respublika.lt

Žmonės gydosi gyvuliams skirtais vaistais

(0)
Publikuota: 2018 spalio 16 11:21:11, Dalia BYČIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Veterinarijos gydytojo Arvydo Šlivinsko teigimu, vaistus naudojant su protu jie nekenkia. Redakcijos archyvo nuotr.

Pastaraisiais metais daugėja žmonių, nevengiančių įsigyti veterinarinėse vaistinėse tepalų, balzamų dėl savęs. Vartojantys gyvūnams skirtus vaistus yra nusistatę kelis prioritetus - vaisto natūralumas, veiksmingumas ir prieinama kaina. Tuo tarpu veterinarijos specialistai, ypač jaunesnės kartos, tokiai praktikai nepritaria. Esą kuriant tepalus laboratoriniai tyrimai buvo atliekami tik su gyvūnais, bet ne su žmonėmis.

 


Kas iš gamtos - tinka visiems?

„Mes juk vartojame arbatai raudonėlį, vartojame melisą, medetkas, mėtas? Vartojame. Ieškome kremų su alaviju? Brangiai perkame užsienietiškus balzamus pavargusioms kojoms, kuriuose be mentolio, yra mums pažįstamų kaštonų, arnikos ekstraktų? Mirkomės voniose su Negyvosios jūros druskomis? Tad kodėl dabar vaistai, pagaminti šių natūralių medžiagų pagrindu ir skirti gyvūnams, turėtų netikti žmogui?“ - klausia vienoje Pakruojo veterinarijos vaistinių jau beveik 40 metų dirbanti veterinarijos gydytoja Vlada.

Pasak veterinarijos specialistės, žmonės į veterinarijos vaistines ateina ieškoti kremų gydyti suskirdusias rankas ir sutrūkinėjusią kulnų odą, kai patys gana atsitiktinai patiria jų poveikį gydydami savo gyvulius. Daugelį kremų, skirtų gydyti sunkiai gyjančias gyvūnėlių odos ligas, žmonės išbando ir naudoja sau kaip antiseptines priemones gydyti žaizdas, nudegimus, pragulas. O kur išgarsėjęs arklių sąnarių ir raumenų skausmui malšinti balzamas. Šio preparato siuntos keliauja į užsienį, kur prie sunkių darbų uždarbiauja jauni lietuviai. Veterinarinių tepalų esą nevengia ir sportininkai. „Kodėl ne, - mąsto medikė, - balzamai pagaminti iš natūralių medžiagų, jų sudėtis stipresnė, preparate esantis mentolis atšaldo, nuima skausmą? Veterinarinius tepalus kai kurie naudoja malšinti pavargusių, tinti linkusių kojų skausmą. Ne vieną preparatą pati esu išbandžiusi. Mes nepatariame vartoti geriamų ir leidžiamų veterinarinių vaistų, bet nuo balzamų ir tepalų neatkalbinėjame“, - sakė pakruojietė veterinarijos gydytoja.

Veterinarė girdėjusi, kad kai kurie veterinariniai preparatai pasitarnauja ir augalų gydymui. Šit, sodininkai, išgenėję jautrių medelių šakutes, šviežias jų žaizdas dezinfekuoja antimikrobinį poveikį turinčiu tepalu. Logika paprasta - ir žmogus, ir gyvūnija, ir augalai - ta pati gamtos dalis.

Renkasi patys

„Veterinarijos vaistinės darbuotojai nepatarinėja žmonėms naudoti gyvuliams skirtų vaistų. Tokia yra veterinarijos medikų oficiali pozicija, o jei kas perka ir vartoja vaistus, ant kurių etiketės parašyta, kad tai vaistas, skirtas veterinariniam gydymui - jo reikalas“, - sakė veterinarijos gydytojas, vienos Marijampolės veterinarijos paslaugų ir farmacijos įmonės savininkas Rolandas Jonikaitis. Anot specialisto, veterinarinėse vaistinėse, kaip ir žmonių vaistinėse parduodami receptiniai ir nereceptiniai vaistai. Su receptiniais viskas aišku - jie skiriami ir apskaitomi. Nereceptiniai parduodami laisvai. Kur žmonės, nusipirkę nereceptinių vaistų, juos vartos, veterinarai netardo. „Jeigu melžėja, be pirštinių tepdama tepalu karvei tešmenį pastebėjo, kad tas tepalas padėjo jos suskirdusioms rankoms, gal ji ir toliau jį naudoja profilaktikai. Melžėjai padėjo, pasako kitam, tas dar kitam, taip ir plinta. Tai yra žmonių interpretacija, ne specialistų“, - sakė veterinarijos gydytojas.

Išdrįsta klausti

Šiek tiek mažiau oficialiai savo nuomonę apie veterinarinių vaistų vartojimą pateikė UAB „Biofabrikas“ Šakių veterinarijos vaistinės darbuotojas, nepanoręs pasakyti savo pavardės. Medikas patvirtino, kad veterinarijos vaistinių darbuotojams tai jokia naujiena. Perka dažniausiai tepalus ir balzamus nuo sąnarių, nugaros patempimų, sumušimų. „Tie tepalai yra su mentoliu, jie šaldo ir slopina skausmą. Dauguma tų tepalų gaminama Lietuvoje. Tik pats žmogus pats gali pasakyti, ar jam padeda“, - paaiškino šakietis. Tačiau prisipažino nesąs toks diskretiškas, kai pirkėjai paprašo parduoti ūkyje ir žemės ūkio produktų įmonėse naudojamų įrenginių plovimo priemonių. Visada klausiąs, kam naudos ir konsultuoja, nes prisibijo, kad tas priemones žmonės gali naudoti neteisingai. „Reikia iš žmogaus pešti informaciją, kad jam galėtum patarti, o pasakotis ne visi linkę“, - sakė medikas.

Kumelę išgydė žmonių antibiotikais


„Sakoma, kad žmogus gydo žmogų, o veterinaras gydo žmoniją - nuo bitės iki dramblio. Negalime sakyti, vartokite veterinarinius vaistus ir bus gerai, bet žmonės vartoja ir nesiskundžia“, - šypsosi veterinaras iš Vilkaviškio Arvydas Šlivinskas.

Anot veterinarijos gydytojo, dažniausiai perkami ir žmonių plačiai naudojami tepalai, skirti arkliams nuo sumušimų ir sąnarių patempimų. Jie pagaminti iš natūralių ingredientų. Ir svarbiausia - pigesni. „Mokslininkai gal ir perspėja netepti, nes yra rizika nudeginti odą, bet žmonės moka prisitaikyti. Nereceptinių vaistų niekas negali užginti pirkti. Jeigu norėtų užginti, turėtų įrodyti, kad jie kenkia. Bent jau aš negirdėjau, kad būtų bent kas apsideginęs. Kas kita yra su nuodais, kurie veterinarinėse vaistinėse parduodami graužikų naudojimui. Perka žmogus nuodus graužikams naikinti, o pabarsto jų kitiems gyvūnams. Tik kas tai įrodys? Nuo paties žmogaus daug priklauso“, - pastebi gydytojas.

A.Šlivinskas žinantis ir atvirkštinį variantą. Savo mylimiems smulkiems gyvūnėliams jų šeimininkai medikamentus ir vitaminus perka žmonių vaistinėse. O pats prisiminė atsitikimą, kai kumelei gydyti teko išrašyti receptą antibiotikams į žmonių vaistinę. „Mes, veterinarijos gydytojai, turime teisę išrašyti receptinių vaistų, parduodamų žmonių vaistinėje, jei nėra analogo veterinarijos vaistinėje. Esu skyręs antibiotikus kumelei. Veterinarijos vaistinėje tuo metu jų nebuvo. Parašiau, naudojome didelėmis dozėmis ir po šiai dienai augina kumeliuką išgelbėta kumelė“, - prisiminė veterinarijos gydytojas.

Kas nekenkia, tas padeda

Kazlų Rūdos šeimos klinikos vadovės Vilijos Kazlienės manymu, teiginys, kad veterinariniai vaistai žmogui gali pakenkti yra tik teorija, o praktika nuo teorijos dažnai toli. „Buvo laikai, kai gentomiciną iš veterinarinių vaistinių žmonėms leisdavome. Žmonių vaistinėse jo ne visada būdavo. Skaičiuodavome dozes, ir skirdavome. O ką darysi? Šiandien, kai vaistinėse visų vaistų pilna, gal ir turėtų būti atskirta, kurie vaistai žmonėms, kurie gyvuliams ir pirkti juos tik tam skirtose vaistinėse“, - teigė medikė.

Gydytoja nesigina girdėjusi, kad iš veterinarijos vaistinių žmonių dažniausiai perkamas ir naudojamas arklių tepalas. „Negaliu pasakyti, kad tai gerai. Kur žmogui skirti, ten žmogui, o kur gyvuliukui, ten gyvuliukui. Taip turėtų būti.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s