D.Jauniškis apie „Huawei“ grėsmę: kol kas neturime realių duomenų (4)
Paulina Levickytė, Elta
Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius Darius Jauniškis sako, kad dėl kompanijos ,,Huawei“ technologijų grėsmės nacionaliniam saugumui pradėtas tyrimas, bet kol kas faktinių duomenų uždrausti šias technologijas Lietuvoje nėra.
|
||
D. Jauniškis. Eltos nuotr.
|
„Stebint visas tendencijas pasaulyje, mes negalime pasakyti, kad ji yra saugi. Lenkija neseniai pasakė, kad atsisakė 5G projekto vystymo Lenkijoje. Čekija prie to jau prisijungė. JAV nuolat tai yra kartojama. Be jokios abejonės, mes turime į tai atsižvelgti. Tik aš norėčiau pabrėžti, kad kol kas neturime realių faktinių duomenų, kad yra vykdoma tokia veikla. Be jokios abejonės, mes atsižvelgiame į šitą grėsmę. Manau, artimiausiu laiku išanalizavę mes pateiksime savo vertinimą“, - antradienį spaudos konferencijoje Seime sakė D. Jauniškis.
Jam pritarė ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) prie Krašto apsaugos ministerijos direktorius pulkininkas Remigijus Baltrėnas.
„Grėsmė yra, bet šiandien renkame medžiagą, kad galėtume pateigti išvadas“, - teigė jis.
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis sakė, kad šiuo metu nėra duomenų, kurie leistų uždrausti šių technologijų naudojimą civiliniais tikslais Lietuvoje. Jei vis dėlto atlikus tyrimą paaiškės, kad ,,Huawei“ vykdo žvalgybą, tuomet, pasak ministro, Lietuvos įmonės turės pereiti prie kitų technologijų.
„Tai yra platesnis klausimas, apskritai kibernetinės saugos (...) Šiuo metu nėra duomenų, kurie leistų uždrausti šių technologijų naudojimą civiliniais tikslais Lietuvoje. (...) Jeigu atsirastų papildomi įrodymai, leidžiantys, reikalaujantys riboti bei drausti šių technologijų gamybą, be jokios abejonės, kompanijos, kurios grindžia savo darbą šiomis technologijomis, turėtų pereiti prie kitų technologijų. Džiugu, kad ,,Telia“ jau yra pareiškusi, kad tą ir padarytų“, - Seime teigė R. Karoblis.
Jungtinių Amerikos Valstijų Strateginių ir tarptautinių studijų centro 2018 m. ataskaitoje teigiama, kad kompanijos „Huawei“ ir „ZTE“ buvo subsidijuojamos Kinijos vyriausybės tam, kad jos įgytų ne tik stiprias pozicijas rinkoje, bet ir žvalgybinį pranašumą. Tai leidžia joms savo produkciją pardavinėti už mažesnę kainą. Pavyzdžiui, „Huawei“ įranga kainuoja maždaug 20-30 proc. mažiau nei kitų konkurentų siūlomi technologiniai produktai, kompanija užsienio klientams siūlo palankias išperkamosios nuomos sąlygas. Ataskaitoje taip pat pažymima, kad „Huawei“ vadovybė turi glaudžius ryšius su Kinijos žvalgybos tarnyba.
Pasidalink:

Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
