respublika.lt

Vie­n­išumas ir ne­ri­mas stu­mia į ne­bū­tį

(0)
Publikuota: 2012 lapkričio 14 16:32:45, Regina MUSNECKIENĖ
×

Lie­tu­va gar­sė­ja kaip sa­vi­žu­džių tau­ta. Min­tys apie sa­vęs ža­lo­ji­mą ir sa­vi­žu­dy­bę ne­re­tai ap­nin­ka ir vai­kus.

Vai­kai sa­ve ža­lo­ja

Vi­suo­me­nės svei­ka­tos spe­cia­lis­tai pa­ste­bi ten­den­ci­ją – vai­kai ža­lo­ja­si: pjaus­to­si, de­gi­na­si ir ki­taip su­ke­lia sau fi­zi­nes kan­čias. Esą jos leng­viau pa­ke­lia­mos ne­gu dva­si­nis skaus­mas, ku­rį moks­lei­viai pa­ti­ria dėl drau­gų pa­ty­čių, blo­gų san­ty­kių su tė­vais ir ki­tų pro­ble­mų.

Vil­niaus uni­ver­si­te­to Me­di­ci­nos fa­kul­te­to Vai­kų psi­chiat­ri­jos ir so­cia­li­nės pe­diat­ri­jos cent­ro do­cen­tė Si­gi­ta Le­sins­kie­nė, pa­de­da­ma Kel­mės vi­suo­me­nės svei­ka­tos spe­cia­lis­tų, at­li­ko ty­ri­mą apie Kel­mės ra­jo­no moks­lei­vių po­lin­kį ža­lo­tis.

Vi­so­se ra­jo­no mo­kyk­lo­se ap­klaus­ti 1374 mo­ki­niai. Į me­di­kų pa­teik­tą klau­si­my­ną jie at­sa­kė ano­ni­miš­kai.

17,3 pro­cen­to mer­gai­čių ir 10,6 pro­cen­to ap­klau­so­je da­ly­va­vu­sių ber­niu­kų nu­ro­dė, jog per pa­sta­ruo­sius še­šis mė­ne­sius sa­ve ža­lo­jo. Mer­gai­tės pjaus­tė­si, ber­niu­kai sa­vo kū­ną de­gi­no ar­ba mu­šė.

16,6 pro­cen­to mer­gai­čių ir 11,3 pro­cen­to ber­niu­kų yra gal­vo­ję apie sa­vi­žu­dy­bę. 5,3 pro­cen­to mer­gai­čių ir 3,2 pro­cen­to ber­niu­kų ban­dė žu­dy­tis, nes ti­kė­jo­si nu­mir­ti.

3,3 pro­cen­to mer­gai­čių ir 2 pro­cen­tai ber­niu­kų pri­si­pa­ži­no ban­dę žu­dy­tis, bet ne­no­rė­jo nu­mir­ti, tik at­kreip­ti į sa­ve dė­me­sį.

Sie­kia at­kreip­ti dė­me­sį

Pa­sak S. Le­sins­kie­nės, mė­gi­ni­mas žu­dy­tis – tai daž­niau­siai des­pe­ra­tiš­kas mė­gi­ni­mas ge­rin­ti san­ty­kius ar tai­sy­ti emo­ciš­kai ne­be­pa­ke­lia­mą si­tua­ci­ją ar­ti­miau­sio­je ap­lin­ko­je.

Kai paaug­lys rea­ni­ma­ci­jos pa­la­to­je at­gau­na są­mo­nę ir jį lan­ko ar­ti­mie­ji, at­si­ran­da di­des­nis emo­ci­nis ar­tu­mas, iš­gry­nin­tas jaus­mas, ry­šys.

Skau­di pa­mo­ka pa­de­da pra­dė­ti ko­ky­biš­kai nau­jus san­ty­kius, su­tei­kia pro­gą ki­taip gy­ven­ti ir ki­taip bend­rau­ti. Ta­čiau jei­gu paaug­lys ir to­liau ba­ra­mas, bau­džia­mas, neat­si­ran­da ar­tu­mo, des­pe­ra­ci­niai mė­gi­ni­mai žu­dy­tis ga­li kar­to­tis.

Grės­min­ga sta­tis­ti­ka

Min­čių apie sa­vi­žu­dy­bes ir ban­dy­mų žu­dy­tis pa­pli­ti­mą tarp Lie­tu­vos gy­ven­to­jų ty­rė Vals­ty­bi­nio psi­chi­kos svei­ka­tos cent­ro vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Je­le­na Sta­nis­la­vo­vie­nė ir šio cent­ro di­rek­to­rė Ona Da­vi­do­nie­nė.

Ty­ri­mas pa­ro­dė, kad 8,1 pro­cen­to res­pon­den­tų ki­lo min­čių pa­si­trauk­ti iš gy­ve­ni­mo. 5,2 pro­cen­to tei­gė, jog bu­vo pa­sie­kę to­kią bū­se­ną, kai kū­rė pla­nus, kaip atim­ti sau gy­vy­bę.

Min­tys apie sa­vi­žu­dy­bę la­biau pa­pli­tu­sios tarp mo­te­rų. Ta­čiau vy­rų pa­si­kė­si­ni­mai į sa­ve grės­min­ges­ni ir daž­niau­sia bai­gia­si mir­ti­mi. 2011 me­tais de­šim­čiai tūks­tan­čių vy­rų te­ko 54,6 sa­vi­žu­dy­bių, to­kiam pat skai­čiui mo­te­rų - 11,6 sa­vi­žu­dy­bės.

Me­di­kės pa­ste­bi, jog la­biau­siai sui­ci­di­nės min­tys pa­pli­tu­sios tarp 15 – 24 me­tų žmo­nių, sie­kia 11 pro­cen­tų. Su am­žiu­mi to­kių min­čių ma­žė­ja. Vėl pa­dau­gė­ja tarp 45 –54 me­tų žmo­nių. Hi­gie­nos ins­ti­tu­to Svei­ka­tos in­for­ma­ci­jos cent­ro duo­me­ni­mis, šios am­žiaus gru­pės žmo­nės daž­niau­sia įgy­ven­di­na sa­vo min­tis.

Svei­ka­tos spe­cia­lis­tai, pa­nag­ri­nė­ję vy­res­nio am­žiaus žmo­nių nuo­tai­kas ir po­žiū­rį į gy­vy­bę, pa­ste­bi, jog apie sa­vi­žu­dy­bę kar­tais pa­gal­vo­ja apie 60 pro­cen­tų se­ny­vo am­žiaus žmo­nių.

Le­mia iš­si­la­vi­ni­mas, gy­ve­na­mo­ji vie­ta

Pas­te­bi­ma, jog ma­žiau apie sa­vi­žu­dy­bes gal­vo­ja aukš­tą­jį iš­si­la­vi­ni­mą tu­rin­tys žmo­nės. Nuos­ta­tos pri­klau­so ir nuo gy­ve­na­mo­sios vie­to­vės. Po­lin­kis žu­dy­tis la­biau bū­din­gas ne­di­de­lių mies­tų gy­ven­to­jams. Prik­lau­so­mai nuo užim­tu­mo daž­niau­siai žu­dy­tis ban­dė be­dar­biai, ant­rą­ją vie­tą uži­ma moks­lei­viai ir stu­den­tai, tre­čią­ją – dir­ban­tys žmo­nės.

Pa­gal šei­mi­nę pa­dė­tį žu­dy­tis ban­dė 2,5 pro­cen­to su­si­tuo­ku­sių, 1,4 pro­cen­to iš­si­sky­ru­sių, 0,8 pro­cen­to ne­te­kė­ju­sių ir ne­ve­du­sių ir 0,3 pro­cen­to naš­lių.

M. Ro­me­rio uni­ver­si­te­to pro­fe­so­rius Ge­di­mi­nas Čer­niaus­kas ap­skai­čia­vo, jog apie 10 pro­cen­tų Kel­mės ra­jo­no gy­ven­to­jų mirš­ta ne dėl li­gos, o dėl išo­ri­nių prie­žas­čių: žūs­ta ava­ri­jo­se, per ne­lai­min­gus at­si­ti­ki­mus, pa­tys nu­si­žu­do.

 

www.skrastas.lt

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s