respublika.lt

Valstybė nemyli tų, kurie jai našta

(0)
Publikuota: 2017 kovo 22 08:36:38, Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Valstybė nemyli tų, kurie jai našta. Eltos nuotr.

Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba vakar pristatė svarbiausius darbus, nuveiktus, kad negalios nustatymas būtų objektyvesnis, o galimos korupcijos tikimybė - mažesnė. Deja, sergantys ar neįgalūs žmonės, kuriems su šia tarnyba tenka susidurti, teigiamų žodžių apie jos veiklą ir mūsų šalyje taikomus neįgalumo nustatymo kriterijus sunkiai randa.

 

Rasa KAVALIAUSKAITĖ, Lietuvos žmonių su negalia sąjungos prezidentė:

Mes sulaukiame daug skambučių ir nusiskundimų dėl Neįgalumo ir darbingumo nustatymo komisijos. Žmonės nusivylę neįgalumo, darbingumo lygio nustatymo kriterijais - neretai jiems sunku suprasti, kodėl vieniems nustatoma viena, kitiems - kita, kodėl sveikas vaikštantis žmogus gauna slaugą, o kitas, gulintis lovoje, negauna.

Bene didžiausias šios įstaigos minusas - jie patys labai skurdžiai tą informaciją teikia. Juk galėtų paaiškinti žmonėms, jei jiems kyla klausimų, kodėl yra vienaip ar kitaip, tačiau jie praktiškai šito nedaro, o tada žmonės kreipiasi į nevyriausybines organizacijas.

Kitas dalykas - komisija dirba labai formaliai, tiesiog vadovaujasi teisės aktais ar įsakymais, o faktinė žmogaus būklė, jo savarankiškumas ar gebėjimai neretai neatitinka to formalaus požiūrio. Pasaulyje taikomos įvairios sistemos, o Lietuvoje pasirinkta tokia, kad darbingumo lygis procentais atvirkščiai proporcingas neįgalumo lygiui. Tačiau esmė ta, kad kartais žmogus, turėdamas ir labai sunkią negalią, gali turėti pakankamai didelį darbingumą, ir atvirkščiai. Į kiekvieno žmogaus situaciją reikia žiūrėti labai individualiai, o pas mus to individualaus požiūrio nėra. Daugeliui, manau, neseniai teko girdėti istoriją apie paskutine vėžio stadija sirgusią moterį, kuri formaliai vis dar buvo darbinga ir privalėjo eiti į Darbo biržą, nors paeiti jau nelabai galėjo...

Dar viena problema - esant dabartinei tvarkai, neįgalieji diskriminuojami, nes jei žmogui nustatomas vos 0-25 proc. darbingumas, darbdaviai jį vertina kaip nedarbingą, o neretai toks žmogus tikrai gali dirbti. Tad gal pakaktų nurodyti negalios lygį, ir tiek?

Suprantu, kad kitados neįgalumo nustatymo srityje buvo labai įsišaknijusi korupcija ir tas neįgalumo grupes dalindavo nešvariais būdais, tad sistema „išsipūtė“. Kai kontrolė buvo sustiprinta, korupcija gal šiek tiek sumažėjo, bet kažkodėl nukentėjo ir tie, kurie tikrai neįgalūs ir kuriems tikrai valstybės paramos reikia. O blogiausia, kad tie žmonės patys sunkiai sugeba ir apsiginti, - Ginčų komisija į jų skundus žiūri formaliai.


Manfredas ŽYMANTAS, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos direktorius:

Pernai sumažėjo pakartotinai besikreipiančiųjų į tarnybą dėl negalios - darbingumo, neįgalumo lygių ir specialiųjų poreikių - nustatymo. Tai tiesioginis rezultatas to, kad negalią pradėjome nustatyti ilgesniam galimam terminui, kai akivaizdu, kad asmens sveikatos būklė yra nekintančio pobūdžio. Dėl to neįgaliesiems rečiau reikia kreiptis tiek į pačią tarnybą, tiek į gydytojus dėl siuntimų į ją rengimo.

Kaip vieną pagrindinių mūsų veiklų įvardinčiau stiprinamą priimamų sprendimų dėl negalios vidaus kontrolę - nuo sausio 1 d. įsigaliojo nauja jos sistema. Pagal ją du kartus per metus bus patikrintas nustatytas skaičius kiekvieno iš visų 23 teritorinių skyrių priimtų sprendimų. Tikrinamas bylas, siekiant išvengti žmogiškojo faktoriaus, automatiniu būdu atrinks informacinė sistema. Puikiai suprantu, kad nuo tarnybos sprendimų tiesiogiai priklauso, ar socialines išmokas dėl negalios gaus tie, kuriems jos priklauso. Todėl negalios nustatymas turi būti visur ir objektyvus, ir teisingas. Dirbti vienodai teisingai turi visos grandys.

Šiemet pastebėjome, kad labai padaugėjo vyresnio amžiaus žmonių siuntimų nustatyti specialiuosius poreikius dėl demencijos. Padarę prielaidą, kad diagnozės kartais gali būti ne visai pagrįstos, nusprendėme sprendimus dėl tokių asmenų priimti tik apžiūrėję juos namuose ir įvertinę jų savarankiškumą, o ne tik pasikliaudami gydytojo pateiktu asmens savarankiškumo indeksu. Rezultatas - 2016 m. ir 2017 m. sausio mėn. nuolatinės slaugos nustatymo atvejų sumažėjo beveik per pusę.

Atlikus anoniminę asmenų apklausą paaiškėjo, kad manančiųjų, jog nustatant negalią yra galimų korupcijos apraiškų, 2016 m. sumažėjo 25 proc.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s