respublika.lt

2018 rugpjūčio 17, penktadienis

Vėl pripirkta pigių skiepųnuotraukos (10)

2018 rugpjūčio mėn. 09 d. 13:00:11
Aida VALINSKIENĖ

Planuojantys šiemet skiepytis nuo gripo - gerai pagalvokite. Mat Valstybinė ligonių kasa vėl pripirko ne efektyvesnės keturvalentės, o mažiau efektyvios trivalentės vakcinos. Kodėl? Aišku, nes toji pigesnė. Nors specialistai jau praėjusį gripo sezoną įspėjo - cirkuliuoja tokia gripo atmaina, nuo kurios apsaugos valstybės pirktoje vakcinoje nėra. Todėl vėl skūpam gali tekti mokėti dukart: kai valstybei teks išleisti daug daugiau gydant paskiepytus pigesne vakcina.

 

Poreikis staiga išaugo

Valstybinė ligonių kasa (VLK) neseniai paskelbė, kad ruošdamasi 2018-2019 metų gripo sezonui, nupirko beveik 10 tūkst. daugiau nei pernai gripo vakcinos dozių. Šiemet iš viso nupirktos 131 738 vakcinos „Influvac“ dozės, kurių vertė 491 tūkst. eurų. Ji skirta rizikos grupėms priklausantiems žmonėms valstybės lėšomis skiepyti. VLK teigia, kad toks buvo gydymo įstaigų poreikis.

Keistoka, nes pernai vakcinų buvo nupirkta mažiau, joms išleista 316 330 eurų. Ir, kaip „Vakaro žinias“ informavo pati VLK, 0,6 proc. nupirktų vakcinų arba 788 dozės liko nepanaudotos.

Negana to, praėjusio gripo sezono metu paaiškėjo, kad daugumą ligos atvejų sukėlė ne dažniausiai vyraujantis gripo A virusas, o gripo B virusas, tiksliau - jo Yamagata padermė. Tačiau trivalentėje gripo vakcinoje, kuria žmonės buvo skiepijami, antigenų šiai gripo B viruso padermei nebuvo - buvo tik antigenai Victoria padermei. Kitaip sakant, vakcina neatitiko situacijos.

Pripirko neefektyvios vakcinos

Kaip „Vakaro žinioms“ teigė Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninės Infekcinių ligų centro direktorius prof. Arvydas Ambrozaitis, toks neatitikimas - galimas, nes gaminant trivalentę vakciną tenka pasirinkti, kurių gripo viruso padermių antigenai bus į ją įtraukti. Mokslininkai kiekvienais metais vasario-kovo mėnesiais pateikia vakcinų gamintojams prognozes, kokią vakciną gaminti, bet jų prognozės ne visada būna tikslios.

Lietuvos infektologų draugija dar gegužės mėnesį parašė raštą atsakingų institucijų vadovams ir sveikatos politikams, kuriame akcentavo, kad jau pats laikas Lietuvai pereiti prie veiksmingesnės - keturvalentės - vakcinos, kurios sudėtyje yra keturių gripo viruso padermių: A/H1N1, A/H3N2 ir abi B tipo gripo padermės - Victoria ir Yamagata.

„Atsižvelgiant į naujausias gripo skiepijimo tendencijas ir esamą epidemiologinę situaciją, Lietuvos infektologų draugija rekomenduoja teikti pirmenybę keturvalentei gripo vakcinai ir siūlo kitam gripo sezonui įsigyti ir rizikos grupes skiepyti tik keturvalente vakcina“, - rašė specialistai.

Infektologai gavo sveikatos apsaugos viceministro Algirdo Šešelgio atsakymą. Jame buvo pripažįstama, kad 2017-2018 metais vyravo B tipo, cirkuliavo B tipo viruso Yamagata padermė, kuri nebuvo įtraukta į trivalentės gripo vakcinos sudėtį. Tačiau taip pat teigiama, kad PSO jau paskelbė gripo vakcinacijos 2018-2019 m. gripo sezonui antigeninę sudėtį ir kad rekomenduojama tiek trivalentė, tiek keturvalentė gripo vakcina. Todėl, Nacionalinės imunoprofilaktikos programos koordinavimo tarybos nuomone, perkant sezoninio gripo vakciną 2018-2019 m. sezonui būtų tikslinga taikyti tokią pačią praktiką, kaip ir perkant kitas skirtingo valentingumo vakcinas - ekonominio naudingumo kriterijus. Kitaip sakant, pirkti tai, kas kainuos mažiau.

„Praėjusį gripo sezoną buvo aiškus neatitikimas - B viruso padermė cirkuliavo kitokia nei ta, kuri buvo trivalentėje vakcinoje. Tad vakcina buvo efektyvi tik apsaugai nuo gripo A viruso. O keturvalentėje buvo ir viena, ir kita, tad tiems, kas pasiskiepijo keturvalente vakcina, buvo nesvarbu, koks gripo B virusas cirkuliuos jie vis tiek buvo apsaugoti“, - aiškino gydytojas A.Ambrozaitis.

Buvo iš ko rinktis, išsirinko pigesnę

Pernai jokia farmacijos bendrovė, kuri gamina keturvalentę vakciną, nepadavė paraiškos dalyvauti konkurse, todėl nieko nuostabaus, kad buvo perkama trivalentė vakcina. Tačiau šiemet, kaip „Vakaro žinias“ informavo VLK Sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo skyriaus vedėja Lina Reinartienė, konkurse pasiūlymus pateikė trys tiekėjai: du iš jų siūlė keturvalentę ir vienas - trivalentę gripo vakciną.

„Sprendimą dėl sezoninės gripo vakcinos pirkimo priėmė Nacionalinė imunoprofilaktikos 2014-2018 m. programos koordinavimo taryba šių metų kovo mėnesį vykusio posėdžio metu. Koordinavimo taryba nusprendė, kad perkant sezoninę gripo vakciną atsižvelgiama į PSO rekomendacijas - Lietuvai gali būti perkama tiek trivalentė, tiek ir keturvalentė vakcina, o pirkimo konkurso laimėtojas išrenkamas atsižvelgiant į vakcinos kainą ir jos sudėtį, prioritetą teikiant vakcinos kainai. Įvertinus visų tiekėjų pasiūlymus, ekonomiškai naudingiausiu pasiūlymu pripažintas trivalentę vakciną pateikusio tiekėjo pasiūlymas“, - teigė L.Reinartienė.

Kitaip sakant, Lietuvoje ir vėl konkursą laimėjo trivalentės vakcinos gamintojas. O pagrindinė priežastis buvo kaina - keturvalentė vakcina brangesnė, tad ją pirkti „neekonomiška“.

„Ekonominis naudingumas neturėtų būti argumentas. Žmogaus sveikata neturi būti matuojama ekonominiu naudingumu. Suprantu, kad VLK skaičiuoja pinigus, tačiau žmogaus sveikata yra brangiausia, jos tikslas - saugoti žmonių sveikatą, - teigia A.Ambrozaitis. - Lietuvoje didžiausias viešųjų pirkimų trūkumas yra tai, kad pirmoje eilėje žiūrima pigumo - neatsižvelgiama į kitus faktorius. Bet ką darysi, jei tokia yra politika: pritaikė ekonominio naudingumo kriterijus - už tą pačią sumą nupirko daugiau ir dabar tuo džiaugiasi.“

Anot specialisto, vis daugiau šalių pasaulyje peržiūri savo politiką ir perka keturvalentę vakciną, kuri yra efektyvesnė. Daugiau kainuoja, tačiau žmonės mažiau serga, o kuo mažiau žmonės serga gripu, tuo daugiau sutaupoma, t.y. tuo ekonominis efektas didesnis.

Pasak L.Reinartienės, visos sezoninio gripo vakcinos gaminamos pagal PSO rekomenduojamą antigeninę sudėtį kiekvieniems metams, o jų efektyvumas ir saugumas yra patvirtintas registracijos procedūrų metu.

„PSO rekomendacijos: skiepyti keturvalente vakcina, o trivalente - iš bėdos. PSO stengiasi siūlyti geriausią dalyką, o jeigu valstybė neturtinga, neturi pinigų ar prioritetai jai kiti nei žmonių sveikata, tai ji renkasi pigesnį variantą“, - teigia A.Am-brozaitis.

Gydytojo patarimas

Paklaustas, kurią vakciną rinktis rekomenduotų žmonėms, kurie skiepysis nuo gripo savo lėšomis, gydytojas buvo tiesus: „Aš, kaip specialistas infektologas, patarsiu skiepytis keturvalente. Ir pats skiepijuosi keturvalente. Tačiau ir trivalentė geriau negu nieko - juk ta vakcina veiksminga, tik gal šiek tiek mažiau nuo B viruso.“

To paties paklausta VLK atstovė L.Reinartienė teigė, jog tie, kurie nuspręs įsigyti vakciną savo lėšomis, „sprendimą, kokia vakcina skiepytis, turėtų priimti pasitarę su gydytojais bei įvertinę kitas aplinkybes.“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (10)

 • senis 2018 rugpjūčio mėn. 11 d. 16:33:57

  viskas cia gerai ir teisingai. Tik valstybems parduodama gera vakcina.
  Tokioms kolonijoms kaip Lietuva, parduodama kas lieka. Keista butu, jeigu
  ponai savo baudziauninkams pirktu gera vakcina. Sau, aisku, nusipirks, o
  baudziauninkai nepasius, priprate.

 • Pillietis+ 2018 rugpjūčio mėn. 10 d. 19:00:04

  Taigi. Nėra visiškai logiška, kad ateinančiame gripo sezone dominuos
  pernykštis variantas, nes didelė mūsų gyventojų dalis jau tuti jam
  imunitetą nes sirgo, o kita dalis - nes tą nelemtąjį viruso variantą
  "pernešiojo", nors tarytum nesiurgo. Priminsiu, kad Lietuvoje gripo
  epidemija skelbiama tam tikrame regione ne nustačius jo sukėlėją
  virusologiniais metodais, o pagal statistiką: kai sergamumas regione
  ūminėmis respiracinėmis infekcijomis pasiekia tam tikrą statistikinį
  rodiklį.Todėl atitinkamas visuso komponentas tetravakcinoje yra tik
  todėl, kad pernai atitinkamo sandaro viruso antigeninis turėtų (???)
  dominuoti šįmet. Žinoma, kam nors tai gali ir padėti. Bet neskubėkime
  kaltinti epidemiologų, infekcionistų: tiksliai prognozuoti dominuojantį
  gripo viruso variantą artėjančiam sezonui beveik neįmanoma.3) Bet
  skiepytis naudinga, nes galima susidurti ne tik su "pernykščiais"
  variantais, bet senesniais. Tais, kuriuos atitinkantys gripo viruso
  variantai nuolat cirkuliuoja.

 • Pillietis 2018 rugpjūčio mėn. 10 d. 18:42:23

  Tam, kad būtų gaminama "svarbiausia" artėjančio sezono vakcina, jos
  vyraujantis gripo viruso antigeninis variantas turi būti tiksliai
  prognozuojamas bent 8 mėnesius iki "sezono" pradžios. Gamintojai turi
  prigaminti dešimtis milijonų (jei ne šimtus mln...) vakcinos: tam
  reikia laiko (vakcinos gamyba - ne tablečių tabletavimas), milžiniškų
  investicijų ir... Laukti: koks gripo viruso variantas atslinks. Todėl, 1)
  reikia naudoti universalią priemonę, tinkančią bet kokio gripo viruso
  ir kitų kvėpavimo takų infekcijas sukeliančių virusų atvajais. Tai -
  bent epideminiu laikotarpiu naudojamos kaukės (respiratoriai). Japonai
  nustatė, kad vien respiratorių naudojimas bankuose, parduotuvėse,
  viešajame transporte ir pan, sumažina sergamumo gripu rodiklius
  penktadaliu ar ketvirtadaliu. 2) Dar viena ypatybė. Gripo epidemijos metu
  didžioji dalis užsikrėtusiųjų perserga gripu (ir įgyja imunitetą!!!)
  nepakliuvę į sergamumo gripu sąrašus.
  (tęsinys - toliau)

 • Aida 2018 rugpjūčio mėn. 10 d. 08:19:34

  Žinoma gavau - ne dėžutę, o visą dėžę. Dabar kasdien skiepysiuos
  paslapčia ir niekam neduosiu. Tik niekam nesakyk.

 • ............ 2018 rugpjūčio mėn. 10 d. 02:35:27

  eik tu nak...tį, Aida, nesiruošiu apmokėti savo mokesčiais už
  farmacininkų bajerius, nori - pirkis brangesnę vakciną,juk galimai gavai
  kokią dėžutę už straipsnį tai tuomet pinigų turi, beje nesiskiepiju
  ir nesergu (tpfu tpfu tpfu)

 • Ko nepatenkinti?! 2018 rugpjūčio mėn. 10 d. 01:47:02

  Džiaukitės, kad nepasėmė kaušu iš krūvos išbrokuotų ir skirtų
  nurašyti, nes pavojingi žmogaus sveikatai. Pigiausių, pigiausių... Irgi
  mat, runkeliai įsigeidė kokybiškų skiepų. Mokesčius sumokėjot ir
  sciuc po lova iki kito termino mokesčius mokėti!

 • Pasitikek 2018 rugpjūčio mėn. 09 d. 21:52:47

  “Valstybinė ligonių kasa vėl pripirko ne efektyvesnės keturvalentės,
  o mažiau efektyvios trivalentės vakcinos.” – tas pats vyksta ir su
  vaistais. Pripirko visokių pigių generiku (Pakaitalas), be klinikinio
  tyrimo, ir todėl abejojama generinių vaistų efektyvumu ar saugumu, o
  tokios abejonės pagrindžiamos mokslinių straipsnių analize.
  Kiekvienam žmogui svarbiausia gauti jo sveikatos būklę atitinkantį,
  pagal gydytojo atliktus tyrimus parinktą ir individualiai tinkamą,
  efektyvų gydymą. Negaudamas gydymo asmuo patenka į stacionarą, jam
  vystosi komplikacijos, o tuomet valstybės išlaidos tik dar labiau
  didėja. Galvojama tik apie šiandieną, ne rytojų.

 • Medikas 2018 rugpjūčio mėn. 09 d. 14:43:09

  Pagal Pasaulines sveikatos organizacijos duomenis - priešgripines vakcinos
  yra veiksmingos. Tačiau dažnas ranku plovimas yra taip pat veiksmingas
  (kaip ir vakcina).

 • Seniai žinoma tiesa 2018 rugpjūčio mėn. 09 d. 10:27:42

  Veryga - nevisprotis. Premjeras prieš glušus visiškai bejėgis, tiesiog
  neįgalus. Užtat jie ir siautėja. O kas būtų, jei toksai glušų
  bijantis taptų prezidentu?

 • Pilietis 2018 rugpjūčio mėn. 09 d. 08:39:50

  Senai laikas ligonių kasų vadovą vyti lauk,netinkamas šiuo laikmečiu
  tokioms pareigoms.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • GRĖSMĖ: Vilniuje ketvirtadienio pavakarę įvestas operatyvinis planas „Skydas“; pasak Vilniaus apskrities policijos pranešimo, Jeronimo Ralio ir Vito Gerulaičio gatvių sankryžoje, atliekant kasimo darbus, rastas 30-40 cm ilgio objektas, panašus į minosvaidžio miną.
 • KOMPENSACIJOS: likusi kompensacijų dalis praeitais metais nuostolių dėl liūčių patyrusiems ūkininkams bus išmokėta penktadienį; tokių žemdirbių, kurie dar nėra gavę kompensacijų, yra likę apie 300.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar įsigaliojus naujam kompensuojamųjų vaistų kainynui, jūsų vartojamų vaistų kaina pakito?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +14   +16 C

   +14  +16 C

 

   +15 +18 C

  +20  +23 C

   +24  +26 C

 

   +24  +27 C

   3-6 m/s

  1-2 m/s

 

    1-2 m/s

 

reklama
Sveikata Grožis