai  nieko nežino.Kaip tai pačiai visuomenei nepridera žinoti apie mūsų energetinės nepriklausomybės simbolio Klaipėdos suskystų dujų terminalo laivo INDEPENDENT išlaikymo kaštus. Ramybės dėlei.

Kiek tai kainuotų valstybės gyventojams, sunkiai įmanomaprognozuoti.Šiandien tik Kauno hidroelektrinė daugmaž atitinka importuojamos elektros energijos kainos lygį. Tačiau Elektrėnų kompleksas su rezervine elektrine ir naujuoju kombinuoto ciklo bloku, kurio rekonstrukcija valstybei atsiėjo itin brangiai, tėra tik šalies energetinio saugumo simbolis.

Realybė tokia, jog Lietuva yra elektros importuotoja, nors „Lietuvos energijos gamyba“ yra laikoma didžiausius pajėgumus turinti elektros gamintoja, tačiau jos vaidmuo elektros gamybos sektoriuje yra toli gražu ne pirmaeilis. Ar galėtų kas paskaičiuoti, kiek valstybės biudžeto lėšų buvo investuota į šį realiai nefunkcionuojantį ūkį.

Be to, reiktų pripažinti elementarią tiesą, jog šiandien, priklausomai nuo metų laiko, daugiau kaip pusė importuojamos elektros į Lietuvą atkeliauja iš Rusijos ir Baltarusijos.

Neseniai savo laiške J. C. Junkeriui pabandžiau išdėstyti pagrindinius Astravo atominės elektrinės saugumo klausimus. Tačiau šiandien Briuselyje,deja, niekas nelinkęs prisiminti dar 2011 metais Europos Komisijos ir Baltarusijos pasirašyto susitarimo, kuriame ši įsipareigojo atlikti išsamius atominės elektrinės ir projekto rizikos bei saugos įvertinimo atsparumo bandymus.

Akivaizdu, jog mūsų diplomatinės pastangos turėtų būti nukreiptos į Europos Sąjungą, kad įtikintume bendrijos nares susirūpinti bendru saugumu, priešingu atveju liksime „vienui vieni“ prie suskilusios geldos.

Kažin ar rėksmingų pasisakymų lavina prieš Baltarusijąpadės mus suburti partnerius bendram veikimui. Jeigu Astravo atominė elektrinė tėra žaisliukas vietinių politikierių rankose siekiant manipuliuoti žmonių palankumu, laikas būtų suvokti, prie ko tokia ciniška politika gali privesti.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (16)

 • vidmantas 2017 kovo mėn. 27 d. 23:47:08

  Teisingas straipsnis. Daugiausia Lietuvai ,,nusipelnė" A.Kubilius.

 • Ir aš dar garsiau 2017 kovo mėn. 21 d. 11:27:40

  kudakuočiau,nei paxius,jei sėdėčiau auksiniam briuseliniam
  krėsle.

 • Suvalkiotas 2017 kovo mėn. 21 d. 09:45:14

  "Dėdulė ir Magnolija" su visa savo skalijančių šunų gauja,
  gąsdindami Astravo AE pavojingumu Lietuvai, galvoja, kad mūsų žmonės
  visai kvaili. Geografinė AE padėtis rodo, kad vyraujantys vėjai -
  vakarų, todėl atsitikus nelaimei elektrinėje, visi užteršti debesys
  vėjo bus nešami link ... Minsko, bet ne prieš vėją - link Vilniaus.
  Tai ką ponai triukšmadariai, pagal jus išeina, kad Lukašenka ruošiasi
  Baltarusijos žmonių sunaikinimui? Ar gi jis paskutinis durnius būtų? O
  gal lietuviškieji propagandistai visai sukvailėjo ir kvailina lietuvius?
  Tikriausiai - pastarieji...

 • Sanoj 2017 kovo mėn. 20 d. 22:34:30

  Kur yra Lietuvos elitas. Valdžioje. Valdžioje amerikosų padlaižiai o ne
  elitas.

 • valdas 2017 kovo mėn. 20 d. 19:20:18

  Baba - nebera Lietuvoje zmogaus kuris tiketu bet kokiu vepezavimu,ar
  astravais,ar putinais,ar erdoganais ,niekas cia gyvent nenori,o tuo labiau
  gimdyt,yra svarbesniu dalyku kaip like zmones ...

 • EJ 2017 kovo mėn. 20 d. 14:39:10

  Aisku kaip diena, kad Astravo elektrine yra zaisliukas lietuvisku
  politikieriu rankose. Visu pirma konservu rankose. Jie saldziai miegojo kai
  elektrines statyba vyko pilnu tempu ir staiga Atsibudo, nes prisisapnavo
  apokalipse Astrave.

 • Lietuve 2017 kovo mėn. 20 d. 12:12:04

  Nuo kada yra tokia lietuviu kalba kad rasoma po du sujungtus zodzius?

 • astra 2017 kovo mėn. 20 d. 08:24:24

  Tegul konservatoriai palieka ramybėje Astrava, o susirūpina- kas dedasi
  Černobilio elektrinėje, kovo 5 dieną Zaparožės elektrinėje įvyko
  avarija, o tai pati galingiausia Europoje

 • oo 2017 kovo mėn. 20 d. 05:27:54

  reikia pritarti seniui atomines uzdarymas(butu palike nors viena
  bloka)sudare salygas baltarusijos statybai o lietuvoje elektros gamyba
  nukrito iki afrikos saliu vidutinioku lygio ir bet koki pramones imoniu
  atsiradima padare neimanoma.....ar tai judos isk. ar idijotai valdzioje
  nezinau greiciausiai per puse.....spauda televizija tai pat parsidavimu
  lenkia net juda iskariotiski

 • Vycka 2017 kovo mėn. 19 d. 18:55:25

  Varyk namo, užteks imituoti darbą. Nieks nuo tavęs nepriklauso. O va
  kuproto patriarho kirmelyną jau seniai laikas kuopti.

 • shitstone kopeikinio-otkatoliubovas 2017 kovo mėn. 19 d. 17:06:39

  Kaip pats Rolandas jauciasi? nenoretu mums papasakot apie gautus "otkatus"
  ir valstybiniu objektu subranga?
  Ar tau atrodo, kai tu neturi priejimo prie "lovio" ir subrangos. Tu
  automatiskai tampi "sventu" kovotuoju pries sistema?
  ----------------------------------------------------------------------
  Rolandai! tu esi zemiausio lygio ziurke!.

 • senis 2017 kovo mėn. 19 d. 17:01:34

  eilinis bezdalas. Kodel nepasake, kad Astravo AE statyboje, savo dali turi
  ir ES strukturos, idejo savo pinigus? Moherini Linkeviciui aiskiai pasake
  nekist nosies kur nereikia. Kodel nepasake, kad visiems ant tos elektrines
  nusispiaut, tokios elektrines ES stovi prie pat miestu, ir niekam netrukdo.
  Nepasake, kad Lukasenka nenusiteikes naikint savo zmones, todel del tos AE
  saugumo visi vilnieciai gali buti ramus. Nepasake, kad tik Lietuvoje, jeigu
  kas nors daroma, tai tik norint pakenkti zmonems. Kitur taip nebuna.
  Realiai, Astravo AE siuo metu naudojama JAV strategijai Lietuvoje
  itvirtinti. Supriesinti ir islaikyti Lietuvos priesiskuma visu kaimynu
  atzvilgiu. Taip kazkiek tai kenkiama Rusijai, bet daugiausia kencia pati
  Lietuva, netenka apie puse savo bvp. Elitas gauna uz tai pinigus. Lietuvos
  elitas visada pasiruoses parduoti lietuviu tauta. Nera pasaulyje kito tokio
  niekingo elito. Judo Iskariotiskiu ir Kaino tolerancijos vaisius.

 • dzūkelis 2017 kovo mėn. 19 d. 16:32:46

  telieka apsivynioti galvą užkrautu Lenočkos šikpopieriu,traukinys
  seniai nuvažiavo

 • Patinka 2017 kovo mėn. 19 d. 14:47:55

  atviri tekstai.Žinoma.jeigu sugebi mąstyti

 • Negi 2017 kovo mėn. 19 d. 14:25:29

  jau Pakso paskutiniai atodūsiai,viskas beveik atviru tekstu.

 • Vytis 2017 kovo mėn. 19 d. 13:26:32

  Žalieji žmogeliukai,Astravas-tik vandens drumstimas,opijus liaudžiai
  skirti rinkėjų pritraukimui.Realiai nė viena valdžia Lietuvos labui
  NEDIRBA.Kam dirba?Ugi sau,artimiesiems ir pažystamiems.Kitaip nė būti
  negalėjo jei sąjūdžio laikais valdžią į rankas paėmė
  nomenklatūrininkai,visokie partiniai ir nelabai,padlaižiai ir
  prijaučiantys.Tiesiog atsikratė Maskvos priežiūros ir užsitikrino
  nebaudžiamumą,o liaudis liko su nosim.Ar matėt nors vieną buvusį
  disidentą,kovotoją už Lietuvą valdžioj?Jei koks ir buvo,dabar tik
  komentarus rašo.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • GORILA KOKO: Kalifornijoje ketvirtadienį nugaišo ženklų kalbą mokėjusi ir milijonų žmonių širdis pavergusi gorila Koko; 1973 metais San Francisko zoologijos sode gimusi Koko tapo vienu žymiausių tyrimų subjektų apie tai, kaip beždžionės vartoja kalbą; Koko nugaišo sulaukusi 46 metų.
 • TERORAS: Turkijos institucijos penktadienį sostinėje Ankaroje sulaikė 14 įtariamų „Islamo valstybės“ grupuotės narių, kaltinamų planavus surengti išpuolius prieš šį sekmadienį vyksiančius šalies prezidento ir parlamento rinkimus.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar švenčiate Jonines?

balsuoti rezultatai

Ar kada buvote apgauti, kai nuomojotės būstą?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11   +13 C

   +9  +10 C

 

   +10  +12 C

  +15   +23 C

   +18  +20 C

 

   +16   +17 C

    8-13 m/s

   1-2 m/s

 

    1-3 m/s

 

reklama
Ukis 2018