respublika.lt

2018 liepos 19, ketvirtadienis

Veiksmingiausios psichologinės gudrybėsnuotraukos

2017 rugpjūčio mėn. 06 d. 08:30:21
Milda KUNSKAITĖ

Mums nepatinka žmonės, kurie imasi manipuliacijų, norėdami pasiekti savų tikslų. Vis dėlto yra nemažai psichologinių gudrybių, apie kurias reikėtų žinoti, gyvenime jos labai pravers. Supažindiname su veiksmingiausiomis iš jų.

 

Dovanos

Net maža dovanėlė gali žmogų sujaudinti iki širdies gelmių. Daugybe tyrimų įrodyta: įteikę kam nors bent mažiausią suvenyrą, galite radikaliai pakeisti jo požiūrį į jus.

Netiesioginis kaltinimas


Bendraujant reikėtų vengti tiesioginio kaltinimo - jis sukelia refleksišką neigimo reakciją. Norėdami išvengti konfrontacijos su pašnekovu, bet išsakyti savo nuomonę, sakinį formuluokite kitaip. Pavyzdžiui, užuot pasakę „Tu neatsiuntei man lentelės elektroniniu paštu“, sakykite „Aš lentelės negavau“.

Dešimties minučių taisyklė

Kai kada smegenys mus „apgaudinėja“, sukeldamos tingulį ir nenorą ką nors daryti. Bet įsitraukus į darbą šis pojūtis gali virsti suinteresuotumu ir aktyvumu. Nejaučiate motyvacijos užsiimti kokia nors veikla? Vis tiek prisiverskite ją užsiimti bent 10 minučių. Net jei ir nepajėgsite tęsti, 10 minučių yra geriau negu nieko.

Pasitikėkite savimi


Aplinkiniai savimi pasitikintį žmogų dažnai laiko autoritetingu, pasižyminčiu lyderio savybėmis. Elkitės kaip žmogus, kuris žino, ką daro, ir aplinkiniai jumis pasitikės. Žinoma, šio triuko negalima naudoti siekiant neteisėtų tikslų. Ir vis dėlto yra patikrinta: sudėtingose situacijose ši gudrybė išties suveikia.

Praradimo baimė


Praradimo baime spekuliuoja daugelis reklamos davėjų ir vadybininkų. Žmonės bijo ką nors prarasti. Todėl sėkmingai veikia bilietų į autobusą pardavimo reklama „liko dvi vietos kairėje pusėje“. Tas pats principas naudojamas pardavimų stabilumui užtikrinti - jis motyvuoja žmones pirkti prekę. Prisiminkite šią gudrybę ir netapsite manipuliacijų auka.

Pasirinkimo iliuzija

Pasirinkimo iliuzija todėl yra iliuzija, kad pagrindinis jos tikslas - manipuliacija, kai žaidimo iniciatorius laimi bet kokiu atveju. Jums reikia priversti tinginiaujantį bendradarbį arba vaiką ką nors padaryti? Suteikite jiems tariamą galimybę rinktis! Ką tai reiškia? Jeigu reikia pašluoti grindis ir sulankstyti skalbinius, paklauskite: „Nori šluoti ar lankstyti?“ Jis pasijus kontroliuojąs padėtį ir entuziastingai imsis darbo.

Metodas „Spyris į duris“

Ką nors įpratinus daryti mažas paslaugas, nesunku pastūmėti jį ir dideliems darbams. Žmogus įpranta padėti. Ši gudrybė - ryški „durimis per veidą“ priešybė. Jeigu prašote mažų paslaugų, vėliau žmonės lengviau sutiks atlikti ir ką nors svarbesnio.

Metodas „Durimis per veidą“

Žmogus jaučiasi nepatogiai, atsisakydamas išpildyti prašymą, todėl su džiaugsmu padeda, jeigu reikalavimai gerokai sumažėja. Šis rinkodaros triukas skelbia: iš pradžių pareikalauk nepasiekiamo, o paskui - ko išties nori. Kitaip tariant, jeigu svajoji apie šuniuką, iš pradžių paprašyk ponio.

Sutikite

Bendravimą grįskite tuo, kas jums su oponentu yra bendra - taip galima abipusiai naudingai susitarti. Tai gali tapti galingu ginklu, ypač jei jūs - prieš. Iš pradžių būtinai raskite bendrą kalbą su pašnekovu. Pavyzdžiui, „Aš su jumis sutinku, bet...“ arba „Aš tai suprantu, tačiau...“

Tylėjimas - auksas

Per pokalbį žmonės bijo užsitęsusių pauzių. Prisiminkite nemalonias akimirkas, kai prie šventinio stalo stoja tyla. Jums reikia išpešti daugiau informacijos apie ką nors ar norite sudaryti naudingą sandorį? Čia padės... tylėjimas. Pauzės sukelia nesmagumą, ir pašnekovas nevalingai stengsis jas užpildyti.

Šypsena vaikui


Neverbalinio bendravimo su aplinkiniais pradmenis kūdikis turi beveik nuo gimimo. Štai viena paslaptis, keičianti įvykių eigą: nusišypsokite verkiančiam vaikui ir įvyks stebuklas! Maloniai nustebsite, kaip greitai pasikeis mažylio nuotaika.

Metodas „Veidrodis“

Visi žavisi aplinkinių teigiamomis savybėmis, kuriomis pasižymi ir patys. Bet ir kituose nekenčiame to, kas, kaip jaučiame, yra būdinga ir mums. Šiek tiek pamėgdžiodami žmogų, galėsite „suderinti bangų ilgį“, sukeldami jo palankumą. Tik neperlenkite lazdos, kad nepasirodytumėte keisti ir pašnekovo neatstumtumėte.

Atvira kūno kalba


Vienas pagrindinių žmogus atvirumo požymių yra išskėstos rankos, pasuktos delnais į viršų. Norėdami atrodyti labiau pasitikintys, naudokite atvirų gestų ir pozų kalbą. Stenkitės nekryžiuoti rankų ant krūtinės, žvelgti tiesiai į akis ir pan.

Mažos paslaugos

Noras būti naudingam ir pritapti prie kolektyvo mumyse yra nuo žmonijos gimimo. Kai ko nors prašote arba kiti žmonės prašo jūsų, pasijuntate reikalingas. Tai padeda žmonėms suartėti. Suprantama, kalbame apie nedidelius patarnavimus, ir čia svarbu nepersistengti.

Pripažinkite savo klaidas

Demaskuodami savo mažus suklydimus, kitiems leidžiate pasijusti geriau ir tokiam savikritiškam žmogui daugelis yra pasirengę daug ką atleisti. Geras būdas pelnyti pasitikėjimą - pripažinti savo klaidas, ypač mažas. Taip pat strategiškai yra teisinga (nors ir netinkama etikos požiūriu) - prisiimti kaltę dėl prasižengimo, kurio nepadarėte. Toks metodas didina pasitikėjimą žmogumi ateityje.

Venkite žodelių „bet“ ir „tačiau“


„Bet“ pašnekovas vertina kaip atsisakymą. Tinkamai formuluokite sakinius, taip išvengsite nemalonių bendravimo akimirkų.

Kreipkitės vardu

Kiekvienam žmogui malonu, kai į jį kreipiamasi vardu. Šnekantis minėkite pašnekovo vardą, ir tai padės padidinti jo simpatiją jums. Tačiau nepiktnaudžiaukite, kad nesulauktumėte priešingo efekto.

Leiskite žmonėms išsikalbėti


Mokėjimas įdėmiai klausytis šiandien yra labai retas. Net jeigu turite informacijos, leiskite žmogui jus pamokyti arba pasakyti ką nors jo požiūriu svarbaus. Žmonėms be galo patinka mokyti kitus. Norite, kad pašnekovui tikrai būtų malonu su jumis bendrauti? Tiesiog leiskite jam pakalbėti apie svarbiausią žmogų - save.

Išlaikyti neutralitetą

Šis būdas - viena geriausių įtikinėjimo paslapčių. Parodykite pašnekovui, kad esate pasirengę priimti įvairias argumentuotas nuomones, ir jis labiau jumis pasitikės.

Taip, prisimenu, tu man apie tai pasakojai

Dažnas savo arsenale turi „topinių“ istorijų. Kai kurias taip ir traukia vis papasakoti. Jeigu žmogus ką nors pasakoja ne pirmą kartą, nenutraukite jo: „Aš tai jau iš tavęs girdėjau“. Švelniai priminkite: jūs nepamiršote jo istorijos ir nėra reikalo ją kartoti. Vis dėlto pašnekovas supras: jūs vertinate tai, apie ką jis pasakoja.

Daugelį šių dėsningumų tikriausiai esate pastebėję bendraudami su artimaisiais, bendradarbiais, žiūrėdami televizijos reklamas. Norėjome tik dar atkreipti dėmesį į panašius reiškinius. Tikimės, kad dabar mokėsite veiksmingiau spręsti tarpusavio santykių problemas ir laiku atpažinti bandymus jumis manipuliuoti.

Vertinantis žvilgsnis

Susitikus įtartinus žmones, svarbiausia - neparodyti baimės. Jeigu mėgstate vaikštinėti, ši gudrybė gali praversti. Pamatę įtartiną asmenį, pasistenkite pagauti jo žvilgsnį (bet nežiūrėkite grasinamai), paskui nužvelkite jį nuo galvos iki kojų ir vėl pažvelkite į akis. Paskui greitai nusukite žvilgsnį ir traukite tolyn. Šis tylus „vertinimas“ duos signalą, kad žmoguje neįžvelgėte grėsmės.

P.S.: toks metodas yra veiksmingas, jei esate stotingi ir žingsniuojate tvirtai. Net jeigu save laikote neaukštu, įsivaizduokite esantis didelis ir stiprus, šioje situacijoje tai padės.

Tomo Sojerio metodas

Sudominti ir priversti dirbti - efektyvus metodas, aktyviai taikomas valdymo teorijoje. Garsus Marko Tveno (Mark Twain) romano herojus pritaikė šį protingą psichologinį triuką. Kokia jo esmė? Jeigu nenori ko nors daryti, apsimesk, kad šis darbas - įdomus ir smagus. Galbūt ką nors įkvėpsi ir jis atliks jį vietoj tavęs?

Nesiginčykite svarbiausiu klausimu

Teisingai sustygavus diskusiją, galima išspręsti daugelį net globaliausių problemų. Jeigu dalyvaujate derybose, nepulkite ginti savo svarbiausio požiūrio. Geriau iškart pereikite prie antraeilės svarbos argumentų. Pavyzdžiui: jūs norite pastatyti sieną. Nesiginčykite dėl to, bus ji pastatyta ar ne. Iškart iškelkite klausimą, kas apmokės statybas. Tuomet pats sienos egzistavimas atrodys kaip neišvengiamybė.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
 

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • STREIKAS: Airijos pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ dėl lėktuvų personalo streiko kitą savaitę atšaukia 600 skrydžių - jie nebus vykdomi trečiadienį ir ketvirtadienį (liepos 25-26). Tai sukels nepatogumų po 50 000 keleivių kasdien, tviteryje pranešė įmonė.
  • PRALAIMĖJO: JAV futbolo „US Open“ taurės turnyro ketvirtfinalyje trečiadienį „Portland Timbers“ klubas, kuriam atstovauja Vytautas Andriuškevičius, išvykoje 2:3 (1:2) pralaimėjo „Los Angeles FC“ ekipai ir nepateko į pusfinalį.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Kaip manote, kam valdžia atstovauja - pensininkams ar privatiems pensijų fondams?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +15   +19 C

   +16  +17 C

 

   +16 +17 C

  +25  +29 C

   +24  +27 C

 

   +24  +27 C

    5-10 m/s

  2-4 m/s

 

    2-3 m/s

 

reklama
Ukis 2018