respublika.lt

2018 rugpjūčio 19, sekmadienis

A.Paulauskas: Lietuvos vidaus politika – purtoma drugio priepuolių, užsienio politika – podukros vietojenuotraukos (7)

2018 gegužės mėn. 25 d. 14:34:03
Artūras Paulauskas, buvęs Seimo narys

Atidžiai stebiu dabar vykstančius Lietuvos vidaus politikos procesus – mūsų visuomenę krečia drugio priepuoliai, kurie, matyt, dar greitai nesibaigs. Tačiau noriu atkreipti dėmesį į podukros vietoje paliktą Lietuvos užsienio politiką. Turiu omenyje tai, kad mūsų valstybė neturi aiškių užsienio politikos gairių ir vienintelis ryškesnis įvykis nuo 2004-ųjų – aktyvus Ukrainos palaikymas, prasidėjus Krymo kariniam konfliktui.

 

Daugiau nei prieš 20 metų Prezidentas Algirdas Brazauskas suformulavo tris svarbiausius Lietuvos užsienio politikos tikslus – įstoti į Europos Sąjungą (ES), NATO ir palaikyti gerus santykius su kaimyninėmis šalimis. Per dešimtmetį, vieningai ir ryžtingai dirbant, Lietuva 2004-aisiais įgyvendino šiuos tikslus, tačiau kokį vaidmenį norime turėti ir ar turime tarptautinėje bendrijoje iki šiol (jau 14 metų) neaišku. Taip, Lietuva yra tarptautinių organizacijų dalis, tačiau ar mūsų šalis turi aiškią poziciją? Ar stengiamasi aktyviai, tikrai aktyviai, įsitraukti į sprendimų priėmamą, kurie lemia ES, NATO ateitį, konstruoja civilizuotą, vertybėmis paremtą pasaulio tvarką? Manau, kad šioje srityje Lietuvos bagažas pakankamai skurdus. Lietuvai atitenka tik statistės rolė: kai Lietuvos klausia, tada ir atsakoma.

Šiuo metu pasaulyje vyksta rimti ir įvairias politikos transformacijas atnešantys procesai, o diskusijų nei visuomenėje, nei parlamente šiais klausimais nėra. Taip ir lieka neaišku, kas ir kur priima vieną ar kitą sprendimą, su kuo tariamasi. Premjero nusiskundimas, kad jis ignoruojamas formuojant užsienio politiką, taip ir liko neįvertintas. JAV prezidento Donaldo Trumpo pavyzdys tam tikrais klausimais atskleidžia, kad pragmatiškumas komunikacijoje ir priimamuose sprendimuose yra reikalingas. Paprasta ir aiški komunikacija dėl NATO narių gynybai didėsiančių pajamų nuo bendro vidaus produkto (BVP) atnešė akivaizdžius rezultatus – Lietuva jau priėmė sprendimą dėl 2 proc. nuo BVP skyrimo gynybai.

Kita vertus, D. Trumpo sprendimai gana karingi ir keliantys įvairių pamąstymų. JAV lyderio diktuojama politika darosi izoliacinė, protekcionistinė – įvedami muitai plienui, aliuminiui, Kinijos prekėms, pasitraukta iš Paryžiaus klimato kaitos susitarimo ir galiausiai D. Trumpas priėmė sprendimą nutraukti sutartį dėl branduolinės programos su Iranu. Negana to, JAV kalba apie sankcijas Europos šalims, bendradarbiaujančioms su Iranu. Kokią įtaką tai daro euroatlantiniams santykiams? Tai kelia įtampą – susidaro toks įspūdis, kad norima daugiau nei 10 metų ruoštą susitarimą nubraukti ir tai yra pakankamai drastiškas poelgis tarptautinėje politikoje. Viso to rezultatas – aštrėjanti retorika tarp ES ir JAV bei netiesioginis Europos lyderių skatinimas glaudžiau bendrauti su Vladimiru Putinu. Pastarosiomis savaitėmis Vokietijos ministrų, kanclerės Angelos Merkel vizitai Rusijoje ir įvykęs Emmanuelio Macrono  vizitas Sankt Peterburge tik patvirtina šiuos spėjimus. O kokia Lietuvos pozicija šiais klausimais? Taip, mačiau, kad vyko viena, kita diskusija viešojoje erdvėje, žiniasklaidoje pasirodė Prezidentės atsakymai į klausimus apie JAV išėjimą iš susitarimo su Iranu, tačiau tvirtos ir aiškios Lietuvos pozicijos nėra, t. y., kol kas tik aptarinėjama susidariusi situacija, tačiau jokio veiksmų plano nėra.

Kita užsienio politikos pusė – Lietuvos santykiai su Rusija ir V. Putinu. Kasdien girdime informaciją apie Rusijos grėsmę. Prisiminkime Krymo aneksiją, Donbaso, Gruzijos istorijas – tai karai, kurių metu žuvo žmonės. Akivaizdu – Lietuva jaučia šalia alsuojančią įtampą ir grėsmę iš Rusijos pusės. V. Putino retorika griežtėja, agresyvėja, vis labiau pabrėžiama mintis, kad būtent Rusija turi dominuoti ir kad jų žodis turi būti lemiamas visais tarptautiniais klausimais. Manau, kad tikrai pamatysime Rusijos norą silpninti euroatlantinius santykius, didinti konfrontaciją su JAV. Lietuvai svarbiausia būti pasiruošusiai apsiginti nuo įvairių karo formų – tiek konvencinių, tiek informacinių, kibernetinių, atkreipiant dėmesį į vis populiarėjančias ir vis kintančias hibridinio karo formas.

Ir trečioji Lietuvos užsienio politikos dalis – tai ES ateitis ir vykstančios Europos vakarų ir rytų valstybių aktyvios diskusijos apie tai. Senosios ES valstybės labiau linkę toliau integruotis, siekti vienovės finansų, gynybos politikos srityse, o rytai, ypač Lenkija, Vengrija,  nori išlaikyti savo šalių identitetą, tautiškumą, rodomas akivaizdus nenoras riboti savo konstitucines galias. Prancūzijos pozicija aiški – už didesnę integraciją, lenkai ir vengrai – prancūzų oponentai. O kurioje pusėje Lietuva? Stebint Lietuvos europarlamentarų viešus pasisakymus, akivaizdu, kad iškristalizuotos pozicijos nėra – nebandoma kalbėtis apie tai, kokia Lietuvos pozicija dėl ES organizacijos ateities. Dauguma Europos parlamentarų, atstovaujančių Lietuvai, dažnai pasyviai stebi šiuos procesus, neišsako aiškios pozicijos, neatsiskaito už savo darbą rinkėjams, todėl kyla abejonės, kad jiems svarbesni asmeniniai interesai, o ne Lietuvos gerovė.

Lietuva – maža valstybė, tačiau ne dydyje, o padarytuose darbuose slypi tarptautinis pripažinimas ir klestinčios šalies gyvenimas. Lyg šiol sulaukiu bakalaurų, magistro studentų skambučių – manęs prašo komentarų apie 2004-aisiais Vilniaus universitete skaitytą pranešimą, kuriame išdėsčiau galimas Lietuvos užsienio politikos gaires, siūliau tikslus, kurių galėtume siekti. Pavyzdžiui, kad Lietuva taptų ES regiono lydere, kurtų ir vykdytų Vilniuje – Europos centre – gimstančias politines iniciatyvas, skatinančias ES žengti toliau į rytus, turėti aiškią ir tvirtą nuomonę visais klausimais, aktyviai dalyvauti tiek ES, tiek NATO sprendimų priėmime. Praėjo 14 metų ir šiandien galime kalbėti tik apie vieną kitą rimtesnį Lietuvos išstojimą pasaulio kontekste. O juk norėtųsi, kad Lietuva vaidintų kur kas didesnį vaidmenį tarptautinėje arenoje – turėtų aiškią poziciją, gebėtų apginti savo nuomonę ir inicijuotų teisingus procesus, nešančius naudą ne tik Lietuvai, bet ir kitoms šalims. Visada reikia prisiminti, kad užsienio politika yra vidaus politikos tąsa.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (7)

 • senis 2018 gegužės mėn. 27 d. 17:07:08

  dar vienas glusas. Pirmiausia, nebuvo jokio karinio Krymo konflikto. Krymas
  taikiai grizo tam, kam priklause. Grybauskaite, ES vadovu taryboje, turetu
  iskelti klausima, del Nobelio Taikos premijos teikimo Putinui, uz taiku
  Krymo susigrazinima. Astrejant santykiams su JAV, ES greit supras, kaip
  gerai, kad Sevastopolis musu, o mes biski rusu. ES saugumas be Rusijos, yra
  nesamone. Reikia baigti esti Rusija. Zmones jie geri, mandagus, bet
  kantrybe kada tai baigsis. Paulauskas su Paksu galetu steigti nusipelniusiu
  gyventi geriau, kgbistu pusdurniu kluba ir prasyti finansavimo is
  valstybes.

 • trumpai 2018 gegužės mėn. 27 d. 10:17:08

  nusipelneme gyventi geriau,jie ir gyvena dar geriau,bet ne Tauta,beda
  Tautai per tokius 141.

 • Prajuokinai buves okupantu 2018 gegužės mėn. 27 d. 07:59:11

  Generalinis pruokurore apie kokius politikus kalbi? ar apie tos okupantu
  ke*siu laizytojus jie ne politikai bet karjieristai kurie žiuri i savo
  kiesenie ir taikosi prisivogti taip kai ir tu nukelti tvora i valstybies
  žeme pagalvok ir apie save ir tu iš tos pačios karjieristu gaujos ne
  mažesnis laizytojas karjieristas dar drysti rašyti gal i prezidentus
  taikai ikagebe nepriėmė dėl sveikatos o ji prezidentus nepateksi dėl
  praeities pone karjieristu Prosenelis.

 • Ir 2018 gegužės mėn. 26 d. 11:05:17

  "Опаснее дурака,дурак с
  инициативой".(D.Granin)

 • Otto fon Bismark 2018 gegužės mėn. 26 d. 10:35:05

  "Kvailystė-Dievo dovana.Bet nereikia ja piktnaudžiauti".

 • Tąsa 2018 gegužės mėn. 26 d. 07:57:17

  Pasitąsymas Seime. Laukiame, kada Seimo nariai tąsysis su damomis už
  plaukų.

 • ozas 2018 gegužės mėn. 25 d. 19:25:57

  cia zmogus nusipelnes gyventi geriau

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PRASIDEDA: musulmonai iš viso pasaulio sekmadienį pradeda kasmetinį hadžą - kelionę į jiems šventą Mekos miestą; kaip ir pernai, čia laukiama susirenkant daugiau kaip 2 mln. tikinčiųjų; mieste imtasi griežtų saugumo priemonių.
 • PAGERBS: sekmadienį Alytuje, minint alytiškio savanorio Artūro Sakalausko 27-ąsias žūties metines, Šv. Angelų sargų bažnyčioje bus aukojamos mišios; po Mišių žuvusio savanorio atminimas bus pagerbtas prie jo kapo Šv. Angelų sargų bažnyčios šventoriuje.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums trukdo viešai vaikus žindančios moterys?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +14   +15 C

   +16  +17 C

 

   +15 +16 C

  +21  +23 C

   +25  +27 C

 

   +19  +20 C

  2-3 m/s

  4-6 m/s

 

    2–4 m/s

 

USD - 1.1391 PLN - 4.3115
RUB - 76.8166 CHF - 1.1338
GBP - 0.8958 NOK - 9.6795
reklama
Ukis 2018